Valmieras Ziņas

Izstaigāts pastaigu seriāls “Valmieras runājošās ielas”

Lasīšanas laiks: 4 min

Ceturtdienas aukstais rīts, piektdienas lietainā diena, bet pa vidu – neticami silts, saulains un ievziedu reibinošs maija vakars, lai kopā ar Vidzemes Augstskolas studentiem dotos pastaigu seriālā “Valmieras runājošās ielas”, kas 13 studentiem bija kā eksāmens un gidu ugunskristības. Sākumpunktos piepulcējās arī citi interesenti, veidojot 20-30 cilvēku grupu, kas ceturtdienas vakarā piecas stundas veltīja Valmierai, tās ielām, mājām, cilvēkiem un viņu stāstiem. Daži pievienojās tikai konkrētā maršrutā, bet daudzi izturēja visu vairāk nekā 10 kilometrus garo pārgājienu. Soli solī kopā ar citiem gāja arī augstskolas docētājs un vērtētājs Edgars Ražinskis.

Pirmā posma – “Ugunsdzēsēju bulciņas” starts tika dots Stacijas ielā 11 pie Pārgaujas aptiekas un veikala “Top”. Tur aplī notika arī pārgājiena dalībnieku iesildīšanās, roku un kāju ievingrināšana, ko vadīja pats pasniedzējs. Tālāk vadību pārņēma gides Karīna un Elza, vedot grupu gar Gaujas krastu un stāstot par Krāču kaktu un kazām, pēckara bērniem un grūto laiku, kad sviests, gaļa un cukurs nebija ikdienišķi produkti saimes galdā. Pakāpeniski pagātni nomainīja tagadne ar stāstiem par māju Krāču ielā 2, kur var ļauties TimeMachine piedzīvojumu spēlei, kur atrodas arī apartamenti un ik pa brīdim notiek kāds pasākums Šķūnī, un tad jau klāt bija ugunsdzēsēju depo, kas mūsdienās visiem pazīstama kā “Liepkalnu” maiznīca ar garšīgajiem pīrādziņiem un kūciņām.

Otrais stāsts sākās pie Vidzemes Augstskolas Cēsu ielā 4. Pie trīs “Valmieras puikām” klausītājus sagaidīja trīs meitenes vienādi zilos Valmieras krekliņos un, “L.Laicena ielas lādes atverot”, stāstīja par šo Pārgaujas rūpniecisko rajonu, kur lielākie uzņēmumi ir SIA “VALPRO” un ražotne “Daiļrade Koks”.  Lādē bija noglabāti arī spoku stāsti un atmiņas par paliem, krievu un vācu lazaretēm, Lūciņu, Pētersonu un Krēsliņu dzimtām. Īpašs stāsts bija par noslēpumaino māju Laicena ielā 8. Šī sarkano ķieģeļu māja joprojām piesaista garāmgājējus ar savu arhitektūru un noslēpumainību. Savulaik ģimenei piederējusi Valmierā pirmā automašīna, motorlaiva, un ir arī sava mājas bībele. Pavisam cita arhitektūra un cits celšanas laiks ir Auseklīša mājai, un vēl nopietns stāsts ir arī trīsstāvu ēkai ar numuru 7, kuras sienu rotā dzejnieka Rietekļa pazīstamā dziesma “Še, kur līgo priežu meži”. Karīnas, Mārītes un Lauras stāstos klausījās arī “Lādes” un mājas īpašnieks Jurģis Grāvītis, te interesenti tika iepazīstināti arī ar senajām fotogrāfijām.

Uz trešā stāsta sākuma pieturu bija jāveic visai liels pārgājiens, jo dalībniekiem bija jānokļūst Rūpniecības ielā 1, vietā, kur kādreiz atradās slavenais Valmieras gaļas kombināts, tagad slejas smilšu un zemes kaudzes, bet nākotnē ceram ieraudzīt modernu industriālo teritoriju ar daudziem uzņēmumiem. Pirms sākt “Rūpniecības ielas sētu klačas”, Modris un Jana sakarsušos gājējus cienāja ar vēsu un atspirdzinošu ūdeni un ne jau šādu tādu, bet Valmieras minerālūdeni! Pirms tenkām un klačām bija arī nopietni jautājumi un fakti par dzelzceļu,  sviesta un gaļas eksportu. Jauno gidu stāstījumu papildināja Vineta Zēģele, kura ar savu ģimeni šobrīd dzīvo gandrīz ierakumos – Rūpniecības ielā 4. Pie bērnudārza “Kārliena” tika noskaidrota šī vietvārda izcelsme, uzmanību piesaistīja Bauhaus stila ēka, kā arī Valmieras banāni. Izbrīnu izraisīja fakts, kā kādā mājiņā aka atrodas nevis pagalmā, bet pašā mājā!

Pa bijušā bānīša ceļu grupa nonāca ceturtajā pieturā“L.Paegles iela laiku griežos”. Annas, Viktorijas un Amandas stāstos, protams, dominēja uz šīs ielas esošās skolas, rakstnieks un skolotājs Leons Paegle, kā arī Ģīmes dzirnavu dīķis, Vecpuišu parks, piemiņas zīme Cēsu pulka Skolnieku rotai. Klausītājiem tika uzdots arī interesants jautājums – cik reizes mainīts nosaukums 1875.gadā atklātajai Valmieras kurlmēmo skolai? Izrādās, tā pārdēvēta septiņas reizes! Studentes lieliski papildināja Valmieras stāstniece un bibliotekāre Agita Lapsa, uzsverot, ka šī ir senākā Valmieras iela, kuru varētu saukt arī par Skolu ielu, jo tik daudz izglītības iestāžu nekur citur nav! Un ja vēl pieskaita arī autoskolu… Agita interesentus aicināja uz nākamo pasākumu – 26.maijā koncertzālē “Valmiera” būs “Dzirnavu ielas stāsti”.

Kad iestājās krēsla, bija pienācis laiks noslēguma posmam – “Šausmu Valmierai”. Lai grupas dalībniekus aizsargātu pret spokiem, nešķīsteņiem un visu ļauno, tika uzspiests īpašs aizsardzības zīmogs un ik pa laikam bija jāveic maģisks aizsardzības aplis ar kustībām. To lieliski demonstrēja Oto, bet Lūcija un Elizabete grupu no Bruņinieku ielas 2 ar saviem stāstiem par zvaniķi, večiņu un jātnieku pāri Gaujai aizveda līdz “Uncei” Cēsu ielā 20, kur atkal bija stāsts par dueli starp diviem brāļiem un mīlestību pret kalponi.

Kā noslēgumā atzina Edgars Ražinskis, ideja par Valmieras runājošajām ielām radās projekta “Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027” ietvaros. Tas notika ļoti ātri (sākums 5.maijā)! Tie nav Vikipēdijas materiāli, bet cilvēku stāsti no dzīves, kas, manuprāt, ir daudz interesantāk. Tā kā neesmu valmierietis, arī es daudz kur biju pirmo reizi. Būtībā jebkura vieta, iela, jebkurš cilvēks var kļūt par šāda pastaigu seriāla daļu!

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat ielu un ceļu uzturēšanas kvalitāti Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras 5.vidusskola (turpmāk – Iestāde) no 2022./2023. mācību gada aicina darbā SĀKUMIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJU, darba vietas adrese: Raiņa iela 3, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Ja Tev ir vēlme: • īstenot izglītības programmu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • sagatavot izglītojamos atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķiem un uzdevumiem; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī sniegt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; • iesaistīties Iestādes īstenotajos projektos; un ja Tev ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, digitālās prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi” (935 eur); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • darbu radošā, uz sadarbību vērstā kolektīvā, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: v5vadm@valmiera.edu.lv ar norādi „Sākumskolas skolotāja/-s amatam” līdz 2022.gada 31.jūlijam. Tālrunis papildu informācijai: 26427171. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SĀKUMIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-31 Kontaktpersona: CV un mot.vēstuli sūtīt uz: v5vadm@valmiera.edu.lv v5v@valmiera.edu.lv, tālrunis 26427171

Vairāk par mums uzzināsi šeit: https://www.vid.gov.lv VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ.Nr.90000069281) izsludina konkursu uz Informātikas pārvaldes Datu apmaiņu informācijas sistēmu daļas sistēmanalītiķa darbinieka amatu (vakance uz nenoteiktu laiku) Informātikas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmuma dienesta (turpmāk – VID) atbalsta funkcijas īstenošana informācijas sistēmu resursu pārvaldības jomā. Ja Tev ir: akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība; zināšanas par informācijas sistēmas izstrādes dzīves ciklu; zināšanas un izpratne par informācijas sistēmu arhitektūru un informācijas apmaiņas standartiem; labas prasmes darbā ar MS Outlook, Word, Excel, Power Point; spēja strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos; atbilstība likuma „Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta otrās daļas prasībām; nevainojama reputācija. Ja esi gatavs: vadīt un līdzdarboties informācijas tehnoloģiju projektos; pārvaldīt informācijas sistēmu izstrādi, akcepttestēšanu un ieviešanu; koordinēt un līdzdarboties informācijas sistēmu prasību definēšanā; plānot, līdzdarboties īstenošanā un uzraudzīt informācijas sistēmu attīstības un pilnveidošanas pasākumus. Pievienojies mūsu kolektīvam, jo mēs piedāvājam: stabilu atalgojumu, mēnešalga no 1307 līdz 1804 EUR (bruto); iespēja strādāt attālināti; interesantu un stabilu darbu, draudzīgu kolektīvu; personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; iespēju piedalīties dažādās apmācību programmās; sociālās garantijas; veselības apdrošināšanas polisi; elastīgo darba laiku; papildatvaļinājuma dienas. Priekšrocības pretendentiem ar: akadēmisko vai otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību matemātikā, informācijas tehnoloģijās vai inženierzinātnēs un tehnoloģijās; pieredzi informātikas jomā ne mazāku kā 2 gadi; pamatzināšanām angļu valodā; praktisko pieredzi IT projektu vadībā vai informāciju sistēmu pārvaldībā. Darbinieka darba vieta: Beātes iela 49, Valmiera vai Dzintaru iela 22 k-9, Ventspils, vai Atmodas iela 19, Jelgava, vai 18. novembra iela 16, Rēzekne, vai Brīvības iela 81, Balvi, vai Kr.Valdemāra iela 2, Cēsis, vai Talejas iela 1, Rīga. Pieteikuma vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), augstāko izglītību apliecinoša dokumenta kopiju un citus kvalifikāciju apliecinošus dokumentus 10 dienu laikā no šī sludinājuma publicēšanas dienas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz IP_DAISD_S_Vārds_Uzvārds”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri tiks izvirzīti personāla atlases otrajai kārtai. Piesakot savu kandidatūru vakantajam darbinieka amatam, pretendents apliecina, ka atbilst likuma „Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta otrās daļas prasībām. Pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr.67122630. Papildu informāciju par personas datu apstrādi VID var iegūt tīmekļa vietnē Privātuma politika. Jautājumos par amata pienākumiem zvani uz tālruņa numuru 67120431. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru 67122630 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. Profesija: INFORMĀCIJAS SISTĒMU ADMINISTRATORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Informācijas tehnoloģijas / Telekomunikācijas Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-08 Kontaktpersona: e-pasts: vid.konkursi@vid.gov.lv; tālr.: 67122630

Valmieras Olimpiskā centra Sporta halle piedāvā darbu uzkopšanas dienesta darbiniecei/-kam. Prasības: Veikt telpu tīrīšanu un uzkopšanu saskaņā ar objekta uzkopšanas programmu; Sagatavot un uzturēt kārtībā nepieciešamo inventāru; Augsta atbildības sajūta un akurātums; Pozitīva un godīga attieksme pret darbu un kolēģiem; Vēlamā izglītība – ne zemāka par vidējo; Latviešu valodas zināšanas; Mēs piedāvājam: Nakts stundās apmaksātu transportu uz mājām Valmieras robežās; Atalgojumu:4,00 EUR stundā (3,75 EUR - pārbaudes laikā); 6,00 EUR (nakts stundās); 8,00 EUR (svētku dienās); summēto darba laiku, maiņu darbu; teicamus darba apstākļus mūsdienīgā darba vidē; sociālās garantijas; darba apģērbu; apmācības darbu uzsākot; dažāda veida “bonusus” pēc pārbaudes laika. Darba vieta: Valmieras Olimpiskais centrs, Sporta hallē, Čempionu iela 2, Valmiera. Pieteikšanās līdz 08.07.2022 : Jānis Sniedze, janis.sniedze@voc.lv, +371 29174815. Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Čempionu iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-08 Kontaktpersona: Sūtīt CV ar amata norādi uz janis.sniedze@voc.lv; t. 29174815. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri