Valmieras Ziņas

Dīvaliņa pļavās zemes mākslas objektā “Maģistrāle PĻAVA” atklāta jauniešu darbu izstāde

Lasīšanas laiks: 3 min

Piektdien, 6.augustā, Dīvaliņa pļavās Valmierā, zemes mākslas objektā “Maģistrāle PĻAVA” norisinājās pikniks – izstādes atklāšana. Izstādē apskatāmi Valmieras Dizaina un mākslas skolas audzēkņu darbi, kuros attēloti pļavā sastopamie augi. Izstāde tapusi Gaujas Nacionālajā parkā notiekošā “Green Fest’21 Mākslas festivāla” ietvaros. 

Valmieras Dizaina un mākslas skolas direktore Inese Mētriņa pastāstīja:

“Izstādes darbi tapa Valmieras Dizaina un mākslas skolas vasaras plenēra laikā jūnijā, kad  vidusskolas 2.kursa un pamatskolas 6.klases audzēkņi izglītojās par pļavās sastopamajiem augiem un pēc tam radīja pļavas augu zīmējumus. Pirms došanās pļavā, jaunieši lekcijā uzzināja vairāk par Latvijā pļavās sastopamajiem augiem. Ar Dabas aizsardzības pārvaldes un dabaszinību skolotājas palīdzību skolēni pļavā atrada 43 sugu augus.”

Projekta vadītāja Karīna Vītiņa skaidroja: 

“Projekta būtība ir izglītot par Latvijas dabiskajās pļavās sastopamajiem augiem gan pašus jauniešus, kuri radīja mākslas darbus, gan arī pārējo sabiedrību. Ne tikai šodien izstādes atklāšanas dienā, bet arī turpmāk jauniešu radītās norādes būs apskatāmas pļavā dodot iespēju ikvienam apmeklētājam uzzināt par to augiem, kas šeit sastopami.”

Inese Mētriņa piebilda, ka jauniešu veidotās norādes būs apskatāmas arī pēc izstādes noslēguma. Augusta beigās plānota nekultivētās zāliena daļas nopļaušana, zāles masu savācot. Savukārt nākamgad plānots veidot vienu kopēju informatīvu stendu par pļavā sastopamajiem augiem, kas paliks šeit pastāvīgi. Tā kā plenērs notika jūnijā, jauniešiem nebija iespēja apzināt visus pļavas augus, tādēļ līdz nākamā gada pavasarim iecerēts papildināt šeit sastopamo sugu sarakstu. 

Jau ziņots, ka zemes mākslas objekts “Maģistrāle PĻAVA” sāka tapt šī gada aprīlī, kad pļavā tika izpļautas ejas jeb maģistrāles, iesēti dažādi pļavu augi un iestādīti gaiļbiksīšu stādi.

“Green Fest’21 Mākslas festivāls” ir mākslas un vides mijiedarbībā balstīts notikums, kā laikā no augusta līdz oktobrim Valmierā, Cēsīs, Siguldā un Gaujas Nacionālā parka perifērijās būs apskatāmi vides mākslas objekti landart jeb zemes mākslas formā. Mākslas festivāla laikā, veidojot vides mākslas objektus, zinātniski radošā komanda izskata dažādu dzīvotņu izzušanas problemātiku. Tas ir tiešs videi nedraudzīgas saimniekošanas rezultāts, norādot uz sekām ilgtermiņā. Šī gada festivāla tēma ir “Kad bites no planētas pazudīs pavisam, cilvēkam paliks tikai četri gadi, ko izdzīvot” (Moriss Meterlinks).

Arī zālāji un pļavas ir nozīmīga ekosistēma kā laukos, tā pilsētā. Tās ir vērtīga daudzu augu un dzīvnieku sugu dzīvotnes, ar dabisko estētisko vērtību tās kalpo kā piemērota vide pilsētas iedzīvotāju atpūtas aktivitātēm. Tādēļ “Maģistrāle PĻAVA” ir Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas radīts  projekts, kur kultivētu pļavu pakāpeniski iecerēts attīstīt par dabisku pļavu, vienlaikus piedāvājot to kā vides un cilvēka mijiedarbības mācību vidi, vietu, kur konfrontēt sevi ar dabiskas un mākslīgi veidotas vides atšķirībām, dabiskās pļavas daudzveidību pret kultivēta zāliena vienveidību.

Atšķirības radīšanai “Maģistrālē PĻAVA” šajā pavasarī tika izpļauti celiņi un laukumi kultivētā zālāja vides saglabāšanai. Neizpļautajās daļās tika iesētas dabiskā zāliena augu sēklas. Objekts tika papildināts arī ar privātās pamatskolas ZAĻĀ SKOLA bišu māju, kā arī ZAAO izglītojošu stendu par atkritumu sadalīšanās laiku dabā. Cilvēka darbības rezultātā stends savu eksponēšanās laiku jau ir beidzis.  

Valmiera “Green Fest’21 Mākslas festivālā” piedalās ar diviem mākslas objektiem, no kuriem otrs, Valmieras novada pašvaldības, veidotais zemes mākslas objekts “Sarkanā mežskudra” apskatei būs pieejams augusta beigās.

 

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras bibliotēka aicina darbā Rencēnu pagasta 2.bibliotēkas (turpmāk – bibliotēka) vadītāju, klientu apkalpošanas punkta speciālistu/-i uz nenoteiktu laiku.   Ja Tev ir vēlme: • nodrošināt bibliotēkas darbību, tai skaitā dokumentu apriti, finanšu plānošanu; • kvalitatīvi veikt bibliotēkas lietotāju bibliotekāro un informacionālo apkalpošanu; • palīdzēt iedzīvotājam digitālo rīku lietošanā un izglītot iedzīvotāju grupas digitālajās prasmēs; • organizēt bibliotēkas profilam atbilstošus pasākumus un sadarboties ar Valmieras novada bibliotēkām un citām organizācijām; • veikt bibliotēkas krājuma uzskaiti, organizēšanu un papildināšanu; • veikt novadpētniecības darbu; • nodrošināt Valmieras novada pašvaldības klientu apkalpošanas punkta darbu Rencēnu pagasta 2. bibliotēkā; • veikt amata aprakstā norādītos saimniecības vadītāja darbus; un ja Tev ir: • augstākā izglītība; • teicamas latviešu valodas zināšanas, labas angļu valodas prasmes; • teicamas zināšanas un iemaņas darbā ar informācijas tehnoloģijām un vēlme tās pilnveidot un praktizēt darbā; • kompetences: labas komunikācijas un prezentācijas prasmes; teicamas darba plānošanas un organizēšanas prasmes; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus, atbildības sajūta, precizitāte, vēlme sasniegt mērķus; spēja strādāt individuāli un komandā; pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; mēs piedāvājam: • dinamisku, interesantu un atbildīgu darbu un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • 0,7 slodze - bibliotēkas vadītājs; 0,3 slodze - saimniecības vadītājs; • pamatalgu pārbaudes laikā 900,60 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 948,40 EUR pirms nodokļu nomaksas; ● iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; ● darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; ● profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas; ● interesantu, atbildīgu un dinamisku darbu. CV, motivācijas vēstuli (līdz vienai A4 lapai datorrakstā Arial fontā, ar burtu lielumu “11”) un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz daiga.rokpelne@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras bibliotēkā, adrese: Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras novads ar norādi “Pieteikums Rencēnu pagasta 2. bibliotēkas vadītāja/-as amatam”, līdz 2023.gada 30.jūnijam. Tālrunis papildu informācijai: 64250830. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Bibliotēkas struktūrvienības VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Nākotnes iela 2, Lizdēni, Rencēnu pag., Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-06-30

Mūsu partneri