Valmieras Ziņas

Izveidoti jauni vides izglītības materiāli pirmsskolas vecuma bērniem

Lasīšanas laiks: 2 min

Aizvadītais mācību gads Valmieras pilsētas 3.pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis” noslēdzies ar jaunu pieredzi piecu līdz sešu gadu vecu bērnu izglītošanā par dabas un vides aizsardzības tēmām, sniedzot praktisku izpratni par videi draudzīga dzīvesveida nepieciešamību. Sadarbībā ar biedrību “Daibes ilgtspējas centrs” ir tapis mācību materiāls “Skudras Urdas uzdevumu un eksperimentu krājums”, kā arī animācijas filma “Skudra Urda domā, meklē, atklāj” par Skudru Urdu un tās ikdienas videi draudzīgajiem ieradumiem.

Mācību materiālu veido četras tēmas: dzīve bez atkritumiem; organiskie atkritumi; ūdens piesārņojums; preces un atkritumi. Katras tēmas rotaļnodarbībai ir izveidots plāns, norādītas apgūstamās caurviju prasmes, tikumi, kā arī plānotie rezultāti dabaszinātņu, valodas, matemātikas, kā arī sociālajā un pilsoniskajā mācību jomās. Mācību materiāla un animācijas filmas mērķis ir atraktīvā, bērniem saistošā un vecumam atbilstošā veidā, veidot pratību pamatus dabaszinātņu mācību jomā, attīstot kritisko domāšanu, sadarbības, prasmes, prasmi pieņemt lēmumus, sekmēt izpratni par dabas objektiem, parādībām, norisēm, kā arī vērtībās balstītu tikumu un ieradumu nostiprināšanu. Tēmas tiek izspēlētas, Skudrai Urdai tiekoties ar bērniem, un iepazīstinot ar savu dzīvi – svinot dzimšanas dienu, ejot uz veikalu iepirkties, pētot kartupeli un ūdeni.

Tā kā vides izglītība ir pamats ilgtspējīgu ieradumu un domāšanas veida maiņai, inovatīvais uz praktisku rīcību orientētais mācību materiāls ir veidots plašam pielietojumam un interpretējamībai dažādos apstākļos un vajadzībām pirmsskolas izglītības iestādēs, neformālās izglītības pulciņos, domubiedru un māmiņu grupās, kā arī bērniem un viņu vecākiem, kas pirmsskolas izglītību apgūst mājmācībā. Katra nodarbība saskaņā ar jauno kompetenču pieeju sadalīta trīs daļās: aktualizēšana, apjēgšana, refleksija. Tēmas noslēgumā piedāvāti ieteikumi izziņas turpināšanai – ievirzei katram pedagogam iespējamajiem papildinājumiem vēlamā rezultāta sasniegšanai.

 Mācību materiālu saturu pamatā veidoja pirmsskolas izglītības skolotāja Sarmīte Markvarte, procesā iesaistot Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” vides un ilgtspējas izglītības speciālisti Ievu Freimani – Mihailovu, kā arī pirmsskolas izglītības iestādes pedagogus un bērnus ilustrāciju, mīklu tapšanā.  Sarmīte Markvarte: “Vides zinībās ir lietas, kas jāmācās arī mums pieaugušajiem. Mans ieguvums, iesaistoties projektā, ka ne tikai darbā, bet arī privātajā dzīvē sāku vairāk piedomāt par savu rīcību un izvēlēm. Saudzēsim dabu un rūpēsimies par tīru apkārtējo vidi! Priecāšos, ja izveidotais mācību materiāls tiks praktiski un radoši izmantots izglītības iestādēs dabaszinību apguvei”.  

Mācību materiāls izstrādāts saskaņā ar 21.11.2019. MK noteikumiem Nr.716 “Noteikumi par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem”. Tas veidots Eiropas Komisijas, Globālās izglītības tīkla Eiropā – GENE un valsts budžeta līdzfinansēta projekta ietvaros.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri