Valmieras Ziņas

Jānis Baiks: Jo disciplinētāki mēs būsim, jo ātrāk pārdzīvosim krīzi

“Sekojot situācijai pilsētā, varu secināt, ka, ņemot vērā apstākļus, situācija ir normāla. Valmierieši pārsvarā rīkojas atbildīgi un apzinīgi, ikviens zina savus pienākumus. Katrs atsevišķi un visi kopā meklējam risinājumus, kā pārvarēt globālās pandēmijas izraisīto krīzi un gatavojamies dažādiem scenārijiem,” situāciju pilsētā raksturoja Jānis Baiks.

Valmieras mērs informēja, ka nepieciešamības gadījumā pašvaldība var nodrošināt telpas pašizolācijai. Šobrīd divas personas izmanto šo pakalpojumu. Katrs gadījums tiekot risināts individuāli. Cilvēkiem, kuriem ir nepieciešamas pagaidu miteklis pašizolācijai, ir jāsazinās ar pašvaldības Sociālo dienestu.

Jānis Baiks atzina, ka pašlaik sociālie jautājumi ir vieni no galvenajiem pašvaldības dienaskārtībā. Jau ziņojām, ka no pirmdienas 1.-6.klašu skolēniem tiek nodrošināta brīvpusdienu piegāde mājās. Savukārt 1.aprīlī notikušajā domes ārkārtas sēdē deputāti lēma par valsts budžeta dotācijas izlietojumu brīvpusdienām ārkārtējās situācijas laikā izglītojamo ēdināšanai, kas nāk no trūcīgām, maznodrošinātām vai daudzbērnu ģimenēm.

Vēl domes deputāti lēma arī palielināt SIA “Vidzemes Olimpiskais centrs” (VOC) pamatkapitālu, veicot naudas līdzekļu ieguldījumu 150 000 eiro apmērā ar mērķi nodrošināt nepieciešamo izdevumu segšanu ārkārtējās situācijas periodā, kā arī tās izraisīto negatīvo seku mazināšanai. Pašvaldības atbalsts VOC nepieciešams, jo līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu uzņēmumam nācās pilnībā pārtraukt darbību, kas būtiski pasliktināja kapitālsabiedrības finansiālo stāvokli, taču saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem valsts un pašvaldību budžeta finansētajās institūcijās darbiniekiem netiek piešķirts dīkstāves pabalsts.

Pašvaldība cieši seko līdzi situācijai biznesa vidē pilsētā un meklē ar uzņēmējiem dažādus risinājumus, kā mazināt krīzes sekas. Lai sniegtu atbalstu gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem, dome nolēma nekustamā īpašuma nodokļa apmaksas termiņu visiem pārcelt uz 15.novembri. Tāpat daudzi uzņēmēji interesējas par iespēju piemērot atlaidi nomas maksai. Valmieras pašvaldība jau ir konceptuāli lēmusi par iespēju nepiemērot nomas maksu krīzes smagāk skartajiem uzņēmumiem, taču tika gaidīti šodien Ministru kabinetā apstiprinātie noteikumi par nomas maksas atbrīvojumu, lai šāds pašvaldības atbalsts uzņēmējiem būtu likumīgs.

Jānis Baiks pagaidām atturējās prognozēt, kā Covid-19 uzraisītā krīze ietekmēs pašvaldības budžetu un līdz ar to šajā gadā iecerētos darbus. “Eiropas projekti ir noteikti jāturpina saskaņā ar fondu noteikumiem. Turklāt būvniecība ir viena no nozarēm, kas silda ekonomiku. Tādēļ uzskatu, ka nevajadzētu atteikties no visiem būvniecības projektiem. Turpināsies bijušā gaļas kombināta teritorijas sakārtošana un jaunās katlumājas būvniecība, notiks paredzētā siltumtrases uzbūve, ielu pārbūve un remonts, kā arī J.Daliņa stadiona būvniecība. Savukārt skolās jau sākušies vasarā paredzētie remontdarbi. Uz domes sēdi aprīļa beigās būs zināmi pirmie dati, kā krīze ietekmē pašvaldības budžetu. Neapšaubāmi, nodokļu ieņēmumu kritums būs. Taču arī izdevumu sadaļā būs ietaupījums, jo nenotiek daudzas aktivitātes.”

Ārkārtas situācija likusi ieviest izmaiņas arī pašvaldības lēmējvaras darbā. Pilsētas mērs informēja, ka ir apstiprināta kārtība, kā tiek rīkotas Valmieras domes sēdes attālinātā režīmā, ko nepieciešamības gadījumā varētu īstenot. Taču pašlaik deputāti izvēlējušies rīkot sēdes klātienē kultūras centra lielajā zālē, kur iespējams nodrošināt vismaz 2 metru distanci starp klātesošajiem. Saskaņā ar likuma prasību, arī šīs sēdes tiek ierakstītas. Audioieraksts ir pieejams pašvaldības mājaslapā www.valmiera.lv.

“Ir saprotams, ka visiem gribētos darīt lietas, ko viņi ikdienā darījuši. Nav viegli paciest striktos ierobežojumus. Tie ir radījuši būtisku kaitējumu ekonomikai, cilvēki zaudē darbu un iztikas līdzekļus. Tādēļ es aicinu valmieriešus un visus cilvēkus Latvija būt pacietīgiem, ievērot disciplīnu un rīkoties piesardzīgi. Jo disciplinētāki mēs visi būsim, jo ātrāk pārdzīvosim krīzi, un dzīve atgriezīsies ierastajā kārtībā,” aicina Jānis Baiks.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri