Valmieras Ziņas

Kad sagaidīsim Valmierā “cilvēcīgas” skulptūras? (6)

Lasīšanas laiks: 3 min

Nesen interneta ziņās izlasīju informāciju, ka Saldū atklātas septiņas skulptūras par godu Jaņa Rozentāla 155.dzimšanas dienai un viņa slavenajai gleznai “Pēc dievkalpojuma”. Tā nav laba īpašība, bet mani nudien pārņēma skaudība! Gribas kāpt mašīnā un braukt apskatīt! Šie mākslas objekti noteikti kļūs mīļi un iecienīti gan pašiem Saldus iedzīvotājiem, gan Latvijas un kaut kad arī ārzemju ekskursantiem. Pie skulptūrām taps selfiji un grupas foto, kāds varbūt viņu rokās ieliks ziedus…

Nemaz nemeklējot plaši pasaulē, tepat Latvijā arī citās pilsētās ir brīnišķīgas skulptūras un piemiņas vietas ievērojamiem un arī ne tik slaveniem cilvēkiem, kuras gribas apskaut, uzlikt roku, pasēdēt blakus:

Cēsīs – “Gadsimtiem ejot” (tautā saukta arī par Laika veci),

Kuldīgā – Ēvalds Valters,

Ventspilī – Krišjānis Valdemārs,

Jelgavā – klejojošais students,

Ludzā – muzikants Juoņs,

Daugavpilī – Pāvels Dubrovins ar sunīti,

Liepājā – viss dziesmas “Pilsētā, kurā piedzimst vējš” personāžs,

Jūrmalā – Aspazija,

Rīgā – skulptūru grupa Rīgas mēram Džordžam Armitstedam, Kārlis Padegs, Irbīte  un citi.

Un tad rodas jautājums – kāpēc Valmierā nav nevienas tādas skulptūras, kas liecinātu par kādu pilsētai svarīgu cilvēku un pie kuras gribētos nofotografēties, paberzēt iemūžinātā cilvēka ceļgalu vai degunu, kas nestu cilvēkiem laimi vai piepildītu vēlēšanos?… (Joks, protams!)

Lai pievilinātu tūristus, varētu izdomāt ne vienu vien leģendu vai arī atcerēties patiesus notikumus. Jā, ir “Valmieras puikas”, “Zēns ar zivi” un Māra Štromberga velosipēds ir okey, ir skaists piemiņas akmens Jāzepam Vītolam, piemiņas plāksnes Teodoram Ūderam un Jautrītei Putniņai, pamatīgs akmens Jānim Daliņam.

Bet lai piedod man Andris Vārpa, Aivars Vilipsōns un citi mākslinieki, kā arī tie, kuriem Valmieras abstraktā māksla patīk! Saprotu, ka gaumes ir dažādas. Man tuvāks ir reālisms.

Joprojām zaļajā zonā pie Valmieras Drāmas teātra iztēlojos sēžam uz soliņa Oļģertu Kroderu – melnās brillēs, ar skatu uz “Rātes vārtiem”… Tāpat arī stadionā raitā solī varētu iesoļot olimpietis Jānis Daliņš. Milzīgais akmens sportistam ir tik smagnējs!

Manuprāt, Gintera Krumholca skulptūrai „Dāvana nākamajai tūkstošgadei” tagad gan ir atrasta labāka vieta nekā pirms tam bija Vienības laukumā. Iebraucot Valmierā, skulptūra aplī sveicina katru šoferīti…

Pagājušā gadā Valmieras domražu laikā daudzi pilsētas iedzīvotāji uzskatīja, ka vajag foto sienu vai vides objektu, kas raksturotu tieši Valmieru, vietu, kur gribētos apstāties, iemūžināt fotogrāfijās sevi un citus. Ir forši, ka vienmēr var nofotografēties pie Lieldienu zaķiem un olām, ziedu piramīdas pilsētas centrā, Dzirnavu ezeriņa promenādē un citur, bet tās vairāk vai mazāk ir sezonāla rakstura bildes.

Varbūt valmierieši varētu izteikt savas domas, kam un kur varētu atrasties kāda cilvēcīga skulptūra?

  Edgars - 11.05.2021

  Labdien! Piekrītu, lai veidotu stāstu par pilsētu, Valmierā ļoti pietrūkst šādu skulptūru! Atceroties kāda 1.aprīļa fotokolāža laikraksta “Liesma” pirmajā lapā, nav miera, un uzskatu ka arī “Valmieras puikām” īstā vieta ir pilsētas centrā aplī, pilsētas un katra sirdī! Tas noteikti ir kādas valmieriešu aptaujas vērts ierosinājums. Laukumiņā pie augstskolas šī skulptūra vienkārši “pazūd” uz metāla angāra fona aizmugurē. Un to, cik labi un arī droši jūtas skulptūra rotācijas apļa centrā, mēs redzam aplī pie Olimpiskā centra, kur neapskādēta jau gadiem stāv “Valmiera ar ideju spārniem”. Labi, vienu gadu studenti bij uzmudžinājuši krūšturi… Man kā pirmās tādas nepieciešamās “cilvēcīgā skulptūras” prātā maļas: Šanas biedrības virsaitis grāfs Miķelis Amālijas dēls Vanags, elegantā cilindrā sēdot uz āža Rīgas ielas maliņā pie Vecpuišu parka, un Valmieras Astrīda piesēdusi uz soliņa pie autoostas, vietā, kur senāk bija takšu stāvvieta, viņai pie kājām tīkliņš ar pudelēm un mazais pūdelītis. Jā, ir vēl daudz un ievērojamāki valmierieši, bet tieši šie ir tie pirmie īpašie valmierieši, kurus satiku, par kuriem uzzināju jau sākot skolas gaitas. Tieši neparastie cilvēki iedod mūsu pilsētai krāsas! Ar cieņu Edgars.

  Valmieriete - 11.05.2021

  Protams – skulptūras kā hamburgerus. Viegli uztveramus un ātri patērējamus. Nelieciet mums tikai domāt!

  Brigita Šulca - 15.05.2021

  Piekrītu Sandrai Gredzenai. Pilsētā tiešām nav tādu skulptūru.Bet vietas,kuras varētu apdzīvot taču ir.Nav pat jābrauc uz Saldu,arī Rūjienā!
  Teātra tuvumā gribētos satikt steidzīgo režisoru un teātra tā laika dvēseli Pēteri Lūci ar savu lielo,paveco portfeli un skrējienā plīvojošiem matiem.Arī viņu nedrīkstam aizmirst.
  Un slimnīcas dibinātājs Georgs Apinis…..
  Vietu un parku mums daudz. Un ievērojamu cilvēku arī.
  Bet kam jautāt,kas veido pilsētas tēlu,kas plāno? Varam tikai izteikt vēlmi.

  - 18.05.2021

  Krodera ābele tapa “pateicoties mecenātu Borisa un Ināras Teterevu atbalstam sadarbībā ar Krodera fondu, fondu «Mākslai vajag telpu» un individuālajiem ziedotājiem”.
  Nedomāju, ka pašvaldībai šajos sarežģītajos laikos būtu jātērē nodokļu maksātāju nauda skulptūru uzstādīšanai.

  Herbertcrese - 29.11.2021

  Smart Communications

  Irenerot - 01.12.2021

  Smart Communications

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

4 GRAIN ir pasaules vadošā, lielākā un inovatīvākā graudu pirmapstrādes iekārtu ražotāja GSI (ASV) oficiālais pārstāvis Baltijā. Esam strauji augošs uzņēmums, kas nodarbojas ar graudu pirmapstrādes iekārtu tirdzniecību, montāžu un servisu. Uzņēmums savus pakalpojumus nodrošina ne vien Baltijas valstīs, bet arī Eiropā un NVS valstīs. Aicinām savā komandā MONTĀŽAS DARBU ATSLĒDZNIEKU (Darbam Valmieras rajonā) TAVI PIENĀKUMI Veikt graudu pirmapstrādes iekārtu montāžu, tas ir, metāla konstrukciju montāža, iekārtu, iekārtu mezglu un ierīču montāža un demontāža. Veikt griešanas, urbšanas, pielāgošanas, liekšanas, slīpēšanas, taisnošanas, vītņgriešanas, mērīšanas u.c. darbus. Strādāt ar dažādiem montāžas instrumentiem (elektriskiem, pneimatiskiem u.t.ml. instrumentiem), izmantot mērīšanas instrumentus. Veikt citus ar iekārtu montāžu saistītus darba uzdevumus. PAR TEVI Interese un vēlme jaunu prasmju apgūšanā. Vidējā, vidējā speciālā izglītība (vidējā tehniskā un augstākā izglītība tiks uzskatīta par priekšrocību, bet nav obligāta). Pieredzi līdzīgā amatā uzskatīsim par priekšrocību. Vēlamas krievu valodas zināšanas. Vēlama B kategorijas vadītāja apliecība. Fiziskā izturība. Tehniskā domāšana – spēja lasīt rasējumus un montāžas shēmas. Spēja strādāt komandā un patstāvīgi. Augsta atbildības sajūtu. Derīgs Covid-19 sertifikāts. MĒS PIEDĀVĀJAM Profesionālus un atsaucīgus darba vadītājus augošā uzņēmumā ar attīstības un izaugsmes iespējām. Nodrošinām visu darbam nepieciešamo - kvalitatīvu darba apģērbu, dzīvesvietu, transportu un ēdināšanu. Stabilu darbu visās sezonās – Latvijā un ārpus tās. Nelaimes gadījumu un veselības apdrošināšanas polisi. Saliedēšanas pasākumus. Izaugsmes iespējas un apmācības. Atalgojums sākot no (bruto) 6.30 EUR/stundā. Atalgojums var tikt pārskatīts, balstoties uz kandidāta pieredzi un motivāciju. Ja esat montāžas darbu komanda (brigāde) ar vēlmi strādāt kopā, gaidīsim ziņu no Jums! CV ar norādi “Montāžas darbu atslēdznieks” sūti uz e-pastu darbs@4grain.lv. Jautājumu gadījumā lūdzam zvanīt +371 26133475, darba dienās no 09:00 -17:00 Mēs novērtējam katru pieteikumu, bet lūdzu ņemiet vērā, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Informējam, ka Jūsu personas dati tiks apstrādāti, lai veiktu kandidātu atlasi. Profesija: MONTĀŽAS DARBU ATSLĒDZNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Burtnieku pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 10 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-18 Kontaktpersona: Līga Zvagule

Mūsu partneri