Valmieras Ziņas

Ieva Bruksle: Sabiedrība nav gatava maksāt nodokļus (1)

Lasīšanas laiks: 3 min

Pagājušajā nedēļā masu medijos izskanēja ekonomistu sniegtā informācija, ka ēnu ekonomika Latvijā pērn salīdzinājumā ar 2014. gadu ir samazinājusies, turklāt vairāk par cerēto 1%. Neraugoties uz to, Valsts prezidents ir norādījis, ka līdzšinējā ēnu ekonomikas apkarošanas politika nav devusi vajadzīgo rezultātu.

Ar kādām metodēm ir panākts samazinājums? Vai tas ir pietiekams, ņemot vērā kopējos ekonomikas attīstības tempus? Vai samazinājums gaidāms arī ilgtermiņā? Par to savā viedoklī dalās Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes prodekāne Ieva Bruksle.

Pozitīvām prognozēm par agru

SSE Riga pētījumā atspoguļojas, ka visas trīs Baltijas valstis ir piedzīvojušas ēnu ekonomikas relatīvā apjoma samazinājumu kopš 2009.gada, un visievērojamākais kritums ir bijis Latvijā, lēšot, ka 2015. gadā Latvijas ēnu ekonomika ir samazinājusies par 2,2 procentpunktiem.

Ēnu ekonomiku Latvijā veido vairākas komponentes – neuzrādītie ienākumi, aplokšņu algas, neuzrādītie darbinieki u.c. Pētījumā atspoguļotās izmaiņas patiesībā jau nav tik lielas, tāpēc arī Valsts prezidenta komentārs ir saprotams. Mēs vēl ne tuvu nevaram priecāties, ka šajā jautājumā viss ir sakārtojies. Domāju, ka vēl ir par agru pozitīvām prognozēm, nākamā gada rādītāji būs daudz būtiskāki, jo šobrīd visas aplēses liecina, ka nākamajā gadā varam saskarties ar ēnu ekonomikas rādītāju pieaugumu.

Ja līdz šim bija vērojama ekonomikas attīstība, kas veicināja arī lielākus ienākumus, un sabiedrība bija vairāk tendēta pārdomāt savu nodokļu politiku pozitīvā virzienā, tad šobrīd atkal vērojama ekonomikas attīstības tempu samazināšanās, kas var pamudināt daļu cilvēku aizdomāties, kā noslēpt daļu ienākumu, lai samazinātu nodokļu apjomu.

Samazinājums, pateicoties soda sankcijām

Ēnu ekonomikas rādītāju samazinājums lielā mērā ir panākts, pateicoties soda sankcijām. Lielāka VID kontrole ir darījusi savu, taču tas nenozīmē, ka liela daļa uzņēmēju ir gatavi godprātīgi maksāt tos nodokļus, kurus viņi varētu nemaksāt. Samazinājumam, kas panākts ar soda sankcijām, nebūs ilgtermiņa efekta. Izvēršot aktīvāku un stingrāku VID kontroli, mūsu sabiedrība, kas radusi pielāgoties, atradīs veidus, kā to apiet. Lai panāktu ilgtermiņa risinājumu, jāmaina domāšana un attieksme pret nodokļiem, to nevar panākt ar sodiem.

Sabiedrība nav gatava maksāt nodokļus

Aplokšņu algas un neuzrādītie darbinieki rada lielāko daļu ēnu ekonomikas, tāpēc, lai panāktu uzlabojumus, jārunā par sabiedrības gatavību maksāt nodokļus. Kā panākt sabiedrības gatavību? Pirmkārt, ir jārūpējas par sabiedrības informētību, proti, skaidrojot, ko īsti nozīmē nodokļu nemaksāšana, kādas sekas tā atstāj uz sociālo jomu u.tml. Panākt pilnvērtīgu izpratni ir ļoti grūti, bet rezultāts būtu ievērojams un pastāvētu ilgtermiņā.

Trūkst izpratnes par to, kāpēc jāmaksā nodokļi

Daļā sabiedrības trūkst izpratnes par lietas būtību – turklāt, izpratnes trūkums vērojams ne tikai jauniešu vai uzņēmēju vidū, bet, kā noskaidrojās 6. ikgadējā Ēnu ekonomikas konferencē, arī dažās Latvijas pašvaldībās trūkst izpratnes par to, kāpēc būtu jāmaksā nodokļi. Stāsts par nodokļu nemaksāšanu patiesībā ir stāsts par mūsu sabiedrības vērtībām.

Ar ēnu ekonomiku ir saskāries gandrīz ikviens no mums – nepaprasot čeku par kādu pakalpojumu, samaksājot skaidrā naudā u.tml. Ja mēs gribam, lai valsts pilda savas funkcijas, nodokļi ir jāmaksā. Taču tajā pašā laikā ir loģiski, ja cilvēki ar zemiem ienākumiem, meklē visdažādākos veidus, kā ietaupīt un samaksāt mazāk.

Jāstrādā ar tiem nodokļu nemaksātājiem, kuri ir pelēkajā zonā

Nodokļu nemaksāšana Latvijā sakņojas sabiedrības psiholoģijā – tieši tāpēc arī „Ēnu ekonomikas mazināšanas plāns 2016.-2020.gadam” ir orientēts ir to sabiedrības daļu, kas ir t.s. pelēkajā zonā, proti, nemaksā daļu nodokļu, bet daļu – maksā. Jāsaka, ka izstrādātais plāns ir ļoti pārdomāts, taču būtiskākais jautājums – kā veiksies ar tā realizāciju, kas mūsu valstī vienmēr ir bijis klupšanas akmens. Plānu iedzīvināt var tikai tad, ja vienkopus sadarbojas gan uzņēmēji, gan valsts institūcijas.

Ņemot vērā vēsturisko fonu, Latvijas sabiedrībā ir izcila pielāgošanās spēja, liela daļa sabiedrības jebkurā situācijā spēj atrast veidu, kā apiet kontroli, t.sk. arī izvairīties no nodokļiem. Pat uzņēmumi, kuri darbojas ar lielu peļņu, skatās pelēkās zonas virzienā, kas spilgti parāda mūsu sabiedrības vērtības.

    Jūsu vārds * - 18.05.2016

    Rakstīt dzeju un vainot sabiedrību var vēl ilgi , bet … Esmu pārliecināts , ka tiklīdz tai mucai , ko sauc par valsts budžetu , ieklās dibenu un iesitīs tapu , sabiedrības domas mainīsies pavisam bez zombēšanas. Citiem vārdiem sakot , kad valsts sāks reāli attiekties pret budžetu , kā pret tautas naudu (nevis savu) – pārstās nevajadzīgi šķērdēt nestrādājošos projektos , tērēt ministriju ”komandējumiem” uz eksotiskām salām katru pārdienu , nenormālās algās valsts iestāžu vadītājiem un valžu locekļiem , samazinās ierēdņu skaitu vismaz uz pusi … Sabiedrības attieksme mainīsies , ja redzēs , sajutīs , ka reāli tiek nauda izlietota kārtības uzturēšanai , medicīnai , izglītībai , ceļiem , pensijām… visam tam , kam tā nauda ir domāta .
    Skaidrs , ka sabiedrība nevēlas par saviem grūti sūri nākušajiem līdzekļiem būvēt vasarnīcas kungiem , pirkt bentlijus un rokas pulksteņus un vēl , un vēl , un vēl …
    Visu šo garo penteri var izteikt pavisam īsi – jāievieš ierēdņu (visu līmeņu) kriminālatbildība par valsts līdzekļu šķērdēšanu sākot no summas 0.01 Eiro . Reālu kriminālatbildību ! Sabiedrība to atbalstīs ! Un pazudīs vajadzība dzejot šādas pasakas , kurās vainīga ir sabiedrība …

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: Kreditoru uzskaite - ienākošo rēķinu apstrāde, grāmatošana, kontrole; Ienākošo rēķinu nodokļu (PVN un UIN) uzskaite grāmatvedībā atbilstoši LR likumdošanai; Pamatlīdzekļu rēķinu apstrāde; Savstarpējo realizācijas rēķinu izrakstīšana; Avansa norēķinu un NĪN grāmatošana; Savstarpējo norēķinu salīdzināšana; Dalība ikmēneša un gada slēgšanas procesā; Dalība dažādos grāmatvedības procesos un projektos.  MĒS PIEDĀVAJAM: Profesionālas pilnveides iespējas; Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; Mūsdienīgu un ērtu darba vidi Beātes ielā 5, Valmierā, LV-4201; Pieredzei un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu sākot no EUR 1400 pirms nodokļu nomaksas. GALVENĀS PRASĪBAS: Izglītība grāmatvedības, finanšu vai ekonomikas jomā; Darba pieredze līdzvērtīgā amatā; Izcilas iemaņas ar MS Office, pieredze darbā ar MS Navision; Vēlme nepārtraukti attīstīties, apgūt jaunas prasmes un rīkus; Prasme plānot savu laiku, noteikt prioritātes; Augsta atbildības sajūta, precizitāte; Labas saskarsmes prasmes; Teicamas latviešu valodas zināšanas. Pieteikumu sūtīt uz e-pasta adresi - ruta.lacberga@bonotimber.com Profesija: GRĀMATVEDIS (CETURTĀ LĪMEŅA KVALIFIKĀCIJA) Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-06-09 Kontaktpersona: Rūta Lacberga

Pieaugot pasūtījumiem, aicinām pievienoties saldējuma ražotājus “Rūjienas saldējums” komandai! Mēs Tev uzticēsim: Veikt darbu pie ražošanas līnijām saldējuma ražotnē; Veikt gatavās produkcijas, iepakojuma kvalitātes, marķējuma novērtēšanu; Veikt citus līdzīga rakstura uzdevumus pēc maiņas vadītāja norādēm. No Tevis sagaidām: Precizitāti, atbildības sajūtu, spēju produktīvi darboties intensīvos darba apstākļos; Spēju strādāt maiņu grafikā; Vēlmi mācīties un apgūt jaunas prasmes; Medicīnisko izziņu Nr. 027/u. Piedāvājam: Atalgojumu sākot no 1000 – 1300 EUR pirms nodokļu nomaksas; Darba attiecības līdz 2025.gada 30.septembrim; Sociālās garantijas; Apmācības darbu uzsākot, kas nepieciešamas darba pienākumu veikšanai; Darbu maiņu grafikā – dienas un nakts maiņas; Dinamisku darba vidi; Darba apģērbu; Bezmaksas kafiju un saldējumu; Iespēju iegādāties saldējumu par darbiniekiem draudzīgām cenām; Draudzīgu kolektīvu. Darba vieta: Rūjienā, Upes ielā 5 Gaidīsim Tavu pieteikumu (CV) līdz 30.maijam uz e-pastu: personals@rujienassaldejums.lv Tālrunis informācijai: 29468727 (personāla vadītāja). Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka SIA “Rūjienas saldējums” reģ. nr. 44103057131, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: CEHA STRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 5 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-30 Kontaktpersona: Nora Kārkliņa

Mūsu partneri