Valmieras Ziņas

Ģirts Rungainis: Vai nu mēs kļūsim turīgi koncentrēti, vai būsim izklaidus trūcīgi (2)

Mūsdienās cilvēki koncentrējas tajās vietās, kur var atrast labi atalgotu darbu un tendences rāda, ka visu Latvijas teritoriju attīstīt vienlīdz blīvi nav iespējams. Tādēļ jādomā par to, kā pārkārtot nodokļu sistēmu tā, lai pašvaldības saņemtu finansējumu no budžeta ne tikai par deklarētajiem, bet arī nodarbinātajiem cilvēkiem, tādējādi motivējot novadus piesaistīt un noturēt uzņēmumus, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) diskusijā Valmierā par administratīvi teritoriālo reformu sacīja LTRK padomes loceklis un uzņēmuma “Valpro” padomes loceklis Ģirts Rungainis.

„Administratīvi-teritoriālā reforma  lielā mērā ir naudas sadales jautājums. Līdz šim līdzekļu pārdale gan no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, gan no Eiropas fondiem nav bijusi efektīva.

Mums ir sabūvētas attīrīšanas iekārtas, kurām pietrūkst mēslu. Ir izbūvēti celiņi un ierīkots apgaismojums, kur nav un nebūs iedzīvotāju. Tikmēr Rīgā sabrūk ielas, lai gan šī ir galvenā ekonomiskā vienība, kas valstij nopelna naudu.

Var turpināt naudu dalīt kā līdz šim, taču ir jāņem vērā fakts, ka pasaulē ir mainījies ekonomiskais modelis. Ar zirdziņu vairs zemi neapstrādā, to dara ar lieljaudas traktoriem.

Cilvēkiem vairs nav ekonomiskā pamata dzīvot izklaidus. Gadu tūkstošiem cilvēki ir devušies pie darba, nevis darbs pie cilvēkiem. Latvija ir milzīga valsts. Ir skaidrs, ka visā teritorijā nekad neviens nekur nav nodrošinājis vienmērīgu attīstību. Tas nenotiks arī Latvijā.

Rīgas reģionā ir 1,15 miljonu iedzīvotāju. To skaits desmit gadu laikā nav mainījies. Rīgā kopprodukta rādītāji uz viena iedzīvotāju virs vidējā Eiropas Savienībā. Ārpus šī reģiona šis rādītājs ir ap 45% no ES vidējā. Veciem cilvēkiem nav iespēju pārbraukt un ir ciešāka piesaiste savām mājām. Taču viņu bērni un mazbērni aizbrauc uz ārzemēm. Šo procesu nevar apturēt.

Lietuvieši ir izpētījuši, ka 19.gs beigās un 20.gs. sākumā no Lietuvas aizbrauca ap 600 tūkstošiem iedzīvotāju, pārsvarā uz ASV, Kanādu un citām Rietumu valstīm. Pētījumā ir secināts, ka tolaik viņiem nav bijis savas Rīgas jeb spēcīga attīstības centra, kas varētu uzņemt šos cilvēkus, kurus atbrīvoja izmaiņas saimniekošanā laukos. Mēs esam pašlaik līdzīgā situācijā.

Ir skaidrs, ka deklarēšanās sistēma un iedzīvotāju ienākumu nodokļa sadale nav godīga un motivējoša. Tādēļ es ierosinu divas trešdaļas nodokļu apjoma atvēlēt tai pašvaldībai, kur viņš strādā un izmanto tās infrastruktūru, bet vienu trešdaļu tai, kur viņš maksā komunālos maksājumus.

Tāpat ir jāievēro princips – nedzīvot pāri saviem līdzekļiem. Pašvaldībai ir jāsniedz tādu pakalpojumu apjomu, cik var atļauties. Tad iestāsies dabiskais līdzsvars. Nav jāmaksā par atpalicību, turpinot to veicināt. Vietām savā starpā ir jākonkurē. Izlīdzināšanas fonda vietā ir jāveido investīciju izlīdzināšanas fondu, lai mudinātu pašvaldības piesaistīt investorus, kuri ir gatavi ražot produktus ar augstu pievienoto vērtību. Ja pašvaldībai izdodas piesaistīt tādu investoru, kas iegulda, piemēram, miljonu eiro, tad no investīciju izlīdzināšanas fonda tiek piešķirts vēl viens miljons.

Tādējādi mēs varētu panākt, ka darbinieki Latvijā saņems labas algas. Kā liecina Igaunijas piemērs, vidējā alga 1300 eiro ir robeža, kad emigrācija apstājas. Mēs pagaidām atpaliekam par 300 eiro no šīs robežas.

Taču nevajag iedomāties, ka tas ir iespējams visā Latvijas teritorijā.

Vietām ir jākonkurē par izdzīvošanu, jo cilvēku mums pietrūkst.

Vērtība 21.gadsimta ekonomikā rodas, cilvēkiem esot blīvi kopā. Nav iespējams radīt augstas pievienotās vērtības produktus, esot izklaidus. Tas nedarbojas. Igauņi jau to mēģināja. Viņi centās radīt apstākļus, lai saglabātu apdzīvotas vietas, bet jaunieši tāpat negrib tur dzīvot. Mazās apdzīvotās vietā trūkst partneru, vai arī visi redz, ar ko tu tiecies un kādas attiecības veido. Tādēļ jaunieši tiecas uz lielāku pilsētu. Līdzīga situācija ir bagātajā Zviedrijā. Arī tur cilvēki no mazajām pilsētām un ciemiem, kur ir superaugsti ienākumi un supersakārtota infrastruktūra, tāpat pārvācas uz Stokholmu un Gēteborgu. To nevar apturēt. Urbanizācijas procesi turpināsies.

Nauda tiek pelnīta koncentrēti. Vai nu mēs kļūsim turīgi koncentrēti, vai būsim izklaidus trūcīgi. Jautājums ir, cik mums ir vajadzīgs laiks un cik piegājieni, lai to saprastu,„

noslēgumā secināja Ģirts Rungainis.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

  Santa - 21.02.2019 Atbildēt

  Lieliska ideja! Ja nespēj uzturēt visu organismu (valsts teritoriju), rokas, kājas, sirdi, aknas un pārējo var atslēgt, barosim tikai galvu! Un vislabāk mākslīgi – pa trubiņām, ar importa labumiem.

  Robežnieks - 06.03.2019 Atbildēt

  Principā gandrīz viss ir pareizi, izņemot 1000 € alga. Neticu, ka cienījamais Valpro loceklis nekad nav ieskatījies savas firmas algu sarakstā?!
  Protams, ka visa sākums ir Latvijas brīvvalsts lielā zemes reforma, kad latvju bezzemnieki iepirka zemes tālu no muižām, dziļos mežos un vientuļu purvu tuvumā. Bet tad vēl bija gandrīz vai naturālā saimniecība un auzu motori. Šodien tā vairs nav, bet tantiņas ar savām kaziņām turpina tur (iz)dzīvot, atšķirtas no civilizācijas, elementārām ērtībām un lamājot visu uz pasaules. Un viņām ir taisnība, jo vietējā vara neko nedara, tā nav arī spējīga ko darīt, lai stāvokli uzlabotu. Protams, vienīgais ceļš ir uz koncentrāciju, taču cilvēciski būtu, ja vēl būtu viens starpposms- šiem veciem (arī jauniem) pagasta centrā izveidots rindu māju ciematiņš. Ja pagasts šai vajadzībai paredzētu savu zemi, uzceltu šīs mājas, tās iznomātu, tad varētu cerēt, ka šie ļaudis saņemtos pamest savas tālās kādreizējās jaunsaimnieku būdiņas. Zināmu kompensāciju pagasts iegūtu no ļaužu atstātajiem īpašumiem.
  Bet mēs bruģējam celiņus, būvējam strūklakas, skeitparkus, grandiozas sporta būves u.t.t. Arī tās ir vajadzīgas, tikai secībai jābūt citādai- vispirms jumtu virs galvas, infrastruktūru, izglītību, veselības aprūpi un tikai tad izpriecas.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā nepieciešams izveidot iekštelpu bērnu rotaļu laukumu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Darbinieku darba tiesiskās attiecības regulē Darba likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem amatam nepieciešama augstākā medicīniskā izglītība – sertificēts ārsts specialitātē; latviešu valodu zināšanas C līmeņa 2. pakāpē; veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 10.03.2009. noteikumi Nr.219 "Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude"); datorprasmes; labas komunikācijas prasmes; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu, darba samaksa norādīta par pilnu slodzi; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 28 kalendāra dienas; papildatvaļinājums – ja darbs saistīts ar īpašu risku – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem - ne mazāk par vienu darba dienu; veselības apdrošināšana; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: PSIHIATRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-31 Kontaktpersona: CV nosūtīšanai: ievp@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Amatpersona ir persona ar atbilstošu profesionālo izglītību, kvalifikāciju un speciālo dienesta pakāpi, kura devusi zvērestu un dienē Pārvaldē. Amatpersonas tiesības un pienākumus nosaka Ieslodzījuma vietu pārvaldes likums un Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv,  valmieras.cietums@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem Atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā noteiktajām prasībām: ir Latvijas pilsonis; vecums no 18 līdz 40 gadiem; amatam nepieciešama augstākā izglītība – augstākās izglītības diploms par akreditētas bakalaura studiju programmas un akreditētas maģistra studiju programmas psiholoģijā apguvi vismaz 200 kredītpunktu apjomā, turklāt vismaz viena no šīm programmām ir profesionālā studiju programma; latviešu valodas zināšanas C līmeņa 2. pakāpē; fiziskā sagatavotība atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 28.05.2013. noteikumi Nr.288 "Fiziskās sagatavotības prasības Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm"); veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 21.11.2006. noteikumi Nr.970 "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un amatpersonu amata kandidātiem nepieciešamo veselības stāvokli un psiholoģiskajām īpašībām un veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību pārbaudes kārtību"); nav sodīts par tīšu noziedzīgu nodarījumu – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas; nav notiesāts par tīšu noziedzīgu nodarījumu, atbrīvojot no soda; nav saukts pie kriminālatbildības par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, izņemot gadījumu, kad amatpersona ir saukta pie kriminālatbildības, bet kriminālprocess pret to izbeigts uz reabilitējoša pamata; nav atzīts par rīcībnespējīgu likumā noteiktajā kārtībā; nav atvaļinātas no dienesta Iekšlietu ministrijas sistēmā vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē sakarā ar to, ka tām piemērots disciplinārsods – atvaļināšana no dienesta. labas komunikācijas prasmes, augsta psiholoģiskā noturība; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Apmācības amata pienākumu veikšanai; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 30 kalendāra dienas, pēc katriem pieciem izdienas gadiem ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pagarina par trim kalendāra dienām; apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; nelaimes gadījuma pabalsts; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: IESLODZĪJUMA VIETAS VECĀKAIS INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2019-11-30 Kontaktpersona: CV nosūtīšanai: ievp@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (maģistra grāds)

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Amatpersona ir persona ar atbilstošu profesionālo izglītību, kvalifikāciju un speciālo dienesta pakāpi, kura devusi zvērestu un dienē Pārvaldē. Amatpersonas tiesības un pienākumus nosaka Ieslodzījuma vietu pārvaldes likums un Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv , valmieras.cietums@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem Atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā noteiktajām prasībām: ir Latvijas pilsonis; vecums no 18 līdz 40 gadiem; amatam nepieciešama vismaz vidējā izglītība un izglītība civilās un militārās aizsardzības izglītības tematiskajā jomā; latviešu valodas zināšanas vismaz B līmeņa 1.pakāpē; fiziskā sagatavotība atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 28.05.2013. noteikumi Nr.288 "Fiziskās sagatavotības prasības Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm"); veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 21.11.2006. noteikumi Nr.970 "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un amatpersonu amata kandidātiem nepieciešamo veselības stāvokli un psiholoģiskajām īpašībām un veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību pārbaudes kārtību"); nav sodīts par tīšu noziedzīgu nodarījumu – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas; nav notiesāts par tīšu noziedzīgu nodarījumu, atbrīvojot no soda; nav saukts pie kriminālatbildības par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, izņemot gadījumu, kad amatpersona ir saukta pie kriminālatbildības, bet kriminālprocess pret to izbeigts uz reabilitējoša pamata; nav atzīts par rīcībnespējīgu likumā noteiktajā kārtībā; nav atvaļinātas no dienesta Iekšlietu ministrijas sistēmā vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē sakarā ar to, ka tām piemērots disciplinārsods – atvaļināšana no dienesta. labas komunikācijas prasmes, augsta psiholoģiskā noturība; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Apmācības amata pienākumu veikšanai; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 30 kalendāra dienas, pēc katriem pieciem izdienas gadiem ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pagarina par trim kalendāra dienām; apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; nelaimes gadījuma pabalsts; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: IESLODZĪJUMA VIETAS UZRAUGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 3 Aktuāla līdz: 2019-11-30 Kontaktpersona: CV nosūtīšanai: ievp@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri