Valmieras Ziņas

Klepus – cēloņi un ārstēšanas metodes

Lasīšanas laiks: 3 min

Klepus ir organismu aizsargājošs beznosacījuma reflekss, tā ir ķermeņa reakcija uz elpceļu kairinājumu vai šķēršļiem elpošanai. Mūsu organisms cenšas tos attīrīt ar pastiprinātu, asu izelpu palīdzību, kurām ir specifiska skaņa – tā arī ir klepošana.

Kas izraisa klepu

Kairinoši var būt putekļi, svešķermeņi, patogēni, krēpas, audzēji, cigarešu dūmi, kodīgas smakas un gāzes. Arī alergēni izraisa klepu: pelējuma sēnīte mājoklī, kaķu spalva, nepatīkamas sintētiskās smaržvielas utt. Parasti šis simptoms uzrāda patoloģiskus procesus elpošanas sistēmā. Turklāt klepus var rasties kopā ar citu orgānu slimībām.

Par ko liecina klepus?

Dažos gadījumos klepus un klepus lēkmes naktī var liecināt par veselībai un dzīvībai bīstamu stāvokli, tāpēc tā rašanos nedrīkst ignorēt. Smagos gadījumos klepus un klepus lēkmes bieži seko viena otrai bez pārtraukuma. Ja klepus nepāriet, īpaši, ja tiek atklepotas asiņainas vai strutojošas krēpas un ir traucēts vispārējais komforts, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu.

Par retu ieklepošanos nav jāuztraucas. Iespējams, ka telpā ir sakrājies daudz putekļu vai ārā esat pārdzīvojis temperatūras svārstības. Bet, ja klepus ilgst vairāk nekā septiņas dienas, pat ja nav drudža vai citu slimības pazīmju, tā vienmēr ir slimības pazīme. Šajā gadījumā nevajadzētu aprobežoties ar tradicionālajām metodēm, lai atbrīvotos no klepus un aizkavētu došanos pie ārsta. Novēršot simptomu, jūs neatrisināt pašu problēmu, un tas ir vissvarīgākais.

Ja ir klepus bez drudža

  • Tad tā ir vīrusu un bakteriālu infekciju attīstība sākotnējā stadijā, kad vēl nav sākusies temperatūras paaugstināšanās (gripa, laringīts, sinusīts, tonsilīts, faringīts, bronhīts, nazofaringīts u.c.) vai slēpts, gauss iekaisuma process
  • elpceļu slimību atlikušās izpausmes, nesen pārciestas vai neārstētas
  • dažādu slimību attīstība, kurām nepieciešama īpaša ārstēšana (tuberkuloze, vairogdziedzera disfunkcija, plaušu vēzis, emfizēma, grēmas, sirds mazspēja)
  • tādu medikamentu lietošana, kuru blakusparādības pavada klepus (spiedienu pazeminošas zāles utt.)

Uzmanību, smēķētāju klepus!

Bieži sastopams ir tā sauktais smēķētāju klepus. Pastāvīgi ieelpojot nikotīnu, karstos dūmus un kaitīgās vielas, elpceļu gļotāda kļūst kairināta. Tā rezultātā smēķētāju sāk mocīt sauss klepus, bet bez drudža vai citiem citu slimību simptomiem. Tajā pašā laikā ilgstoša smēķēšana var izraisīt iekaisuma reakcijas bronhos, un šī ir slimība, kurai nepieciešama medicīniska iejaukšanās.

Ir divi pretēji klepus veidi: sauss un mitrs. Sausu klepu parasti pavada iekaisis kakls, sāpes krūtīs, tas nesniedz atvieglojumus un var būt ilgstošs. Mitrs klepus, gluži pretēji, palīdz izvadīt gļotas no bronhiem un ir vieglāk panesams. Šajā gadījumā ir svarīgi pievērst uzmanību krēpu raksturam, krāsai, smaržai, daudzumam.

Dažām slimībām raksturīgs tikai sauss klepus. Tās ir, piemēram, laringīts un sausais pleirīts. Citi, piemēram, bronhīts, tuberkuloze un plaušu vēzis, sākotnēji var izraisīt sausu klepu, kas vēlāk pārvēršas mitrā klepū.

Ārstēšana ar dabīgiem līdzekļiem

Zāļu tējas

Siltas zāļu tējas, tādas kā kumelīšu vai piparmētru, var nomierinoši iedarboties uz kaklu un palīdzēt mazināt klepus simptomus.

Medus

Unikāls produkts ar izteiktām pretmikrobu īpašībām, tas var būt dabisks klepus nomācējs. To var sajaukt ar siltu ūdeni vai zāļu tēju.

Atpūta un miegs

Pietiekama atpūta un miegs ir būtiski nepieciešami organisma atveseļošanai. Miegā organisma imūnsistēma darbojas optimāli, palīdzot novērst klepus simptomus.

Hidratācija

Daudz šķidruma palīdz un nomierina kaklu. Silti šķidrumi – buljoni vai zupas, var būt īpaši iedarbīgi.

Mitrinātāji

Mitrinātāja izmantošana dzīvojamā telpā var pievienot gaisam mitrumu, atvieglojot klepus simptomus un samazinot rīkles kairinājumu.

Nobeigumā jāatzīmē, ka modernā medicīna piedāvā efektīvas zāles pret klepu: tie ir sīrupi, tabletes pret klepu un aerosoli. Pērciet tiešsaistē, tie ir tikai klikšķa attālumā.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sociālo pedagogu (profesijas klasifikatora kods 2359 01) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī informēt par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 8 stundas (0.271 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Sociālais pedagogs”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā pirmsskolas izglītības mūzikas skolotāju (profesijas klasifikatora kods 2342 03) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • īstenot pirmsskolas izglītības satura apguvi kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomā; • plānot pedagoģisko darbu saskaņā ar Iestādes nolikumu un pirmsskolas audzināšanas galvenajiem darba virzieniem; • organizēt mācību darbu bērnu muzikālo, pašizpausmes, intelektuālo spēju attīstīšanai; • izvērtēt un analizēt savu pedagoģisko darbu ar bērniem un sniegt atskaiti par paveikto; un Jums ir: • augstākā izglītība pedagoģijā (atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”) ar kvalifikāciju – pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs vai students augstākās izglītības studiju programmā – mūzikas skolotājs; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 30 stundas (0,750 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs/-a”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SPORTA SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri