Valmieras Ziņas

Egils Levits: Pašvaldību reforma nav tikai efektivitātes, bet arī identitātes jautājums (1)

Sestdien, 23. februārī, Valmieras integrētā bibliotēkā notika jurista un politologa Egila Levita atklātā lekcija un diskusija “Vērtības Eiropas Savienībā un Latvijā”, kurā piedalījās liels skaits interesentu. Pieredzējušais jurists lekcijā skaidroja vērtību nozīmi valsts un sabiedrības kontekstā un dalījās savā pieredzē, kā Eiropas Savienības pamatvērtības tiek piemērotas tiesiskajā praksē.

Egils Levits arī sniedza interviju portālam “Valmieras Ziņas”, atbildot uz Latvijas sabiedrībā un politikā aktuālajiem jautājumiem.

Jūs esat bijis viens no 1990.gadā 4.maijā pieņemtās Neatkarības deklarācijas, 2014.gadā pieņemtā Satversmes ievada un citu likumdošanas aktu līdzveidotājiem. Kā jūs vērtējat Latvijas attīstību kopš neatkarības atjaunošanas? Vai ir bijuši kādi juridiskās bāzes trūkumi, kas traucējuši valsts attīstībai?

Latvijas attīstības virziens ir bijis pareizs, taču ātrums nav bijis optimāls. Ja mēs būtu rīkojušies prātīgi, mērķtiecīgi un tālredzīgi, valsts šobrīd būtu sasniegusi augstāku attīstības līmeni. Kādēļ mēs neesam izmantojuši visu attīstības potenciālu, šis jautājums ir saistīts ar to, kā sabiedrība izprot sevi un apkārtējo situāciju, kā tiek veidotas demokrātiskās institūcijas, ievēlot Saeimu un pašvaldības. Ir bijušas fāzes, kad mēs mērķtiecīgāk virzījāmies uz priekšu, un ir bijušas fāzes, kad rīkojāmies aplami. Piemēram, pirms desmit gadiem piedzīvotā ekonomiskā krīze bija pa pusei globālās recesijas radīta, bet mēs to dubultīgi padziļinājām ar mazjēdzīgo “gāze grīdā” politiku. Līdz ar to mūsu ārā rāpšanās no krīzes bija dubultgrūta, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm.

Kā jurists es visumā esmu apmierināts ar Latvijas valsts tiesisko ietvaru. Drīzāk pastāv problēmas ar likumu piemērošanu. Taču kopumā mēs nebūt neesam sliktākie Eiropas Savienībā. Valsts ir kā māja, kuru visu laiku vajag uzturēt un pielabot. Ja nekas netiek darīts, tad pēc kāda laika tā sabrūk. Tas pats attiecas uz tiesisko ietvaru valstī. Tādēļ mūsu Satversmē kopš neatkarības atjaunošanas ir veiktas vairākas “piebūves”. Piemēram, 1998.gadā tika ieviesta pamattiesību sadaļa un 2014.gadā – Satversmes ievads.

Tuvojoties Valsts prezidenta vēlēšanām, no jauna tiek aktualizēta jūsu kandidatūra. Vai jūs plānojat iesaistīties šajā procesā?

2015.gadā es biju izvirzīts par prezidenta kandidātu. Toreiz es piekritu kandidēt principiālu iemeslu dēļ, lai gan bija skaidrs, ka es nevaru tikt ievēlēts, jo bija vienošanās par citu kandidātu. Es gribēju parādīt, ka ir iespējama alternatīva un nevar iepriekš visu “noshēmot”. Attiecībā uz pašreizējo situāciju es konstatēju, ka par mani runā un cilvēki nosauc manu kandidatūru. To es nevaru aizliegt. Es gribu uzsvērt, ka neesmu kandidāts, jo formāli neviena partija mani nav izvirzījusi. Tas arī būtu pāragri. Ja šāda vienošanās vairākumam Saeimā būtu, es vēl pārdomātu. Taču pirms tam nav vērts domāt, kas būtu, “ja tantei būtu riteņi”.

Pieņemsim, ka jūs tomēr kandidēsiet uz Valsts prezidenta amatu. Ko jūs atbildētu tiem, kur pārmetīs vietējās situācijas nepārzināšanu, jo ilgu laiku esat pavadījis ārpus Latvijas?

Es pašlaik strādāju Eiropas Savienības tiesā Luksemburgā, taču pastāvīgi dzīvoju arī Latvijā. Es esmu no Rīgas, Pārdaugavas, āgenskalnietis ceturtajā paaudzē. Tas, ka cilvēks strādā ārzemēs, mūsdienu mobilitātes apstākļos nenozīmē to, ka viņš ir zaudējis saikni ar savu valsti. Es pastāvīgi esmu iesaistīts Latvijas dzīvē, līdzdarbojos sabiedriskajos procesos, lasu lekcijas un bieži pavadu nedēļas nogales savās mājās Latvijā. Man ir radi visos Latvijas novados, izņemot Zemgali. Es teiktu, ka mana saistība ar Latvija ir tikpat liela, kā jebkuram šeit dzīvojošam cilvēkam.

Kāda ir jūsu attieksme pret gaidāmo administratīvi-teritoriālo reformu?

Pašvaldību reformai ir jābūt vienlaikus orientētai uz diviem mērķiem. Taču patlaban es redzu, ka diskusija ir virzīta tikai uz vienu mērķi – kā efektivizēt pašvaldību darbu. Šim nolūkam ir nepieciešams noteikts iedzīvotāju skaits. Ja pašvaldība ir pārāk maza, tā nespēj pietiekami efektīvi pildīt savas funkcijas, kas visām pašvaldībām jānodrošina vienādā apjomā. Tādēļ ir jāatrod optimāls modelis, kas nosaka iedzīvotāju skaitam atbilstošas funkcijas. Pēc būtības tas nozīmē virzību uz lielākām pašvaldībām. Manuprāt, reformas rezultātā pieejamo pakalpojumu klāsts iedzīvotājiem nedrīkst samazināties. Noteikts pakalpojumu klāsts ir jānodrošina jebkurā vietā Latvijā, neatkarīgi no tā, cik tālu atrodas pašvaldības administratīvais centrs. Veidi, kā pakalpojumi tiek sniegti, var atšķirties, piemēram, nodrošinot transportu iedzīvotājiem, lai viņi varētu nokļūt uz skolu, pie ārsta un saņemt citus pakalpojumus. Lai gan kopumā pastāv tendence iedzīvotāju mobilitātei palielināties, nedrīkst aizmirst par tiem cilvēkiem, kuriem ir ierobežotas mobilitātes iespējas. Tādēļ reforma ir ļoti komplekss jautājums.

Otrais, bet tikpat svarīgais pašvaldību reformas mērķis ir nodrošināt, lai cilvēku piesaiste, tostarp kultūrvēsturiskā ziņā, pašvaldībai netiktu grauta, bet tiktu veicināta. Tas nav administratīvs, bet identitātes jautājums. Manuprāt, ir ļoti slikti, ka izzūd vēsturiskās vietas. Lai saglabātu mazās administratīvās vienības, tām ir jāpiešķir funkcijas, ko tās spēj īstenot. Piemēram, kāds neliels pagasts uz vietas varētu izlemt, kur tiek ierīkota autobusa pietura, savukārt ceļa uzturēšana būtu lielākas administratīvās vienības kompetencē. Pašvaldību sistēma ir jāveido no vairākiem funkciju un kompetenču līmeņiem, sākot no vairāku pašvaldību sadarbības un pagastu līmeņa, nododot katrā līmenī piemērotas funkcijas, ko tas spēj “nest”. Līdz ar to mēs kā pilsoņi būsim vienlaicīgi iesaistīti ar lemšanas tiesībām visos līmeņos, sākot ar savu pagastu līdz pat valsts līmenim.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    Imants - 03.03.2019 Atbildēt

    Pirmkārt jau sākotnēji dalot nodokļus un funkcijas tika pieļauta kļūda – valstij vajadzēja nodalīt vairāk nodokļu naudas un vairāk funkciju, pašvaldībām mazāk. Šobrīd dažubrīd liekas, ka nevis valdība vada valsti, bet pašvaldību vadītāji. Tas ļautu arī izslēgtu, ka pašvaldības, kuras saņem līdzekļus no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, saviem vēlētājiem ”uzsauc” tādas privilēģijas, kādas nav iemaksas veicošajās pašvaldībās. Daudzas reformas notiktu ātrāk. Man nav iebildumu, ja pašvaldība, kura veic iemaksas, uztur skolu, kurā skolnieks izmaksā 2 – 4 x dārgāk, sporta zāli, peldbaseinu, bezmaksas pilsētas transportu u.t.t. Bet ja to dara pašvaldības, kuras saņem no citām citu nodokļu maksātāju naudu, tad tas nebūtu pieļaujams.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā vajag uzstādīt fotoradarus?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "Ēdiens.lv" STEIDZAMI aicina darbā VECĀKO PAVĀRU pirmsskolas iestādes „Burtiņš“ ēdnīcā Ozolu ielā 2A, Valmiermuižā, Valmieras pagastā, Burtnieku novadā. Darba pienākumi: Ēdiena gatavošana atbilstoši uzņēmuma standartiem; Sagatavot pamatprodukciju, kura iekļauta ēdienkartē; Ēdienu kvalitātes sistemātiska kontrole; Ievērot tehnoloģisko procesu atbilstoši noteiktajām receptēm; Ēdiena pasniegšana skolēniem. No Jums sagaidām: Atbilstošu izglītību (pārtikas jomā); Darba pieredzi sabiedriskās ēdināšanas jomā. Vēlama pieredze ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanā līdzīgā iestādē (piemēram, izglītības iestāde, medicīnas iestāde, sociālās aprūpes centrs); Spēja organizēt savu darbu; Augsta atbildības sajūta; Higiēnas un paškontroles normu ievērošana; Latviešu valodas zināšanas. Mēs piedāvājam: Bezmaksas pusdienas; Stabilu atalgojumu; Draudzīgu kolektīvu; Sociālās garantijas. Darba laika veids un režīms: normālais darba laiks, darba dienās no plkst. 7:00 līdz 15:00, sestdienas, svētdienas un svētku dienas brīvas. Alga (BRUTO): stundas tarifa likme 2.80 EUR/stundā. Pieteikties, sūtot CV ar norādi „Vecākais pavārs Valmieras pagastā“ uz e-pastu info.riga@ediene.lv vai zvanot uz tālruni 26406262. Profesija: VECĀKAIS PAVĀRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Ozolu iela 2A, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-18 Kontaktpersona: CV ar norādi „Vecākais pavārs Valmieras pag.“ sūtīt uz info.riga@ediene.lv vai zvanīt 26406262.

Vidzemes slimnīca aicina savā komandā INTERNISTU Terapijas nodaļā Galvenie amata pienākumi: veikt internā profila pacienta saslimšanu diagnostiku, ārstēšanu saskaņā ar profesionālo asociāciju vadlīnijām, Slimnīcas iekšējiem standartiem, instrukcijām; analizēt ārstnieciskā procesa dinamiku un pēctecību, ieviest jauninājumus ārstniecības uzlabošanai; sniegt pacientiem un to tuviniekiem saprotamā veidā informāciju par slimības diagnozi, izmeklēšanas un ārstēšanas plānu; aizpildīt medicīnisko dokumentāciju atbilstoši Slimnīcas iekšējiem un ārējiem normatīviem aktiem un lietvedības prasībām. Prasības kandidātiem: augstākā medicīniskā izglītība (internista sertifikāts); reģistrācija ārstniecības personu reģistrā; spēja strādāt patstāvīgi un komandā; spēja ātri reaģēt un rīkoties neatliekamās situācijās; precizitāte un atbildība; zināšanas darbā ar datoru; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valsts valodas likumu; veselīgas profesionālās ambīcijas. Jaunā kolēģa ieguvumi: darba līgums uz nenoteiktu laiku; summētais darba laiks; atbildīgs, dinamisks un interesants darbs profesionāļu komandā; stabils atalgojums vienmēr laikā un sociālās garantijas (no 1500 EUR); papildus piemaksas un kompensācijas; darba devēja apmaksātas profesionālās izaugsmes iespējas; veselības apdrošināšanas polise (pēc viena nostrādāta gada); iespēja pretendēt uz kompensāciju atbilstoši Veselības Ministrijas Eiropas Savienības fonda projektam; stabila, droša un sakārtota darba vide; iespēja īrēt dzīvesvietu Valmieras pašvaldības īres namos; Darba vieta: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Ja Jūsu kompetence un pieredze atbilst mūsu prasībām, gaidīsim CV un motivācijas vēstuli ar norādi "Internists" uz e-pastu darbs@vidzemesslimnica.lv vai uz adresi: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību „Vidzemes slimnīca”, Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Sīkāka informācija pie ārstnieciskās direktores I.Ozoliņas pa tālr.29337763. Pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas 13.pantu, SIA“Vidzemes slimnīca” informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi; 2) Jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir SIA“Vidzemes slimnīca”, kontaktinformācija: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201, tālrunis 29443898. Sīkāka informācija: https://vidzemesslimnica.lv/par-slimnicu/privatuma-politika/informacija-par-personala-atlases-funkcijas-nodrosinasanu/ Profesija: INTERNISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jumaras iela 195, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-18 Kontaktpersona: CV un motivācijas vēstuli sūtīt uz uz darbs@vidzemesslimnica.lv, t. 29337763.

Mūsu partneri