Valmieras Ziņas

Darbs no mājām un ģimenes pieaugums – ar ko jārēķinās jaunajiem vecākiem?

Līdz ar mazuļa ienākšanu ģimenē mainās gan ikdienas ritms, gan arī ienākumi. Ne tikai mājokļa pielāgošana bērniņa vajadzībām, bet arī sadzīves lietas krietni vien izmaksā. Kā jaunajiem vecākiem plānot finanses? Lasi vērtīgus padomus!

Valsts pabalsti

Tikko uzzinot par grūtniecību, abi aprēķiniet vismaz aptuveno vecāku pabalstu. Saņemt pabalstu ir tiesība vienam no vecākiem, jā, arī tēvam. Jautājumu gadījumā droši vērsies Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kā arī iepazīsties ar noderīgu informāciju šajā mājaslapā.

Kas jāatceras, lai saņemtu vecāku pabalstu bērna kopšanas atvaļinājumā?

  • Paralēli pabalsta saņemšanai nedrīkst gūt citus ienākumus, piemēram, kā pašnodarbinātā persona, saņemt autoratlīdzību u.tml.
  • Pirms grūtniecības un tās laikā godīgi jāmaksā nodokļi – nedrīkst saņemt “aplokšņu” algu.
  • Atkarībā no pašvaldības, kurā deklarējušies vecāki un mazulis, tiek saņemts vienreizējs pabalsts līdz ar bērna piedzimšanu.
  • Ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas māmiņa, tēvam ir tiesības saņemt paternitātes pabalstu par 10 kalendāro dienu ilgu atvaļinājumu.

Jo ilgāk kāds no vecākiem atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, jo mazāks kļūst pabalsts. Tādēļ ir vērtīgi veikt ģimenes finansiālos uzkrājumus jau laikus.

Ģimenes iekrājumi

Katram cilvēkam vismaz 10% no saviem ikmēneša ienākumiem būtu jānoliek savā krājkasītē vai krājkontā. Ja ar šādu budžeta plānošanu līdz šim esat bijuši uz Jūs, laiks uzkrāt tagad!

Kā iekrāt, ja daudz jāpērk?

Lielākoties mazulim visu nepieciešamo – gultiņu, ratus, automašīnas sēdeklīti, drēbes, autiņbiksītes u.c. – vecāki sāk sarūpēt tuvojoties dzemdību laikam, kad māmiņa dodas dekrētā un saņem pirmo lielo pabalstu. Tas nozīmē, ka jums ir vismaz 6 mēneši, lai uzkrātu kaut nedaudz finanšu līdzekļu.

Piemērs

Pieņemot, ka vienam no vecākiem neto (uz rokas) alga ir 800 eiro, 10% no tās ir 80 eiro. Tātad sešu mēnešu laikā viens no vecākiem var iekrāt 480 eiro. Par šo summu varat veikt kādu lielāku pirkumu.

Ar kādiem pirkumiem nesteigties?

Gaidot pirmo bērniņu gan topošajiem vecākiem, gan vecvecākiem un tuvākiem ģimenes locekļiem ir vēlme nemitīgi papildināt mazuļa drēbju un rotaļu skapi. Tomēr atceries, ka zīdaiņi aug ļoti ātri un glītais bodijs drīz vien kļūst par mazu!

Ieteikums 

Tādas bērniņam vajadzīgās lietas kā papildu drēbītes, pudelītes, knupīšus u.tml. iegādājies tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams! It sevišķi ar pirmo bērnu būs grūtāk noteikt, kādas ir mazuļa prasības. Taču to paspēt iegādāties varēs jebkurā mirklī.

Bērna pūra sarūpēšana nav vienīgais lielais uzdevums, ar ko saskaras topošie vecāki. Gados jaunas māmiņas bieži apsver arī savas līdzšinējās profesijas maiņu līdz ar atgriešanos darba tirgū pēc dekrēta atvaļinājuma.

Jaunas karjeras perspektīvas

Kad bērna kopšanas atvaļinājums tuvojas beigām un laiks sākt domāt par atgriešanos darba dzīvē, nereti jaunās māmiņas uzsākt ceļu pretim savam uzņēmumam vai nomaina darbu, ko var apvienot ar bērna pieskatīšanu. Lai gan bērna audzināšana nav viegls pienākums, tas ir laiks, kad apdomāt savas patiesās vēlmes. Laba opcija ir strādāt kā ārštata darbiniekam, piemēram, satura autoram, datu ievades speciālistam vai grafiskam dizaineram.

Ondo.lv ātrie kredīti novēl Tev veiksmi saskaroties ar jauniem izaicinājumiem un panākumus jaunu ideju realizācijā!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Galvenie amata pamatpienākumi:  Rūpēties par izglītojamo drošību; Darba organizēšana un plānošana; Bērnu veselības stāvokļa novērtēšana; Bērnu profilaktisko pasākumu organizēšana un veikšana; Higiēnas prasību izpildes kontrole; Bērnu ēdināšanas uzraudzība sadarbībā ar ēdināšanas pakalpojuma sniedzēju; Infekcijas kontroles nodrošināšana; Profilaktiski izglītojošais darbs; Darba dokumentēšana; Uzņemties atbildību par sava darba kvalitāti; Profesionālās kvalifikācijas uzturēšana. Amata veikšanai nepieciešamā izglītība, kompetences un prasmes: Augstākā izglītība atbilstoši amata pienākumiem, papildus reģistrētas ārstniecības personas statuss. Darba pieredze ne mazāk kā 3 gadi, kā arī profesionālā pilnveide atbilstoši normatīvajiem aktiem par profesionālo pilnveidi; Spēja strādāt droši, akurāti un efektīvi; Spēja strādāt paaugstinātas spriedzes apstākļos; Spēja novērst problēmas un nodrošināt drošību; Valsts valodas prasme normatīvajos aktos noteiktajā līmenī. Motivētu pieteikuma vēstuli, izglītību apliecinošu dokumentu kopijas un CV jāiesniedz līdz 29.05.2020. Mazsalacas pilsētas Pirmsskolas izglītības iestādē (Parka iela 14, Mazsalacā, Mazsalacas novadā, LV-4215) vai elektroniski pirmsskola@mazsalaca.edu.lv . Papildus informācija: tālr. 27871920 (pirmsskolas vadītāja Saiva Liepa). Profesija: BĒRNU MĀSA Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Mazsalacas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2020-08-14 Kontaktpersona: Piet.vēst., izgl.apliec.dok.kopijas un CV sūtīt uz pirmsskola@mazsalaca.edu.lv, t. 27871920.

Mazsalacas pilsētas Pirmsskolas izglītības iestāde (reģ.Nr. 4401901990), Parka iela14, Mazsalaca, Mazsalacas novads, aicina pieteikties Pirmsskolas skolotāju (1 pilnu darba laiku) Prasības: Augstākā pedagoģiskā izglītība, pirmsskolas izglītības skolotāja kvalifikācija; labas pirmsskolas metodikas zināšanas; radošums, atbildība, precizitāte; latviešu valodas prasmes augstākajā līmenī. Pienākumi: nodrošināt bērncentrētu, iekļaujošu pieeju valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijās noteiktā pirmsskolas izglītības satura īstenošanai, atbilstoši izglītojamo vajadzībām un individuālās attīstības īpatnībām. plānot un nodrošināt kvalitatīvu, izglītojamo vecumam atbilstošu, jēgpilnu izglītības procesu. uzturēt drošu, veselīgu un attīstību veicinošu, psiholoģiski labvēlīgu vidi iestādē. kārtot dokumentāciju atbilstoši izglītības iestādes prasībām. Mēs piedāvājam: stabilu atalgojumu (likme 750 EUR) un sociālās garantijas; iespēju pilnveidot profesionālo pieredzi; Motivētu pieteikuma vēstuli, izglītību apliecinošu dokumentu kopijas un CV jāiesniedz līdz 14.08.2020. Mazsalacas pilsētas Pirmsskolas izglītības iestāde (Parka iela 14, Mazsalacā, Mazsalacas novadā, LV-4215) vai elektroniski pirmsskola@mazsalaca.edu.lv . Papildus informācija: tālr. 27871920 (pirmsskolas vadītāja Saiva Liepa). Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Mazsalacas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-08-14 Kontaktpersona: Piet.vēst., izgl.apliec.dok.kopijas un CV sūtīt uz pirmsskola@mazsalaca.edu.lv, t. 27871920.

Mūsu partneri