Valmieras Ziņas

Kad sagaidīsim Valmierā “cilvēcīgas” skulptūras? (6)

Lasīšanas laiks: 3 min

Nesen interneta ziņās izlasīju informāciju, ka Saldū atklātas septiņas skulptūras par godu Jaņa Rozentāla 155.dzimšanas dienai un viņa slavenajai gleznai “Pēc dievkalpojuma”. Tā nav laba īpašība, bet mani nudien pārņēma skaudība! Gribas kāpt mašīnā un braukt apskatīt! Šie mākslas objekti noteikti kļūs mīļi un iecienīti gan pašiem Saldus iedzīvotājiem, gan Latvijas un kaut kad arī ārzemju ekskursantiem. Pie skulptūrām taps selfiji un grupas foto, kāds varbūt viņu rokās ieliks ziedus…

Nemaz nemeklējot plaši pasaulē, tepat Latvijā arī citās pilsētās ir brīnišķīgas skulptūras un piemiņas vietas ievērojamiem un arī ne tik slaveniem cilvēkiem, kuras gribas apskaut, uzlikt roku, pasēdēt blakus:

Cēsīs – “Gadsimtiem ejot” (tautā saukta arī par Laika veci),

Kuldīgā – Ēvalds Valters,

Ventspilī – Krišjānis Valdemārs,

Jelgavā – klejojošais students,

Ludzā – muzikants Juoņs,

Daugavpilī – Pāvels Dubrovins ar sunīti,

Liepājā – viss dziesmas “Pilsētā, kurā piedzimst vējš” personāžs,

Jūrmalā – Aspazija,

Rīgā – skulptūru grupa Rīgas mēram Džordžam Armitstedam, Kārlis Padegs, Irbīte  un citi.

Un tad rodas jautājums – kāpēc Valmierā nav nevienas tādas skulptūras, kas liecinātu par kādu pilsētai svarīgu cilvēku un pie kuras gribētos nofotografēties, paberzēt iemūžinātā cilvēka ceļgalu vai degunu, kas nestu cilvēkiem laimi vai piepildītu vēlēšanos?… (Joks, protams!)

Lai pievilinātu tūristus, varētu izdomāt ne vienu vien leģendu vai arī atcerēties patiesus notikumus. Jā, ir “Valmieras puikas”, “Zēns ar zivi” un Māra Štromberga velosipēds ir okey, ir skaists piemiņas akmens Jāzepam Vītolam, piemiņas plāksnes Teodoram Ūderam un Jautrītei Putniņai, pamatīgs akmens Jānim Daliņam.

Bet lai piedod man Andris Vārpa, Aivars Vilipsōns un citi mākslinieki, kā arī tie, kuriem Valmieras abstraktā māksla patīk! Saprotu, ka gaumes ir dažādas. Man tuvāks ir reālisms.

Joprojām zaļajā zonā pie Valmieras Drāmas teātra iztēlojos sēžam uz soliņa Oļģertu Kroderu – melnās brillēs, ar skatu uz “Rātes vārtiem”… Tāpat arī stadionā raitā solī varētu iesoļot olimpietis Jānis Daliņš. Milzīgais akmens sportistam ir tik smagnējs!

Manuprāt, Gintera Krumholca skulptūrai „Dāvana nākamajai tūkstošgadei” tagad gan ir atrasta labāka vieta nekā pirms tam bija Vienības laukumā. Iebraucot Valmierā, skulptūra aplī sveicina katru šoferīti…

Pagājušā gadā Valmieras domražu laikā daudzi pilsētas iedzīvotāji uzskatīja, ka vajag foto sienu vai vides objektu, kas raksturotu tieši Valmieru, vietu, kur gribētos apstāties, iemūžināt fotogrāfijās sevi un citus. Ir forši, ka vienmēr var nofotografēties pie Lieldienu zaķiem un olām, ziedu piramīdas pilsētas centrā, Dzirnavu ezeriņa promenādē un citur, bet tās vairāk vai mazāk ir sezonāla rakstura bildes.

Varbūt valmierieši varētu izteikt savas domas, kam un kur varētu atrasties kāda cilvēcīga skulptūra?

  Edgars - 11.05.2021

  Labdien! Piekrītu, lai veidotu stāstu par pilsētu, Valmierā ļoti pietrūkst šādu skulptūru! Atceroties kāda 1.aprīļa fotokolāža laikraksta “Liesma” pirmajā lapā, nav miera, un uzskatu ka arī “Valmieras puikām” īstā vieta ir pilsētas centrā aplī, pilsētas un katra sirdī! Tas noteikti ir kādas valmieriešu aptaujas vērts ierosinājums. Laukumiņā pie augstskolas šī skulptūra vienkārši “pazūd” uz metāla angāra fona aizmugurē. Un to, cik labi un arī droši jūtas skulptūra rotācijas apļa centrā, mēs redzam aplī pie Olimpiskā centra, kur neapskādēta jau gadiem stāv “Valmiera ar ideju spārniem”. Labi, vienu gadu studenti bij uzmudžinājuši krūšturi… Man kā pirmās tādas nepieciešamās “cilvēcīgā skulptūras” prātā maļas: Šanas biedrības virsaitis grāfs Miķelis Amālijas dēls Vanags, elegantā cilindrā sēdot uz āža Rīgas ielas maliņā pie Vecpuišu parka, un Valmieras Astrīda piesēdusi uz soliņa pie autoostas, vietā, kur senāk bija takšu stāvvieta, viņai pie kājām tīkliņš ar pudelēm un mazais pūdelītis. Jā, ir vēl daudz un ievērojamāki valmierieši, bet tieši šie ir tie pirmie īpašie valmierieši, kurus satiku, par kuriem uzzināju jau sākot skolas gaitas. Tieši neparastie cilvēki iedod mūsu pilsētai krāsas! Ar cieņu Edgars.

  Valmieriete - 11.05.2021

  Protams – skulptūras kā hamburgerus. Viegli uztveramus un ātri patērējamus. Nelieciet mums tikai domāt!

  Brigita Šulca - 15.05.2021

  Piekrītu Sandrai Gredzenai. Pilsētā tiešām nav tādu skulptūru.Bet vietas,kuras varētu apdzīvot taču ir.Nav pat jābrauc uz Saldu,arī Rūjienā!
  Teātra tuvumā gribētos satikt steidzīgo režisoru un teātra tā laika dvēseli Pēteri Lūci ar savu lielo,paveco portfeli un skrējienā plīvojošiem matiem.Arī viņu nedrīkstam aizmirst.
  Un slimnīcas dibinātājs Georgs Apinis…..
  Vietu un parku mums daudz. Un ievērojamu cilvēku arī.
  Bet kam jautāt,kas veido pilsētas tēlu,kas plāno? Varam tikai izteikt vēlmi.

  - 18.05.2021

  Krodera ābele tapa “pateicoties mecenātu Borisa un Ināras Teterevu atbalstam sadarbībā ar Krodera fondu, fondu «Mākslai vajag telpu» un individuālajiem ziedotājiem”.
  Nedomāju, ka pašvaldībai šajos sarežģītajos laikos būtu jātērē nodokļu maksātāju nauda skulptūru uzstādīšanai.

  Herbertcrese - 29.11.2021

  Smart Communications

  Irenerot - 01.12.2021

  Smart Communications

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Finanšu un Ekonomikas nodaļas FINANŠU ANALĪTIĶI (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • piedalīties Pašvaldības darbā, veicot Pašvaldības sniegto maksas pakalpojumu cenu aprēķinus un monitoringu; • sekot līdz Eiropas Savienības struktūrfondu un citu politiku instrumentu līdzfinansēto investīciju projektu budžetu izpildei un veikt dažādā monitoringa datu apkopojumus; • koordinēt savstarpējos norēķinus par izglītības iestāžu sniegtiem pakalpojumiem ar citām pašvaldībām; • kontrolēt noteiktu Pašvaldības iestāžu budžeta izpildi; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība ekonomikas, finanšu vai grāmatvedības jomā; • ne mazāk kā 3 gadu iepriekšēja profesionālā darba pieredze finanšu jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: augsta atbildība, precizitāte, analītiska domāšana, labas komunikācijas prasmes; spēja strādāt patstāvīgi, uzņemties atbildību; • teicamas iemaņas darbā ar MS Office programmām (t.sk. Word, Excel), kā arī ar kādu no grāmatvedības uzskaites datorprogrammām. Kā priekšrocība tiks uzskatīta iepriekšēja darba pieredze ar programmām Horizon un/vai MicroStrategy; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 1090 EUR līdz 1135 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Pieteikums Finanšu analītiķa/-ķes amatam” līdz 2022.gada 16.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207130. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: FINANŠU ANALĪTIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJU (profesijas klasifikatora kods 2341 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku (0,275 likmes jeb 8,262 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: īstenot izglītības programmu “Datorika” mācību priekšmetā atbilstoši Valsts izglītības standartam; sniegt individuālu un diferencētu atbalstu izglītojamajiem mācību priekšmetā; veicināt izglītojamo individuālo sasniegumu attīstību; sekot līdzi jaunākajām tendencēm pedagoģijas nozares attīstībā; izstrādāt piedāvājumu mācību priekšmeta, Iestādes radošai un inovatīvai izaugsmei; sadarboties ar citu mācību priekšmetu skolotājiem; un ja Jums ir: izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; kompetences: komunikācijas un sadarbības prasmes; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām, kā arī motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30. decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv . Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30

Valmieras novada pašvaldības Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā SKOLOTĀJU LOGOPĒDU (profesijas klasifikatora kods 2352 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku 0,535 likmes jeb 16,05 stundas nedēļā Galvenie pienākumi: veikt darbu saskaņā ar katra izglītojamā izglītības programmu, valodas attīstības traucējumiem un attīstības īpatnībām; veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; konsultēt grupas skolotājus, palīgus un vecākus; kārtot dokumentāciju. Prasības pretendentam: iegūta augstākā pedagoģiskā izglītība un skolotāja logopēda kvalifikācija vai augstākā izglītība un logopēda vai audiologopēda kvalifikācija, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569; latviešu valodas augstākā pakāpe; labas saskarsmes spējas, prasme elastīgi reaģēt uz pārmaiņām, prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja plānot un organizēt savu darbu; Mēs piedāvājam: Alga (BRUTO) no 481,50 Alga (BRUTO) līdz 481,50 darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022. gada 30. decembrim. e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv, tālrunis informācijai 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJS LOGOPĒDS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30

Mūsu partneri