Valmieras Ziņas

Gandrīz divas trešdaļas iedzīvotāju satrauc varbūtība tikt apzagtiem uz ielas (2)

60 % Latvijas iedzīvotāju satrauc varbūtība kļūt pat garnadžu upuriem, bet 51 % bažījas par iespējamību, ka varētu tikt apzagts viņu auto – tā liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO Baltijas valstu drošības indeksa pētījums. Saskaņā ar ERGO apkopoto informāciju par īpašuma un KASKO apdrošināšanas gadījumiem zādzībām ir novērojams sezonāls raksturs. Gada tumšajā laikā – rudenī un ziemā – ir lielāka varbūtība tikt apzagtiem uz ielas, savukārt vasaras mēnešos skaitliski vairāk atlīdzību pieteikumu tiek saņemts par automašīnu apzagšanas vai to mēģinājumu gadījumiem.

Dati liecina, ka iedzīvotāji arvien lielāku interesi izrāda par iespēju apdrošināt ne tikai nekustamo īpašumu, bet arī iedzīvi, kas atrodas mājoklī, tai skaitā dažādas elektroniskās ierīces – telefonus, portatīvos datorus, planšetdatorus, fotoaparātus un citas mantas. Vidēji katru gadu parakstīto apdrošināšanas prēmiju apjoms par iedzīves apdrošināšanu pieaug par 8%.

“Vērtējot pētījuma rezultātus, redzam, ka Latvijas iedzīvotāju satraukums par iespējamību tikt apzagtiem ir salīdzinoši augsts, un tas ir nemainīgs kopš 2014. gada, kad pētījums tika veikts pirmo reizi. Vienlaikus šis salīdzinoši augstais rādītājs noteikti ir viens no aspektiem, kas veicina iedzīvotāju intereses palielināšanos par mantas apdrošināšanu, kas ļauj finansiāli pasargāt sevi no zaudējumiem gan tajos gadījumos, kad manta nozagta no mājokļa, gan arī ārpus tā, piemēram, ja manta nozagta no balkona, automašīnas bagāžas nodalījuma vai somas, pārvietojoties pa ielu,”

skaidro apdrošināšanas sabiedrības ERGO Riska parakstīšanas departamenta direktors Ritvars Heniņš.

Rudenī un ziemā vairāk atlīdzības pieteikumu tiek saņemts par mantu zādzībām no kabatām vai somām, personai atrodoties uz ielas vai kādā pasākumā, bet vasaras mēnešos nedaudz vairāk kā citos gadalaikos dominē pieteikumi par zādzībām no transportlīdzekļiem. Zagļi nevilcinās izmantot cilvēku neuzmanību vai neapdomību, kad automašīnā redzamā vietā atstātas vērtīgas lietas vai kad tās publiskā vietā, piemēram, automašīnu stāvvietā tiek pārvietotas no automašīnas salona uz bagāžas nodalījumu.

“Lai pasargātu sevi no apzagšanas riska, nevajadzētu atstāt automašīnā vērtīgas mantas. Jebkura vērtīga lieta, kas aizmirsta vai atstāta transportlīdzeklī, piemēram, portatīvais dators, planšetdators, mobilais tālrunis, kā arī soma ar mantām, instrumenti, videoreģistratori un navigācijas iekārtas var piesaistīt garnadžu uzmanību.”

stāsta R. Heniņš.

Rudens un ziemas mēnešos iedzīvotājiem jāņem vērā, ka aktivizējas kabatzagļi, kuri izmanto to, ka biezais apģērbs nereti liedz cilvēkiem sajust zādzības faktu. Ir saņemti vairāki apdrošināšanas atlīdzību pieteikumi par personisko mantu zādzību, kas veikta, cilvēkam esot uz ielas vai citā publiskā vietā. Galvenokārt tie ir mobilie telefoni, par kuriem tiek izmaksātas apdrošināšanas atlīdzības, ja, apdrošinot mājokli, cilvēki apdrošinājuši arī savu iedzīvi, tai skaitā mobilo tālruni.

Saskaņā ar Valsts policijas (VP) datiem 2016. gadā bija reģistrētas 75 kabatzādzības, no kurām atklātas 12, bet 2017. gada deviņos mēnešos reģistrētas 69 kabatzādzības. Uz šo brīdi atklātas 10. Visbiežāk kabatzādzības notiek rīta un vakara stundās, kad cilvēki dodas uz un no darba, galvenokārt – sabiedriskajā transportā un tā pieturās. Lielākais kabatzādzību skaits notiek Rīgas centrā – vilcienu stacijā, autoostā, centrāltirgū, Vecrīgā, pazemes gājēju tuneļos, tirdzniecības centros un sabiedriskajā transportā. Zādzību skaita ziņā dominē 15. trolejbusa maršruts.

Vairums kabatzādzību paliek neatklātas, jo garnadžus ir grūti noķert, kā arī pēc tam pierādīt konkrētās personas vainu. Ļoti reti gadās, ka apzagtajai personai vai kādam, kurš bijis tuvumā, izdodas pašu spēkiem aizturēt un policijai nodot zādzības īstenotāju. Turklāt mēģinājums aizturēt zagli vai cīnīties par somu, ko viņš cenšas atņemt, nebūt nav tā ieteicamākā rīcība. Vairumā gadījumu nekas no tā, kas atrodas somā, nav tā vērts, lai riskētu ar savu veselību vai pat dzīvību,”

norāda VP Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 4.nodaļas priekšnieka vietnieka p.i. Ēriks Locs. Viņš arī uzsver, ka zagļi upurus nešķiro – pamanot, ka cilvēks ir novērsies un nav pietiekami uzmanīgs, viņi izmantos jebkuru gadījumu, lai īstenotu zādzību.

Lai pēc iespējas samazinātu varbūtību kļūt par garnadžu upuri, iesaka:

 • Ir jābūt modriem un vērīgiem – jācenšas izvairīties no aizdomīgām personām, un nekādā gadījumā nedrīkst personīgās mantas atstāt bez uzraudzības.
 • Makus un telefonus jācenšas nēsāt iekškabatās, jāizvairās no to glabāšanas mugursomā, kurai zaglim ir viegla piekļuve.
 • Nēsājot plecu somas, jācenšas tās pieturēt ar roku un nesāt ķermeņa priekšpusē.
 • Somās nevajadzētu glabāt blociņu, kurā vienuviet pierakstīta mājas adrese, signalizācijas kods, bankas kartes PIN kods u.c. svarīga informācija.
 • Ja piekļuves kodi un cita nozīmīga informācija tiek glabāta telefonā, noteikti jālieto drošības kods tā atbloķēšanai.
 • Automašīnas atslēgas ieteicams glabāt atsevišķi no somas, piemēram, kabatā, lai somas nozagšanas gadījumā zagļu rīcībā nenonāk gan automašīnas atslēgas, gan tās tehniskā pase.
 • Neatstāt automašīnā neko vērtīgu vai zagļa acīs potenciāli interesantu. Fakts, ka soma ir tukša, zaglim nav zināms – pat tad, ja līdz ar tās nozagšanu viņa ieguvums būs mazs, automašīnas īpašniekam var nākties dārgi samaksāt par izsistā stikla vai uzlauzto durvju remontu.
 • Iespēju robežās automašīnu ieteicams atstāt vietās, kas ir labi apgaismotas, ideāli – ja tuvumā atrodas objekti, kuriem uzstādītas videonovērošanas kameras, piemēram, veikali, valsts vai pašvaldību institūcijas, bankas u.tml.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

  Алекс - 08.12.2017 Atbildēt

  Ну что, хапнул демократии? Блевать не тянет? А помните времена когда коммунисты оккупировали? Ключ от квартиры под коврик ложили?

  Robežnieks - 10.12.2017 Atbildēt

  Uzreiz sapratu, ka “pētījumu” veicis un rakstu pasūtījis apdrošināšanas kantoris. Šāda statistika nav pat Kolumbijā vai vistumšākajās Rio nomalēs. Ar auto braucu 40 gadus, bet pa šo grēcīgo zemīti staigāju divas reizes ilgāk un nekad neesmu ne apzagts, ne kāds ir uzlauzis manu auto.
  Ar cik šķību domāšanu apveltītam gan jābūt “pētniekam”, lai savas šķībās fantāzijas saskatītu Latvijas ikdienā!

Ugunsdzēsības aparātu korpusu un metāla kannu ražošanas uzņēmums SIA „VALPRO” aicina darbā: VIRPOTĀJU Prasības: Vēlama profesionālā izglītība atbilstošā amatā Iepriekšēja darba pieredze atbilstoša profila darbā Pieredze darbā ar universāliem virpošanas darbgaldiem Pieredze CNC darbagaldu iestatīšanā un apkalpošanā tiks uzskatīta par priekšrocību Spēja intensīvi strādāt, vēlme mācīties Atbildības sajūta, godprātīga un pozitīva attieksme pret darbu Piedāvājam: Darbu stabilā, uz attīstību orientētā uzņēmumā Regulāri izmaksātu, stabilu ikmēneša atalgojumu un sociālās garantijas Nelaimes gadījumu un veselības apdrošināšanu Sakārtotu darba vidi Apmācības iespējas Iespējama transporta izdevumu segšana Ja atbilstat minētajām prasībām, sūtiet pieteikumu uz: E-pasts: darbs@valpro.lv Tālrunis informācijai: 642 07235; 29413500 Adrese: SIA “VALPRO”, L.Laicena iela 2, Valmiera, LV-4201 Sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz pārrunām! VALPRO ir viens no lielākajiem metāla apstrādes uzņēmumiem Latvijā. Jau vairāk kā 50 gadus piedāvājam augstākās kvalitātes metāla produktus un metāla apstrādes pakalpojumus klientiem visā pasaulē. Uzņēmuma produkti ir iemantojuši atpazīstamību un lietotāju atzinību civilajā un militārajā sektorā ne vien Eiropā, bet arī Austrālijā, Ziemeļamerikā, Āzijā un Āfrikā. Profesija: VIRPOTĀJS Algas izmaksas veids: Akordalga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba veids: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2018-11-28 Kontaktpersona: E-pasts: darbs@valpro.lv , tālr. 64207235, 29413500

Mūsu partneri