Valmieras Ziņas

Klāt gada garākā diena – vasaras saulgrieži

Lasīšanas laiks: 3 min

Vasaras saulgrieži – laiks, kad diena ir visgarākā, bet nakts visīsākā. Šogad vasaras saulgriežu brīdis būs otrdien, 21.jūnijā, plkst.12.13. Tieši 21.jūnijs būs gada garākā diena, savukārt gada īsākā nakts būs nakts no otrdienas uz trešdienu.

Saulgriežu dienas garums visgarākais būs tieši pie mums -18 stundas un 12 minūtes Valmieras novada ziemeļos.

Jāņu svinēšana

Mūsdienu Jāņu vai vasaras saulgriežu svinēšanai katrā ģimenē saglabājušies un ieviesušies dažādi Jāņu svinēšanas rituāli.

Lai arī šodien lielākai daļai cilvēku seno rituālu un ticējumu patiesā jēga un nozīme zudusi, paši svētki palikuši. Tāpēc šis stāsts par senču mitoloģisko pasaules izpratni un kā pavadīt Jāņus, saskaņā ar tradicionālo kultūru.

Atšķirībā no mūsdienām, kad dzīvojam lineārā laikā – pēc pagātnes ir tagadne un seko nākotne, senčiem laiks ritēja lokiem, cikliski. Saules gads katru gadu iestājās no jauna. Un cilvēkiem bija jāpalīdz Saulei atnākt. Ar to arī saistīti rituāli un ticējumi. Un to ir ļoti daudz, gan svētkiem, gan ikdienas dzīvei.

Lai palīdzētu atnākt Saulei, svinēja iepriekšējā naktī pirms svētkiem, paliekot nomodā visu nakti un kurinot uguni kas tika uzskatīta par saules aizstājēju.

  • Aplis simbolizēja Sauli, tāpēc gatavoja apaļas formas ēdienus. Lai veicinātu pārticību, nodrošinātu auglību, svētību laidaram, klāja bagātīgus galdus, lai nākotnē Dievi dotu tādu pašu svētību laukiem, ganāmpulkiem.
  • Senči uguni kurināja augstu, jo cik tālu spīd liesmas no Jāņu ugunīm, tik tālu visi lauki paliekot auglīgi un labība to gadu labi izdodoties. Arī cilvēki centās, lai viņus apspīdētu Jāņu uguns gaisma.
  • Ražai un lauku svētībai Jāņu vakarā pušķoja laukus: kāpostos sprauda liepu zarus, lai mīksti kāposti izaug, rudzos ozolzaru, lai cieti stiebri.
  • Ticēja, ka Jāņa dienā ar olām dzirdīti zirgi izaugot stipri un apaļi.
  • Sava rituālā jēga bija arī mājas pušķošanai. Ticējums vēsta, ka Jāņu naktī ap pusnakti jābrien pa ūdeni, tad rītā būs nauda pastalās.

Īpašu uzmanību veltīja aizsardzības rituāliem. Līdz šodienai saglabājies paradums pie vārtiem, namdurvīm spraust pīlādzi. Senču pasaules izpratnē šai laikā gaiss vibrēja no maģiskā būtnēm, raganām, mošķiem, tāpēc visur izspraudīja asās zāles (nātres, dadžus, usnes). Nedrīkstēja skaļi stāstīt par savām iecerēm, jo velns varēja noskaust. Jaunas meitas piedomāja, lai būtu skaistas un veselas, tāpēc Jāņu rītā pirms saules mazgājās avotā. Bet ja gribēja, lai izaug gari mati, tad Jāņu naktī pusnaktī tie bija jāsukā tur, kur aug apiņi.

Visvairāk ticējumi saistīti ar papardes zieda meklēšanu. Tos atrodot vajadzēja ziedus nobirdināt zīda nēzdodziņā, tad aizsiet un paglabāt. Tad visu varot uzzināt, kas notiek pasaulē.

  • Jāņu nakti ieraugot zelta papardes ziedu, drīkstot izteikt tikai vienu vēlēšanos, kas piepildās.
  • Bet Jāņu naktī ieraudzīts papardes zieds nodrošināja, ka cilvēks visu mūžu būs laimīgs.

Tradicionāli sendienu paradumi, kas sagādā daudz jautrības mirkļus arī mūsdienās, saistās ar zīlēšanu, izmantojot meitu darinātos ziedu vainagus. Saskaņā ar ticējumu, Jāņu naktī meitām vajagot mest vainagus ozolā. Kurš vainags uz pirmo sviedienu pakaroties zaros, tā meita to pašu gadu iziešot pie vīra. Kuras meitas vainags nokrīt zemē, tai vēl precinieks jāgaida. Cik reizes vainags nokrītot zemē, tik gadi vēl jāgaida.  

Senie rituāli un ticējumi piepilda svētkus ar saturu, liek sajust mums pašiem sevi, kopā ar dabu. Un ir tik labi sajust to pirmatnējo spēku, kas vada un virza pasauli un mūsu dzīvi tajā.

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” aicina savā komandā  BIROJA ADMINISTRATORU/-I Galvenie amata pienākumi: nodrošināt biroja ikdienas darbības nepārtrauktību un efektivitāti; koordinēt un pārvaldīt dokumentu apriti, arhivēšanu un lietvedību; veikt ienākošās un izejošās korespondences apstrādi; organizēt un protokolēt kapitālsabiedrības valdes un dalībnieku sēdes; sniegt atbalstu uzņēmuma struktūrvienību vadītājiem un darbiniekiem ikdienas jautājumos; komunicēt ar klientiem un sadarbības partneriem; sagatavot atskaites. Prasības kandidātiem: darbības sfērai atbilstoša vidējā profesionālā vai augstākā izglītība (vēlams administrācijas, vadības vai lietvedības jomā); ne mazāk kā divu gadu pieredze līdzīgā amatā; teicamas organizatoriskās un komunikācijas prasmes; prasme strādāt ar biroja tehniku un IT sistēmām; pieredzējuša lietotāja pieredze un laba izpratne par dokumentu vadības sistēmām, priekšroka kandidātiem ar pieredzi darbā ar DVS Namejs; augsta atbildības sajūta un pašorganizācijas līmenis, analītiska domāšana un precizitāte darbā. Piedāvājam: darbu uz nenoteiktu laiku; draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; sociālās garantijas; veselības apdrošināšanas polisi pēc nostrādātiem 6 mēnešiem; dažāda veida “bonusus” pēc pārbaudes laika; atalgojumu no EUR 1400 līdz EUR 1600 pirms nodokļu nomaksas. CV un motivācijas vēstuli lūdzu sūtīt elektroniski uz danuta.zerbele@valmierasoc.lv līdz 05.06.2024. Tālrunis uzziņām +371 20021028 Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Pretendentu iesūtītie dokumenti un personas dati, uz vakances laiku un noteiktu laiku pēc norādītā termiņa beigām, pārziņa leģitīmo interešu ietvaros tiks uzglabāti pārziņa lietvedībā. Iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat savu personas datu apstrādei norādītās vakances pretendentu izvērtēšanas un atlases procesā un saziņai ar Jums. Nosūtītajos dokumentos lūgums neiekļaut sensitīvus (īpašās kategorijas) personas datus. Savu piekrišanu datu apstrādei norādītajiem mērķiem varat atsaukt jebkurā laikā, sazinoties ar pārzini. Pārzinis garantē nenodot pretendenta personas datus trešajām personām, bez pretendenta rakstveida saskaņojuma. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Čempionu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Vadība / Administrēšana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-05 Kontaktpersona: Danuta Žērbele Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs”  Jāņa Daliņa sporta komplekss aicina pievienoties savai komandai  ADMINISTRATORU/-I Darbs uz nenoteiktu laiku Amata pienākumi: Uzņemt un apkalpot klientus, koordinēt apmeklētāju plūsmu; Reģistrēt un piešķirt viesiem viesnīcas numurus, darbs ar viesnīcas programmatūru; Ierādīt ģērbtuves saskaņā ar treniņu vai sacensību grafiku; Izsniegt un pieņemt telpu un viesnīcu numuriņu atslēgas; Iekasēt maksu par viesnīcas un sporta infrastruktūras izmantošanu; Veikt citus pienākumus saskaņā ar darba pienākumu aprakstu; Prasības kandidātam: Labas latviešu un angļu valodas zināšanas; Teicamas iemaņas darbā ar datoru; Augsta atbildības sajūta, iniciatīva un entuziasms; Elastīga domāšana, spēja veltīt uzmanību vairākiem uzdevumiem vienlaicīgi, nezaudējot kvalitāti; Vēlamas iemaņas darbā ar kases aparātu un POS terminālu; Citu valodu zināšanas, izglītība viesmīlības vai sporta jomā, kā arī iepriekšējā pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: Pilnas slodzes darbu; Summēto darba laiku, darbu maiņās arī nakts maiņās; Dinamisku darbu draudzīgu un profesionālu kolēģu komandā; Iespēju katru dienu sastapt interesantus cilvēkus, kas dod labu pieredzi profesionālajā izaugsmē; Stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; Studentiem viesmīlības jomā apvienot prakses vietu ar darbavietu; Atalgojums: Stundas tarifa likme pārbaudes laikā– 5.50 EUR/h, pēc pārbaudes laika 6.00 EUR/h Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam sūtīt līdz 07.06.2024. uz e-pastu – megija.stalberga@valmierasoc.lv. Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kuros būs gan CV, gan motivācijas (pieteikuma) vēstules. Vairāk informācijas, rakstot e-pastā vai pa tālr. +371 27079858 Profesija: ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-07 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” aicina savā komandā ĒKAS INŽENIERTEHNISKO UZRAUGU uz noteiktu laiku – līdz 31.10.2024. Amata pienākumi: piedalīties Jāņa Daliņa sporta kompleksa ikdienas saimniecisko darbu veikšanā, tajā skaitā strādāt ar traktortehniku, mehanizēto un teritoriju uzkopšanas tehniku; uzraudzīt un uzturēt darba kārtībā Jāņa Daliņa sporta kompleksa teritoriju, inventāru un tehnisko aprīkojumu. Uzraudzīt un uzturēt kārtībā Daliņu pludmali; tehniskā atbalsta sniegšana pasākumu organizatoriem, izmantojot stadiona un manēžas infrastruktūru un aprīkojumu; komunikācija un sadarbība ar darbu izpildītājiem, un dalība Jāņa Daliņa sporta kompleksa realizētajos projektos savas kompetences ietvaros. Prasības kandidātiem: vidējā izglītība; augsta atbildības sajūta, precizitāte, prasme orientēties tehniskas dabas jautājumos; pozitīvu un godīgu attieksmi pret darbu un kolēģiem; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valsts valodas likumu; pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: teicamus darba apstākļus mūsdienīgā darba vidē; darba apģērbu; apmācības darbu uzsākot; atalgojums – 1280 EUR pirms nodokļu nomaksas; sociālās garantijas; darba vieta: Jāņa Daliņa sporta komplekss, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera CV lūdzam sūtīt uz megija.stalberga@valmierasoc.lv Kontaktpersona: Megija Stalberga (e-pasts: megija.stalberga@valmierasoc.lv; tālr.Nr. +371 27079858) Pieteikumu iesniegšanas termiņš – 07.06.2024. Profesija: Ēkas inžniertehnisko sistēmu UZRAUGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-07 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri