Valmieras Ziņas

Izdota Vidzemes Augstskolas zinātnieku grāmata “Latvijas Republikas dibinātāji un atjaunotāji” (1)

Lasīšanas laiks: 2 min

Izdevniecība “Latvijas Mediji” laidusi klajā Vidzemes Augstskolas zinātnieku – vēsturnieku Gata Krūmiņa un Jāņa Šiliņa grāmatu par Latvijas valstiskuma tapšanu un atdzimšanu. Grāmatai ir pievienoti plaši digitālie pielikumi, tostarp intervijas ar 33 bijušajiem Augstākās Padomes deputātiem un Neatkarības deklarācijas koncepcijas autoru, pašreizējo Valsts prezidentu Egilu Levitu, informē Vidzemes Augstskola.

“Šajā grāmatā mēs par Latvijas vēsturei tik svarīgajiem notikumiem runājam caur 176 personību biogrāfijām. 38 Latvijas Tautas padomes locekļi, kuri 1918. gada 18. novembrī proklamēja Latvijas Republiku, un 138 Augstākās Padomes deputāti, kuri balsoja par neatkarības deklarāciju 1990.gada 4.maijā, ir šīs grāmatas centrā. Tās bija ļoti dažādas personības, un arī ļoti atšķirīgi ir viņu dzīves gājumi gan pirms, gan arī pēc dalības Latvijas valstiskumam izšķiroši svarīgajos 18. novembra un 4. maija notikumos. Starp abu lēmumu pieņēmējiem ir gan nākamie valsts prezidenti, gan personas, kas nonākušas uz apsūdzēto sola. Viņi ir tikpat dažādi, kāda ir mūsu sabiedrība, bet, pateicoties viņu lēmumiem, mums bija iespēja dibināt un atjaunot savu valsti”,

stāsta Gatis Krūmiņš.

Grāmatas tapšana ir starpdisciplinārs projekts, kurā liela nozīme ir arī digitālajām tehnoloģijām, kas mūsdienās ievērojami paplašina satura izplatīšanas iespējas, neaprobežojoties vien ar drukātu tekstu. Digitālā platforma Overly ļaus ērti piekļūt intervijām un citiem materiāliem, ar mobilo ierīci – telefonu vai planšeti skenējot fotogrāfijas un tekstus. Sadarbībā ar Overly tapušas arī iepriekšējās G. Krūmiņa redakcijā izdotās grāmatas (“Deviņu vīru spēks” un “Latvijas tautsaimniecības vēsture”), taču šī ir pirmā reize, kad šī tehnoloģija izmantota konkrētu cilvēku atmiņu stāstos.

Grāmatas autori ir vēsturnieki Gatis Krūmiņš (sastādītājs, zinātniskais redaktors) un Jānis Šiliņš, recenzenti – Valters Ščerbinskis un Daina Bleiere, bet digitālās platformas veidošanā piedalījusies televīzijas kanāla “ReTV” komanda un Vidzemes Augstskolas studenti. Lielu informatīvu atbalstu grāmatas tapšanā sniedza biedrība “4. maija Deklarācijas klubs”, bijušie AP deputāti un viņu ģimenes locekļi, LNVM Tautas frontes muzeja nodaļa un citas institūcijas un privātpersonas. Grāmatas atbildīgā redaktore ir Jūlija Dibovska, digitālās platformas producente – Iveta Auniņa.

Grāmata ir tapusi Valsts pētījumu programmas “Vērtības darbībā: atbildīgas, drošas un izglītotas pilsoniskās sabiedrības attīstība ar pētniecību un rīcības modeļu izstrādes palīdzību” ietvaros, un pateicoties biedrībai “4. maija Deklarācijas klubs”, Latvijas Republikas Saeimas, kā arī privātu ziedotāju finansiālam atbalstam.

  Skolnieciņš no svētbirzs - 10.11.2020

  Tuvojas valsts svētki – Lāčplēša diena. Šajā laikā atcerēsimies mūsu tautas varoņa Lāčplēša varoņdarbus, kā Lāčplēsis varonīgi cīnījās pret iebrucējiem – krustnešiem un kristīgajiem misionāriem. Katrā no mums dzīvo Lāčplēsis (izņemot baznīcēnus, jo tie skeptiski raugās uz pagāniem). Lāčplēsis ir mūsu brīvības alku un latvietības iemiesojums. Lāčplēsis ir īstens Latvju Dievu dēls. Lāčplēsis ir visas latvju tautas aizsargs. Godinot mūsu senču spēku, iedegsim svecītes pie loga. Divas asins sarkanas un vienu baltu. Šajā laikā būsim pateicīgi katram tautietim, kurš ar saviem darbiem un vārdiem aizstāv latvietību un latviešu tautu. Noliksim mežā uz svētakmeņa rupjmaizes klaipu un alus kausu par godu mūsu aizgājušo karavīru dvēselītēm. Ziedosim sauju monētu ugunskurā par godu Lāčplēsim – mūsu tautas aizstāvim! Piedosim mūsu valdībai tās kļūdas un noziegumus pret tautu. Aizmirsīsim aizvainojumu pret savu valsti. Nedzīvosim pagātnē, raudzīsimies nākotnē. Domāsim par mūsu valsts attīstību un labklājību nākamajos gadu simteņos. Leposimies ar savu latvietību, brīvību un senču gudrību. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Lūgsim Latvju Dievus par savu labklājību, valsti un cilvēkiem. Lūgsim Pērkonu – Debesu Tēvu – lai Pērkons aizsargā mūsu mīļās zemītes cēlās robežas! Pateiksimies Latvju Dieviem par mūsu burvīgo valsti! Latvija ir Latvju Dievu dāvana mums. Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
  Ar mīlestību pret Latviju, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
  [Latvju Skaudības Dievs]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)
  #saticība #mīlestība #LatvjuDievuSvētība #Latvija #brīvība #Lāčplēšis

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "KOCĒNU KOMUNĀLĀ SAIMNIECĪBA" aicina SANTEHNIĶI Pienākumi: Veikt komercuzskaites mēraparātu, ūdens patēriņa skaitītāju un siltumenerģijas skaitītāju mezglu montāžas darbus; Veikt ūdenssaimniecības un siltumapgādes inženierkomunikāciju un iekārtu montāžas, ekspluatācijas, remonta un pilnveidošanas darbus, izmantojot atbilstošas iekārtas, instrumentus un tehnoloģiskos paņēmienus; Iesaistīties ūdenssaimniecības/siltumapgādes avāriju novēršanas darbos. Prasības: Prasme patstāvīgi organizēt sava darba pienākumu izpildi, noteikt prioritātes, plānot savu darbu; Prasme pielietot mūsdienu tehnoloģijas darba procesā; Teicamas saskarsmes spējas, spēja strādāt gan patstāvīgi, gan komandā; Augsta atbildības sajūta, mērķtiecīgums, iniciatīva. B kategorijas autovadītāja apliecība. Uzņēmums piedāvā: Darbu stabilā uzņēmumā; Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; Darba līgumu uz nenoteiktu laiku; Darba pienākumu pildīšanai darba automašīnu; Darba vieta – Kocēnu un Burtnieku apvienības teritorija Valmieras novadā. CV sūtīt uz e-pastu birojs@siakks.lv ar norādi santehniķis. Profesija: SANTEHNIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-05 Kontaktpersona: Māris Heinols Izglītības līmenis: Profesionālā pamatizglītība

Mūsu partneri