Valmieras Ziņas

Cik droši ir personas dati slimnīcā

Rīt, 25. maijā, visā Eiropas Savienībā (ES) jāsāk ievērot Vispārīgās datu aizsardzības regulas (turpmāk – Regula) prasības. Vairāki iedzīvotāji ir interesējušies, kā jaunā Regula ietekmēs viņu attiecības ar slimnīcu, vai būs jāaizpilda kādi papildu dokumenti un kā vispār slimnīca nodrošinās jauno prasību ievērošanu?

Kā skaidro Vidzemes slimnīcas Juridiskās un iepirkumu nodaļas vadītāja Rudīte Motte, pacientu datu aizsardzība vienmēr ir bijusi ļoti svarīga slimnīcas ikdienas darba sastāvdaļa. To nodrošina gan ārstniecības personāls, gan apkalpojošais un atbalsta personāls, par informācijas sistēmu drošību rūpējas informācijas tehnoloģiju speciālisti. “Kopumā Regula”, uzsver R. Motte, “būtiski nemaina līdzšinējos personas datu apstrādes un aizsardzības pamatprincipus, kuri jau 18 gadus ir nostiprināti Fizisko personu datu aizsardzības likumā. Savukārt pacientu datu pieejamības un drošības jautājumus reglamentē Pacientu tiesību likums, Ministru kabineta noteikumi “Medicīnisko dokumentu lietvedības kārtība” u.c.. Pacientu datu aizsardzībā būtisks ir likumības un godprātības principi, kurus ievērot ir slimnīcas personāla pienākums.”

Gatavojoties Regulas piemērošanai, ir notikušas darbinieku sanāksmes nodaļās un struktūrvienībās, atkārtoti pievēršot uzmanību pacientu datu apstrādes un aizsardzības pamatprincipiem, to ievērošanai katrā darba vietā, kur tiek apkalpoti klienti un pacienti. Ņemot vērā, ka informācija par personas veselības stāvokli (analīžu, izmeklējumu, diagnožu rezultāti u.c.) ir sensitīvi – īpaši aizsargājami dati, par ko slimnīcai jāuzņemas atbildība, pacientiem un tuviniekiem jārēķinās, ka slimnīca personas datu aizsardzībai pievērsīs vēl lielāku uzmanību, lai konsekventi ievērotu likuma prasības. Praktiski tas nozīmē, ka slimnīcas personāls – nodaļas administrators, māsa vai ārsts telefoniski piederīgajiem nesniegs informāciju par pacienta atrašanos slimnīcā, diagnozēm, veselības stāvokli vai jebko citu, jo telefoniskā sarunā nav iespējams identificēt personu un pastāv liels risks ļaunprātīgai informācijas izmantošanai.

Tikai izņēmuma gadījumos telefoniski tiks sniegta informācija, ja būs iespējams identificēt ieinteresēto personu – zvanītāju, kā to personu, kuru līgumā pacients pats norādījis kā savu uzticamības personu, kurai drīkst izpaust informāciju par viņa veselības stāvokli.

Praksē vērojams, ka nereti poliklīnikas reģistratūrā kāda persona vēlas izņemt sava piederīgā analīžu rezultātus, diagnostisko izmeklējumu slēdzienus, jo pats klients dzīvo tālu, ir krietnos gados, nespēj atbraukt utt. Pacientu tiesību likums paredz, ka informāciju par pacientu drīkst izpaust tikai ar viņa rakstveida piekrišanu. Vidzemes slimnīca vērš uzmanību, ka minētajos gadījumos ir nepieciešama paša pacienta rakstveida piekrišana, iesniegums, ko slimnīcas personāla klātbūtnē pacients uzraksta un atstāj slimnīcā, norādot uzticības personu, ja nevēlas, ka analīžu rezultātus vai izmeklējuma aprakstus nosūta ģimenes ārstam un arī nevēlas tos saņemt elektroniski.

Attiecībā uz bērna ārstēšanu – bez pilnvaras tikai māte un tēvs drīkst pavadīt bērnu uz izmeklējumiem un analīzēm, lemt par ārstniecību vai attiekšanos no tās. Visiem pārējiem radiniekiem nepieciešama pilnvara, kas noformējama pie zvērināta notāra vai pašvaldības bāriņtiesā.

Lai novērstu pārpratumus – personas identificēšanai plānveida pakalpojuma saņemšanai der tikai personu apliecinošs dokuments – pase vai ID karte (autovadītāja apliecība nav personu apliecinošs dokuments!). Slimnīcas personāls ir tiesīgs atteikt izmeklējumu vai speciālista konsultāciju, ja apmeklētājs nevar uzrādīt derīgu pasi vai ID karti (līdzībās ar banku vai pastu – uz tiem taču neejam saņemt pakalpojumu, ja nav līdzi pase vai ID karte!). Jāievēro, ka Regula paredz ne tikai jaunu pieeju un pastiprinātu uzmanību  fizisko personu datu aizsardzībai, bet arī soda sankcijas – ar septiņiem un astoņiem cipariem rakstāmas naudas summas – par Regulas prasību pārkāpumiem.

Vēl izskanējis jautājums: vai tuvinieku turpmāk drīkstēs attālināti (pa tālruni vai elektroniski) pieteikt uz izmeklējumu vai konsultāciju? Jā, drīkstēs, jo persona (pieteicējs) nav uzskatāma par pacientu, jo vēl nav saņēmusi veselības aprūpes pakalpojumu. Personas identifikācija un personas datu apstrāde notiks dienā, kad cilvēks būs ieradies uz izmeklējumu vai pie speciālista. Tad klients, pēc personas apliecinošu dokumentu uzrādīšanas, tiks identificēts un dos medicīnisko dokumentu noformēšanai nepieciešamo informāciju, kuru slimnīca apstrādās ar mērķi sniegt veselības aprūpes pakalpojumu.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs aicina darbā Dabaszinību jomas skolotāju (dabaszinības un ģeogrāfija) pamatskolas klasēs izglītojamiem ar speciālām vajadzībām (darba vietas adrese: Leona Paegles iela 5/7, Valmiera) uz nenoteiktu laiku nepilnai darba likmei (10 stundas nedēļā). Ja Tev ir vēlme: īstenot Dabaszinību un Ģeogrāfijas programmas apguvi izglītojamajiem ar speciālām vajadzībām  atbilstoši Valsts izglītības standartam; plānot un organizēt savu darbu atbilstoši iestādes mērķiem un uzdevumiem. un ja Tev ir: izglītība un pedagogu profesionālās kompetences pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra. mēs piedāvājam: atalgojumu 287 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas (par 10 stundām nedēļā), kā arī papildus piemaksu par darbu specifiskos apstākļos; sociālās garantijas; profesionālās kompetences pilnveides iespējas. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2019.gada 23.oktobrim personīgi (adrese: Leona Paegles iela 5/7, Valmiera) vai e-pastā vgv@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai 64207668, 29535243, 64222475. Iesniegtos personas datus Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs (turpmāk – Iestāde) izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Iestādes iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Iestādes personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: SPECIĀLĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 5/7, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-23

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs aicina darbā speciālās izglītības skolotāju sākumskolas klasēs izglītojamiem ar speciālām vajadzībām (darba vietas adrese: Leona Paegles iela 5/7, Valmiera) uz nenoteiktu laiku nepilnai darba likmei (20 stundas nedēļā). Ja Tev ir vēlme: īstenot sākumskolas programmas apguvi izglītojamajiem ar speciālām vajadzībām  atbilstoši Valsts izglītības standartam; plānot un organizēt savu darbu atbilstoši iestādes mērķiem un uzdevumiem; un ja Tev ir: izglītība un pedagogu profesionālās kompetences pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: atalgojumu 575 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas (par 20 stundām nedēļā), tai skaitā papildus piemaksa par darbu specifiskos apstākļos; sociālās garantijas; profesionālās kompetences pilnveides iespējas. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2019.gada 23.oktobrim personīgi (adrese: Leona Paegles iela 5/7, Valmiera) vai e-pastā vgv@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai 64207668, 29535243, 64222475. Iesniegtos personas datus Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs (turpmāk – Iestāde) izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Iestādes iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Iestādes personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: SPECIĀLĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 5/7, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-23

Mūsu partneri