Valmieras Ziņas

Ģirts Rungainis: Vai nu mēs kļūsim turīgi koncentrēti, vai būsim izklaidus trūcīgi (2)

Mūsdienās cilvēki koncentrējas tajās vietās, kur var atrast labi atalgotu darbu un tendences rāda, ka visu Latvijas teritoriju attīstīt vienlīdz blīvi nav iespējams. Tādēļ jādomā par to, kā pārkārtot nodokļu sistēmu tā, lai pašvaldības saņemtu finansējumu no budžeta ne tikai par deklarētajiem, bet arī nodarbinātajiem cilvēkiem, tādējādi motivējot novadus piesaistīt un noturēt uzņēmumus, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) diskusijā Valmierā par administratīvi teritoriālo reformu sacīja LTRK padomes loceklis un uzņēmuma “Valpro” padomes loceklis Ģirts Rungainis.

„Administratīvi-teritoriālā reforma  lielā mērā ir naudas sadales jautājums. Līdz šim līdzekļu pārdale gan no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, gan no Eiropas fondiem nav bijusi efektīva.

Mums ir sabūvētas attīrīšanas iekārtas, kurām pietrūkst mēslu. Ir izbūvēti celiņi un ierīkots apgaismojums, kur nav un nebūs iedzīvotāju. Tikmēr Rīgā sabrūk ielas, lai gan šī ir galvenā ekonomiskā vienība, kas valstij nopelna naudu.

Var turpināt naudu dalīt kā līdz šim, taču ir jāņem vērā fakts, ka pasaulē ir mainījies ekonomiskais modelis. Ar zirdziņu vairs zemi neapstrādā, to dara ar lieljaudas traktoriem.

Cilvēkiem vairs nav ekonomiskā pamata dzīvot izklaidus. Gadu tūkstošiem cilvēki ir devušies pie darba, nevis darbs pie cilvēkiem. Latvija ir milzīga valsts. Ir skaidrs, ka visā teritorijā nekad neviens nekur nav nodrošinājis vienmērīgu attīstību. Tas nenotiks arī Latvijā.

Rīgas reģionā ir 1,15 miljonu iedzīvotāju. To skaits desmit gadu laikā nav mainījies. Rīgā kopprodukta rādītāji uz viena iedzīvotāju virs vidējā Eiropas Savienībā. Ārpus šī reģiona šis rādītājs ir ap 45% no ES vidējā. Veciem cilvēkiem nav iespēju pārbraukt un ir ciešāka piesaiste savām mājām. Taču viņu bērni un mazbērni aizbrauc uz ārzemēm. Šo procesu nevar apturēt.

Lietuvieši ir izpētījuši, ka 19.gs beigās un 20.gs. sākumā no Lietuvas aizbrauca ap 600 tūkstošiem iedzīvotāju, pārsvarā uz ASV, Kanādu un citām Rietumu valstīm. Pētījumā ir secināts, ka tolaik viņiem nav bijis savas Rīgas jeb spēcīga attīstības centra, kas varētu uzņemt šos cilvēkus, kurus atbrīvoja izmaiņas saimniekošanā laukos. Mēs esam pašlaik līdzīgā situācijā.

Ir skaidrs, ka deklarēšanās sistēma un iedzīvotāju ienākumu nodokļa sadale nav godīga un motivējoša. Tādēļ es ierosinu divas trešdaļas nodokļu apjoma atvēlēt tai pašvaldībai, kur viņš strādā un izmanto tās infrastruktūru, bet vienu trešdaļu tai, kur viņš maksā komunālos maksājumus.

Tāpat ir jāievēro princips – nedzīvot pāri saviem līdzekļiem. Pašvaldībai ir jāsniedz tādu pakalpojumu apjomu, cik var atļauties. Tad iestāsies dabiskais līdzsvars. Nav jāmaksā par atpalicību, turpinot to veicināt. Vietām savā starpā ir jākonkurē. Izlīdzināšanas fonda vietā ir jāveido investīciju izlīdzināšanas fondu, lai mudinātu pašvaldības piesaistīt investorus, kuri ir gatavi ražot produktus ar augstu pievienoto vērtību. Ja pašvaldībai izdodas piesaistīt tādu investoru, kas iegulda, piemēram, miljonu eiro, tad no investīciju izlīdzināšanas fonda tiek piešķirts vēl viens miljons.

Tādējādi mēs varētu panākt, ka darbinieki Latvijā saņems labas algas. Kā liecina Igaunijas piemērs, vidējā alga 1300 eiro ir robeža, kad emigrācija apstājas. Mēs pagaidām atpaliekam par 300 eiro no šīs robežas.

Taču nevajag iedomāties, ka tas ir iespējams visā Latvijas teritorijā.

Vietām ir jākonkurē par izdzīvošanu, jo cilvēku mums pietrūkst.

Vērtība 21.gadsimta ekonomikā rodas, cilvēkiem esot blīvi kopā. Nav iespējams radīt augstas pievienotās vērtības produktus, esot izklaidus. Tas nedarbojas. Igauņi jau to mēģināja. Viņi centās radīt apstākļus, lai saglabātu apdzīvotas vietas, bet jaunieši tāpat negrib tur dzīvot. Mazās apdzīvotās vietā trūkst partneru, vai arī visi redz, ar ko tu tiecies un kādas attiecības veido. Tādēļ jaunieši tiecas uz lielāku pilsētu. Līdzīga situācija ir bagātajā Zviedrijā. Arī tur cilvēki no mazajām pilsētām un ciemiem, kur ir superaugsti ienākumi un supersakārtota infrastruktūra, tāpat pārvācas uz Stokholmu un Gēteborgu. To nevar apturēt. Urbanizācijas procesi turpināsies.

Nauda tiek pelnīta koncentrēti. Vai nu mēs kļūsim turīgi koncentrēti, vai būsim izklaidus trūcīgi. Jautājums ir, cik mums ir vajadzīgs laiks un cik piegājieni, lai to saprastu,„

noslēgumā secināja Ģirts Rungainis.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

  Santa - 21.02.2019 Atbildēt

  Lieliska ideja! Ja nespēj uzturēt visu organismu (valsts teritoriju), rokas, kājas, sirdi, aknas un pārējo var atslēgt, barosim tikai galvu! Un vislabāk mākslīgi – pa trubiņām, ar importa labumiem.

  Robežnieks - 06.03.2019 Atbildēt

  Principā gandrīz viss ir pareizi, izņemot 1000 € alga. Neticu, ka cienījamais Valpro loceklis nekad nav ieskatījies savas firmas algu sarakstā?!
  Protams, ka visa sākums ir Latvijas brīvvalsts lielā zemes reforma, kad latvju bezzemnieki iepirka zemes tālu no muižām, dziļos mežos un vientuļu purvu tuvumā. Bet tad vēl bija gandrīz vai naturālā saimniecība un auzu motori. Šodien tā vairs nav, bet tantiņas ar savām kaziņām turpina tur (iz)dzīvot, atšķirtas no civilizācijas, elementārām ērtībām un lamājot visu uz pasaules. Un viņām ir taisnība, jo vietējā vara neko nedara, tā nav arī spējīga ko darīt, lai stāvokli uzlabotu. Protams, vienīgais ceļš ir uz koncentrāciju, taču cilvēciski būtu, ja vēl būtu viens starpposms- šiem veciem (arī jauniem) pagasta centrā izveidots rindu māju ciematiņš. Ja pagasts šai vajadzībai paredzētu savu zemi, uzceltu šīs mājas, tās iznomātu, tad varētu cerēt, ka šie ļaudis saņemtos pamest savas tālās kādreizējās jaunsaimnieku būdiņas. Zināmu kompensāciju pagasts iegūtu no ļaužu atstātajiem īpašumiem.
  Bet mēs bruģējam celiņus, būvējam strūklakas, skeitparkus, grandiozas sporta būves u.t.t. Arī tās ir vajadzīgas, tikai secībai jābūt citādai- vispirms jumtu virs galvas, infrastruktūru, izglītību, veselības aprūpi un tikai tad izpriecas.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā vajag uzstādīt fotoradarus?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "Ēdiens.lv" STEIDZAMI aicina darbā VECĀKO PAVĀRU pirmsskolas iestādes „Burtiņš“ ēdnīcā Ozolu ielā 2A, Valmiermuižā, Valmieras pagastā, Burtnieku novadā. Darba pienākumi: Ēdiena gatavošana atbilstoši uzņēmuma standartiem; Sagatavot pamatprodukciju, kura iekļauta ēdienkartē; Ēdienu kvalitātes sistemātiska kontrole; Ievērot tehnoloģisko procesu atbilstoši noteiktajām receptēm; Ēdiena pasniegšana skolēniem. No Jums sagaidām: Atbilstošu izglītību (pārtikas jomā); Darba pieredzi sabiedriskās ēdināšanas jomā. Vēlama pieredze ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanā līdzīgā iestādē (piemēram, izglītības iestāde, medicīnas iestāde, sociālās aprūpes centrs); Spēja organizēt savu darbu; Augsta atbildības sajūta; Higiēnas un paškontroles normu ievērošana; Latviešu valodas zināšanas. Mēs piedāvājam: Bezmaksas pusdienas; Stabilu atalgojumu; Draudzīgu kolektīvu; Sociālās garantijas. Darba laika veids un režīms: normālais darba laiks, darba dienās no plkst. 7:00 līdz 15:00, sestdienas, svētdienas un svētku dienas brīvas. Alga (BRUTO): stundas tarifa likme 2.80 EUR/stundā. Pieteikties, sūtot CV ar norādi „Vecākais pavārs Valmieras pagastā“ uz e-pastu info.riga@ediene.lv vai zvanot uz tālruni 26406262. Profesija: VECĀKAIS PAVĀRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Ozolu iela 2A, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-18 Kontaktpersona: CV ar norādi „Vecākais pavārs Valmieras pag.“ sūtīt uz info.riga@ediene.lv vai zvanīt 26406262.

Vidzemes slimnīca aicina savā komandā INTERNISTU Terapijas nodaļā Galvenie amata pienākumi: veikt internā profila pacienta saslimšanu diagnostiku, ārstēšanu saskaņā ar profesionālo asociāciju vadlīnijām, Slimnīcas iekšējiem standartiem, instrukcijām; analizēt ārstnieciskā procesa dinamiku un pēctecību, ieviest jauninājumus ārstniecības uzlabošanai; sniegt pacientiem un to tuviniekiem saprotamā veidā informāciju par slimības diagnozi, izmeklēšanas un ārstēšanas plānu; aizpildīt medicīnisko dokumentāciju atbilstoši Slimnīcas iekšējiem un ārējiem normatīviem aktiem un lietvedības prasībām. Prasības kandidātiem: augstākā medicīniskā izglītība (internista sertifikāts); reģistrācija ārstniecības personu reģistrā; spēja strādāt patstāvīgi un komandā; spēja ātri reaģēt un rīkoties neatliekamās situācijās; precizitāte un atbildība; zināšanas darbā ar datoru; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valsts valodas likumu; veselīgas profesionālās ambīcijas. Jaunā kolēģa ieguvumi: darba līgums uz nenoteiktu laiku; summētais darba laiks; atbildīgs, dinamisks un interesants darbs profesionāļu komandā; stabils atalgojums vienmēr laikā un sociālās garantijas (no 1500 EUR); papildus piemaksas un kompensācijas; darba devēja apmaksātas profesionālās izaugsmes iespējas; veselības apdrošināšanas polise (pēc viena nostrādāta gada); iespēja pretendēt uz kompensāciju atbilstoši Veselības Ministrijas Eiropas Savienības fonda projektam; stabila, droša un sakārtota darba vide; iespēja īrēt dzīvesvietu Valmieras pašvaldības īres namos; Darba vieta: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Ja Jūsu kompetence un pieredze atbilst mūsu prasībām, gaidīsim CV un motivācijas vēstuli ar norādi "Internists" uz e-pastu darbs@vidzemesslimnica.lv vai uz adresi: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību „Vidzemes slimnīca”, Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Sīkāka informācija pie ārstnieciskās direktores I.Ozoliņas pa tālr.29337763. Pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas 13.pantu, SIA“Vidzemes slimnīca” informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi; 2) Jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir SIA“Vidzemes slimnīca”, kontaktinformācija: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201, tālrunis 29443898. Sīkāka informācija: https://vidzemesslimnica.lv/par-slimnicu/privatuma-politika/informacija-par-personala-atlases-funkcijas-nodrosinasanu/ Profesija: INTERNISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jumaras iela 195, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-18 Kontaktpersona: CV un motivācijas vēstuli sūtīt uz uz darbs@vidzemesslimnica.lv, t. 29337763.

Mūsu partneri