Valmieras Ziņas

Ina Druviete: Īslaicīgi ekonomiski ieguvumi nedrīkst būt pamats skolu likvidēšanai (1)

Īslaicīgi ekonomiski ieguvumi nedrīkst būt pamats skolu likvidēšanai. Mūsu valsts ir pietiekami bagāta, lai varētu uzturēt pašreizējo skolu tīklu pat tad, ja skolā mācās 30 līdz 40 skolēni. Šādu pārliecību darba vizītes laikā Burtnieku novadā pauda izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V).

Jau ziņojām, ka pagājušajā nedēļā I.Druviete viesojās Burtnieku novadā un uz tikšanos sanākušajiem novada pašvaldības un izglītības nozares pārstāvjiem pastāstīja par aktualitātēm izglītības nozarē, tostarp arī jaunizveidotās darba grupas darbu un tās prioritātēm. Portāls “Valmieras Ziņas” lasītājiem piedāvā ieskatu ministres stāstījumā.

Pēc I.Druvietes teiktā, pašreizējā skolu tīkla uzturēšana esošajā apjomā ir būtisks ilgtermiņa ieguvums, kura ekonomisko ieguvumu īstermiņā var arī nepamanīt. “Esmu gandarīta, ka pašreiz šo pieteikumu skolu likvidēšanai šajā gadā tikpat kā nav. Pašvaldības dara neiespējamo, lai skolas saglabātu,” atzina ministre.

Pēc viņas teiktā, atsevišķs jautājums ir par vidējās izglītības posmu, kur, iespējams, varētu tikt noteikts minimālais skolēnu skaits izglītības iestādē, taču, tā kā ministrijas mērķis esot panākt, lai vidusskolā mācītos vismaz 80% pamatskolas beidzēju, esot jāpārskata iepriekšējās valdības laikā izteiktais koncepts par vidusskolu koncentrēšanu rajonu centros.

“Nedrīkstētu būt tā, ka attālums līdz vidusskolai ir šķērslis vidējās izglītības iegūšanai,”

norādīja I.Druviete.

Pēc viņas teiktā, ministrija patlaban veido papildus līdzekļu lūgumu 2015.gadam un plāno ieviest korekcijas atsevišķos jautājumos izglītības attīstības pamatnostādnēs.

Pavisam nesen ir izveidota darba grupa, kas nu jau sākusi darbu pie jaunā pedagogu darba samaksas modeļa izveides un citiem ar izglītības nozari saistītiem jautājumiem, norādīja ministre. “Un šis vārds “jaunu” tik tiešām ir pēc būtības. Nevis tiek domāts – kā uzlabot pašreizējo modeli, gluži vienkārši tam piesaistot vairāk naudas, bet tiek veidota pavisam jauna sistēma. Kāda tā būs – pašreiz varianti ir vairāki.”

Darba grupa, pēc I.Druvietes teiktā, apzināti veidota gana liela, lai ārpus diskusijām nepaliktu ne lielās, ne mazās skolas, ne pilsētu, ne lauku skolas ne ģimnāzijas, ne sporta un mākslas skolas, kā arī citas ieinteresētās puses.

“Līdz rudenim šim modelim ir jābūt izstrādātam, nākamā gada laikā aprobētam un 2015.gada 1.septembrī šī sistēma varētu stāties spēkā.

Protams, tam ir jāietver algu paaugstinājums, citādi nevar būt. Mums nav tiesību gluži vienkārši pēc citiem principiem pārdalīt esošo finansējumu.”

Par pašu pedagogu atalgojuma noteikšanas modeli ministre atklāja, ka kvalitātes pakāpes šajā modelī, visticamāk, tiks ietvertas, taču modelis paredzēs formalitātes pakāpes mazināšanos, jo lielāka loma tiks dota kolēģu, skolas vadības un, problemātiskos jautājumos, arī vecāku vērtējumam.

Tikšanās laikā pašvaldības un izglītības iestāžu pārstāvjiem ministrei bija iespēja uzdot interesējošos jautājumus. Viens no tādiem bija saistīts ar Valmieras Viestura vidusskolu un ar to saistītajiem Burtnieku novada pašvaldības un Valmieras pilsētas pašvaldības savstarpējiem norēķiniem, kuri ne vienmēr šķiet saprotami un pamatoti.

“Kad tika veidota tā sauktā administratīvi teritoriālā reforma, šīs kartes netika liktas cita citai virsū, bet atsevišķi tika skatīta pārvaldība, veselības sistēma, izglītības sistēma, un rezultāts ir tāds, kāds tas ir,”

atzina I.Druviete. Pēc viņas teiktā, darba grupa, kas strādā pie pedagogu samaksas, ir aicināta pievērsties arī savstarpējo norēķinu jautājumam. “Iespējams, savulaik, veidojot reformu, par tādu it kā sīkumu neviens nepadomāja, un mēs redzam, kādas tam ir sekas.”

“Darīsim visu, ko varam, bet nebūtu arī godīgi, ja mēs tagad teiktu – jā, pierakstām, valdība dos, finanšu ministrija atbalstīs, – nē. Mēs no savas puses varam vienīgi teikt to, ka mēs esam sagatavojuši šo budžeta pieprasījumu un tagad tas tiek precizēts,” sacīja ministre. Viņa arī norādīja, ka vispārējā un pirmsskolas izglītība nebūt nav vienīgās ministrijas rūpes. “Mums ir atmatā aizlaista zinātne, mums ir augstskolas, kas finansējuma ziņā ir beidzamās Eiropas Savienībā, mums ir sports, kur ir ļoti prasīga publika, mums ir jaunatne, kam ir jānodrošina nodarbinātība, mums ir valodas politika, [..] un

kopā tā summa sanāk tāda, ka Izglītības ministrija prasību ziņā, protams, ir pirmajā vietā, pat pārsteidzot Veselības ministriju.”

Vizītes laikā ministre arī pastāstīja, ka jaunais izglītības finansēšanas modelis ietvers arī “nauda seko skolēnam” principu, taču, visticamāk, šī nauda “sekos” skolēnam nevis līdz skolai, bet gan pašvaldībai. I.Druviete arī atklāja, ka Eiropas struktūrfondu finansējums lielākoties būšot paredzēts esošo izglītības iestāžu ēku rekonstrukcijai, nevis jaunu celtniecībai. Tāpat zināma naudas summa varētu būt paredzēta dabaszinātņu priekšmetu mācīšanas pastiprināšanai pamatskolā, lai mudinātu skolēnos interesi par eksaktajiem priekšmetiem. Obligāto centralizēto eksāmenu ķīmijā un fizikā, pēc ministres teiktā, gan nebūšot.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "Lat Met" aicina darbā Biroja darbinieku metālapstrādes cehā SIA "Lat Met" pamatā ir metālapstrādes uzņēmums, kas specializējies praktisku dizaina metāla izstrādājumu ražošanas jomā - margas, kāpnes, mēbeles, nožogojumi, utt. Meklējam papildspēkus metāla apstrādes ceha ofisā. Amata pienākumi saistībā ar pasūtījumu apstrādi, tāmēšanu, komunikāciju ar klientu, komercpiedāvājumu sagatavošanu un nodošanu ražošanā, kvalitātes vadības sistēmas uzturēšanu, utt. Galvenie amata pienākumi:  Komercpiedāvājumu sagatavošana – tāmēšana;  Pasūtījuma specifikācijas saskaņošana ar klientu, komunikācija ar klientu;  Kalkulāciju un komercpiedāvājumu sagatavošana;  Rēķinu reģistrēšana un izrakstīšana;  Materiālu un transporta pakalpojumu pasūtīšana;  Kvalitātes vadības sistēmas uzturēšana. Amata pienākumi var manīties atkarībā no darba pretendentu kompetences un iemaņām. Prasības darba pretendentiem:  3 gadu darba pieredze ofisa darbā, tirdzniecībā, projektu vadībā vai ražošanas darba organizēšanā;  Loģiskā domāšana, apķērība un pozitīva attieksme;  Labas komunikācijas prasmes - spēja brīvi un pārliecinoši komunicēt ar klientiem tiekoties klātienē, sazinoties pa tālruni vai elektroniski;  Pozitīva attieksme pret darbu un kolēģiem, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus un rast risinājumu dažādās situācijās;  Vēlme strādāt metāla izstrādājumu ražošanas un tirdzniecības nozarē;  Prasmes darbam ar datoru. Par priekšrocību tiks uzskatīta:  Izpratne par tehniska darba organizēšanu, tāmēšanu;  Prasme strādāt ar kādu no projektēšanas datorprogrammām;  Spēja lasīt un saprast metāla izstrādājumu rasējumus un veikt vienkāršus labojumus vai papildinājumus. Atalgojums: uzsākot darbu 850EUR (bruto) = ~650EUR ( neto alga "uz rokas") Iespējams nepilnas slodzes darba laiks un/vai daļējs darbs no mājām. Darba vietas adrese: “Meistari”, Rubene, Kocēnu pag., Kocēnu nov., LV-4227 (300m no Rubenes baznīcas). Pieteikties iespējams: Sūtot motivācijas vēstuli un CV uz e-pastu aigars@latmet.com vai aizpildot kontaktu formu mūsu mājas lapā http://www.latmet.eu/vakances/ Papildus info: Mēs šobrīd meklējam ofisa darbinieku ar labām komunikācijas spējām, tāpēc no pretendentiem sagaidām arī motivācijas vēstuli un/vai mazliet plašāku aprakstu par sevi. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Meistari, Kocēnu pag., Kocēnu nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-06-07 Kontaktpersona: Pieteikties var, aizpildot kontaktu formu http://www.latmet.eu/vakances, t. 29429956.

VALSTS SOCIĀLĀS APRŪPES CENTRS "ZEMGALE" (40900035103)  aicina darbā  APKOPĒJU filiālē "RŪJA” 1 amata vieta uz nenoteiktu laiku Prasības pretendentam: • Pamatizglītība. • Pieredze nav nepieciešama. • Spēja būt klientorientētam, nosvērtam, vērīgam, lojālam. Galvenie pienākumi: • Tīrīt telpas – slaucīt, mazgāt grīdas, sienas. • Veikt sanitāro mezglu un citu telpu uzkopšanu saskaņā ar sanitāri tehniskajām prasībām. • Iztīrīt atkritumu tvertnes – iznest atkritumus, un ielikt tīru maisiņu. • Mazgāt logus un to rāmjus, palodzes. • Laistīt un kopt istabas augus. Piedāvājam: • Atalgojumu no EUR 500 bruto; • Sociālās garantijas atbilstoši valsts pārvaldē noteiktajam; • Darba pieredzi valsts pārvaldē; • Labus darba apstākļus; • Draudzīgus, atsaucīgus un profesionālus kolēģus; Darba vietas adrese: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Pansionāts "Rūja", Jeru pagasts, Rūjienas novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi "Apkopēja" sūtīt uz e-pastu: Nadezda.Graudina@vsaczemgale.gov.lv.  Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/privatuma-politika Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja divu nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. Profesija: APKOPĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Pansionāts Rūja, Jeri, Jeru pag., Rūjienas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-14 Kontaktpersona: Jānis Flaksis Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri