Valmieras Ziņas

Kas mūs sagaida? – Valmierā diskutē par enerģētikas nozari

Lasīšanas laiks: 5 min

Energoresursu cenas un pieejamība šobrīd ir viens no lielākajiem izaicinājumiem gan Latvijas iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.  Ja iedzīvotājiem var nākties krietni samazināt elektroenerģijas un siltumenerģijas patēriņu, lai spētu nomaksāt arvien augošos rēķinus, daudziem uzņēmējiem šāds sadārdzinājums var spiest pieņemt lēmumu pārtraukt ražošanu.

Enerģētikas jomā joprojām valda nedrošība par nākotni, un ir daudz jautājumi, kuros uzņēmēji gaida skaidrību.

Lai rastu atbildes uz problēmjautājumiem un dalītos savstarpējā pieredzē Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Vidzemes reģiona nodaļa jau otro reizi šogad rīko Biznesa dienas pasākumu, kurā uz diskusiju aicināti enerģētikas jomas eksperti.

LTRK prezidents Aigars Rostovskis uzsver, ka kopējiem risinājumiem enerģētikas krīzē jānāk no Eiropas Savienības un Latvijas valdības, tomēr, prakse līdz šim ir pierādījusi, ka šie risinājumi nāk lēni un nepārdomāti, tāpēc iespēju robežās visiem ir jāgatavojas pašiem. Viņaprāt, valdība līdz šim nav spējusi veiksmīgi risināt ar enerģētikas sektora cenu sadārdzināšanos saistītās problēmas, tāpēc LTRK turpinās sarunas ar Ekonomikas ministriju un vadošajiem politiskajiem spēkiem, lai nonāktu pie maksimāli labāka un ātrāka rezultāta.

Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks atklāj, ka pēdējie 3 gadi bijuši bagāti izaicinājumiem. Gatavojoties ziemas sezonai galvenā problēma bijusi kurināmā izmaksu sadārdzinājums, tomēr, viņš apstiprina, ka Valmieras novads un Valmieras pilsēta ir gatava apkures sezonai.

Valmieras novads pašlaik procentuāli tiek sildīts proporcijā 80% šķelda un 20% gāze. Domes priekšsēdētājs atklāj, ka investīcijas šķeldas katlumājas būvniecībā ir devušas rezultātus. Lai gan siltumapgādes tarifi neizbēgami palielinās – salīdzinoši mazā atkarība no gāzes kā kurināmā ir ļāvusi sadārdzinājumam būt saprātīgam. Viņš atklāj arī to, ka pašvaldība meklēs iespējas vēl šajā apkures sezonā samazināt apkures tarifu cenas.

“Pati labākā enerģija ir tā, kuru mēs nepatērējam. Paskatoties pēdējos gadus, pateicoties ēku siltināšanai kopējo siltumenerģijas patēriņu pilsētā esam samazinājuši par 30 procentiem.”

Ja iepriekš pašvaldībai lielākās galvas sāpes sagādāja siltumenerģijas cenu kāpums,  tad pašlaik tieši elektroenerģijas cenas ir tas, kas rada zināmu satraukumu. Jānis Baiks izceļ Valmieras Olimpiskā centra ledus halles piemēru. Valmieras Olimpiskā centra kapitāldaļas pieder Valmieras novada pašvaldībai un Latvijas Olimpiskajai komitejai. Nepieciešamās elektroenerģijas izmaksas ledus halles seguma uzturēšanai tuvojas līmenim, kurā šajā ziemā var nākties pieņemt lēmumu uz noteiktu laiku slēgt ledus halli, bet, tas nozīmētu to, ka beidzas arī hokeja treniņu iespējas Valmierā. To, protams, neviens nevēlas. Jānis Baiks uzsver, ka iestājoties enerģētikas sektora krīzei sports nebūtu galvenā prioritāte, tomēr ar šādiem sadārdzinājumiem pašvaldība saskaras gandrīz visās jomās.

Ar pētījumu par Vidzemes uzņēmumu situāciju enerģētikā iepazīstināja Vidzemes augstskolas studenti un LTRK Vidzemes reģionālās padomes loceklis, AS “Valmieras stikla šķiedra” valdes loceklis Ģirts Vēveris.

Zināms, ka energoresursu cenu samazināšanai daudzi skatās uz saules un vēja enerģiju, tomēr, ne visiem ir finansiāli līdzekļi, lai ieviestu atjaunojamo energoresursu izmantošanu savām vajadzībām. Pat, ja atrodam līdzekļus un izmantojam valsts apmaksātās programmas,  ieviest risinājumus atjaunojamo energoresursu izmantošanai tieši uzņēmējdarbībā var nebūt vienas dienas, nedēļas vai mēneša jautājums. Līdz ar to, arvien aktuāls ir jautājums, ko darīsim rīt?

Ģirts Vēveris prognozē, ka pārdošanas cenas var nespēt nosegt arvien augošās energoresursu izmaksas. Tāpat, kādā brīdī tiks sasniegti cenu griesti dažādiem pakalpojumiem un, iedzīvotāji vairs nespēs pirkt attiecīgo produktu par cenu, kura uzņēmējam būtu jānorāda, lai nosegtu ražošanas izmaksas.

Diskusijā par enerģētikas jautājumiem piedalījās arī Ekonomikas ministrijas Valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Edijs Šaicāns.

Zināms, ka Valdībai, visticamāk, būs jālemj par atbalsta pasākumu energokrīzes pārvarēšanai iedzīvotājiem paplašināšanu, un līdzekļi šiem mērķiem būs jāaizņemas, tā medijiem uzsvēris premjers Krišjānis Kariņš.

Valdība jau ir apstiprinājusi plašu atbalsta pasākumu paketi, taču ar to varētu nebūt pietiekami, un, visticamāk, tiks ieviesti “kaut kādi cenu griesti”, virs kuriem cilvēku maksājumi par energoresursiem neaugs, bet tos segs valsts no budžeta līdzekļiem.

Pēc Kariņa vārdiem, pašlaik tiekot gaidīti Ekonomikas ministrijas aprēķini, “kur tos griestus pareizi noteikt”.

Ekonomikas ministrijas pārstāvis diskusijā apliecināja, ka gāze un elektroenerģija Latvijas vajadzībām pietiks, tomēr ar sadārdzinājumu ir jārēķinās. Viņš uzsvēra, ka Ekonomikas ministrijas strādā pie iespējamajiem atbalsta mehānismiem.

Diskusiju vadīja LTRK Vidzemes Reģionālās padomes priekšsēdētājs,  SIA “Valpro” valdes priekšsēdētājs Aivars Flemings un tajā piedalījās dažādi nozares eksperti.

SIA „ AZ EV” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs gan atklāj, ka skatoties uz situāciju Skandināvijas valstīs, no kurām Baltijas valstis iepērk zināmu daļu elektrības, apgalvojumi, ka Latvijai viss pietiks nav tik droši.

SIA „RCG Lighthouse” valdes priekšsēdētājs Kaspars Osis piekrīt, ka dzīvojam neapskaužamā situācijā. Viņaprāt situācijas stabilizēšanai nav citu risinājumu, kā tiešs Ekonomikas ministrijas atbalsts.

Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas (LEEA) izpilddirektors, RTU pētnieks Gunārs Valdmanis uzskata, ka problēmas šajā ziemā var sagādāt Lietuva, kura vismazāk elektroenerģijas spējīga saražot pati. Cenu riski energoresursu jomā ir reāli, un pagaidām nav skaidri risinājumu kā tos novērst.

AS „Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons atklāj, ka viņa pārstāvētais uzņēmums šajā gadā tīklā pieslēguši vairāk nekā sešus tūkstošus mājsaimniecību, kuras uzstādījušas saules kolektorus elektroenerģijas ražošanai. Šī gada jūnijā tīklā pieslēgti vairāk klientu nekā pēdējos desmit gados kopsummā.

Noslēgumā ar energoefektīvu risinājumu apdrošināšanu iepazīstināja  AAS “BALTA” Viduslatvijas reģiona pārdošanas vadītājs Ivars Noviks.

Ja nākotne energoresursu jomā nav līdz galam skaidra, tad skaidras ir tendences – vasarā elektroenerģiju spēsim ražot paši un tā maksās lētāk. Ir uzsākts pareizs ceļš uz to, lai sev nepieciešamo elektroenerģijas apjomu mēs varētu saražot paši. Jautājums paliek, kā elektrību ražosim ziemas tumšajā periodā un bezvējā, kad nestrādās arī plānotie vēja parki?

SIA EASTCON AG LV Starptautisks uzņēmums ar 40 darba gadu pieredzi aicina pievienoties LATVIJAS komandai KLIENTU KONSULTANTU  * ja esi pozitīvs, aktīvs, komunikabls;  * ja novērtē iespēju, kad PATS vari sastādīt savu darba grafiku; MĒS PIEDĀVĀJAM: pievilcīgu atalgojumu ar bonusiem no pārdošanas rezultātiem no 1000 līdz 3000 un vairāk eiro bruto mēnesī; bezmaksas apmācību pirms darba uzsākšanas (nav nepieciešama iepriekšēja pieredze, visu iemācīsim); pilnu darba slodzi; līdzfinansētu veselības apdrošināšanu saskaņā ar uzņēmuma politiku; atbalstu ikdienas darbā, draudzīgu kolektīvu un motivējošu kolēģi – vadītāju. DARBA PIENĀKUMI: iepazīstināt klientus ar produktu; izskaidrot produkta darbības principus un atbildēt uz klientu jautājumiem; izzināt klientu vajadzības, konsultēt un piedāvāt risinājumu; (klientu meklēšana darba pienākumos neietilpst). Gaidām CV un pavadvēstuli uz e-pastu elita.juska@eastcon.lv līdz 20.09.2022. Paldies par atsaucību ! Profesija: PĀRDEVĒJS KONSULTANTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-10-10 Kontaktpersona: Gaidām CV un pavadvēstuli uz e-pastu: elita.juska@eastcon.lv

 MERKURITA LV SIA reģ.nr.40003907193 Tēraudlietuves iela 22, Rīga, LV-1026 Uzņēmums un preču zīme MERKURITA tika izveidota 2003. gadā. Jau vairāk kā 15 gadus MERKURITA veiksmīgi darbojas Baltijas valstīs. Mūs, MERKURITA LV komandu, apvieno vēlme ar savu ikdienas darbību Latvijas iedzīvotājiem piedāvāt un atklāt to, ka patiesībā IR LIETAS, kas rūpējās par mums ik dienu un, kas īpaši svarīgi, ik nakti – produkcija, kas labvēlīgi ietekmē veselību un dzīves kvalitāti: augstvērtīgi vilnas izstrādājumi un magnētiskā lauka terapijas produkti. Sakarā ar uzņēmuma paplašināšanos "MERKURITA LV" aicina darbā TIRDZNIECĪBAS KONSULTANTUS/-ES VIDZEMES REĢIONĀ (Valmiera, Cēsis, Limbaži)! Darba pienākumi: • Izstrādājumu prezentēšana un komunikācija ar uzņēmuma klientiem • Līgumu sastādīšana un preces piegāde Prasības kandidātiem: • Labas komunikācijas spējas • Vidējā vai augstākā izglītība • Labprāt savā komandā aicinām arī cilvēkus ar dzīves pieredzi • „B” kategorijas autovadītāja apliecība un personīgais auto Mēs piedāvājam: • Kvalitatīvas profesionālās apmācības • Sakārtotu un labi organizētu darbu • Augstu atalgojumu • Visas sociālās garantijas un papildus bonusus CV un pieteikuma vēstuli ar norādi "Konsultants" lūdzam sūtīt uz epastu: info@merkurita.lv līdz šī gada 3. oktobrim. Uzziņas pa tālruni: 27007977 Darba laiks Pilna slodze Darba alga no 1000 EUR līdz 3000 EUR (bruto) Darba vieta Vidzemes pilsētās Profesija: TIRDZNIECĪBAS PĀRSTĀVIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov., Vidzeme Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-10-03 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku (40 stundas nedēļā jeb 1,0 likme). Ja Tev ir vēlme: • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • sadarboties ar grupas skolotājām, sniegt atbalstu bērniem mācību jomu apguvē; • veidot bērnos kulturālas uzvedības un higiēnas iemaņas; • rūpēties par bērnu dienas režīma ievērošanu; • nodrošināt telpu, inventāra tīrību un kārtību; un ja Tev ir: • vismaz vidējā izglītība (vēlams auklītes sertifikāts vai praktiskā pieredze darbā ar bērniem); • valsts valodas zināšanas C līmeņa 1.pakāpe; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasme plānot un organizēt savu darbu; mēs piedāvājam: • atalgojumu EUR 585 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli gaidīsim līdz 2022.gada 7.oktobrim personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 64231434. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-10-07 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri