Valmieras Ziņas

Eksperts: Pandēmijas izraisītā iedzīvotāju paradumu maiņa ir ieviesusi būtiskas korekcijas nekustamo īpašumu nozarē

Lasīšanas laiks: 5 min

Ārkārtējās situācijas dēļ valstī noteiktie ierobežojumi ir būtiski skāruši dažādas tautsaimniecības nozares, tostarp uz nekustamo īpašumu jomu. Uzņēmumu dīkstāve un slēgšana negatīvi ietekmē arī nekustamo īpašumu tirgu, taču ir uzņēmēji, kas šo krīzi saskata kā iespēju biznesa attīstībai. 

Nekustamo īpašumu eksperts, kurš darbojas Valmierā un visā Vidzemē, portālam “Valmieras Ziņas” atzina:

“Nozarē panikas nav. Esmu piedzīvojis savā karjerā četras krīzes un droši vien piedzīvošu vēl vairākas. Tās ir ierasta parādība ekonomikā. Tikai, atšķirībā no cikliskajām krīzē, šoreiz to ir izraisījusi pandēmija. 

Es situāciju tirgū salīdzinātu ar braucienu pa ceļu, kurā ir kārtējais līkums ar apledojumu un slidenu brauktuvi. Kā mēs katrs izbrauksim šo līkumu, ir atkarīgs no mūsu meistarības un no tā, cik laba mums ir automašīna, cik labas riepas un citiem faktoriem. Taču uz ceļa vismaz ir ceļazīmes, kas brīdina par līkumu un liek samazināt ātrumu. Dzīvē šādas ceļazīmes nav. Nav arī norādīts intervāls, cik garā posmā turpināsies bīstamie apstākļi. Tādēļ neviens nezina, kad šī krīze beigsies. Mēs vēl esam “līkuma” vidū. Sekojot līdzi situācijai pasaule, man ir sajūta, ka dažādi ierobežojumi turpināsies vismaz pusgadu vai gadu.

Katrā krīzē ir daudz jaunu iespēju, un katru krīzi dažādi ekonomikas sektori pārvar atšķirīgi, jo apstākļi katrā nozarē ir atšķirīgi.

Iepriekšējā globālā krīze no 2007. līdz 2010.gadam bija izteikti nekustamo īpašumu un finanšu sektora krīze. Savukārt šī ir visu ekonomikas sektoru vienlaicīga krīze, lai gan ietekme uz katru no sektoriem un atsevišķiem uzņēmumiem ir atšķiras. Piemēram, kā redzams arī pēc situācijas Valmierā sabiedriskās ēdināšanas jomā, aizvadītā gada laikā ir uzņēmumi, kas slēgti pavisam, ir tādi, kuri uz laiku ir pārtraukuši darbi, ir tādi, kas turpina strādāt, pielāgojoties jauniem apstākļiem, bet ir daži, kas ir no jauna izveidoti par spīti krīzei. Tātad, vienlīdzīgos apstākļos ir uzņēmumi, kur spēj darboties, bet citi to nespēja vai nevēlas. Līdzīga situācija ir skaistumkopšanas nozarē un citās jomās. Kāds izdzīvo, kāds pārtrauc darbību. Taču tas nenozīmē, ka tirgū neienāk jauni dalībnieki un neturpina biznesu.

Mana sajūta ir tāda, ka no slēgtajiem uzņēmumiem Valmierā netiks atvērti 10%, bet pārējie kaut kādā veidā turpinās darbu pēc ierobežojumu atcelšanas. Taču precīzi to mēs redzēsim, kad būsim izbraukuši “līkumu” un ierobežojumi tiks mazināti vai atcelti.”

Jānis Biernis atzina, ka tiek saņemti daudzi iesniegumi no nomniekiem ar lūgumu palīdzēt krīzes situācijā, samazinot nomas maksu. Taču katrs gadījums tiek izskatīts individuāli, izvērtējot iepriekšējo maksāšanas vēsturi, kā arī uzņēmuma potenciālu pārvarēt krīzi un vēlmi darboties turpmāk. “Katram ir jāpalīdz saprāta robežās. Taču ēkas īpašnieks nevar uzņemties risināt nomnieku problēmas. Atšķirībā no uzņēmējiem, telpu īpašnieki nav saņēmuši nekādu atbalstu no valsts. Pašvaldība 2020.gadā atlika nekustamā īpašuma nodokļa apmaksu uz līdz rudenim, taču beigās tāpat visa summa bija jāsamaksā.”

Nekustamo īpašumu nozares eksperts skaidroja, ka pandēmija ir mainījusi patērētāju ieradumus, kas liek mainīties arī uzņēmumiem, līdz ar to ietekmējot nekustamo īpašumu tirgu. Pieaugošie interneta tirdzniecības apjomi neizbēgami radīs izmaiņas pieprasījumā pēc tirdzniecības telpām. Daudziem pārejot uz attālinātu darbu, ir samazinājies pieprasījums pēc lielām biroju platībām, taču īpaši pieprasīti ir mazie ofisi. Taču Valmierā piedāvājums šajā ziņā ir ierobežots.

“Pirms gada masveidā sākās pāreja uz attālinātu darbu. Daudzi pa šo laiku ir “uzcepušies”, strādājot mājās, kad paralēli vēl ir jāpalīdz bērniem mācībās, un labprāt atkal strādātu birojā, taču tirgus nespēj tik ātri pielāgoties un apmierināt lielo pieprasījumu.”

Protams, ne visās jomās ir iespējams strādāt attālināti. Piemēram, skaistumkopšanas nozarē vienmēr būs nepieciešamas telpas klientu pieņemšanai, tādēļ šajā nekustamo īpašumu sektorā izmaiņas būs mazākas.

Rūpniecības uzņēmumi, izņemot dažus, Valmierā turpina darbu. Taču dažiem nācies pārtraukt darbību, jo pandēmijas dēļ tika būtiski ietekmēta izejvielu un detaļu piegāžu ķēde. Par produkcijas pieprasījumu sūdzēties gan nevar. Gluži pretēji, ir uzņēmumi, kas nespēj izpildīt visus pasūtījumus. Tomēr uzņēmēji ir nogaidoši, jo nav skaidrības, cik ilgi šāda situācija turpināsies. Ja šāds pieprasījums pēc produkcijas turpināsies pēc pandēmijas beigām, uzņēmēji būtu gatavi paplašināt ražošanu. Līdz ar to varētu palielināties pieprasījums pēc ražošanas telpām.

Pandēmija izraisījusi cilvēku paradumu maiņu arī mājokļu sektorā. Pēdējā gada laikā būtiski pieaugusi interese par privātmājām, brīvdienu mājām un mazdārziņiem. “Es to skaidroju ar prioritāšu maiņu. Ceļot uz ārzemēm nevar, daudzi veikali ir slēgti.

Nauda cilvēkiem ir, taču to nav kur tērēt. Tādēļ cilvēki sāk domāt, kā uzlabot savu dzīves apstākļus.

Daudzi vēlas tikt laukā no daudzdzīvokļu mājas ar daudzajiem kaimiņiem uz privātmāju, kur ir mazāk ierobežojumu un var brīvi iziet savā pagalmā. To it sevišķi spilgti daudzi izjuta pēc komandantstundas ieviešanas. Šī paša iemesla dēļ ir lielāka interese par lauku īpašumiem un mazdārziņiem, kur vismaz vasarā var gūt atelpu. Lai arī interese ir pieaugusi daudzkārt, piedāvājums ir saglabājies iepriekšējā līmenī, jo gandrīz nekas jauns būvēts netiek. Vēl viens faktors, kas liek cilvēkiem domāt par privātmāju, lielāku dzīvokli vai papildus dzīvokļa iegādi, ir attālinātais darbs un mācības.

Ja pirms pandēmijas parasti ģimene pavadīja laiku kopā vakaros un brīvdienās, tad pašlaik daudzi ir “iespundēti” četrās sienās gandrīz visu diennakti, kas jau apdraud psihisko un fizisko veselību.”

Eksperts gan norādīja, ka katrs savu mājokļa problēmu var risināt pieejamā budžeta robežās, jo bankas ļoti rūpīgi izvērtē katra klienta finansiālo situāciju un kredītus izsniedz piesardzīgi. Lai gan kopumā iedzīvotāju finansiālā situācija Latvijā ir daudz labāka, nekā iepriekšējās globālās krīzes laikā, taču daudzi atceras gūto mācību un nesteidz tērēt uzkrājumus. Tādēļ lielā interese par mājokļiem ne vienmēr materializējas reālos pirkumos.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Naukšēnu vidusskola (ar 01.08.2024. – Naukšēnu pamatskola) (turpmāk – Iestāde) 2024./2025.m.g. aicina darbā fizikas skolotāju 8.-9.klasēm (4 kontaktstundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Naukšēnu vidusskola, Naukšēni, Naukšēnu pagasts, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • īstenot fizikas programmu pamatskolā (izglītības programma 21011111) atbilstoši Valsts izglītības standartam; • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķiem un uzdevumiem; un ja Tev ir: • izglītība, kvalifikācija un pedagogu profesionālās kompetences pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • valsts valodas prasme atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās kompetences pilnveides iespējas. Profesionālās darbības aprakstu (CV) un izglītības dokumenta kopiju/-as lūdzam iesniegt personīgi (adrese: Naukšēnu vidusskola, Naukšēni, Naukšēnu pagasts, Valmieras novads) vai e-pastā nauksenu.vidusskola@valmiera.edu.lv līdz 2024.gada 12.augustam. Tālrunis informācijai: 28677285. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Naukšēnu vidusskola, Naukšēni, Naukšēnu pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-08-12 Kontaktpersona: nauksenu.vidusskola@valmiera.edu.lv 28677285

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” (turpmāk – Iestāde) ar 2024.gada 1.septembri aicina darbā speciālo pedagogu (1,0 likme jeb 30 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • īstenot pirmsskolas izglītības programmas apguvi izglītojamajiem ar speciālām vajadzībām; • sadarboties ar izglītojamo vecākiem un skolotājiem, sniegt konsultācijas un skaidrojumu par veiktās izpētes rezultātiem, attīstības dinamiku un ieteikumus turpmākam izglītības procesam; • sagatavot rakstveida atzinumus par izglītojamo pārbaudes rezultātiem; • plānot un organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķiem un uzdevumiem; • aktīvi iesaistīties Atbalsta komandas darbā; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālas garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2024.gada 23.augustam personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 64231434. Informējam, ka pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SPECIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-08-23 Kontaktpersona: spriditis@valmiera.edu.lv 64231434

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” ar 2024.gada 1.septembri aicina darbā pirmsskolas izglītības sporta skolotāju (1,0 likme jeb 40 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme:  plānot un nodrošināt kvalitatīvu, izglītojamo vecumam atbilstošu mācību procesu;  veikt bērna attīstības traucējuma korekciju, konsultēt bērnu vecākus bērnu fiziskās attīstības jautājumos, apmācīt vienkāršu vingrinājumu veikšanai mājās;  radīt labvēlīgu vidi un apstākļus katra bērna vispusīgai personības attīstībai, ievērojot pirmsskolas vecuma bērnu vajadzības, pieredzi, domāšanas veidu, spējas, veselības stāvokli un sniegt īpašu atbalstu bērniem, kuriem ir valodas traucējumi;  plānot savu darbību, sagatavojot nepieciešamo dokumentāciju e-vidē; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālas garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2024.gada 23.augustam personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 64231434. Informējam, ka pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SPORTA SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-08-23 Kontaktpersona: spriditis@valmiera.edu.lv 64231434

Mūsu partneri