Valmieras Ziņas

Juris Mūrnieks: Dzeltenais Zemes suns un 13.Saeimas vēlēšanas

15.februāri pēc ķīniešu kalendāra iestāsies Dzeltenā Zemes suņa gads. Suns, kā zināms, savu saimnieku nekad nenodod un ir taisnīgs. Varētu teikt, ka viss notiks kā to būsim pelnījuši. To varētu attiecināt arī uz politiku – visu līmeņu deputāti ir tikuši savās vietās ar mūsu līdzdalību vai arī nepiedalīšanos vēlēšanās. Tātad tādi, kādus esam pelnījuši.

Vēl daži mēneši un ierastās reklāmas televīzijā un internetā aizstās pazīstami un mazāk pazīstami, skaistāki un ne tik smuki topošie 13. Saeimas deputātu kandidāti. Pastkastēs gulsies bezmaksas avīzes un atsevišķu deputātu vēstules. Brīžiem saņemsim e-pastus no mums nepazīstamiem cilvēkiem. Viņi leposies ar paveikto, solīs un vēlreiz solīs. Kādreiz E. Repšes teiktais „ … nu kā var nesolīt…” pirmsvēlēšanu laikā atkal būs ikdiena. Demokrātiskā sabiedrībā tas ir normāli priekšvēlēšanu laikā.

Ir skaidrs, ka 13. Saeimas vēlēšanas 6. oktobrī ierasto Latvijas politisko spektru var nedaudz izmainīt. Puslīdz droši, ka Saeimā iekļūs „Saskaņa”, ZZS un Nacionālā Apvienība. Visticamāk, ka Sudrabas kundze tīši vai netīši būs izdarījusi visu, lai vajadzīgais iegūto balsu skaits būtu „zinātniskā fantastika” partijai „No sirds Latvijai”. Bez M. Bondara un A. Kaimiņa kā vēlētāju piesaistītājiem grūti klāsies arī „Latvijas Reģionu apvienībai”. Pēdējās aptaujas liecina, ka vajadzīgo piecu procentu barjeru varētu pārvarēt arī „Vienotība” – vienatnē vai kopā ar kādu citu spēku, piemēram, „Latvijas attīstībai”.

Nav noslēpums, ka mazo, reģionālo partiju sadarbības partneru vai vienkāršāk – „vilcēju” meklēšana jau ir sākusies. Runāt par kaut kādu ideoloģiju šajos gadījumos būtu lieki. Ņemot vērā, ka statistiski vidējais Latvijas vēlētājs balso par vai atsevišķos gadījumos arī pret kādu konkrētu kandidātu, „sabiedrotie” būs vajadzīgi arī lielajām partijām. Vienīgi jāņem vērā, ka esošais un puslīdz populārais pašvaldības deputāts būs labāks vēlētāju piesaistītājs nekā kāds bijušais vietvaras līderis pēc neizteiksmīgiem četriem gadiem Saeimas namā.

Daļa sabiedrības pirms vēlēšanām tradicionāli gaida kādu jaunu politisko spēku, kas kā uz burvju mājiena varēs atrisināt visas problēmas. Grūti prognozēt, bet pēc panākumiem pašvaldības vēlēšanās Rīgā par šo vietu varētu ieņemt „Jaunā Konservatīvā partija”. Tā aktīvi veido reģionālās nodaļas, taču partijas līderi tik un tā būs Bordāns, Strīķe un Jurašs.

Pagaidām izskatās, ka vēlēšanām nopietni gatavojas „Latvijas Krievu savienība”, ko mēs iepriekš pazinām kā PCTVL. Tās līdere būs Tatjana Ždanoka, kura uz laiku Briseli nomainīs pret Latviju. Vienīgā problēma, ka Ždanokas kundzei ar likumu aizliegts kandidēt Saeimas vai pašvaldību vēlēšanās, par savulaik aktīvu darbību komunistiskajā partijā un Interfrontē. Daļu no „Saskaņas” balsīm šis politiskais spēks iegūs, turklāt Ždanoka būs sevi labi izreklamējusi pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2019. gadā.

 Jārēķinās ar vēl vienu nezināmo – vēlētāju aktivitāti. Spēkā esošais vēlēšanu likums neparedz elektronisko balsošanu, kas būtiski varētu palielināt ārzemēs esošo Latvijas pilsoņu līdzdalību. Varbūt labi, jo skatoties uz e-veselības nedienām, piedzīvotu nezin’ ko. Igaunijā gan nekas slikts ar elektronisko balsošanu līdz šim nav noticis, bet tas jau pie „lēnajiem igauņiem”. Ja nobalsotu kaut vai puse no ārzemēs esošajiem mūsu tautiešiem, spēku samērs Saeimā varētu būtiski mainīties. Jo par „Saskaņu” un droši vien ZZS viņi nebalsotu.

Bet līdz 13. Saeimas vēlēšanām vēl gandrīz astoņi mēneši. Un neaizmirsīsim – Dzeltenais Zemes suns mums sola, ka viss būšot tā, kā esam pelnījuši.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Attīstot savu darbību, aicinām pievienoties mūsu komandai PALĪGSTRĀDNIEKU. 1. Veikt būvobjektos nepieciešamos palīgdarbus, veikt vienkāršus zemes darbus, pārvieto celtniecības materiālus un palīgmateriālus celtniecības objektā, veikt materiālu izkraušanu un nokraušanu, palīdzēt uzstādīt un demontēt dažādas būvkonstrukcijas un būvizstrādājumus, sagatavot dažādas virsmas tālākai apdarei, novākt būvgružus, prast strādāt ar rokas un vienkāršiem elektriskiem instrumentiem; 2. Savlaicīga un precīza darba vadītāja rīkojumu izpilde; 3. Citi pienākumi pēc darba devēja norādījumiem; 4. Darba vietā ievērot darba kārtības, darba aizsardzības, drošības tehnikas noteikumus, darba higiēnas prasības un citu Latvijas Republikā pastāvošo normatīvo aktu prasības. Lūdzam ņemt vērā, ka sazināsimies tikai ar nākamajai atlases kārtai izvirzītajiem pretendentiem! Ja pretendents nesaņem atbildi līdz 2021.gada 16.jūnijam, tas nozīmē, ka 1.atlases kārta nav izturēta. Pieteikties, sūtot CV uz e-pasta adresi jolantaacc@gmail.com Profesija: PALĪGSTRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 7 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-06-16 Darba sākšanas datums: 2021-06-01 Kontaktpersona: Cv sūtīt uz e-pasta adresi; jolantaacc@gmail.com Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri