Valmieras Ziņas

Goda valmieriete – Inta Skrastiņa

Lasīšanas laiks: 4 min

Viņai piemīt īpaša spēja – redzēt noskaņu. Un ne tikai pašai redzēt, bet parādīt to arī citiem. Kāds izskatās lepnums par savu pilsētu, kā – Ziemassvētki, kādu apveidu uz skatuves pieņem Dona Kihota drosme, kādā krāsā ir prieks. Viņa ir darītāja, runas nepadodoties. Bet patiesībā viņas bez vārdiem pateiktais palīdz sajūtas ieraudzīt līdz īstenumam.

“Manu darba rezultātu visi redz, kā bezgalīga izstāde Valmierā un uz teātra skatuves. Bet tas ir arī lielākais gandarījums – radīt svētku sajūtu citiem,” stāsta Inta Skrastiņa, Valmieras Drāmas teātra dekoratore, pilsētas svētku noformējumu autore, Goda valmieriete 2020.

“Rīts sākas lēni, apdomāju visu, kas jāpaveic. Un tad aiziet skrējiens. Dekorācijas teātrī, pilsētas noformējums. Bieži tās ir arī vēlas vakara stundas un brīvdienas, tomēr uzskatu, ka man ir paveicies, jo daru to, kas patīk. Man ļoti interesē rezultāts – kādas izskatīsies gaismiņu spāres, ko liksim pie Dzirnavu ezeriņa, cik īstas skatītājam šķitīs vistas spalvas, kas izrādes laikā ies pa gaisu visu acu priekšā. Reizēm ir tā, ka nevar sagaidīt nākamo dienu, lai turpinātu darbu un tuvotos rezultātam,” stāsta Inta.

Mēs esam teātrī, kur Intas kabinets, iespējams, ir viena no neparastākajām vietām. Blakus mēteļu pakaramajiem šūpojas liels gaļas gabals, Intas gatavota butaforija izrādei, uz rakstāmgalda stāv Ziemassvētku rotājumu maketi, ko šobrīd jau īstenotā veidā var baudīt ikviens valmierietis un pilsētas viesis, dažādās vietās ir garšīga izskata augļi, kurus vēro arī diezgan dzīvīga izskata cilvēka galva. “Izrādes režisors un scenogrāfs izstāsta ideju, kādu viņi vēlētos redzēt izrādi. Kopā domājam, kā to vizuāli parādīt. Ir, protams, lietas, kas atkārtojas, bet lielākoties katrs uzdevums ir no nulles pozīcijām. Ja man šobrīd ir jādabū gatavs lielformāta kaķis, lai izskatās, ka tas ir veidots no marmora, tad pati gudroju, no kāda materiāla to gatavošu, ar ko sākšu, kā krāsošu. “Raudupietē” vajadzēja vistu. Sāku ar šūšanu, tad smiltis, ģipsis, spalvas, krāsa, kas izskatās kā asinis. Lai izgatavotu cūkas gaļu, gāju uz tirgu pētniecības nolūkos. Nofotografēju un skatījos, kur mugurkauls, kur ribas, cik āda bieza, kur liesums, kur taukumi. Nav laika domāt, ka nesanāks, jādarbojas.” Inta atklāj, ka aktieriem izrāžu laikā reizēm ir grūti atšķirt butaforiju no īstā ēdiena. “Skaidrs, ka cilvēks apjūk – pilns ledusskapis ar pelmeņiem un tikai viena paciņa īstā.”

Visas izrādes Inta noskatās, lai gan nesanākot tās ieraudzīt kā skatītājam. “Vēroju, protams, aktieru darbu, bet domāju arī par dekorāciju izpildījumu. Reizēm ir jocīga sajūta, ka vakarā televīzijā redzu kādu aktieri, bet no rīta jau satiekamies teātrī. Bet viņu darbs ir apbrīnojams. Tā iejusties! To var redzēt arī, kā lūst butaforijas. Reizēm pat nevar saprast, kādam spēkam ir jābūt, lai salauztu galdam kājas un krēslus. Un, kad izrāde ir divas reizes dienā, viss jāpaspēj atjaunot. Piemēram, “Inišmoras leitnants”. Asinis šķīst, grīda un sienas ir netīras, arī drēbes. Ģērbējām jāpaspēj izmazgāt, izžāvēt. Katra minūte svarīga, īpaši, ja jāžāvē biezs un spalvains kažoks.”

Inta stāsta, ka jau bērnībā paticis zīmēt. Tas lielākoties darīts skolas brīvlaikā, govis ganot. Vēlāk pabeigta mākslas skola, un tad sācies darbs tirdzniecībā – skatlogi, izstādes, reklāmas materiāli. “Lielveikalā bija skatlogs, milzīga istaba, kurai iekārtojumu mainījām 4–5 reizes gadā. Tur bija jāprot no nekā uztaisīt kaut ko. Tirdzniecībā nostrādāju vairāk nekā 30 gadu. Un tad mani noskatīja toreizējā kultūras centra vadītāja Vaira Dundure. Teica, ka es taisīšot skaistu pilsētu un neklausījās manās šaubās. Lielu paldies gribu teikt kolēģiem Uģim Liepiņam un Nikam Skrastiņam, kopā realizējam pat trakākās idejas.”

Talants likts lietā arī atmodas laikā, kad kopā ar vīru piedalījušies dažādās protesta akcijās un Latvijas brīvības atgūšanā nozīmīgos notikumos. Katru reizi Inta izgatavojusi kādu simbolisku lietu, vizuālā valodā izsakot savas domas par notiekošo. Viņa ir arī autors leģendārajam plakātam, kas vēsta, ka “kaut pastalās, bet brīvā Latvijā”, ko redzam vēsturiskās fotogrāfijās un dokumentālās filmās par mītiņu Doma laukumā Rīgā 1989.gadā.

Jautāta par Valmieru, Inta saka, ka Valmierai ciku cakas nepiestāv. “Noformējumam jābūt lakoniskam. Protams, jāskatās, kam tas paredzēts. Lieldienās ir liels prieks, ka bērniem zaķi, putni un krāsainās olas ļoti patīk. Tas pats arī Ziemassvētkos. Tiem gatavoties sākam jau maijā. Esi nosalis, noskrējies, sabridies, bet, redzot cilvēku prieku, ir laba sajūta. Tā ir lielākā alga. Tur arī smeļos dzīvesprieku. Pēc tik daudziem gadiem, skrienot no vieniem svētkiem uz citiem, jūtu, ka tomēr jāpaliek vienā darbavietā. Nedaudz ir jāievelk elpa. Iespējams, ka tagad darbu teātrī varēšu apvienot ar kādu vaļasprieku, piemēram, zīda apgleznošanu, kas man ļoti patīk. Dažas gleznas jau ir tapušas.”

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Nacionālie Bruņotie Spēki Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde (reģ.Nr. 90000040549) VALMIERĀ un GULBENES NOVADA STĀMERIENĀ aicina pieteikties pievienoties dienestam KAREIVJUS Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē tiek veidota jauna profesionālā dienesta apakšvienība. Apakšvienības sastāvs tiek komplektēts ar kandidātiem, kuri ir beiguši vismaz pamatizglītību, arodskolas un citas profesionālās izglītības iestādes bruņotajiem spēkiem nepieciešamajās specialitātēs. Latvijas armija aicina: Esi viens no mums - kļūsti karavīrs! PAMATPRASĪBAS: Latvijas Republikas pilsonis/-e vecumā no 18 līdz 40 gadiem; Valsts valodas zināšanas; Nav kriminālās sodāmības; Atbilstošs veselības stāvoklis un fiziskā sagatavotība; Vismaz pamatizglītība. PIEŅEMŠANA: Iesniedz atlasei nepieciešamos dokumentus; Nokārto atlasi (medicīnisko un fiziskās sagatavotības pārbaudes, psiholoģisko izpēti); Paraksti līgumu un uzsāc profesionālo dienestu. PIEDĀVĀJAM: Dažādu speciālistu amatus kareivju, instruktoru vai virsnieku profesijās; Bezmaksas apmācību un karjeras izaugsmi; GARANTIJAS: Motivējošu atalgojumu sākot no 900 EUR un piemaksas karavīrs saņem mēnešalgu atkarībā no viņa dienesta pakāpes, izdienas un militārās izglītības; mēnešalgu nosaka arī atbilstoša kvalifikācijas kategorija, kas to var palielināt līdz pat 30%; karavīrs saņem piemaksas par dienestu starptautiskajās operācijās, pedagoģisko darbu, par apmācību vadību, kā arī naudas balvas. Plašas sociālās garantijas Veselības aprūpi, zobārstniecības pakalpojumus, optisko redzes korekciju līdzekļu iegādes kompensāciju; Atvaļinājuma pabalstu, apmaksātu papildatvaļinājumu, apmaksātu mācību atvaļinājumu; Ar pārcelšanos saistīto izdevumu kompensāciju; Mantisko apgādi (formas tērpi, apavi un apakšveļa, speciālais apģērbs, apavi un aizsargierīces); Kompensāciju mācību izdevumu segšanai, ja karavīrs mācās valsts akreditētā izglītības iestādē; Karavīru bērnus ir tiesības ārpus kārtas iekārtot pirmsskolas izglītības iestādēs; Garantētu izdienas pensiju, kas var sasniegt līdz pat 80 % no saņemtā atalgojuma,  Atvaļināta karavīra veselības aprūpi, PIETEIKŠANĀS: Zvani – 26317364. Profesija: KAREIVIS /MATROZIS (JŪRAS SPĒKOS) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 54, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-09-12 Kontaktpersona: Zvani uz Zemessardzes 22.kaujas nodrošinājuma bataljonu – 26317364. Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā sociālo pedagogu.   Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarbībā ar sociālajiem dienestiem, bāriņu un pagasttiesām, citām valsts un pašvaldību iestādēm sekmējot bērnu un jauniešu sociālo vajadzību nodrošināšanu; • sadarboties ar pedagogiem, izglītības iestādes vadību, izglītojamiem un izglītojamo vecākiem mācību darbā, kā arī komunicēt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties izglītības iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Sociālā pedagoga amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola (turpmāk – Skola) uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā izglītības psihologu/-i uz 0.5 likmēm Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības un audzināšanas procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši Skolas mērķim un uzdevumiem; • veikt izglītojamo psiholoģisko izpēti, sagatavot atzinumus un ieteikumus izglītojamo atbalsta procesam mācībās un adaptācijas periodā; • plānot un realizēt Skolas atbalsta komandas darbu; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • zināšanas par izglītības jomas un psihologa darbības reglamentējošiem tiesību aktiem; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasme strādāt komandā, atbildība, elastība un iniciatīva; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties Skolas izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Psihologa/-es amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Mūsu partneri