Valmieras Ziņas

Ingemārs Vekteris par projektu “Tava klase”: Paldies visiem “savējiem”, kuri nenobijās!

Lasīšanas laiks: 4 min

Pēdējās dienās publiski tiek apgalvots, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) tālmācības projektu “Tava klase” ir uzticējusi “savējiem”, lai gan to tikpat labi varēja paveikt sabiedriskā televīzija. Esmu viens no projekta realizētājiem, tāpēc vēlos, lai šajā diskusijā tiktu izmantoti fakti, nevis puspatiesības.

Vispirms par “savējiem”. Projektā ir iesaistīti vairāk nekā 100 skolotāji no visas Latvijas, kuri nenobijās no grūtās situācijas, no daudzu kolēģu un “ekspertu” skepses un piekrita uzņemties šo darbu. Skolotājiem nepieredzēti īsā laikā bija jāsagatavo materiāli vairākām mācību stundām un arī jāsaņem drosme stāties visas Latvijas priekšā, sniedzot savu darbu bērnu, viņu vecāku un visas Latvijas sabiedrības vērtēšanai.

Šāds projekts ikdienišķos apstākļos prasītu sagatavošanās un realizācijas periodu, kas noteikti mērāms vismaz viena vai pat vairāku mēnešu garumā. Mums šāda laika nebija. Ideja dažu dienu laikā kļuva par projektu. Komanda izkristalizējās dažu stundu laikā, nekavējoties sāka darbu pie projekta plānošanas. Tobrīd vēl esot bez budžeta. Platformas pilnvērtīga funkcionēšana praktiski bija jānodrošina četru dienu laikā. Mums bija dotas divas dienas, lai komplektētu realizācijas komandas, uzrunātu producentus, režisorus u.c. iesaistītās personas. Izdzirdot par projekta apjomu, termiņiem un atbildībām, trīs potenciālie režisori atteicās. Arī Covid-19 ierobežojumi radīja papildus šķēršļus, jo nebija iespējams pieņemt standarta lēmumus par tehnisko specifikāciju un darbu plānošanu.

Neskatoties uz īso laika sprīdi, pašlaik, kopā ar vairāk nekā 100 skolotājiem, pie šī projektu strādā četras filmēšanas komandas (katrā pa 3–4 darbiniekiem), producentu komanda “Onair studios” (piedalās arī raidījumu X-Faktors, Labestības diena un Es mīlu Tevi, Latvija veidošanā), Ķiģeļu ģimene, Kristaps Krievkalns un vēl vismaz 50 tieši un netieši iesaistīto, rūpējoties par lekciju sagatavošanu, filmēšanu, pārraidīšanu. Jā, viņu vidū ir arī TV profesionālis un aktieris Andris Gross.

Bez šaubīšanās un kautrēšanās, varu teikt, ka šis ir viens no Latvijas mediju vēsturē viscaurspīdīgākajiem projektiem, jo visas projekta tāmes ikvienam interesentam un arī lēmuma pieņēmējiem bija publiski pieejamas jau tajā dienā, kad tika lemts par budžeta piešķiršanu (http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40485740&mode=mk&date=2020-03-31).

Kopumā projekta ietvaros tiks saražotas 1350 videolekcijas (440 stundas), kas tiks pārraidītas gandrīz 40 dienas (aprīlis, maijs) ReTV, Sportacentrs.com TV un internetā. Visas šīs lekcijas ir pieejamas jebkurā laikā ikvienam lietotājam visā pasaulē (www.tavaklase.lv).

Šī projekta mērķi ir dažādot attālināto mācību procesu, atvieglot darbu skolotājiem, lai viņi vairāk laika var veltīt individuālajām konsultācijām un atgriezeniskajai saitei par padarīto darbu. Jaunākā vecumposma bērniem radīt klātbūtnes efektu, palīdzēt vielas apguvē un skaidrošanā, kā arī palīdzēt vecākiem organizēt mācību procesu mājās. Pēdējo nedēļu laikā esmu personīgi saņēmis desmitiem atsauksmju gan no skolotājiem, gan arī vecākiem, kuri pārliecoši apgalvo, ka šis projekts ir ievērojami atvieglojis attālināto mācību procesu.

Kā jau pirmās pārraides dienas pierāda, šo mācību materiālus izmanto skolēni gan Latvijā, gan visā pasaulē. Un ir izdevies radīt vēl vienu būtisku virzienu – stiprināt latviskās vērtības un identitāti, palīdzēt uzturēt tās diasporā. Projekts risina arī integrācijas jautājumu, jo piektdienās pirmo reizi Latvijas vēsturē ir iespējama mācīties ne tikai lībiešu un latgaliešu rakstu valodu kā valsts valodas neatņemamas sastāvdaļas, bet arī iepazīties Latvijas mazākumtautību valodām, apgūstot baltkrievu, poļu, lietuviešu, igauņu un krievu valodas pamatus.

Uzskatu, ka atsevišķu mediju pievēršanās sasniegto auditorijas datu interpretācijai ir nekorekta, apgalvojot, ka projekta “Tava klase” pārraides ir skatījušies vien nedaudz vairāk par 20 000 iedzīvotāju, kas neatbilst pētījumu kompānijas “KANTAR TNS” veiktajiem mērījumiem. Televīzijas reitingu apkopojošā organizācija ir publicējusi datus, ka 2020. gada 6. aprīlī mācību saturu 1. – 4. klašu skolēniem ir vērojuši vairāk nekā 110 000 skatītāju tikai kanālā ReTV, neskaitot Sportacentrs.com TV un mājaslapā tavaklase.lv sasniegto auditoriju. Turklāt šī produkta mērķis izglītot jauno paaudzi. Šis nav šovs, ar ko pelnīt naudu un cīnīties par reitingiem. Pieredze rāda, ka pārraidi skatās tie, kuri to vēlas, un nav nozīme kanālam. Visi raidījumi jau pašlaik ir pieejami arhīvā, un to auditorija augs katru gadu, jo materiāli tiks izmantoti gan skolās, gan individuāli. Iknedēļas dati no www.tavaklase.lv portāla apliecina, ka tas notiek jau tagad.

Uzskatu, ka šis ir unikāls projekts pasaules mērogā. Protams, tas ir pilnveidojams un attīstāms arī ne ārkārtējos apstākļos. No savas puses varu teikt, ka izdarīts ir gandrīz neiespējamais, par ko saku milzīgu paldies savai komandai, iesaistītajiem un arī skatītājiem. Ceru, ka izrāviens mācību procesa modernizēšanā un pielāgošanā bērncentrētajai pieejai ir neatgriezenisks un kļūs par organisku izglītības procesa sastāvdaļu arī klātienes nodarbībās.

Aktuālais jautājums

Vai 2026. gada ziema un aukstums tev sagādāja kādas problēmas ar apkuri vai ūdensapgādes pakalpojumiem?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "Līgas Kavītes zvērinātas tiesu izpildītājas birojs" aicina darbā  jurista palīgu (-dzi) uz noteiktu laiku Galvenie darba pienākumi: Darbs ar Izpildu lietu reģistru; Saņemtās korespondences apstrāde; Dokumentu sagatavošana saistībā ar nolēmumu izpildi; Nodrošināt savlaicīgu un efektīvu dokumentu un informācijas apriti; Komunikācija ar klientiem klātienē un izmantojot attālinātos saziņas līdzekļus. Prasības pretendentiem: Precizitāte, augsta atbildības sajūta, analītiskā un loģiskā domāšana; Spēja patstāvīgi organizēt darbu un noteikt prioritātes; Spēja saglabāt darba kvalitāti un elastību intensīvos darba apstākļos; Spēja orientēties normatīvajos tiesību aktos; Valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; Teicamas prasmes darbā ar MS Office programmām; Vismaz pirmā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnē. Piedāvājam: Dinamisku un atbildīgu darbu profesionālā kolektīvā; Darba rezultātam atbilstošu atalgojumu sākot no 1100 EUR līdz 1500 EUR pirms nodokļu nomaksas; pilnu slodzi (40 stundas nedēļā); darba vietu Valmierā. CV un motivācijas vēstuli ar norādi “vakance” nosūtīt uz elektroniskā pasta adresi: liga.kavite@lzti.lv līdz 2026. gada 10. aprīlim. Piesakot savu kandidatūru vakancei, Jūs piekrītat datu apstrādei saskaņā ar fizisko personu datu aizsardzību regulējošajiem tiesību aktiem personāla atlases vajadzībām. Informējam, ka sazināsimies tikai ar otrās atlases kārtas kandidātiem, kurus uz pārrunām aicināsim telefoniski. Profesija: JURISTA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Zvaigžņu iela 1, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Jurisprudence / Tieslietas Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-04-10 Darba sākšanas datums: 2026-03-26 Kontaktpersona: Līga Kavīte

Mūsu partneri