Valmieras Ziņas

Jauniešu bezdarbs un grūtības saistībā ar darba vietas iegūšanu

Lasīšanas laiks: 5 min

Latvijā pēdējos gados ekonomiskā situācija ir uzlabojusies, kā arī ir samazinājies bezdarba līmenis. Tomēr ir aktīva, uzņēmīga, zinātkāra sabiedrības daļa, kura situācijas uzlabošanos izjūt mazāk un bezdarbnieku īpatsvars šajā sabiedrības daļā ir lielāks nekā citās vecumgrupās. Tie ir jaunieši. Jauniešu grūtības atrast darbu un to bezdarbs ir liela problēma, kurai uzmanību pievērš arī Eiropas Savienība, ministrijas, Eiropas Komisija, kā arī tā ir Latvijas Nacionālā attīstības plāna prioritāšu sarakstā.

Gadu iepriekš bija nodarbināti 30,2%, taču 2014.gada 3.ceturksnī jau 33% jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem.1 Tomēr, apskatot Centrālās statistikas pārvaldes datu bāzē nodarbinātību pa vecuma grupām pa ceturkšņiem, var secināt, ka kopumā ar katru gadu nodarbināto iedzīvotāju skaits vecumā no 15 līdz 24 gadiem acīmredzami krītas.2

Neskatoties uz statistikas datiem, arī sabiedrībā ir jūtama jauniešu nodarbinātības problēma. Tā ir aktuāla ne tikai Latvijā, bet arī Eiropas Savienībā, kur aptuveni 5,6 miljoni jauniešu ir bezdarbnieki.

Vēl bēdīgāka jauniešu bezdarba situācija ir Grieķijā, kur 2013.gadā 62,9% jauniešu bija bez darba un Spānijā, kur 56,1%, taču Vācijā un Austrijā jaunieši ir visai nodarbināti – tikai 7,7% un 9,2% no jauniešiem bija bezdarbnieki.3 Šo statistiku veido cilvēki vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Skolēni un pilna laika studenti netiek pieskaitīti. Turpmāk arī par jauniešiem esošajiem šķēršļiem darba vietas iegūšanai.

Pirmkārt, zems vai nepietiekams izglītības līmenis un prasmju neatbilstība.

Ne viens vien Latvijā ir atzinis, ka profesionālās izglītības kvalifikācijas iegūšana nereti ir noderīgāka par augstskolas dotām teorētiskām zināšanām.

2013.gadā Izglītības un zinātnes ministrija sešām Latvijas profesionālajām skolām piedāvāja ieviest darba vidē balstītu apmācību. Šāda veida mācības Vācijā, Austrijā un Šveicē profesionālās izglītības sastāvdaļā ir ierastas, kas nodrošina salīdzinoši augstu jauniešu nodarbinātību. Arī Eiropas Komisija iesaka uzlabot arodizglītību un praktisko apmācību. Tomēr arī augstskolās var apgūt profesionālā bakalaura studiju programmas, kur tiek piedāvātas prakses. Bieži vien esot praksē kādā uzņēmumā, jaunietis parāda savas spējas un tam tiek piedāvāts patstāvīgs darbs. Latvijas-Lielbritānijas tirdzniecības palātas sabiedrisko attiecību menedžere Marta Kaktiņa ir teikusi:

“Ja nevar atrast darbu, tad ir būtiski to kompensēt ar praksi.”

Var arī secināt, ka jauniešiem ir augstas ambīcijas un tie vēlas augstu atalgojumu. Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs ir novērots, ka jaunieši ir izvēlīgi attiecībā uz darba vietām.

Nereti jaunieši nevēlas sākt ar mazākiem darbiem un pamazām “kāpt augstāk”. Tie neadekvāti novērtē savas prasmes.

Viens no galvenajiem iemesliem darba atrašanas grūtībās ir darba pieredzes trūkums. Gandrīz visi darba devēji vēlas darbiniekus ar iepriekšēju pieredzi. Visizplatītāk jauniešiem tās nav. Bijušais Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu ir aicinājis valstij un uzņēmumiem pievērst uzmanību katram jaunietim, kas absolvē skolu, lai četru mēnešu laikā pēc skolas absolvēšanas jaunietim ir garantēts darbs vai prakses vieta.

Tomēr arī ar pieredzi un zināšanām daudzi jaunieši nespēj atrast darbu. Visbiežāk tas ir mazpilsētās, kur trūkst darba vietas. Daudzi ir spiesti meklēt darbu lielākos novados vai aizbraukt uz ārzemēm.

Problēma arī ir tajā, ka mācības nav iespējams savienot ar darbu, tomēr nauda studentam ir ļoti nepieciešama.

Palūkojoties uz pašreizējo reālo situāciju, pārsvarā visur darba grafiki nav studentiem derīgi, jo daudzviet darbā ir jābūt katru darba dienu, noteiktā darba laikā. Studentam ir nepieciešams elastīgs darba grafiks, lai tas būtu apvienojams ar lekcijām augstskolā, kā arī atliktu laiks mājas darbiem.

Arī man ir sava darba pieredze. Pieminēšu, ka esmu no Cēsīm. Pamatskolas laikā pašvaldība skolēniem piedāvāja 2 nedēļu darbu vasarā, katru dienu 4 stundas. Šo iespēju divas vasaras  izmantoju. Interesējos, vai Cēsu novada pašvaldība arī 2014.gada vasarā pusaudžiem piedāvāja šādu iespēju, un atbilde ir apstiprinoša. 13-18 gadīgiem jauniešiem tika piedāvāts darbs dažādās pilsētas iestādēs un uzņēmumos. Iepriekšējās 3 vasaras esmu strādājusi Somijā, lauksaimniecības nozarē. Uzskatu, ka Latvijā es pagaidām nekur nevarētu atrast tādu darbu, kur nevajadzētu milzu pieredzi un zināšanas, lai pelnītu Somijas algu. Šobrīd brīvdienās strādāju par viesmīli.

Man ir paveicies, ka varu strādāt dienās, kad nav lekcijas, tomēr ir daudz negatīvās puses,

piemēram, jāstrādā garas stundas, alga ir zema, kaut arī atbildība ir diezgan liela un šeit ir daudz viesmīles, tāpēc reti jābūt darbā.

Kopumā medijos amatpersonas pauž jauniešiem pretimnākošas idejas par šo problēmu. Tiek arī veidoti dažādi projekti un veikti reāli darbi, lai situācija uzlabotos. Nodarbinātības valsts aģentūra jauniešiem piedāvā dažādus Jauniešu garantijas pasākumus, kuru mērķis ir sekmēt jauniešu bezdarbnieku pāreju uz nodarbinātību, piemēram, pasākums “Pirmā darba pieredze jaunietim”, kas sekmē jauniešu integrēšanu darba tirgū. Jauniešu nodarbinātības veicināšanā 2014.-2018.gadam plāno ieguldīt arī Eiropas Savienības fondi labklājības nozarē, jo Nodarbinātības valsts aģentūra sadarbībā ar darba devējiem, profesionālās izglītības iestādēm, pašvaldībām un biedrībām vēlas īstenot Aktīvas darba tirgus politikas pasākumus jauniešu bezdarbnieku nodarbinātības veicināšanai. Vēl tiek runāts arī par praksēm un praktiskās pieredzes veidošanu.

Labs piemērs ir Valmieras Profesionālā vidusskola, kur tika aizsākta duālā sistēma – jaunietis 2 darba dienas pavada skolā, bet pārējās darba dienas apgūst praktiskas iemaņas uzņēmumā “Valmieras stikla šķiedra”.

Eiropas Savienības fondu finansiāls atbalsts 2014.-2020.gadam ir arī viengadīgu un pusotrgadīgu profesionālās izglītības programmu īstenošanai, radot iespēju īsā laikā iegūt kvalifikāciju un integrēties darba tirgū. Jauniešiem ir iespējami arī brīvprātīgi darbi, kas tāpat ļauj papildināt CV ar darba pieredzi. Jau tika minēts, ka valstij, uzņēmumiem, skolām jāseko, vai skolu absolventiem ir iespēja atrast darbu. Kā vēl viena iespēja, jauniešiem pašiem jāinteresējas uzņēmumos, kā arī vieglāk darbu ir atrast caur paziņām. Darba devēji arī pauduši, ka tie nevar radīt jaunas darba vietas, tāpēc jākoncentrējas uz jauniešu uzņēmējdarbību, kā arī gados jauniem uzņēmējiem jādod privilēģijas, piemēram, jāsamazina nodokļi. Kā redzams, iespējas ir dažādas, tomēr, vai situācijai ir lemts uzlaboties? Vai pienāks laiks, kad ikviens jaunietis Latvijā bez problēmām varēs atrast piemērotu, labi apmaksātu darbu?

__________________________

1 Delfi Bizness, mājas lapa. Skatīts: 13.12.2014. Pieejams: http://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/gada-laika-nodarbinatibas-limenis-palielinajies.d?id=45259650

2 Centrālās statistikas pārvaldes datu bāzes, mājas lapa. Skatīts: 13.12.2014. Pieejams: http://data.csb.gov.lv/pxweb/lv/Sociala/Sociala__isterm__nodarb/NB0050c.px/table/tableViewLayout1/?rxid=d543db7b-f122-4e1f-aced-7a7707fd86e7

3 Latvijas Sabiedriskie mediji, mājas lapa. Skatīts: 13.12.2014. Pieejams: http://www.lsm.lv/lv/raksts/ekonomika/zinas/gudri-ambiciozi-…-un-nevajadziigi-jaunieshu-bezdarbs-eiropa.a69884/

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Vairāk par mums uzzināsi šeit: https://www.vid.gov.lv/lv/personals VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ. Nr. 90000069281) izsludina konkursu uz Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes Otrās juridisko personu parādu atgūšanas daļas galvenā nodokļu inspektora ierēdņa amatu (2 vakances uz nenoteiktu laiku un 1 vakance uz noteiktu laiku) Ar iespēju strādāt Valmierā, Madonā, Cēsīs, Balvos, Daugavpilī vai Rīgā. Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) pamatdarbības un atbalsta funkcijas īstenošana labprātīgas nodokļu, nodevu, citu valsts noteikto obligāto maksājumu un tieši piemērojamos Eiropas Savienības normatīvajos aktos par muitas lietām noteikto maksājumu saistību izpildes, aprēķināšanas un maksāšanas pareizības kontroles, atbalsta un nodokļu parādu piedziņas jomā. Ja vēlies ieguldīt savas zināšanas un prasmes interesantā un dinamiskā vidē un ikdienā pildīt darba pienākumus, kas saistīti ar nodokļu maksātāju nesavlaicīgu norēķināšanu ar valsts budžetu, konkrētas situācijas analīzi un risinājumu piedāvāšanu, vienojoties ar parādnieku par parāda atmaksu, vai nodokļu parādu atgūšanas procesa uzsākšanu parādniekam, piesakies! Obligātās prasības: vismaz pirmā līmeņa profesionālā augstākā (koledža) izglītība; zināšanas nodokļu normatīvajos aktos; atbilstība likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām*; nevainojama reputācija. Ja Tev piemīt kāda no šādām īpašībām, mēs Tevi gaidām Otrās juridisko personu parādu atgūšanas daļā: esi nosvērts; patīk meklēt risinājumus; spēj sekot līdzi informācijai; proti analizēt informāciju; atbildīgi risini izveidojušos situāciju; saskati likumsakarības; strādā ar datoru un programmām; komunicē ar jebkuru personu. Tev ikdienā būs šādi pienākumi: jākomunicē ar nodokļu maksātājiem attālināti vai rakstiski; jārīko un jāpiedalās attālinātajās tikšanās ar nodokļu maksātājiem; jāgatavo pieprasījumi un rīkojumi nodokļu maksātājiem, iestādēm un organizācijām; jāstrādā ar informācijas sistēmām un jāiegūst informācija par nodokļu maksātāju; jāanalizē nodokļu maksātāja saimnieciskā darbība; jāvērtē finanšu dokumenti, jāapkopo informācija un jāgatavo argumentēti lēmumu projekti; jāsadarbojas ar kolēģiem. Mēs piedāvājam: Stabilu atalgojumu, mēnešalga no 1130 līdz 1388 EUR (bruto), pārbaudes laikā līdz 1200 EUR, atkarībā no Tavas profesionālās pieredzes ilguma attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā;. Tev būs sociālās garantijas. Apdrošināšanas polisi. Brīvas papildus dienas (papildatvaļinājuma dienas). Iespēju strādāt mūsdienīgā darba vidē. Labas izaugsmes iespējas. Ieguldīt savas zināšanas un prasmes. Tavs darbs būs novērtēts no kolēģu un vadības puses. Ātri apgūt darba pienākumus. Teicamu kolektīvu. Elastīgu un ērtu darba laiku. Priekšrocības pretendentam ar: ˗ pirmā līmeņa profesionālo augstāko (koledža) izglītību ekonomikā vai komerczinībās un administrēšanā vai tiesību zinātnē. Ierēdņa dienesta vieta: Beātes iela 49, Valmiera; Raiņa iela 3, Madona; Kr.Valdemāra iela 2, Cēsis; Brīvības iela 81, Balvi; Rīgas iela 4/6, Daugavpils; Talejas iela 1, Rīga Pieteikuma vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), izglītību apliecinoša dokumenta kopiju 20 dienu laikā no šī sludinājuma publicēšanas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz NNVP_2JPPAD_GNI_norādi pašvaldību_Vards_Uzvards”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Piesakot savu kandidatūru vakantajam ierēdņa amatam, pretendents apliecina, ka atbilst likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. Ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.panta 1. un 2.punktu, informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu kvalitatīvu atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr.+371 67122633; datu aizsardzības speciālista kontaktinformācija: datuaizsardziba@vid.gov.lv, tālr. +371 67122658, +371 67122660. Papildu informāciju par personas datu apstrādi un par atlases procesa privātuma politiku VID ir pieejama VID tīmekļa vietnē sadaļās: Personas datu apstrāde VID un Atlases procesa privātuma politika. Jautājumos par amata pienākumiem zvani uz tālruņa numuru +371 67123733. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru +371 67122633 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. *Šā panta pirmās daļas 4. punkts neattiecas uz personu, kura pretendē uz ierēdņa amatu, kas ir vakants uz noteiktu laiku. Profesija: GALVENAIS NODOKĻU INSPEKTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 3 Aktuāla līdz: 2025-07-28 Kontaktpersona: vid.konkursi@vid.gov.lv, 67122633

Mūsu partneri