Valmieras Ziņas

“Es gribu būt Lāčplēsis” – Raimondam Muzikantam 100

Lasīšanas laiks: 4 min

Es gribu būt Lāčplēsis cīņā ar dzīvi,

Kam nesīkstošs spēks un cīņas spars.

Lai trauktos uz priekšu, uz sauli un brīvi

Kā mūžīgais Dēmons, kā nemiera gars.

Es gribu būt milzis, kam spēki briest,

Lai varētu pasauli apkārt griezt.

To varmāku pasauli gribu es lauzt

Un drupās savu karogu spraust!

(Raimonds Muzikants)

Ar tēlnieku, rūjienieti Raimondu Muzikantu esmu pazīstama no pašiem Rūjienas Izstāžu zāles iesākumiem. Kopīgi rīkotas izstādes, kopīgi pētīti raduraksti un kopīgi sapņoti nākotnes sapņi. Būt viņa sabiedrībā bija ļoti viegli. Raimonds neaizrāvās ar runāšanu. Vairāk par vārdiem runāja viņa acis. Dzīves pāri nodarījumus un dvēseles sāpes viņš atstājis dzejā un savos mākslas darbos, tāpēc acīs nebija naida. Bija tikai labestība un mīļums pret savu ģimeni, pret dzimto vietu un pret visu pasauli. Ja viņš būtu Lāčplēsis…, tad gan viņš šo pasauli pārveidotu. Raimonda pasaulē valdītu tikai mīlestība un prieks. Šogad svinam viņa 100, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Rūjienas izstāžu zāles vadītāja Līga Siliņa.

Raimonds Muzikants dzimis 1924. gada 29. aprīlī toreizējā Valmieras apriņķa Ternejas pagasta “Libertkalējos” kalēja ģimenē. 1940. gadā pabeidzis Ķoņu pamatskolu iestājās Valkas arodskolā, no kuras tika iesaukts Latviešu leģionā un cīnījās Volhovas purvā.

Nakts kad satumst piķa melna, 

Sila priedes drūmi šalc, 

Tad uz rasas valgiem pēļiem 

Dziļi mežā miegs ir salds. 

Ko gan nesīs jaunā diena, 

Varbūt nāve pārsteigs mūs – 

Purvā trūdēs mūsu kauli…

(R. Muzikants)

Drīz pēc bīstamas traumas viņš devās uz Vāciju un apguva militāras zināšanas Kara flotē Meklenburgas apgabalā, Vārenmīricā. Pēc laika Raimonds atkal atgriezās Latvijā un Latviešu leģiona 19. divīzijas sastāvā piedalījās aktīvās cīņās pret sarkanajiem okupantiem Kurzemes katlā. Pēc Vācijas kapitulācijas viņš tika arestēts pie Sabiles un kopā ar citiem latviešu leģionāriem izsūtīts uz Vorkutu Tālajos Ziemeļos.

Pēc pārciestā izsūtījuma un citām represijām Raimonds Muzikants nejutās garīgi salauzts un vēlējās piepildīt savu bērnu dienu sapni kļūt par tēlnieku. 1951. gadā viņš iestājās Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā, pēc kuras pabeigšanas veidotā skulpturālā strūklaka vēl aizvien grezno Jūrmalas parku Liepājā. 

1963. gadā R. Muzikants absolvē Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu. Ar atzīmi teicami novērtē viņa diplomdarbu “Celmlauzis” – 

vairāk nekā trīs metrus augstu skulptūru, kas veltīta latviešu nacionālās mākslas pamatlicējam Ādamam Alksnim.

Diemžēl diplomdarbs netika izkalts granītā, jo okupācijas varas iestādes atteicās šim nolūkam piešķirt nepieciešamos finansiālos līdzekļus, taču ne tikai tāpēc, ka skulptūra veltīta pirmajam latviešu nacionālās mākslas celmlauzim, bet arī tāpēc, ka tēlnieks to ir uzdrošinājies veidot kā nācijas spēku, kurš spēj uzveikt jebkuras grūtības. Šobrīd Celmlauža ģipša atlējums pilnā augumā ir apskatāms Ādama Alkšņa darbnīcā Rūjienā. 

Raimonda Muzikanta darbos ir saskatāms liels mākslinieka talants, tāpēc viņam nereti ir bijis jāsaskaras ar skaudību pat no studiju gadu pasniedzēju puses. Tēlniekam piemita spēcīga formas, plastikas un skaistuma izjūta, kas apvienota ar smalku tēla garīgās pasaules atainojumu. Skulptūrās un portretos meistars panācis ne tikai apbrīnojamu līdzību, bet arī jutīgi atklājis cilvēka raksturu, radot pārliecinošus, psiholoģiski precīzus tēlus. Turklāt mākslinieks ir darbojies ne tikai tēlniecības, bet arī dizaina un tehnisko izgudrojumu jomā. 1965. gadā Raimonds Muzikants ieguva autorapliecību par mikroautobusa RAF dizaina parauga izstrādi.

Tēlnieka Raimonda Muzikanta iedvesmotāja, atbalstītāja un labākā palīdze bija viņa dzīvesbiedre Ausma Muzikante. Raimonds un Ausma laulību reģistrēja 1960. gada 14. jūlijā, bet 16. jūlijā šīs ģimenes saites svētīja mācītājs Jānis Liepiņš Anglikāņu baznīcā. 

Es pie tevis traucos naktī, 

Tik pie tevis vēlos būt! 

Teic jel vārdu, vienu vārdu, 

Ko, man dzirdot, šaubas zūd.

(R. Muzikants)

Kopā izaudzināti četri bērni: Tālivaldis, Gundega, Viesturs un Līga. Tālivaldis ir tēlnieks, Gundega ilustrē grāmatas bērniem.  

R. Muzikants lepojās, ka okupācijas gados nav nodevis savu sirdsapziņu un nav veidojis darbus, kas slavinātu sarkanos okupantus, partiju un valdību. Viņš jau ar saviem pirmajiem soļiem mākslas laukā kļuva neērts okupācijas režīmam, tāpēc neguva oficiālu atzīšanu un popularitāti. Ikdienā tēlnieks piedzīvoja dažādas represijas, tāpēc negozējās slavas saulītē, bet ražīgi strādāja un veidoja pieminekļus, lai nopelnītu iztiku savai kuplajai ģimenei. Mākslinieks Raimonds Muzikants ir radījis vairāk nekā 40 skulpturālus darbus, kas uzstādīti kapos visā Latvijā. Daudzi atrodas arī Rīgas Meža kapos.

1988. gadā, drīz pēc Gunāra Astras nāves, Raimonds Muzikants uzsāka darbu pie Gunāra Astras kapa pieminekļa. Tieši pie R. Muzikanta vērsās G. Astras piederīgie, jo citi tēlnieki bailēs no represijām no šī dara bija atteikušies. 1991. gadā Meža kapos tika uzstādīts Raimonda Muzikanta granītā kaltais piemineklis Gunāram Astram, kas simbolizē latviešu nācijas cīņu ar okupantiem un sarauj uzliktās važas. 

Raimonds Muzikants mūžībā devās 2014. gada 6. augustā.

3. maijā Rūjienas Izstāžu zālē atklās Raimonda Muzikanta simtgadei veltītu izstādi.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AS “Sadales tīkls” (reģistrācijas Nr.40003857687) nodrošina elektroenerģijas savienojumu vairāk nekā 790 000 klientu pieslēgumu visā  Latvijā. Mēs ilgtermiņā rūpējamies par droša, vieda un efektīva elektrotīkla attīstību, lai nodrošinātu klientiem kvalitatīvu elektroapgādi un veicinātu sabiedrības labklājību, drošību un izaugsmi. Aicinām darbā specializētā automobiļa vadītāju   (profesijas kods –833208) Darba vieta: Valmiera, Raiņa iela 12B Darbs uz nenoteiktu laiku, pilna slodze. Atalgojums sākot no 1410,00 EUR līdz 1580,00 EUR bruto mēnesī Mēs Tev uzticēsim veikt elektropārvades līniju trašu tīrīšanas darbus ar speciālo tehniku un instrumentiem veikt kravu pārvadājumus un strādāt ar specializēto tehniku elektropārvades līniju remonta darba izpildē veikt ikdienas tehnisko apkopi un piedalīties darba pienākumu veikšanai nodoto transportlīdzekļu uzturēšanas un remonta darbos darbs saistīts ar komandējumiem. Piesakies, ja Tev ir • vēlme un interese strādāt ar dažāda veida specializēto tehniku • vispārējā vidējā izglītība • B, BE, C un CE kategorijas autovadītāja apliecība un braukšanas pieredze • profesionālā transportlīdzekļu vadītāju kategorija (95.kods) • TR2 kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecība un braukšanas pieredze • pieredze tehnikas remontā • valsts valodas zināšanas pamata līmenī (A2) • prasme darbā ar datoru (MS Office) Esot mūsu komandā, Tu iegūsi: uz tehnoloģijām balstītu mūsdienīgu darba vidi vienā no Latvijas vadošajiem uzņēmumiem veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu apmācību darba vietā profesionālās izaugsmes iespējas profesionālus un atsaucīgus kolēģus Pieteikumus gaidīsim līdz 04.06.2024. Pieteikuma vēstuli un CV, neiekļaujot sensitīvu informāciju (piem. foto, tautību, vecumu utt.), ar norādi “Specializētā automobiļa vadītājs/-a Valmierā" sūti uz e-pastu:darbs@sadalestikls.lv vai piesakies mājaslapā: www.sadalestikls.lv/lv/darba-iespejas Iesniegto informāciju uzglabāsim 4 mēnešus. Ar detalizētu informāciju par AS "Sadales tīkls" veikto personas datu apstrādi var iepazīties mājas lapas www.sadalestikls.lv sadaļā "PERSONAS DATU APSTRĀDE"- "Personas datu apstrāde pretendentu atlases procesā". Iesniegtā informācija atlases caurspīdīguma nodrošināšanas un darbinieku interešu pārstāvības mērķa sasniegšanai var tikt nodota LAB "Enerģija", www.energija.lv. Iebildumu gadījumā informē mūs, e-pasts: darbs@sadalestikls.lv Ja ir papildus jautājumi, raksti uz epastu: darbs@sadalestikls.lv Profesija: SPECIALIZĒTĀ /AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 12B, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Elektronika / Enerģētika / Elektroenerģija Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-04 Kontaktpersona: Personāla daļa darbs@sadalestikls.lv Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri