Valmieras Ziņas

Filma “Baltu ciltis” – pagānu gars mūsdienu latvieša acīm

Dzejniekam Mārim Čaklajam ir rindas: „Cik mēs viens par otru zinām? Maz, pavisam maz…” Liekas, ka to pašu varam teikt arī par sevi, saviem senčiem un vēsturi. Lai aizpildītu šo robu, programmā „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” tapusi populārzinātniska dokumentālā filma „Baltu ciltis” ar plašāku apakšvirsrakstu  – Noklusētās hronikas par Eiropas pēdējiem pagāniem. No programmas filmām tā vēsta par vissenākajiem laikiem – 13.gadsimta sākumu. Kā teicis viens no filmas režisoriem Lauris Ābele, asinis, kas plūst mūsu dzīslās, nāk no pagātnes. Apzināties savu vēsturi – tā ir tautas atmiņa.

No programmas 16 filmām pašlaik ir noiets pusceļš – „Baltu ciltis” ir astotā filma, kas redzama Latvijas kinoteātros un arī Valmieras kinoteātrī „Gaisma”. Par filmu jāpateicas trim brāļiem Ābelēm, jo galvenie vaininieki ir tieši viņi – režisori Raitis un Lauris un operators Mārcis.

Trešdien, 23.maijā, pēc filmas noskatīšanās ar skatītājiem tikās režisors Lauris Ābele, kā arī aktrise un filmas kostīmu māksliniece Marta Grase.

Janvārī Latvijas kinoteātros interesenti varēja noskatīties Aigara Graubas spēlfilmu “Nameja gredzens”, kas arī ir par 13.gadsimtu, taču tā bija filma-leģenda ar dinamiskām un asiņainām kauju ainām, savukārt “Baltu ciltis” ir kā izzinoša vēstures stunda, kuras tapšanā piedalījušies vēsturnieki, arheologi, baltu mitoloģijas speciālisti, eksperti un konsultanti ne tikai no Latvijas, bet arī Lietuvas, Igaunijas, Polijas. Filmā ir gan vēsturiskas rekonstrukcijas, gan datoranimācija un 3D grafika, skan komponista Kaspara Bārbala mūzika, var skatīt baltu autentiskos tērpus un apavus. Filmas zinātniskos tekstus ierunājuši Jaunā Rīgas teātra aktieri Guna Zariņa un Kaspars Znotiņš, taču tas nav “pliks” stāstījums par senajām baltu ciltīm.

 Filmas sākumā minēts 1199.gada 5.oktobris, kad Romas pāvests izdod rīkojumu Livonijas neticīgos barbarus pievērst katoļticībai. Dāņu tirgotājs un spiegs Larss saņem norādījumus: Lars, ir pienācis laiks pagānus pievērst kristietībai! Tu būsi mūsu acis un ausis. Kad atgriezīsies, atstāstīsi mums visu līdz pēdējam sīkumam.

Un tā filmas galvenais varonis Larss (Nacionālā teātra aktieris Kaspars Aniņš) dodas ceļā. Lai izsekotu viņa gaitām, ik pa laikam tiek rādītas arī vēsturiskās kartes ar senajiem nosaukumiem – Truso, Kernave, Selonia, Curonia, Samogitia… Larss iepazīst prūšu, kuršu, latgaļu, sēļu, jātvingu, galindu un žemaišu tautas, viņu dzīvesveidu, tradīcijas, rituālus. Baltu pagānu dievi, saulgriežu rituāli, upurēšana, nežēlīgie sirojumi, animisms kristietim Larsam visbiežāk ir nesaprotami, taču filmas beigās tiek uzdots retorisks jautājums – vai daudzie pagānu dievi nav daļa no lielā Dieva? Larss redz un piedzīvo gan smagus ievainojumus, gan flebotomiju (asins nolaišanu), karus un pārdošanu verdzībā, viņš iemācās izdzīvot dabā, apgūst kalēja prasmes, bet filmas beigās ap 1235.gadu…

Visu filmas laiku vēsturiskas ainas mijas ar skaistiem dabas skatiem dažādos gadalaikos. Vasaras saulgriežos Larsu pārsteidz netiklie baltu uguns un ūdens rituāli, ziemā redzamas skaistas Žemaitijas purvu ainas, ik pa laikam parādās meža dzīvnieki. Kara putekļi un rudens miglas caurvij dūdu skaņas. Skatītāji iepazīst senlatviešu ēdienus, uzzina par svarīgākajām tirdzniecības precēm, saprot, kāpēc senajos laikos baltu vidējais dzīves ilgums bija tikai 25-30 gadi…

Režisors Lauris Ābele atzinās, ka filmas tapšanās laikā iepazinis daudz foršu cilvēku, kas neatteica palīdzēt un idejas vārdā bija gatavi gan salt, gan mirkt lietū. Filmā neredz daudz pazīstamu aktieru, bet kopumā piedalījušies ap 500 cilvēku – gan brīvprātīgie, gan vēstures rekonstruktoru klubu dalībnieki. Filma uzņemta sadarbībā ar Polijas, Lietuvas un Igaunijas kolēģiem, dažreiz filmēšana notikusi kaimiņu zemēs, bet pārsvarā atrastas vietas tepat Latvijā – Saules kauja notikusi Ādažu poligonā, izmantota Āraišu ezerpils, Siguldas pilsdrupas, Kazu grava un citas vietas.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai atbalstāt iniciatīvu aizliegt videi nedraudzīgu maisiņu izmantošanu lielveikalos?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas Piesārņojuma kontroles sektora vecākais inspektors Pretendentam izvirzītās prasības: • Atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. • Augstākā akadēmiskā vai 2.līmeņa augstākā profesionālā izglītība vides zinātnēs (maģistra grāds tiks uzskatīts par priekšrocību). • Praktiskā darba pieredze specialitātē (pieredze amatā valsts pārvaldē tiks uzskatīta par priekšrocību). • Teicamas latviešu valodas zināšanas, labas svešvalodu zināšanas attiecīgajā profesionālajā jomā. • Labas prasmes darbam ar standarta biroja programmatūru. • Prasme pielietot Latvijas Republikas un Eiropas Savienības normatīvos aktus vides aizsardzībā. • Izpratne par dokumentu izstrādāšanu un noformēšanu. • Labas komunikācijas un sadarbības prasmes. • B kategorijas vadītāja apliecība. Galvenie amata pienākumi: • Pildīt Valsts civildienesta likumā noteiktos ierēdņa pienākumus. • Veikt vides normatīvo aktu prasību ievērošanas kontroli. • Izskatīt iesniegumus un patstāvīgi sagatavot administratīvos aktus vides aizsardzības jomā. Izglītību apliecinošu dokumentu kopijas, pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) var iesniegt personīgi L.Paegles ielā 13, Valmierā, sūtīt pa e-pastu uz adresi parvalde@valmiera.vvd.gov.lv vai sūtīt pa pastu uz adresi L.Paegles ielā 13, Valmierā, LV-4201, 20 dienu laikā no sludinājuma publicēšanas. Tālrunis uzziņām: 64207266. Pretendentu atlase notiks divās kārtās. Otrās kārtas dalībnieki par darba intervijas laikiem tiks informēti atsevišķi. Profesija: VECĀKAIS INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-01-02 Darba sākšanas datums: 2019-01-21 Kontaktpersona: Vija Lakuča Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Valsts Vides dienesta Valmieras reģionālā vides pārvalde izsludina konkursu uz vakanto ierēdņa amatu Valmierā - Atļauju daļas vecākais eksperts (uz noteiktu laiku) Pretendentam izvirzītās prasības: • Atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. • Augstākā akadēmiskā vai otrā līmeņa augstākā profesionālā izglītība vides zinātnēs (maģistra grāds tiks uzskatīts par priekšrocību). • Praktiskā darba pieredze specialitātē (pieredze amatā valsts pārvaldē tiks uzskatīta par priekšrocību). • Teicamas latviešu valodas zināšanas, labas svešvalodas zināšanas attiecīgajā profesionālajā jomā. • Labas prasmes darbam ar standarta biroja programmatūru. • Prasme pielietot Latvijas Republikas un Eiropas Savienības normatīvos aktus vides aizsardzībā. • Izpratne par dokumentu izstrādāšanu un noformēšanu. • Labas komunikāciju spējas. Galvenie amata pienākumi: • Pildīt Valsts civildienesta likumā noteiktos ierēdņa pienākumus. • Izskatīt iesniegumus un patstāvīgi gatavot administratīvos aktus vides aizsardzības jomā. Ierēdņa amatam noteikts 10. saimes III līmenis un 10.mēnešalgu grupa. Bruto mēnešalga no 680 līdz 900 EUR (atkarībā no kategorijas, kuru nosaka, ņemot vērā pretendenta profesionālo pieredzi attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā un ir būtiska iestādes funkciju izpildei). Izglītību apliecinošu dokumentu kopijas, pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) var iesniegt personīgi L.Paegles ielā 13, Valmierā, sūtīt pa e-pastu uz adresi parvalde@valmiera.vvd.gov.lv vai sūtīt pa pastu uz adresi L.Paegles ielā 13, Valmierā, LV-4201, līdz 2019.gada 2.janvārim. Tālr. uzziņām 64207266. Pretendentu atlase notiks divās kārtās. Otrās kārtas dalībnieki par darba intervijas laikiem tiks informēti atsevišķi. Profesija: VECĀKAIS EKSPERTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darba līgums uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darba līgums uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-01-02 Kontaktpersona: Vija Lakuča Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri