Valmieras Ziņas

Eksperts: Pandēmijas izraisītā iedzīvotāju paradumu maiņa ir ieviesusi būtiskas korekcijas nekustamo īpašumu nozarē

Lasīšanas laiks: 5 min

Ārkārtējās situācijas dēļ valstī noteiktie ierobežojumi ir būtiski skāruši dažādas tautsaimniecības nozares, tostarp uz nekustamo īpašumu jomu. Uzņēmumu dīkstāve un slēgšana negatīvi ietekmē arī nekustamo īpašumu tirgu, taču ir uzņēmēji, kas šo krīzi saskata kā iespēju biznesa attīstībai. 

Nekustamo īpašumu eksperts, kurš darbojas Valmierā un visā Vidzemē, portālam “Valmieras Ziņas” atzina:

“Nozarē panikas nav. Esmu piedzīvojis savā karjerā četras krīzes un droši vien piedzīvošu vēl vairākas. Tās ir ierasta parādība ekonomikā. Tikai, atšķirībā no cikliskajām krīzē, šoreiz to ir izraisījusi pandēmija. 

Es situāciju tirgū salīdzinātu ar braucienu pa ceļu, kurā ir kārtējais līkums ar apledojumu un slidenu brauktuvi. Kā mēs katrs izbrauksim šo līkumu, ir atkarīgs no mūsu meistarības un no tā, cik laba mums ir automašīna, cik labas riepas un citiem faktoriem. Taču uz ceļa vismaz ir ceļazīmes, kas brīdina par līkumu un liek samazināt ātrumu. Dzīvē šādas ceļazīmes nav. Nav arī norādīts intervāls, cik garā posmā turpināsies bīstamie apstākļi. Tādēļ neviens nezina, kad šī krīze beigsies. Mēs vēl esam “līkuma” vidū. Sekojot līdzi situācijai pasaule, man ir sajūta, ka dažādi ierobežojumi turpināsies vismaz pusgadu vai gadu.

Katrā krīzē ir daudz jaunu iespēju, un katru krīzi dažādi ekonomikas sektori pārvar atšķirīgi, jo apstākļi katrā nozarē ir atšķirīgi.

Iepriekšējā globālā krīze no 2007. līdz 2010.gadam bija izteikti nekustamo īpašumu un finanšu sektora krīze. Savukārt šī ir visu ekonomikas sektoru vienlaicīga krīze, lai gan ietekme uz katru no sektoriem un atsevišķiem uzņēmumiem ir atšķiras. Piemēram, kā redzams arī pēc situācijas Valmierā sabiedriskās ēdināšanas jomā, aizvadītā gada laikā ir uzņēmumi, kas slēgti pavisam, ir tādi, kuri uz laiku ir pārtraukuši darbi, ir tādi, kas turpina strādāt, pielāgojoties jauniem apstākļiem, bet ir daži, kas ir no jauna izveidoti par spīti krīzei. Tātad, vienlīdzīgos apstākļos ir uzņēmumi, kur spēj darboties, bet citi to nespēja vai nevēlas. Līdzīga situācija ir skaistumkopšanas nozarē un citās jomās. Kāds izdzīvo, kāds pārtrauc darbību. Taču tas nenozīmē, ka tirgū neienāk jauni dalībnieki un neturpina biznesu.

Mana sajūta ir tāda, ka no slēgtajiem uzņēmumiem Valmierā netiks atvērti 10%, bet pārējie kaut kādā veidā turpinās darbu pēc ierobežojumu atcelšanas. Taču precīzi to mēs redzēsim, kad būsim izbraukuši “līkumu” un ierobežojumi tiks mazināti vai atcelti.”

Jānis Biernis atzina, ka tiek saņemti daudzi iesniegumi no nomniekiem ar lūgumu palīdzēt krīzes situācijā, samazinot nomas maksu. Taču katrs gadījums tiek izskatīts individuāli, izvērtējot iepriekšējo maksāšanas vēsturi, kā arī uzņēmuma potenciālu pārvarēt krīzi un vēlmi darboties turpmāk. “Katram ir jāpalīdz saprāta robežās. Taču ēkas īpašnieks nevar uzņemties risināt nomnieku problēmas. Atšķirībā no uzņēmējiem, telpu īpašnieki nav saņēmuši nekādu atbalstu no valsts. Pašvaldība 2020.gadā atlika nekustamā īpašuma nodokļa apmaksu uz līdz rudenim, taču beigās tāpat visa summa bija jāsamaksā.”

Nekustamo īpašumu nozares eksperts skaidroja, ka pandēmija ir mainījusi patērētāju ieradumus, kas liek mainīties arī uzņēmumiem, līdz ar to ietekmējot nekustamo īpašumu tirgu. Pieaugošie interneta tirdzniecības apjomi neizbēgami radīs izmaiņas pieprasījumā pēc tirdzniecības telpām. Daudziem pārejot uz attālinātu darbu, ir samazinājies pieprasījums pēc lielām biroju platībām, taču īpaši pieprasīti ir mazie ofisi. Taču Valmierā piedāvājums šajā ziņā ir ierobežots.

“Pirms gada masveidā sākās pāreja uz attālinātu darbu. Daudzi pa šo laiku ir “uzcepušies”, strādājot mājās, kad paralēli vēl ir jāpalīdz bērniem mācībās, un labprāt atkal strādātu birojā, taču tirgus nespēj tik ātri pielāgoties un apmierināt lielo pieprasījumu.”

Protams, ne visās jomās ir iespējams strādāt attālināti. Piemēram, skaistumkopšanas nozarē vienmēr būs nepieciešamas telpas klientu pieņemšanai, tādēļ šajā nekustamo īpašumu sektorā izmaiņas būs mazākas.

Rūpniecības uzņēmumi, izņemot dažus, Valmierā turpina darbu. Taču dažiem nācies pārtraukt darbību, jo pandēmijas dēļ tika būtiski ietekmēta izejvielu un detaļu piegāžu ķēde. Par produkcijas pieprasījumu sūdzēties gan nevar. Gluži pretēji, ir uzņēmumi, kas nespēj izpildīt visus pasūtījumus. Tomēr uzņēmēji ir nogaidoši, jo nav skaidrības, cik ilgi šāda situācija turpināsies. Ja šāds pieprasījums pēc produkcijas turpināsies pēc pandēmijas beigām, uzņēmēji būtu gatavi paplašināt ražošanu. Līdz ar to varētu palielināties pieprasījums pēc ražošanas telpām.

Pandēmija izraisījusi cilvēku paradumu maiņu arī mājokļu sektorā. Pēdējā gada laikā būtiski pieaugusi interese par privātmājām, brīvdienu mājām un mazdārziņiem. “Es to skaidroju ar prioritāšu maiņu. Ceļot uz ārzemēm nevar, daudzi veikali ir slēgti.

Nauda cilvēkiem ir, taču to nav kur tērēt. Tādēļ cilvēki sāk domāt, kā uzlabot savu dzīves apstākļus.

Daudzi vēlas tikt laukā no daudzdzīvokļu mājas ar daudzajiem kaimiņiem uz privātmāju, kur ir mazāk ierobežojumu un var brīvi iziet savā pagalmā. To it sevišķi spilgti daudzi izjuta pēc komandantstundas ieviešanas. Šī paša iemesla dēļ ir lielāka interese par lauku īpašumiem un mazdārziņiem, kur vismaz vasarā var gūt atelpu. Lai arī interese ir pieaugusi daudzkārt, piedāvājums ir saglabājies iepriekšējā līmenī, jo gandrīz nekas jauns būvēts netiek. Vēl viens faktors, kas liek cilvēkiem domāt par privātmāju, lielāku dzīvokli vai papildus dzīvokļa iegādi, ir attālinātais darbs un mācības.

Ja pirms pandēmijas parasti ģimene pavadīja laiku kopā vakaros un brīvdienās, tad pašlaik daudzi ir “iespundēti” četrās sienās gandrīz visu diennakti, kas jau apdraud psihisko un fizisko veselību.”

Eksperts gan norādīja, ka katrs savu mājokļa problēmu var risināt pieejamā budžeta robežās, jo bankas ļoti rūpīgi izvērtē katra klienta finansiālo situāciju un kredītus izsniedz piesardzīgi. Lai gan kopumā iedzīvotāju finansiālā situācija Latvijā ir daudz labāka, nekā iepriekšējās globālās krīzes laikā, taču daudzi atceras gūto mācību un nesteidz tērēt uzkrājumus. Tādēļ lielā interese par mājokļiem ne vienmēr materializējas reālos pirkumos.

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Nacionālie Bruņotie Spēki Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde (reģ.Nr. 90000040549) VALMIERĀ un GULBENES NOVADA STĀMERIENĀ aicina pieteikties pievienoties dienestam KAREIVJUS Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē tiek veidota jauna profesionālā dienesta apakšvienība. Apakšvienības sastāvs tiek komplektēts ar kandidātiem, kuri ir beiguši vismaz pamatizglītību, arodskolas un citas profesionālās izglītības iestādes bruņotajiem spēkiem nepieciešamajās specialitātēs. Latvijas armija aicina: Esi viens no mums - kļūsti karavīrs! PAMATPRASĪBAS: Latvijas Republikas pilsonis/-e vecumā no 18 līdz 40 gadiem; Valsts valodas zināšanas; Nav kriminālās sodāmības; Atbilstošs veselības stāvoklis un fiziskā sagatavotība; Vismaz pamatizglītība. PIEŅEMŠANA: Iesniedz atlasei nepieciešamos dokumentus; Nokārto atlasi (medicīnisko un fiziskās sagatavotības pārbaudes, psiholoģisko izpēti); Paraksti līgumu un uzsāc profesionālo dienestu. PIEDĀVĀJAM: Dažādu speciālistu amatus kareivju, instruktoru vai virsnieku profesijās; Bezmaksas apmācību un karjeras izaugsmi; GARANTIJAS: Motivējošu atalgojumu sākot no 900 EUR un piemaksas karavīrs saņem mēnešalgu atkarībā no viņa dienesta pakāpes, izdienas un militārās izglītības; mēnešalgu nosaka arī atbilstoša kvalifikācijas kategorija, kas to var palielināt līdz pat 30%; karavīrs saņem piemaksas par dienestu starptautiskajās operācijās, pedagoģisko darbu, par apmācību vadību, kā arī naudas balvas. Plašas sociālās garantijas Veselības aprūpi, zobārstniecības pakalpojumus, optisko redzes korekciju līdzekļu iegādes kompensāciju; Atvaļinājuma pabalstu, apmaksātu papildatvaļinājumu, apmaksātu mācību atvaļinājumu; Ar pārcelšanos saistīto izdevumu kompensāciju; Mantisko apgādi (formas tērpi, apavi un apakšveļa, speciālais apģērbs, apavi un aizsargierīces); Kompensāciju mācību izdevumu segšanai, ja karavīrs mācās valsts akreditētā izglītības iestādē; Karavīru bērnus ir tiesības ārpus kārtas iekārtot pirmsskolas izglītības iestādēs; Garantētu izdienas pensiju, kas var sasniegt līdz pat 80 % no saņemtā atalgojuma,  Atvaļināta karavīra veselības aprūpi, PIETEIKŠANĀS: Zvani – 26317364. Profesija: KAREIVIS /MATROZIS (JŪRAS SPĒKOS) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 54, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-09-12 Kontaktpersona: Zvani uz Zemessardzes 22.kaujas nodrošinājuma bataljonu – 26317364. Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā sociālo pedagogu.   Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarbībā ar sociālajiem dienestiem, bāriņu un pagasttiesām, citām valsts un pašvaldību iestādēm sekmējot bērnu un jauniešu sociālo vajadzību nodrošināšanu; • sadarboties ar pedagogiem, izglītības iestādes vadību, izglītojamiem un izglītojamo vecākiem mācību darbā, kā arī komunicēt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties izglītības iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Sociālā pedagoga amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola (turpmāk – Skola) uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā izglītības psihologu/-i uz 0.5 likmēm Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības un audzināšanas procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši Skolas mērķim un uzdevumiem; • veikt izglītojamo psiholoģisko izpēti, sagatavot atzinumus un ieteikumus izglītojamo atbalsta procesam mācībās un adaptācijas periodā; • plānot un realizēt Skolas atbalsta komandas darbu; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • zināšanas par izglītības jomas un psihologa darbības reglamentējošiem tiesību aktiem; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasme strādāt komandā, atbildība, elastība un iniciatīva; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties Skolas izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Psihologa/-es amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Mūsu partneri