Valmieras Ziņas

Darbs no mājām un ģimenes pieaugums – ar ko jārēķinās jaunajiem vecākiem?

Līdz ar mazuļa ienākšanu ģimenē mainās gan ikdienas ritms, gan arī ienākumi. Ne tikai mājokļa pielāgošana bērniņa vajadzībām, bet arī sadzīves lietas krietni vien izmaksā. Kā jaunajiem vecākiem plānot finanses? Lasi vērtīgus padomus!

Valsts pabalsti

Tikko uzzinot par grūtniecību, abi aprēķiniet vismaz aptuveno vecāku pabalstu. Saņemt pabalstu ir tiesība vienam no vecākiem, jā, arī tēvam. Jautājumu gadījumā droši vērsies Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kā arī iepazīsties ar noderīgu informāciju šajā mājaslapā.

Kas jāatceras, lai saņemtu vecāku pabalstu bērna kopšanas atvaļinājumā?

  • Paralēli pabalsta saņemšanai nedrīkst gūt citus ienākumus, piemēram, kā pašnodarbinātā persona, saņemt autoratlīdzību u.tml.
  • Pirms grūtniecības un tās laikā godīgi jāmaksā nodokļi – nedrīkst saņemt “aplokšņu” algu.
  • Atkarībā no pašvaldības, kurā deklarējušies vecāki un mazulis, tiek saņemts vienreizējs pabalsts līdz ar bērna piedzimšanu.
  • Ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas māmiņa, tēvam ir tiesības saņemt paternitātes pabalstu par 10 kalendāro dienu ilgu atvaļinājumu.

Jo ilgāk kāds no vecākiem atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, jo mazāks kļūst pabalsts. Tādēļ ir vērtīgi veikt ģimenes finansiālos uzkrājumus jau laikus.

Ģimenes iekrājumi

Katram cilvēkam vismaz 10% no saviem ikmēneša ienākumiem būtu jānoliek savā krājkasītē vai krājkontā. Ja ar šādu budžeta plānošanu līdz šim esat bijuši uz Jūs, laiks uzkrāt tagad!

Kā iekrāt, ja daudz jāpērk?

Lielākoties mazulim visu nepieciešamo – gultiņu, ratus, automašīnas sēdeklīti, drēbes, autiņbiksītes u.c. – vecāki sāk sarūpēt tuvojoties dzemdību laikam, kad māmiņa dodas dekrētā un saņem pirmo lielo pabalstu. Tas nozīmē, ka jums ir vismaz 6 mēneši, lai uzkrātu kaut nedaudz finanšu līdzekļu.

Piemērs

Pieņemot, ka vienam no vecākiem neto (uz rokas) alga ir 800 eiro, 10% no tās ir 80 eiro. Tātad sešu mēnešu laikā viens no vecākiem var iekrāt 480 eiro. Par šo summu varat veikt kādu lielāku pirkumu.

Ar kādiem pirkumiem nesteigties?

Gaidot pirmo bērniņu gan topošajiem vecākiem, gan vecvecākiem un tuvākiem ģimenes locekļiem ir vēlme nemitīgi papildināt mazuļa drēbju un rotaļu skapi. Tomēr atceries, ka zīdaiņi aug ļoti ātri un glītais bodijs drīz vien kļūst par mazu!

Ieteikums 

Tādas bērniņam vajadzīgās lietas kā papildu drēbītes, pudelītes, knupīšus u.tml. iegādājies tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams! It sevišķi ar pirmo bērnu būs grūtāk noteikt, kādas ir mazuļa prasības. Taču to paspēt iegādāties varēs jebkurā mirklī.

Bērna pūra sarūpēšana nav vienīgais lielais uzdevums, ar ko saskaras topošie vecāki. Gados jaunas māmiņas bieži apsver arī savas līdzšinējās profesijas maiņu līdz ar atgriešanos darba tirgū pēc dekrēta atvaļinājuma.

Jaunas karjeras perspektīvas

Kad bērna kopšanas atvaļinājums tuvojas beigām un laiks sākt domāt par atgriešanos darba dzīvē, nereti jaunās māmiņas uzsākt ceļu pretim savam uzņēmumam vai nomaina darbu, ko var apvienot ar bērna pieskatīšanu. Lai gan bērna audzināšana nav viegls pienākums, tas ir laiks, kad apdomāt savas patiesās vēlmes. Laba opcija ir strādāt kā ārštata darbiniekam, piemēram, satura autoram, datu ievades speciālistam vai grafiskam dizaineram.

Ondo.lv ātrie kredīti novēl Tev veiksmi saskaroties ar jauniem izaicinājumiem un panākumus jaunu ideju realizācijā!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā vērtējat VARAM piedāvāto pašvaldību reformas modeli?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Darbinieku darba tiesiskās attiecības regulē Darba likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem amatam nepieciešama augstākā medicīniskā izglītība – veselības aprūpes vadības ārsts vai sertificēts ārsts specialitātē; latviešu valodu zināšanas C līmeņa 2. pakāpē; veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 10.03.2009. noteikumi Nr.219 "Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude"); datorprasmes; labas komunikācijas prasmes; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu, darba samaksa norādīta par pilnu slodzi; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 28 kalendāra dienas; papildatvaļinājums – ja darbs saistīts ar īpašu risku – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem - ne mazāk par vienu darba dienu; veselības apdrošināšana; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: PSIHIATRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-06-30 Kontaktpersona: CV un motivācijas vēstuli sūtīt uz ievp@ievp.gov.lv, t.67290127, 64123905 Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Darbinieku darba tiesiskās attiecības regulē Darba likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem Valmieras cietuma Medicīnas daļas vadītāja amatam amatam nepieciešama augstākā medicīniskā izglītība – veselības aprūpes vadības ārsts vai sertificēts ārsts specialitātē; latviešu valodu zināšanas C līmeņa 2. pakāpē; veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 10.03.2009. noteikumi Nr.219 "Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude"); datorprasmes; labas komunikācijas prasmes un organizatora spējas spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 28 kalendāra dienas; papildatvaļinājums – ja darbs saistīts ar īpašu risku – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem - ne mazāk par vienu darba dienu; veselības apdrošināšana; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: VADĪTĀJS /DIREKTORS /PĀRVALDNIEKS (VESELĪBAS APRŪPES JOMĀ) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-06-17 Kontaktpersona: CV un motivācijas vēstuli sūtīt uz ievp@ievp.gov.lv, t.67290127, 64123905 Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri