Valmieras Ziņas

Klepus – cēloņi un ārstēšanas metodes

Lasīšanas laiks: 3 min

Klepus ir organismu aizsargājošs beznosacījuma reflekss, tā ir ķermeņa reakcija uz elpceļu kairinājumu vai šķēršļiem elpošanai. Mūsu organisms cenšas tos attīrīt ar pastiprinātu, asu izelpu palīdzību, kurām ir specifiska skaņa – tā arī ir klepošana.

Kas izraisa klepu

Kairinoši var būt putekļi, svešķermeņi, patogēni, krēpas, audzēji, cigarešu dūmi, kodīgas smakas un gāzes. Arī alergēni izraisa klepu: pelējuma sēnīte mājoklī, kaķu spalva, nepatīkamas sintētiskās smaržvielas utt. Parasti šis simptoms uzrāda patoloģiskus procesus elpošanas sistēmā. Turklāt klepus var rasties kopā ar citu orgānu slimībām.

Par ko liecina klepus?

Dažos gadījumos klepus un klepus lēkmes naktī var liecināt par veselībai un dzīvībai bīstamu stāvokli, tāpēc tā rašanos nedrīkst ignorēt. Smagos gadījumos klepus un klepus lēkmes bieži seko viena otrai bez pārtraukuma. Ja klepus nepāriet, īpaši, ja tiek atklepotas asiņainas vai strutojošas krēpas un ir traucēts vispārējais komforts, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu.

Par retu ieklepošanos nav jāuztraucas. Iespējams, ka telpā ir sakrājies daudz putekļu vai ārā esat pārdzīvojis temperatūras svārstības. Bet, ja klepus ilgst vairāk nekā septiņas dienas, pat ja nav drudža vai citu slimības pazīmju, tā vienmēr ir slimības pazīme. Šajā gadījumā nevajadzētu aprobežoties ar tradicionālajām metodēm, lai atbrīvotos no klepus un aizkavētu došanos pie ārsta. Novēršot simptomu, jūs neatrisināt pašu problēmu, un tas ir vissvarīgākais.

Ja ir klepus bez drudža

  • Tad tā ir vīrusu un bakteriālu infekciju attīstība sākotnējā stadijā, kad vēl nav sākusies temperatūras paaugstināšanās (gripa, laringīts, sinusīts, tonsilīts, faringīts, bronhīts, nazofaringīts u.c.) vai slēpts, gauss iekaisuma process
  • elpceļu slimību atlikušās izpausmes, nesen pārciestas vai neārstētas
  • dažādu slimību attīstība, kurām nepieciešama īpaša ārstēšana (tuberkuloze, vairogdziedzera disfunkcija, plaušu vēzis, emfizēma, grēmas, sirds mazspēja)
  • tādu medikamentu lietošana, kuru blakusparādības pavada klepus (spiedienu pazeminošas zāles utt.)

Uzmanību, smēķētāju klepus!

Bieži sastopams ir tā sauktais smēķētāju klepus. Pastāvīgi ieelpojot nikotīnu, karstos dūmus un kaitīgās vielas, elpceļu gļotāda kļūst kairināta. Tā rezultātā smēķētāju sāk mocīt sauss klepus, bet bez drudža vai citiem citu slimību simptomiem. Tajā pašā laikā ilgstoša smēķēšana var izraisīt iekaisuma reakcijas bronhos, un šī ir slimība, kurai nepieciešama medicīniska iejaukšanās.

Ir divi pretēji klepus veidi: sauss un mitrs. Sausu klepu parasti pavada iekaisis kakls, sāpes krūtīs, tas nesniedz atvieglojumus un var būt ilgstošs. Mitrs klepus, gluži pretēji, palīdz izvadīt gļotas no bronhiem un ir vieglāk panesams. Šajā gadījumā ir svarīgi pievērst uzmanību krēpu raksturam, krāsai, smaržai, daudzumam.

Dažām slimībām raksturīgs tikai sauss klepus. Tās ir, piemēram, laringīts un sausais pleirīts. Citi, piemēram, bronhīts, tuberkuloze un plaušu vēzis, sākotnēji var izraisīt sausu klepu, kas vēlāk pārvēršas mitrā klepū.

Ārstēšana ar dabīgiem līdzekļiem

Zāļu tējas

Siltas zāļu tējas, tādas kā kumelīšu vai piparmētru, var nomierinoši iedarboties uz kaklu un palīdzēt mazināt klepus simptomus.

Medus

Unikāls produkts ar izteiktām pretmikrobu īpašībām, tas var būt dabisks klepus nomācējs. To var sajaukt ar siltu ūdeni vai zāļu tēju.

Atpūta un miegs

Pietiekama atpūta un miegs ir būtiski nepieciešami organisma atveseļošanai. Miegā organisma imūnsistēma darbojas optimāli, palīdzot novērst klepus simptomus.

Hidratācija

Daudz šķidruma palīdz un nomierina kaklu. Silti šķidrumi – buljoni vai zupas, var būt īpaši iedarbīgi.

Mitrinātāji

Mitrinātāja izmantošana dzīvojamā telpā var pievienot gaisam mitrumu, atvieglojot klepus simptomus un samazinot rīkles kairinājumu.

Nobeigumā jāatzīmē, ka modernā medicīna piedāvā efektīvas zāles pret klepu: tie ir sīrupi, tabletes pret klepu un aerosoli. Pērciet tiešsaistē, tie ir tikai klikšķa attālumā.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi precīzs un saimniecisks, mīli kārtību un spēsi veikt sadzīvisku remontu, transportlīdzekļu apkopi, tad iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078)Administratīvā departamenta Saimniecības vadītāja amatā (viena darbinieka amata vieta uz nenoteiktu laiku)  Mēs piedāvājam:  interesantu un radošu darbu; vērtīgu pieredzi un profesionālās izaugsmes iespējas ; mēnešalgu no 932 līdz 1398 EUR pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši zināšanām un pieredzei; veselības apdrošināšanu, atvaļinājuma pabalstu, papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu kādā no mūsu birojiem - Valmierā vai Madonā.   Uzticēsim Tev:   pārzināt un pārvaldīt Dienesta nekustamos īpašumus; rūpēties un materiāli tehniski nodrošināt Valmieras un Madonas biroju; sniegt atbalstu kolēģiem transporta jautājumos; veikt transportlīdzekļu, tai skaitā ūdens transportlīdzekļu lietošanas, remontu, nobraukumu un degvielas izlietojumu uzraudzību; uzraudzīt un rūpēties par iekārtām un biroja tehniku; organizēt darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošanu.   Sagaidām, lai Tev ir:  profesionālā pieredze līdzīgā amatā, vēlams valsts pārvaldes iestādē; zināšanas un prasmes ēku un teritoriju apsaimniekošanā un autoparka uzturēšanā, tehniskās zināšanas par ēkās iebūvēto sistēmu darbību un pamatprasmes ēku remontdarbos; vēlama augstākā izglītība; labas iemaņas darbā ar standarta datorprogrammām un biroja tehniku; spēja precīzi un operatīvi izpildīt uzdevumus, darbu plānošanas prasmes, augsta atbildības sajūta, noturība stresa situācijās; B kategorijas autovadītāja apliecība; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Saimniecības vadītājs”) Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-07 Kontaktpersona: Dokumentus sūtīt uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Ja vēlies iegūt profesionālo pieredzi administratīvajās tiesībās, Tev rūp vides aizsardzība un Tevi interesē darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandāValsts vides dienesta Juridiskā departamenta Administratīvo sodu piemērošanas daļas vecākā inspektora (jurista) amatā (viena ierēdņa amata vieta uz nenoteiktu laiku) Piedāvājam: vērtīgu profesionālo pieredzi valsts pārvaldē administratīvā pārkāpuma procesa jomā; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; mēnešalgu no 1008 līdz 1512 euro pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši kvalifikācijai un prasmēm; darba vietu kādā no mūsu birojiem Valmierā vai Madonā, ar iespēju strādāt daļēji attālināti. Uzticēsim Tev: izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus par administratīviem pārkāpumiem vides piesārņošanas, atkritumu apsaimniekošanas, zvejas un dabas resursu izmantošanas jomā; sekot līdzi piemēroto administratīvo sodu samaksai. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; otrā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnēs; vēlama pieredze dokumentu sagatavošanā un tiesību normu piemērošanā; vēlamas zināšanas par vides aizsardzības normatīvajiem aktiem un administratīvā pārkāpuma procesu; spēja analizēt informāciju un pieņemt lēmumu, labas plānošanas un organizēšanas prasmes, un komunikācijas prasmes. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – ASPD_jurists”)  Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045.  Profesija: JURISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-06 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri