Valmieras Ziņas

Jaunieši dalās savā pieredzē, meklējot dzīvesvietu Valmierā (1)

Lasīšanas laiks: 5 min

‘’Valmiera – tā taču ir jauniešu pilsēta,’’ par Valmieru saka kāda skolotāja, kas strādā Valmierā. Ir skaidrs, ka jauniešu Valmierā netrūkst, bet kā viņi šeit jūtas? Kāda ir situācija Valmierā no jaunieša skatupunkta? Lai noskaidrotu atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, tika intervēti vairāki Vidzemes Augstskolas studenti, no kuriem viens skolu jau ir absolvējis, taču turpina iegūt izglītību, un viens strādājošs jaunietis.

Kas mūsdienās ir tas, kas pievelk jauniešus? Intervējamie, visi kā viens, nosauca skolas kā nozīmīgu faktoru dzīvesvietas izvēlei. Vairākkārt tika pieminēta augstskolas ietekme uz jauniešu piesaisti kādai vietai. Valmieras gadījumā tā ir Vidzemes Augstskola. Kāda studenta vārdiem sakot:

“Augstskola ir galvenais iemesls, kāpēc jaunieši izvēlās Valmieru. Netradicionāla augstskola, bet pozitīvā nozīmē. Mēs nesēžam milzīgās auditorijās un nerakstām no astoņiem rītā līdz septiņiem vakarā, mums piedāvā prakses iespējas jau pirmajā kursā.”

Arī citi intervētie nosauc augstskolas pozitīvās īpašības. Augstskola, skolas un tehnikums piesaista jauniešus, kuru Valmierā netrūkst.

Starp citiem faktoriem, kas nosaka jauniešu izvēli, ir izklaides un sporta iespējas pilsētā, kā arī tas, kādas perspektīvas viņiem ir atrast darbu un dzīvesvietu pēc izglītības iestāžu absolvēšanas. Valmiera piedāvā gan mierīgu atpūtu, gan dažādas aktīvas sporta un izklaides iespējas. Ja ir vēlme atpūsties mierīgi, tad ir kino, ir arī teātris un daudz vietu, kur ieturēt garšīgu maltīti. Ja ir vēlme atpūsties “trakāk”, tad galamērķis var būt jauniešu vidū atzītais naktsklubs “Tinte”. Jaunieši pozitīvi novērtē Valmieras sniegtās iespējas attiecībā uz izglītību, sportu, izklaidi un citām iespējām, tomēr pauž vēlmi pēc pasākumu dažādības.

Skaidrs ir viens – pilsētā labi jūtas visi intervētie, domājams, ka tāpat uzskata lielākā daļa Valmierā dzīvojošo cilvēku, tostarp jaunieši. Bet nevarētu teikt, ka apstākļi mājokļu jomā ir tikpat “spīdoši”.

Lai izzinātu situāciju, noskaidrojām jauniešu viedokli. Divi no intervētajiem dzīvo augstskolas kopmītnēs, trīs intervētie ar kādu kopīgi īrē dzīvokli privātajā sektorā, bet viens no intervētajiem mitinās vienā no jaunajiem īres namiem.

To, ka studentam Valmierā kopmītnes ir labākā izvēle, atzīst abi intervētie kopmītņu iedzīvotāji. Kā kopmītņu plusi tika nosaukti zemie ikmēneša maksājumi, tuvība ar citiem studiju biedriem, izdevīga atrašanās vieta.

Arī puisis, kas vairs nedzīvo kopmītnēs norādīja, ka Valmierā kopmītnes ir gandrīz tas pats, kas dzīvoklis, tikai ar nedaudz mazāku brīvību. Studenti dzīvo labiekārtotos divistabu dzīvokļa tipa numuriņos pa diviem vienā istabā un katrā dzīvoklī ir sanitārais mezgls.

Divi no kopīgi īrētos dzīvokļos dzīvojošajiem jauniešiem pie dzīvokļa ir tikuši salīdzinoši vienkārši nemaz nemeklējot, kā abi līdzīgi izteicās: “Es nemeklēju dzīvokli, dzīvoklis pie manis atnāca pats.” Bet kā veicās citiem? Puisis, kas strādā un mācās, pastāstīja, ka Valmierā dzīvokli atrast ir ļoti, ļoti grūti. Ja grib īrēt labu dzīvokli, tad ir sludinājumi jāpārskata katru dienu.

Labus dzīvokļus ātri “izķer”, jo piedāvājums neatbilst pieprasījumam.

Vēl jaunietis pieminēja to, ka Valmierā ir ļoti augstas, pārāk augstas cenas, taču viņam ar pašreizējo dzīvokli ir paveicies un cena ir adekvāta. Tas liek domāt, ka ne visi dzīvokļi Valmierā ir nesamērīgi dārgi.

Saskaņā ar Valmieras pilsētas pašvaldības apkopotajiem datiem, šobrīd esošajos īres namu dzīvokļu iedzīvotāju zem 30 īpatsvars ir gandrīz puse jeb 46%. Viena no īres nama iedzīvotājām dalījās ar savu pieredzi:

“Sākumā meklēju privātajā sektorā. Tas bija ilgi un dārgi. Principā, meklējot pagāja visa vasara, 3 mēneši. Tad, kad es sapratu, ka var dabūt dzīvokli šeit, īres namos, tad viss notika ļoti ātri. Praktiski viena nedēļa.”

Arī viņa norādīja uz Valmieras dzīvokļu trūkumu un augstajām cenām, kas ne visiem ir pa kabatai.

Īres nama iedzīvotāja atklāja savu pieredzi par dzīvi jaunajā mājoklī:

“Sākumā bija pārsteidzoši – jauna kultūra, viss sakārtots, visi skaisti. Bet rudenī sapratu, ka ir daudz mīnusu pašā dzīvoklī – visādi brāķi, visādas neizdarītas lietas. Dzīvoklī ir liels mitrums, jāsaprot, kad ir jāvēdina, kad jāsilda. Īres nauda ir diezgan liela, bet komunālie maksājumi kopumā ir lēti.

Solīja, ka būs skaņas izolācija. Nu nav, es dzirdu visu, kas notiek gaitenī. Dzirdu arī vēju. Šeit arī ir ļoti stingri noteikumi. Smēķētājiem ir grūti, jo smēķēt uz balkona nedrīkst, dzīvoklī nedrīkst, pie mājas nedrīkst. Pie mājas ir novērošanas kameras. Dzīvniekus turēt arī nedrīkst. Suņus kategoriski ir aizliegts. Drīkst tikai tādus, kas dzīvo akvārijā vai būrī. Ir tādas lietas, kas tevi ļoti ierobežo. Es jūtos ierobežota. Labums ir tas, ka tu esi jaunā, tīrā vietā.

Māja ir ļoti silta. Summa ir adekvāta. Tajā ir apmaksāts sētnieka darbs, apkopēja darbs. Viss ir izmazgāts, viss ir iztīrīts, ārā viss sakopts, viss saslaucīts.”

Var secināt, ka īres nami ir laba vieta, kur dzīvot jauniešiem un jaunām ģimenēm – viss tiek turēts kārtībā, ir droši, noteikumi ir tādi, lai saglabātu tīrību arī iespējamiem nākamajiem īrniekiem. Tas ir būtiski, jo dzīvnieku atstātās spalvas var izraisīt alerģiskas reakcijas nākamajiem īrniekiem, tāpat arī ar cigarešu dūmiem.

Tāpat interviju papildināja arī interesants stāsts par apkuri: “Man bija ļoti mazs rēķins par apkuri. Kad es pagriezu radiatora slēdzi, tas kļuva remdens. Domāju, kāpēc tas nav karsts. Kad uznāca lielais aukstums, man vispār apstājās apkure. Radiatori bija auksti. Atnāca meistars, pateica, ka man reāli nav bijusi pieslēgta apkure. Tātad, visu laiku no augusta līdz janvārim, es dzīvoju bez apkures pieslēguma.”

Šobrīd ir uzcelti divi īres nami, kuros kopā ir 150 dzīvokļi. Turpat ir plaša autostāvvieta, bērnu rotaļu laukums. Līdzšinējās investīcijas ir 6,7 miljoni eiro. Pašvaldības nākotnes plāns ir uzcelt vismaz 600 jaunus īres dzīvokļus Valmierā.

Domājams, ka situācija ar dzīvokļu trūkumu un dzīvokļu cenām ir atrisināma vienkāršāk nekā tad, ja problēma būtu tajā, ka pilsēta būtu nepievilcīga. Visiem intervētajiem Valmierā patīk dzīvot. Atzinīgi tiek vērtēta miera, dabas un pilsētas sajūtas saplūšana vienuviet. Turklāt pilsēta ir moderna. Kā saka intervētais students, kas Valmierā dzīvo jau pāris gadus:

“Ja ir jāiesaka kādam, kur dzīvot, es iesaku Valmieru. Ir forši.”

Jaunieši Valmierā jūtās labi un tas ir pats svarīgākais pilsētas nākotnei!

    Markuss - 12.03.2019

    Visu cieņu

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Jaunatnes centrs “Vinda” (turpmāk – Vinda) aicina darbā direktora vietnieku administratīvi saimnieciskajā darbā uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • vadīt Vinda saimniecisko darbu; • plānot, vadīt un kontrolēt tehnisko darbinieku darbu, nodrošinot saimniecisko darbu izpildi; • piedalīties Vindas budžeta plānošanā, izpildes kontrolē un iepirkuma procedūras izstrādē un organizēšanā; • iegādāties nepieciešamo inventāru, instrumentus un citas materiālās vērtības, nepieciešamības gadījumos sastādīt tehnisko specifikāciju un veikt tirgus izpēti; • sekot darba aizsardzības un ugunsdrošības noteikumu ievērošanai Vindā; • nodrošināt Vindas inženiertīklu (elektrotīkla, signalizācijas, ūdensvada un kanalizācijas, apkures sistēmas) savlaicīgu tehnisko apkopi un profilaktisko apkalpošanu, uzturēšanu kārtībā un piedalīties šajā darbā; • organizēt, vadīt un piedalīties Vindas telpu remontdarbos; • veikt Vindas materiālo vērtību uzskaiti, kontroli, piedalīties inventarizācijas komisijas darbā; un Tev ir: • vēlama augstākā izglītība; • vēlama izglītības iestādes saimniecisko darbu pārzināšana un izmaksu sastādīšanas prasme remontdarbiem; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • B kategorijas vadītāja apliecība; • kompetences: prasme plānot un organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu; atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte; komunikācijas un sadarbības prasmes; psiholoģiskā noturība; prasme strādāt individuāli un komandā; • labas prasmes darbam ar datoru un citu biroja tehniku; mēs piedāvājam: • pamatalgu pārbaudes laikā 999 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 1052 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Iesniedzamos dokumentus ar norādi “Pieteikums Valmieras Jaunatnes centra “Vinda” vakancei - direktora vietniece/-ks administratīvi saimnieciskajā darbā” līdz 2025.gada 21.maijam nosūtot uz e-pastu vinda@valmiera.edu.lv. Papildu informācija: Valmieras Jaunatnes centrs “Vinda” direktors Edijs Pētersons, tālr.nr. 67873444. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-21 Kontaktpersona: vinda@valmiera.edu.lv 67873444

Mūsu partneri