Valmieras Ziņas

Grupu dzīvokļu iemītnieki – ceļā uz patstāvīgu dzīvi

Lasīšanas laiks: 4 min

2019. gada 4. septembrī dažādu sociālo grupu kopdzīvojamā mājā Ūdens ielā 2C Valmierā biedrība “Latvijas Samariešu apvienība” atklāja sociālo pakalpojumu centru “Vanags”. Pārbūvētajā ēkā Valmieras pilsētas pašvaldība biedrībai uzticēja sniegt vairākus pakalpojumus, tostarp deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros izveidotajos grupu dzīvokļos nodrošināt pakalpojumu pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Jau trešo gadu grupu dzīvokļu iemītniekiem ir iespēja dzīvot pastāvīgu dzīvi, mācoties iekļauties sabiedrībā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciālists Dzintars Močs.

Sociālo pakalpojumu centra “Vanags” vadītāja Inga Brente-Mieze informē:

“Ēkas pirmajā un otrajā stāvā ir izveidots pakalpojums 16 pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Kopš sociālo pakalpojumu centra izveides pakalpojums ir ļoti pieprasīts, visi dzīvokļi ir apdzīvoti. Klienti ļoti atzinīgi novērtē mājīgi iekārtotās istabas un koplietošanas telpas. Par projekta “Daudzfunkcionālā centra un grupu dzīvokļu izveide Valmieras pilsētā” finansējumu istabas ir aprīkotas ar gultām, drēbju skapjiem, galdiem un naktsskapīšiem, savukārt koplietošanas virtuvei ir iegādāti galdi un krēsli. Mēbeles ir kvalitatīvas, tādēļ labi kalpo iemītniekiem jau trešo gadu.”

I. Brente-Mieze uzsver, ka grupu dzīvokļi nav tikai sociālais pakalpojums. Iemītnieki tās uzskata par savām mājām un ir labi šeit iejutušies:

“Šīs ir mūsu klientu mājas. No rīta daļa no viņiem dodas uz darbu, daļa uz dienas centru un specializētajām darbnīcām. Pēc tam iemītnieki pārrodas mājās un šeit norit viņu ikdiena – gluži kā mums visiem. Katrs pēc savas izvēles plāno, ko un kad vēlas darīt. Viens grib atpūsties, cits dodas iepirkties, sakopj savu istabiņu vai mazgā drēbes, bet kāds ķeras pie maltītes gatavošanas. Liela rosībā virtuvē parasti notiek, gatavojoties svētkiem – Lieldienās, Jāņos, Ziemassvētkos, Jaunajā gadā. Nereti arī brīvdienās iemītnieki gatavo kopīgu maltīti, apgūstot vai pilnveidojot ēdiena gatavošanas prasmes. Ik pa laikam centrs saņem pārtikas ziedojumus no labvēļiem, kas tiek izmantots ēdiena gatavošanas prasmju pilnveidei un kopīgām maltītēm.

Jau trešo gadu grupu dzīvokļu iemītnieku rīcībā ir nodots mazdārziņš, kur viņi paši pēc savām vēlmēm var audzēt dažādus dārzeņus – kartupeļus, burkānus, dilles, sīpolus u.c.  Visiecienītākie dārzeņi ir gurķi, kas tiek ēsti svaigā veidā, kā arī marinēti ziemai. Savukārt burkānus ne tikai lieto svaigus, bet arī sagriež gabaliņos un sasaldē.”

Centra vadītāja skaidro, ka klienti apgūst nepieciešamās prasmes patstāvīgai dzīvei, visu darot praktiski:

“Netiek rīkotas īpašas mācības. Centra personāls sniedz padomus klientiem un palīdz praktiski, lai iemītnieki varētu paši iepirkties, pagatavot ēdienu, uzkopt telpas, mazgāt drēbes un paveikt citus sadzīviskus darbus. Sākot dzīvi šajā namā, viņiem ir jākļūst arvien pastāvīgākiem, atbilstoši savām spējām. Tas ir šī pakalpojuma virsmērķis. Finanšu plānošana ir lielākais izaicinājums, kas ir jāapgūst iemītniekiem.

Katra klienta progresu izvērtējam individuāli un ļoti priecājamies par to. Dažiem progress ir ļoti pamanāms, piemēram, tādu profesiju kā šūšana vai kokapstrāde apgūšana, taču citiem progress no malas ir grūtāk pamanāms, taču milzīgs viņiem pašiem. Kādam progress ir spēja nomazgāt un nolikt vietā traukus vai patstāvīgi izmazgāt drēbes, kādam tas ir spējā pašam pieņemt lēmumus par savu dzīvi un organizēt savu ikdienu. Jāņem vērā fakts, ka mūsu uzdevums ir ne tikai apgūt jaunas vai papildināt esošās prasmes, bet arī saglabāt esošās prasmes, atbilstoši katra individuālajām spējām un funkcionalitātei, maksimāli mazinot riskus šo prasmju un spēju regresam.”

Esošajā dienas centrā Valmierā, ko apmeklē arī grupu dzīvokļu iemītnieki, telpu platība ir visai ierobežota un tās nav piemērotas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Projekta “Daudzfunkcionālā centra un grupu dzīvokļu izveide Valmieras pilsētā” ietvaros Valmierā, Rīgas ielā 53A sākusies jauna, moderna Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra būvniecība.  Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra telpas būs īpaši piemērotas cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem un varēs uzņemt vairāk klientu. Centrā plānots izveidot specializētās darbnīcas personām ar garīga rakstura traucējumiem darbspējas vecumā, lai apgūtu darba iemaņas, piemēram, kokapstrādes un šūšanas amatu apguvei. Darbnīcās būs iespēja darboties līdz 20 personām.

Kopējās projekta “Daudzfunkcionālā centra un grupu dzīvokļu izveide Valmieras pilsētā” izmaksas ir 2 865 089,16 EUR, tajā skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 1 595 441,78 EUR, Valsts finansējums 204 302,07 EUR,  Valsts  dotācija pašvaldībām 64 491,92 EUR un Valmieras novada pašvaldības līdzfinansējums 1 000 853,39 EUR.

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat jauno "Valmiera 2027" vides objektu pilsētas centrā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “ZAAO”, VRN 44103015509, ir vadošais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Vidzemē, kas nodrošina kvalitatīvu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanu izmantojot modernas un mūsdienīgas tehnoloģijas, un ir atvērts jaunu tehnoloģiju ieviešanai procesu optimizācijai. AICINĀM DARBĀ: Atkritumvedēja vadītāju (8332 01) MĒS PIEDĀVĀJAM: Pilnu darba slodzi, normālo darba laiku ar summētā darba laika organizāciju četru mēnešu pārskata periodā; Labus darba apstākļus; Bruto atalgojumu no1200.00 mēnesī; Sociālās garantijas; Kvalifikācijas celšanas iespējas; Nelaimes gadījumu apdrošināšana uzsākot darbu; Veselības apdrošināšana pēc pārbaudes laika beigām. DARBA PIENĀKUMI: Sadzīves atkritumu , lielgabarīta atkritumu un šķiroto atkritumu savākšana; Pārvietojot konteinerus (smags fizisks darbs) un strādājot ar hidrauliskajiem manipulatoriem ievērot darba drošības noteikumus; Uzturēt automašīnu tehniski labā stāvoklī un savlaicīgi ziņot par tehniskajiem bojājumiem.  PRASĪBAS: Vidējā vai vidējā speciālā izglītība ; C kategorijas autovadītāja apliecība; 95 kods; Vismaz trīs gadu pieredze automašīnas vadīšanā; Vēlama pieredze darbā ar hidrauliskajiem manipulatoriem; Labas tehniskās zināšanas; Prasme rīkoties ārkārtas situācijās; Komunikācijas prasmes, kas orientētas uz klientu apkalpošanu; Prasme pielietot darbā tehnisko inventāru; Organizatoriskās prasmes. PIETEIKTIES: CV (dzīves apraksts), motivācijas vēstuli un atsauksmes vai rekomendācijas lūdzam sūtīt e-pastā darbs@zaao.lv līdz 2022.gada 31.maijam Tālrunis: 26207402. Pateicamies par atsaucību! Informējam, ka Jūsu pieteikumu dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “ZAAO”, Rīgas iela 32, Valmiera, LV-4201 Profesija: ATKRITUMVEDĒJA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 32, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-05-31 Kontaktpersona: Personāla Speciālists

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes Īpašumu un infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļā nekustamā īpašuma pārvaldnieku/-ci (uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: • plānot, organizēt un kontrolēt Pašvaldībai piederošo dzīvojamo māju, nedzīvojamo ēku Valmierā un tām piesaistīto zemes gabalu apsaimniekošanas procesu; • kārtot un aktualizēt māju lietas; • plānot un veikt dzīvojamo māju un nedzīvojamo ēku vizuālo apsekošanu, pārraudzīt tehniskās apkopes un remontdarbu izpildi: • apsekot īres dzīvokļus, kontrolēt īres līgumu nosacījumu izpildi attiecībā uz dzīvokļu uzturēšanu • sagatavot dokumentus, kas saistīti ar namu pārvaldnieka darbību; • veidot un nodrošināt komunikāciju ar nekustamā īpašuma nomniekiem un/vai īrniekiem ar īpašumu uzturēšanu saistītos jautājumos; un ja Tev ir: • augstākā izglītība inženierzinātnēs un/vai nekustamā īpašuma pārvaldīšanas un uzturēšanas jomā un /vai būvniecībā; • vismaz trīs gadu praktiskā pieredze līdzīgu pienākumu izpildē, kā arī jaunāko jomas tendenču pārzināšana; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: teicamas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas, komunikācijas un publiskās uzstāšanās prasmes, analītiskā domāšana, precizitāte, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus, prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus, atbildības sajūta, spēja iekļauties kolektīvā, vēlme sasniegt mērķus; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office) un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 11.mēnešalgu grupai no 1065 EUR līdz 1230 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi “Nekustamā īpašuma pārvaldnieka/-es amatam” līdz 2022. gada 27.maijam. Tālrunis papildu informācijai: 64207138. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Nekustamā īpašuma PĀRVALDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-05-27

Mūsu partneri