Valmieras Ziņas

Kubs, kvadrāts vai klucis? Valmieras mākslas objekts rada neizpratni

Lasīšanas laiks: 3 min

Nu jau gandrīz nedēļu Valmierā cilvēki šūmējas par un ap savdabīgo mākslas objektu pašā pilsētas centrā. Kāds šim kubam jau piešķīris novada pašvaldības vadītāja uzvārdu, kādam tas ir vienkārši sarūsējis klucis, citi noskatās, paiet garām un nesaprot, kas tas par veidojumu. Jāteic, ka tuvumā uzrunātie cilvēki izteica vairākus minējumus: „Varbūt zem kastes noslēpti elektrības vadi”, „Izskatās pēc atkritumu konteinera!”, „Vai tas ir pabeigts? Vairāk nekā nebūs?”, „Tāda ir modernā māksla! Spļauj griestos un saņem honorāru!” Tiem, kas ierauga plāksnīti, pieliecas un izlasa (Vecpuišu parkā informatīvā plāksnīte ir acu augstumā), lieta jau kļūst mazliet skaidrāka. Vai tāpēc saprotamāka un pieņemamāka?

Valmieras stratēģija ceļā uz Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu ir būt pastāvīgā kustībā un nebaidīties pilsētu grozīt, tai aizvien paliekot pareizai – iedzīvotāju atzītai un novērtētai. Jo pareiza pilsēta ir tāda, kas nemitīgi vērtē, rada un ir kustībā. Un te gribas uzsvērt dažus vārdus – iedzīvotāju atzītai un novērtētai. Nenoliedzami, Valmierā ir kultūras iestādes, kultūras pieminekļi un n-tie kultūras pasākumi, kas tagad, pavasarī, notiek viens pēc otra un pat vairāki vienlaicīgi. Vai iedzīvotāji atzinīgi novērtē arī šo mākslas darbu?

Ir prieks par novada priekšsēdētāja Jāņa Baika teikto: Mēs gribam būt vēl labāki! Kurš gan to negrib? Un nenoliedzami, ir cilvēki, kuriem patīk arī šis klucis, par to liecina padsmit īkšķīši  Facebookā pie „Valmiera2027” bildēm, tomēr pieļauju, ka lielākā daļa ir tādās pašās domās kā komponists Zigmārs Liepiņš par Marka Rotko mākslu: Nekad neesmu līdz galam sapratis Rotko, par mani var ņirgt visi, kas lasīs! Divas svītras divās krāsās, un tas maksā 30 miljonus dolāru? Bet tā tas notiek, ir tāda māksla un tāda…(„Ieva”, 16.02.2022.)

Var piekrist kultūras vēsturniekam un rakstniekam Kirilam Kobrinam. Vārdus par mākslu, kas pieder tautai, viņš gan teicis citā sakarā: Lai baudītu šo darbu, nekas nav jāmaksā, nav jāiet uz mākslas galeriju vai muzeju, nav pat jāatver interneta pārlūkprogrammas lodziņš. Māksla pieder tautai vistiešākajā šī teiciena nozīmē, tā atrodas uz ielas, tā ir pieejama ikvienam. Vēl vairāk, katram attiecībā uz šo darbu ir pilnīga izvēles brīvība – skatīties, neskatīties, domāt, nedomāt… („Rīgas Laiks”, 2013. gada aprīlis)

Ceru, ka Valmieras aprūsējušais kubs nemaksā miljonus, tomēr neba nu bez maksas to kāds metinājis, veidojis, atvedis… Tā ir arī pilsētas iedzīvotāju nodokļu nauda. Vai varbūt šo veidojumu sponsorējis kāds labdaris? Diendienā, ejot garām, nevar arī neskatīties un nedomāt. Cik tas izmaksāja?  Kas cits par to naudu būtu sanācis? Cik atraitnīšu stādu, cik bruģakmeņu varētu nopirkt? Bet varbūt dinamiskā pilsētā ziedi jau skaitās arhaisks elements? Jā, var aizbildināties ar vēlo un auksto pavasari, bet atraitnītes ir izturīgas, tās, protams, zied pie domes, „Rātes vārti” ir ziedoši, pie kultūras centra ir divarpus dobes, daži ziediņi pie Valmieras Integrētās bibliotēkas, pārsteidzoši labi izskatās puķu dobe Ugunsdzēsēju parkā, bet citur – tukšums, gārsa…

Kur palika Valmieras simbols, kas kā „V” burtiņš pagājušajā vasarā spoguļojās pilsētas centrā? Varbūt tam būtu vieta zaļajā uzkalniņā pie mājas Rīgas ielā 5? Varbūt par klucī ieguldīto naudu labāk varēja ja ne nobruģēt, tad vismaz noņemt aizvēsturiskās un izdrupušās betona plāksnes uz gājēju celiņa, kas ir tiešā tuvumā vairākiem kultūras objektiem – muzejam, Valterkalniņam, mūzikas skolai?

Brīvdienās cilvēki dodas ceļojumos, fotografē, salīdzina. Daudzās pilsētās ir objekti, kur pat nevajag rakstīt, kas tā par pilsētu, atpazīstamību garantē kāda skulptūra, parks, ēka. Vai pie šī kuba gribas kādam sevi iemūžināt fotogrāfijā? Vienmēr tiek uzsvērts, ka Valmiera ir zaļa un ziedoša pilsēta. Vai tiešām?

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Finanšu un Ekonomikas nodaļas FINANŠU ANALĪTIĶI (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • piedalīties Pašvaldības darbā, veicot Pašvaldības sniegto maksas pakalpojumu cenu aprēķinus un monitoringu; • sekot līdz Eiropas Savienības struktūrfondu un citu politiku instrumentu līdzfinansēto investīciju projektu budžetu izpildei un veikt dažādā monitoringa datu apkopojumus; • koordinēt savstarpējos norēķinus par izglītības iestāžu sniegtiem pakalpojumiem ar citām pašvaldībām; • kontrolēt noteiktu Pašvaldības iestāžu budžeta izpildi; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība ekonomikas, finanšu vai grāmatvedības jomā; • ne mazāk kā 3 gadu iepriekšēja profesionālā darba pieredze finanšu jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: augsta atbildība, precizitāte, analītiska domāšana, labas komunikācijas prasmes; spēja strādāt patstāvīgi, uzņemties atbildību; • teicamas iemaņas darbā ar MS Office programmām (t.sk. Word, Excel), kā arī ar kādu no grāmatvedības uzskaites datorprogrammām. Kā priekšrocība tiks uzskatīta iepriekšēja darba pieredze ar programmām Horizon un/vai MicroStrategy; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 1090 EUR līdz 1135 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Pieteikums Finanšu analītiķa/-ķes amatam” līdz 2022.gada 16.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207130. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: FINANŠU ANALĪTIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJU (profesijas klasifikatora kods 2341 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku (0,275 likmes jeb 8,262 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: īstenot izglītības programmu “Datorika” mācību priekšmetā atbilstoši Valsts izglītības standartam; sniegt individuālu un diferencētu atbalstu izglītojamajiem mācību priekšmetā; veicināt izglītojamo individuālo sasniegumu attīstību; sekot līdzi jaunākajām tendencēm pedagoģijas nozares attīstībā; izstrādāt piedāvājumu mācību priekšmeta, Iestādes radošai un inovatīvai izaugsmei; sadarboties ar citu mācību priekšmetu skolotājiem; un ja Jums ir: izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; kompetences: komunikācijas un sadarbības prasmes; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām, kā arī motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30. decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv . Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30

Valmieras novada pašvaldības Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā SKOLOTĀJU LOGOPĒDU (profesijas klasifikatora kods 2352 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku 0,535 likmes jeb 16,05 stundas nedēļā Galvenie pienākumi: veikt darbu saskaņā ar katra izglītojamā izglītības programmu, valodas attīstības traucējumiem un attīstības īpatnībām; veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; konsultēt grupas skolotājus, palīgus un vecākus; kārtot dokumentāciju. Prasības pretendentam: iegūta augstākā pedagoģiskā izglītība un skolotāja logopēda kvalifikācija vai augstākā izglītība un logopēda vai audiologopēda kvalifikācija, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569; latviešu valodas augstākā pakāpe; labas saskarsmes spējas, prasme elastīgi reaģēt uz pārmaiņām, prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja plānot un organizēt savu darbu; Mēs piedāvājam: Alga (BRUTO) no 481,50 Alga (BRUTO) līdz 481,50 darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022. gada 30. decembrim. e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv, tālrunis informācijai 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJS LOGOPĒDS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30

Mūsu partneri