Valmieras Ziņas

Beverīnas novada deputāti sašutuši par Valkas domes vēlmi “pārņemt” Trikātas pagastu (1)

Beverīnas novada deputāti pauž sašutumu par Valkas domes lēmumu atbalstīt Trikātas pagasta pievienošanu Valkas novadam, nekonsultējoties ar kaimiņu pašvaldību, aģentūrai LETA pauda Beverīnas novada domes priekšsēdētājs Jānis Fūrmanis (“Novadam”).

Beverīnas novada pašvaldība nosūtījusi atklātu vēstuli Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, Latvijas Pašvaldību savienībai, kā arī Valkas novada domei, kurā pauž savu neapmierinātību par lēmumu pieņemšanas procesu Administratīvi teritoriālās reformas kontekstā.

Vēstulē norādīts, ka pagājuša gada beigās masu medijos parādījās informācija, ka Valkas novada dome ir pieņēmusi lēmumu par to, ka plānotās administratīvi teritoriālās reformas rezultātā Valkas novadu veidos, pie jau esošās novada administratīvās teritorijas pievienojot Burtnieku novada Ēveles pagastu, Apes novada Gaujienas pagastu un Beverīnas novada Trikātas pagastu.

Kā norāda Fūrmanis, lai noskaidrotu šī fakta patiesumu, pašvaldība interneta vietnē iepazinās ar Valkas novada domes pērnā gada lēmumu, tostarp, noklausījās minētās domes sēdes audioierakstu. Pašvaldība secinājusi, ka domes sēdē nav apspriests tas, ka Valkas novadam būtu pievienojams Trikātas pagasts, taču sēdes protokolā šāds lēmums parādās.

“Tas nozīmē, ka Valkas novada domes deputāti patiesībā nav balsojuši par šādu lēmumu,” norādīja Beverīnas novada domes priekšsēdētājs.

Fūrmanis sacīja, ka Beverīnas novada pašvaldības domes deputāti ir sašutuši par šādu Valkas domes rīcību. Viņuprāt, tā pauž klaju necieņu pret citu novadu pašvaldībām, neuzskatot par vajadzību vispirms konsultēties ar kaimiņiem.

“Šādu lēmumu nevar pieņemt, neveicot konsultācijas ar ieinteresētajām pusēm. Tādēļ uzskatāms, ka lēmums ir nelikumīgs no tā pieņemšanas brīža,” sacīja Fūrmanis.

Viņš piebilda, ka likumprojekts “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums” neparedz dalīt novadu pagastus, tādējādi deputāti uzskata, ka novadi nav dalāmi. Par to liecina arī Latvijā spēkā esošie normatīvie akti, uzsvēra Fūrmanis.

Vienlaikus likums “Par pašvaldībām” nosaka, ka tikai dome var lemt par administratīvās teritorijas robežu grozīšanu. Savukārt Beverīnas novada pašvaldība nav saņēmusi iedzīvotāju priekšlikumu par Trikātas pagasta pievienošanu Valkas novadam, uzsvēra Fūrmanis.

Viņš atgādināja par Eiropas vietējo pašvaldību hartā noteikts. Proti, “vietējās varas teritoriju robežu izmaiņas nav atļauts izdarīt bez iepriekšējas konsultēšanās ar attiecīgo vietējo varu, pēc iespējas ar referenduma palīdzību, kur tas ir likumīgi atļauts”.

Vērojot novadu reformas normatīvo aktu sagatavošanu otrajam lasījumam Saeimā, Fūrmanis teica, ka viņam “nav saprotams, kas notiek Latvijā”. “Novadu administratīvās teritorijas tiek “graizītas” kā katram ienāk prātā,” norādīja Fūrmanis.

LETA jau ziņoja Valkas novada domes deputāti ir atbalstījuši Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma projektā sākotnēji piedāvāto reformas modeli, kas paredz, ka Valkas novads sastāvētu no pilsētām un pagastiem, kas šobrīd veido Valkas, Strenču, Rūjienas un Naukšēnu novadus, liecina domes sēdes protokols.

Gadījumā, ja netiek atbalstīts likumprojektā piedāvātais modelis, tad pašvaldība iesaka Valkas novadu veidot no Valkas un Strenču novados esošajām pilsētām un pagastiem, pievienojot Trikātas pagastu no Beverīnas novada, Ēveles pagastu no Burtnieku novada un Gaujienas pagastu no Apes novada.

Domes deputāti vienbalsīgi atbalsta likumprojektā piedāvāto Valkas novada modeli, uzsverot, ka tad nebūtu nepieciešami būtiski līdzekļi ceļu infrastruktūras sakārtošanā, jo Valku un Rūjienu caur Naukšēniem savieno labs asfaltēts reģionālais valsts autoceļš P22 un Valku un Strenčus savieno labs asfaltēts augstākās kategorijas valsts autoceļš A3. Pie šāda modeļa tiktu izpildīti arī citi novadu izveidošanas kritēriji, ļaujot novadam vienmērīgi attīstīties, pārliecināti deputāti.

Domes sēdes protokollēmumā skaidrots, ka Trikātas un Ēveles pagasts līdz 2009.gada Administratīvi teritoriālajai reformai bija Valkas rajonā, bet Gaujienas pagasts robežojas ar Igaunijā esošo Valgas pagasta pašvaldību, ar kuru Valkas novada pašvaldībai jau ir ilgstoša sadarbība, tādējādi veicinot Latvijas – Igaunijas pierobežas ekonomisko un sociālo attīstību. Turklāt Gaujienas pagastā atrodas apdzīvota vieta Zvārtava, kas robežojas ar Zvārtavas pagastu, tādējādi patlaban radot būtisku apjukumu tūristu vidū, kas kā ceļamērķi ir izvirzījuši Zvārtavas pagasta dabas vērtību apskati vai Zvārtavas pils apmeklējumu, pamatots protokolā.

Deputāti ir pārliecināti, ka Gaujienas pagasta pievienošana Valkas novadam arī būtiski veicinātu Zvārtavas pagasta attīstību, jo Gaujiena kļūtu par Zvārtavai tuvāko kultūrvēsturisko centru un attīstības punktu, kuru būtu salīdzinoši viegli savienot ar kvalitatīvu ceļa infrastruktūru. Pie šāda modeļa ir iespējams nodrošināt arī kvalitatīvu izglītības iestāžu tīkla pārklājumu novadā un darbaspēka kustību novada robežās, panākot, ka Valkas novadā strādājošie arī dzīvo Valkas novadā, norādīts domes sēdes protokolā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    ak Trikata - 03.02.2020 Atbildēt

    virmojosha berniba zaigojosha jauniba, mes tak ar ciema puishiem skolas un darba gados, spelejam kurmishus, ka kada kepeicnja kabata, tad 10 centimetru klajuma zem zemes, to mes tikai lidz vienai monetai darijam, nav jega vairakas ierakt viena vita saruses, ja jau tas viss bus domas rokas, tad tas gadas par cilvekiem

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri