Valmieras Ziņas

Jaunieši dalās savā pieredzē, meklējot dzīvesvietu Valmierā (1)

‘’Valmiera – tā taču ir jauniešu pilsēta,’’ par Valmieru saka kāda skolotāja, kas strādā Valmierā. Ir skaidrs, ka jauniešu Valmierā netrūkst, bet kā viņi šeit jūtas? Kāda ir situācija Valmierā no jaunieša skatupunkta? Lai noskaidrotu atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, tika intervēti vairāki Vidzemes Augstskolas studenti, no kuriem viens skolu jau ir absolvējis, taču turpina iegūt izglītību, un viens strādājošs jaunietis.

Kas mūsdienās ir tas, kas pievelk jauniešus? Intervējamie, visi kā viens, nosauca skolas kā nozīmīgu faktoru dzīvesvietas izvēlei. Vairākkārt tika pieminēta augstskolas ietekme uz jauniešu piesaisti kādai vietai. Valmieras gadījumā tā ir Vidzemes Augstskola. Kāda studenta vārdiem sakot:

“Augstskola ir galvenais iemesls, kāpēc jaunieši izvēlās Valmieru. Netradicionāla augstskola, bet pozitīvā nozīmē. Mēs nesēžam milzīgās auditorijās un nerakstām no astoņiem rītā līdz septiņiem vakarā, mums piedāvā prakses iespējas jau pirmajā kursā.”

Arī citi intervētie nosauc augstskolas pozitīvās īpašības. Augstskola, skolas un tehnikums piesaista jauniešus, kuru Valmierā netrūkst.

Starp citiem faktoriem, kas nosaka jauniešu izvēli, ir izklaides un sporta iespējas pilsētā, kā arī tas, kādas perspektīvas viņiem ir atrast darbu un dzīvesvietu pēc izglītības iestāžu absolvēšanas. Valmiera piedāvā gan mierīgu atpūtu, gan dažādas aktīvas sporta un izklaides iespējas. Ja ir vēlme atpūsties mierīgi, tad ir kino, ir arī teātris un daudz vietu, kur ieturēt garšīgu maltīti. Ja ir vēlme atpūsties “trakāk”, tad galamērķis var būt jauniešu vidū atzītais naktsklubs “Tinte”. Jaunieši pozitīvi novērtē Valmieras sniegtās iespējas attiecībā uz izglītību, sportu, izklaidi un citām iespējām, tomēr pauž vēlmi pēc pasākumu dažādības.

Skaidrs ir viens – pilsētā labi jūtas visi intervētie, domājams, ka tāpat uzskata lielākā daļa Valmierā dzīvojošo cilvēku, tostarp jaunieši. Bet nevarētu teikt, ka apstākļi mājokļu jomā ir tikpat “spīdoši”.

Lai izzinātu situāciju, noskaidrojām jauniešu viedokli. Divi no intervētajiem dzīvo augstskolas kopmītnēs, trīs intervētie ar kādu kopīgi īrē dzīvokli privātajā sektorā, bet viens no intervētajiem mitinās vienā no jaunajiem īres namiem.

To, ka studentam Valmierā kopmītnes ir labākā izvēle, atzīst abi intervētie kopmītņu iedzīvotāji. Kā kopmītņu plusi tika nosaukti zemie ikmēneša maksājumi, tuvība ar citiem studiju biedriem, izdevīga atrašanās vieta.

Arī puisis, kas vairs nedzīvo kopmītnēs norādīja, ka Valmierā kopmītnes ir gandrīz tas pats, kas dzīvoklis, tikai ar nedaudz mazāku brīvību. Studenti dzīvo labiekārtotos divistabu dzīvokļa tipa numuriņos pa diviem vienā istabā un katrā dzīvoklī ir sanitārais mezgls.

Divi no kopīgi īrētos dzīvokļos dzīvojošajiem jauniešiem pie dzīvokļa ir tikuši salīdzinoši vienkārši nemaz nemeklējot, kā abi līdzīgi izteicās: “Es nemeklēju dzīvokli, dzīvoklis pie manis atnāca pats.” Bet kā veicās citiem? Puisis, kas strādā un mācās, pastāstīja, ka Valmierā dzīvokli atrast ir ļoti, ļoti grūti. Ja grib īrēt labu dzīvokli, tad ir sludinājumi jāpārskata katru dienu.

Labus dzīvokļus ātri “izķer”, jo piedāvājums neatbilst pieprasījumam.

Vēl jaunietis pieminēja to, ka Valmierā ir ļoti augstas, pārāk augstas cenas, taču viņam ar pašreizējo dzīvokli ir paveicies un cena ir adekvāta. Tas liek domāt, ka ne visi dzīvokļi Valmierā ir nesamērīgi dārgi.

Saskaņā ar Valmieras pilsētas pašvaldības apkopotajiem datiem, šobrīd esošajos īres namu dzīvokļu iedzīvotāju zem 30 īpatsvars ir gandrīz puse jeb 46%. Viena no īres nama iedzīvotājām dalījās ar savu pieredzi:

“Sākumā meklēju privātajā sektorā. Tas bija ilgi un dārgi. Principā, meklējot pagāja visa vasara, 3 mēneši. Tad, kad es sapratu, ka var dabūt dzīvokli šeit, īres namos, tad viss notika ļoti ātri. Praktiski viena nedēļa.”

Arī viņa norādīja uz Valmieras dzīvokļu trūkumu un augstajām cenām, kas ne visiem ir pa kabatai.

Īres nama iedzīvotāja atklāja savu pieredzi par dzīvi jaunajā mājoklī:

“Sākumā bija pārsteidzoši – jauna kultūra, viss sakārtots, visi skaisti. Bet rudenī sapratu, ka ir daudz mīnusu pašā dzīvoklī – visādi brāķi, visādas neizdarītas lietas. Dzīvoklī ir liels mitrums, jāsaprot, kad ir jāvēdina, kad jāsilda. Īres nauda ir diezgan liela, bet komunālie maksājumi kopumā ir lēti.

Solīja, ka būs skaņas izolācija. Nu nav, es dzirdu visu, kas notiek gaitenī. Dzirdu arī vēju. Šeit arī ir ļoti stingri noteikumi. Smēķētājiem ir grūti, jo smēķēt uz balkona nedrīkst, dzīvoklī nedrīkst, pie mājas nedrīkst. Pie mājas ir novērošanas kameras. Dzīvniekus turēt arī nedrīkst. Suņus kategoriski ir aizliegts. Drīkst tikai tādus, kas dzīvo akvārijā vai būrī. Ir tādas lietas, kas tevi ļoti ierobežo. Es jūtos ierobežota. Labums ir tas, ka tu esi jaunā, tīrā vietā.

Māja ir ļoti silta. Summa ir adekvāta. Tajā ir apmaksāts sētnieka darbs, apkopēja darbs. Viss ir izmazgāts, viss ir iztīrīts, ārā viss sakopts, viss saslaucīts.”

Var secināt, ka īres nami ir laba vieta, kur dzīvot jauniešiem un jaunām ģimenēm – viss tiek turēts kārtībā, ir droši, noteikumi ir tādi, lai saglabātu tīrību arī iespējamiem nākamajiem īrniekiem. Tas ir būtiski, jo dzīvnieku atstātās spalvas var izraisīt alerģiskas reakcijas nākamajiem īrniekiem, tāpat arī ar cigarešu dūmiem.

Tāpat interviju papildināja arī interesants stāsts par apkuri: “Man bija ļoti mazs rēķins par apkuri. Kad es pagriezu radiatora slēdzi, tas kļuva remdens. Domāju, kāpēc tas nav karsts. Kad uznāca lielais aukstums, man vispār apstājās apkure. Radiatori bija auksti. Atnāca meistars, pateica, ka man reāli nav bijusi pieslēgta apkure. Tātad, visu laiku no augusta līdz janvārim, es dzīvoju bez apkures pieslēguma.”

Šobrīd ir uzcelti divi īres nami, kuros kopā ir 150 dzīvokļi. Turpat ir plaša autostāvvieta, bērnu rotaļu laukums. Līdzšinējās investīcijas ir 6,7 miljoni eiro. Pašvaldības nākotnes plāns ir uzcelt vismaz 600 jaunus īres dzīvokļus Valmierā.

Domājams, ka situācija ar dzīvokļu trūkumu un dzīvokļu cenām ir atrisināma vienkāršāk nekā tad, ja problēma būtu tajā, ka pilsēta būtu nepievilcīga. Visiem intervētajiem Valmierā patīk dzīvot. Atzinīgi tiek vērtēta miera, dabas un pilsētas sajūtas saplūšana vienuviet. Turklāt pilsēta ir moderna. Kā saka intervētais students, kas Valmierā dzīvo jau pāris gadus:

“Ja ir jāiesaka kādam, kur dzīvot, es iesaku Valmieru. Ir forši.”

Jaunieši Valmierā jūtās labi un tas ir pats svarīgākais pilsētas nākotnei!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    Markuss - 12.03.2019 Atbildēt

    Visu cieņu

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā nepieciešams izveidot iekštelpu bērnu rotaļu laukumu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA „Firma Madara’89”,- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “top!” Valmieras ielā 7,Rubenē,Kocēnu novadā. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība. Pircēju apkalpošana pie kases. Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē. Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; Mūsdienīgu darba vidi; Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba alga no EUR 470-700 (bruto) Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00 CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs RUBENĒ. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmieras iela 7, Rubene, Kocēnu pag., Kocēnu nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-09-30 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv ar amata un vietas norādi.

Mūsu partneri