Valmieras Ziņas

Kuņģa-zarnu trakta infekciju sekas kucēniem

Lasīšanas laiks: 3 min

“Royal Canin” ir etalons zinātniskajam darbam kucēnu gremošanas sistēmas veselības jomā. “Royal Canin” Pētījumu centrs ne tikai piedāvā kucēniem visvairāk piemēroto barību, bet arī turpina pētījumus saistībā ar kucēnu gremošanas sistēmas veselību, padziļinot vispārējās zināšanas šajā jomā.

Jauni kucēni ir vārīgi un ļoti uzņēmīgi pret gremošanas sistēmas slimībām. Jūs varat iedomāties, cik lielas ir viņu vajadzības, lai saņemtu augšanai nepieciešamās uzturvielas. Šis “būvmateriāls” tiek saņemts ar barību un uzsūcas no gremošanas sistēmas. Tomēr kucēnu organisms ir ļoti neaizsargāts, jo viņu imūnsistēma pilnībā nobriest tikai pēc vairākiem mēnešiem. Ja barība kāda iemesla dēļ netiks pilnībā sagremota, apstāsies kucēna augšana un viņa ķermeņa masa pat sāks samazināties. Ir svarīgi regulāri pārbaudīt augošā suņa ķermeņa masu, jo tas ir viegli pieejams veselības stāvokļa rādītājs. Tikpat svarīga ir gan kucēna termoregulācija (spēja uzturēt ķermeņa temperatūru), gan organisma spēja precīzi regulēt vielmaiņas procesus (piemēram, cukura līmeni asinīs). Tādēļ, ja kucēnam ir hipoglikēmija vai hipotermija, dzīvniekam tas var būt visai bīstami. Kad ķermeņa temperatūra ir pārāk zema (< 34,4 °C), pārstāj darboties zarnas. Stāvoklis sāk strauji pasliktināties, un galu galā var iestāties nāve.

Kas notiek, ja kucēnam ir kuņģa-zarnu trakta slimība

Kuņģa-zarnu trakta slimībām ir daudzi simptomi. Kucēnam var pasliktināties ēstgriba, un suns var pat pilnībā atteikties no ēdiena. Tas nozīmē, ka ir nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta. Kucēnam ir iespējams drudzis vai hipotermija (suņa normālā ķermeņa temperatūra ir 38,5–39,0 °C), vemšana vai caureja. Caureja izraisa ūdens zudumu un organisma atūdeņošanos. Tā kā kucēna organisms par 75–80 % sastāv no ūdens, tas ir neaizstājams dzīvības uzturēšanai. Ūdens palīdz regulēt ķermeņa temperatūru, “piepilda” ķermeņi (ūdeni satur pilnīgi visas ķermeņa šūnas), transportē vielas no orgāna uz orgānu, kā arī pārnēsā uzturvielas un atkritumvielas (arī asiņu un urīna galvenā sastāvdaļa ir ūdens). Tāpat ūdens ir ļoti svarīgs daudzu fizioloģisko funkciju un ķīmisko reakciju nodrošināšanai. Tā kā ūdens ir nepieciešams, lai uzturētu daudzas dzīvības funkcijas, jebkuram tā deficītam var būt nopietnas sekas.

Slimas zarnas var nespēt uzsūkt uzturvielas, un barības uzsūkšanās traucējumi bieži aizkavē augšanu. Daži mikroorganismi, kas izraisa gremošanas sistēmas slimības, var ne tikai inficēt citus kucēnus, bet arī kļūt par slimības iemeslu cilvēkiem. Šīs slimības tiek sauktas par zoonozēm. Starp daudzajām zoonožu izraisītājām ir tādas baktērijas kā Campylobacter, Salmonella un Toxocara canis, un tās var ietekmēt kā suņus, tā arī cilvēkus.

Ieteikums

Kā konstatēt kucēna ķermeņa atūdeņošanos? Kucēna acis izskatās iekritušas, bet galvenā pazīme ir ādas elastības samazināšanās, kad pēc ādas krokas izveidošanas tā tūlīt neizlīdzinās. Sākumā kucēns būs izslāpis, bet ūdens deficīts organismā viņu strauji novājinās tā, ka dzīvniekam pat nebūs spēka padzerties, un kucēns būs jāpieslēdz pie pilienu infūzijas sistēmas.

Kā ir novēršami kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumi

Vispirms jau ir jāizvēlas vesels kucēns. Ja vien iespējams, ir jāpārbauda suņu audzētava. Kucēniem jābūt dzīvespriecīgiem, bez organisma atūdeņošanās un, protams, nekādām caurejas pazīmēm. Svarīgākie gremošanas traucējumu profilakses priekšnoteikumi ir pareiza vakcinācija, attārpošana, kvalitatīva barība un tīrs dzeramais ūdens. Turklāt barība ir jādod pareizā daudzumā, jo caureju var izraisīt arī pārāk liels apēstās barības daudzums. Galvenais ir līdzsvars.

* Šīs vadlīnijas ir pieejamas Pasaules Mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācijas (WSAVA) tīmekļa vietnē http://www.wsava.org/guidelines/vaccination-guidelines

 

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GRĀMATVEDI (profesiju klasifikatora koda Nr. 3313 01) uz nenoteiktu laiku Piedāvājam: · 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā · Stabilu atalgojumu (no 1071 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas, ar iespēju papildus iesaistīties projektos) · Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise, papildatvaļinājums) · Apmaksātu profesionālo pilnveidi · Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā · Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Galvenie darba pienākumi: · Atlīdzības, avansa norēķinu, stipendiju, bezskaidras naudas darījumu un krājumu grāmatvedības uzskaite, aprēķināšana un pārskaitīšana · Grāmatvedības uzskaite finanšu vadības resursu sistēmā Horizon · Ceļazīmju pārbaude un kontrole · Pilnīgu un daļēju inventarizāciju veikšana · Pārskatu sagatavošana un iesniegšana EDS un Centrālās statistikas pārvaldē · Dalība mēneša, ceturkšņa un gada pārskata sastādīšanā Prasības pretendentam: · Izglītība ekonomikā vai grāmatvedībā · Praktiskā darba pieredze grāmatveža amatā vismaz 2 gadi · Iemaņas darbā ar finanšu vadības resursu sistēmu Horizon · Par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze darbā ar dokumentu vadības sistēmu “Namejs” · Labas zināšanas darbā ar datoru (Ms Office) un biroja tehniku · Spēja operatīvi apstrādāt liela apjoma informāciju · Labas komunikācijas prasmes Tālrunis informācijai: Galvenā grāmatvede Madara Vilne T:28678088 CV, pieteikumu un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Grāmatveža vakancei” līdz 2023.gada 12.jūnijam plkst.16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē.

Mūsu partneri