Valmieras Ziņas

Harijs Rokpelnis par iecerēto skolu reorganizāciju: Cerams, ka skolēniem nenāksies samaksāt ar savām sekmēm (2)

Jau informējām, ka 25.oktobrī, Izglītības un zinātnes ministrija iepazīstināja ar skolu tīkla pētījuma gala ziņojumu, kurā ieteikts reorganizēt Mazsalacas vidusskolu par pamatskolu. 

“Straujās depopulācijas un nepietiekamā vidusskolēnu skaita (34, kas ir vairākkārt zemāks par rekomendēto minimumu) dēļ un arī tāpēc, ka rekomendētajiem kritērijiem atbilstošā Rūjienas vidusskola ir 22 km asfaltēta ceļa attālumā (19 minūtes), labo OCE indeksu (63,9%) nevar uzskatīt par pietiekamu argumentu, lai atbalstītu turpināt uzturēt vidusskolu ekonomiski pilnīgi nepamatotam skolēnu skaitam Mazsalacā, iesakot reorganizēt to par pamatskolu. Attīstības scenārijā tiek pieņemts, ka, neraugoties uz divreiz lielāko attālumu (45 km, 40 minūtes)
10 Mazsalacas vidusskolēni varētu izvēlēties turpināt mācības Valmieras vidusskolās vai ģimnāzijās, bet 24 dotos uz tuvāko Rūjienu,” rakstīts pētījumā.

Mazsalacas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs HARIJS ROKPELNIS portālam “Valmieras Ziņas”, komentējot pētījuma rezultātus, teica: 

“Rodas pārdomas saistībā ar nesen publicēto pētījumu un tā secinājumiem. Ne tikai par rezultātiem, bet arī par procesu, kā šis un citi pētījumi tiek veikti, kas ir pētnieks un kas maksātājs. Taču atbilžu meklēšana uz šiem jautājumiem lai paliek mūsu katra paša ziņā.

Pēc būtības vairumā gadījumu izglītības iestāžu dibinātājs ir pašvaldība, un atbildīga par procesu sākotnēji ir izglītības iestāde, tad pašvaldība. Arī par nepieciešamību reorganizēt vai mainīt struktūru lemj pašvaldība, un tālāk procesu pati arī īsteno.

Pirms gada Mazsalacas novadā izglītības iestādes jau tika reorganizētas un izveidota šī brīža situācijai optimālā struktūra, rēķinoties gan ar skolēnu skaitu, to interesēm un vajadzībām, gan ar apkārtējo novadu un valsts izglītības piedāvājumu.

Lai gan likumā nav definēts, ko nozīmē kvalitatīva izglītība, taču ir noteikts, kas ir izglītība — “sistematizētu zināšanu un prasmju apguves un attieksmju veidošanas process un tā rezultāts. Izglītības process ietver mācību un audzināšanas darbību. Izglītības rezultāts ir personas zināšanu, prasmju un attieksmju kopums.” Šādi raugoties uz izglītības procesu, top skaidrs, ka to veido ne tikai pedagogu un skolēnu mijiedarbība tiešajā mācību darbā, bet arī vide, interešu izglītības, socializēšanās, sporta un kultūras piedāvājums, kas ne vienmēr ietilpināms tikai skolas sienās. Mazsalacas novada gadījumā liela loma bērnu izglītībā ir arī Mazsalacas Mūzikas un mākslas skolai, kā arī Kultūras centram.

Uz jautājumu var skatīties arī caur ekonomikas prizmu. Ir skaidrs, ka lielāku struktūru uzturēt ir efektīvāk, t.i., izmaksas uz vienu apkalpojamo vienību ir zemākas (vismaz teorijā, praktiski piemēri ļauj izdarīt dažādus secinājumus). Tātad teorētiski, vairāku mazu iestāžu vietā izveidojot mazāku skaitu lielākas iestādes, varētu vai nu ietaupīt līdzekļus, vai pārdalīt esošos tā, ka, piemēram, pedagogi saņemtu lielāku atalgojumu. Taču, ja jautājumu apskata plašāk, top skaidrs, ka tā ir resursu pārdale starp tām ģimenēm, kas dzīvo tālāk no izglītības iestādes un pedagogiem, jo itin viss kaut ko maksā.

Skolēnam jāpavada ceļā ilgāks laiks, tātad skolēns samaksā ar savu laiku. Skolēna ģimene vai pašvaldība samaksā par autobusu un samaksā arī par papildus ēšanu ārpus mājas. Cerams, ka skolēniem nenāksies samaksāt ar savām sekmēm, kuru kritums ir neizbēgams, ja mācībām atvēlētais stundu skaits dienā sarūk

(varam spriedelēt, ka iespējams taču arī mācīties autobusā un autoostā. Taču, piemēram, jūs varētu pastrādāt pa ceļam uz darbu?) Kopējais secinājums par to, kura puse iegūst, kura zaudē un cik lielā mērā, nav viennozīmīgs – vismaz ne tik vienkāršs, kā to uzskata pētnieki.

Par attālumu līdz izglītības iestādei vēl jāpiebilst, ka, mērot attālumu no skolas līdz skolai, netiek ņemts vērā fakts, ka bērni skolā nedzīvo.

Uz jau esošajām izglītības iestādēm skolēni brauc līdz pat trīsdesmit kilometriem vienā virzienā, un pierobežas specifika ir tā, ka uz otru pusi mums nav cita lielāka pilsēta un skola, kurā mācības notiktu latviešu valodā. Vēl interesanti, ka, neskatoties uz šķietami nelielo attālumu, pēdējos gados neviens Mazsalacas vidusskolas devītās klases absolvents nav devies vidējo izglītību apgūt Rūjienas vidusskolā. Ja šī taka nav iemīta, vai tā ir jābruģē?

Netiek arī atbildēts uz jautājumu, kā jaunais, kompetencēs balstītais izglītības saturs tiks īstenots klasēs ar trīsdesmit un vairāk skolēniem? Kā tiks nodrošināts, ka klases iekārtojums ir viegli transformējams individuālajam un grupu darbam, un kā pedagogs šādu grupu darbu spēs koordinēt. Pirms pāris mēnešiem sanāksmē Mārupē ministrs Šadurska kungs minēja, ka varot piesaistīt papildus pedagogu lielākām klasēm, piemēram, ar trīsdesmit bērnu klasi strādā divi pedagogi. Diemžēl uz jautājumiem, kā tas atšķiras no divām piecpadsmit bērnu klasēm dažādās skolās un kur ir ekonomiskais izdevīgums, viņš neatbildēja.

Lielākās bažas rada fakts, ka šādu neatbildētu jautājumu vēl ir daudz, un atbilžu no pētniekiem un iniciatīvu virzītājiem nav.

Skaidrs ir tikai viens – Mazsalacas vidusskola uzrādījusi labākos centralizēto eksāmenu rezultātus starp bijušā Valmieras rajona skolām, tajā skaitā apsteidzot arī Valmieras Valsts ģimnāziju.

Mazsalacas vidusskolā ir stabils pedagogu kolektīvs, kas veiksmīgi strādā gan ar skolēniem, kuri sasniedz augstus rezultātus dažādās reģiona un valsts līmeņa olimpiādēs un sacensībās, gan arī ar speciālo izglītības programmu bērniem. Skaidrs, ka vidusskola jebkurā novadā ir kaut kas vairāk par iestādi, un novada iedzīvotāji to apzinās.”

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    Anonīms - 31.10.2017 Atbildēt

    Pilnīgs sviests. Es kā Mazsalacas skolas skolnieks gribu palikt mācīties šeit, nevis braukt kaut kur citur mācīties.

    Ieva - 31.10.2017 Atbildēt

    Pašlaik “augšā” domā tikai par to, no kādiem līdzekļiem palielināt solītās skolotāju algas. Par izglītības kvalitāti un par mazā cilvēka izaugsmi te netiek domāts. Skolotāju skaits paredzēts samazināt uz mazskaitlīgo skolēnu rēķina. Tad kādeļ deputātu un daudzo padomnieku skaits netiek samazināts proporcionāli valsts iedzīvotāju skaitam?

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "Lat Met" aicina darbā Biroja darbinieku metālapstrādes cehā SIA "Lat Met" pamatā ir metālapstrādes uzņēmums, kas specializējies praktisku dizaina metāla izstrādājumu ražošanas jomā - margas, kāpnes, mēbeles, nožogojumi, utt. Meklējam papildspēkus metāla apstrādes ceha ofisā. Amata pienākumi saistībā ar pasūtījumu apstrādi, tāmēšanu, komunikāciju ar klientu, komercpiedāvājumu sagatavošanu un nodošanu ražošanā, kvalitātes vadības sistēmas uzturēšanu, utt. Galvenie amata pienākumi:  Komercpiedāvājumu sagatavošana – tāmēšana;  Pasūtījuma specifikācijas saskaņošana ar klientu, komunikācija ar klientu;  Kalkulāciju un komercpiedāvājumu sagatavošana;  Rēķinu reģistrēšana un izrakstīšana;  Materiālu un transporta pakalpojumu pasūtīšana;  Kvalitātes vadības sistēmas uzturēšana. Amata pienākumi var manīties atkarībā no darba pretendentu kompetences un iemaņām. Prasības darba pretendentiem:  3 gadu darba pieredze ofisa darbā, tirdzniecībā, projektu vadībā vai ražošanas darba organizēšanā;  Loģiskā domāšana, apķērība un pozitīva attieksme;  Labas komunikācijas prasmes - spēja brīvi un pārliecinoši komunicēt ar klientiem tiekoties klātienē, sazinoties pa tālruni vai elektroniski;  Pozitīva attieksme pret darbu un kolēģiem, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus un rast risinājumu dažādās situācijās;  Vēlme strādāt metāla izstrādājumu ražošanas un tirdzniecības nozarē;  Prasmes darbam ar datoru. Par priekšrocību tiks uzskatīta:  Izpratne par tehniska darba organizēšanu, tāmēšanu;  Prasme strādāt ar kādu no projektēšanas datorprogrammām;  Spēja lasīt un saprast metāla izstrādājumu rasējumus un veikt vienkāršus labojumus vai papildinājumus. Atalgojums: uzsākot darbu 850EUR (bruto) = ~650EUR ( neto alga "uz rokas") Iespējams nepilnas slodzes darba laiks un/vai daļējs darbs no mājām. Darba vietas adrese: “Meistari”, Rubene, Kocēnu pag., Kocēnu nov., LV-4227 (300m no Rubenes baznīcas). Pieteikties iespējams: Sūtot motivācijas vēstuli un CV uz e-pastu aigars@latmet.com vai aizpildot kontaktu formu mūsu mājas lapā http://www.latmet.eu/vakances/ Papildus info: Mēs šobrīd meklējam ofisa darbinieku ar labām komunikācijas spējām, tāpēc no pretendentiem sagaidām arī motivācijas vēstuli un/vai mazliet plašāku aprakstu par sevi. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Meistari, Kocēnu pag., Kocēnu nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-06-07 Kontaktpersona: Pieteikties var, aizpildot kontaktu formu http://www.latmet.eu/vakances, t. 29429956.

VALSTS SOCIĀLĀS APRŪPES CENTRS "ZEMGALE" (40900035103)  aicina darbā  APKOPĒJU filiālē "RŪJA” 1 amata vieta uz nenoteiktu laiku Prasības pretendentam: • Pamatizglītība. • Pieredze nav nepieciešama. • Spēja būt klientorientētam, nosvērtam, vērīgam, lojālam. Galvenie pienākumi: • Tīrīt telpas – slaucīt, mazgāt grīdas, sienas. • Veikt sanitāro mezglu un citu telpu uzkopšanu saskaņā ar sanitāri tehniskajām prasībām. • Iztīrīt atkritumu tvertnes – iznest atkritumus, un ielikt tīru maisiņu. • Mazgāt logus un to rāmjus, palodzes. • Laistīt un kopt istabas augus. Piedāvājam: • Atalgojumu no EUR 500 bruto; • Sociālās garantijas atbilstoši valsts pārvaldē noteiktajam; • Darba pieredzi valsts pārvaldē; • Labus darba apstākļus; • Draudzīgus, atsaucīgus un profesionālus kolēģus; Darba vietas adrese: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Pansionāts "Rūja", Jeru pagasts, Rūjienas novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi "Apkopēja" sūtīt uz e-pastu: Nadezda.Graudina@vsaczemgale.gov.lv.  Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/privatuma-politika Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja divu nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. Profesija: APKOPĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Pansionāts Rūja, Jeri, Jeru pag., Rūjienas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-14 Kontaktpersona: Jānis Flaksis Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri