Valmieras Ziņas

Auto riepu apzīmējumi – kas par tiem jāzina autovadītājiem?

Lasīšanas laiks: 4 min

Kā autovadītājs ar ievērojamu gadu stāžu, vai tieši pretēji, šoferītis-iesācējs, Tev pavisam noteikti reizi dzīvē ir nācies saskarties ar neskaitāmajām burtu un ciparu kombinācijām, kas attēlotas uz Tava auto riepām. Riepu apzīmējumi galvenokārt sniedz īpaši vērtīgu informāciju par pašas riepas īpašībām, kuras kalpo par pietiekoši svarīgu faktoru, iegādājoties jaunu riepu komplektu savam automobilim. Kas ir būtiskākais, kas par šiem apzīmējumiem ir jāzina Tev? Lasi un noskaidro!

Riepu atbilstība Tavam automobilim

Pirmie no uz riepām esošajiem parametriem, kas noteikti būtu jāatpazīst ikvienam auto entuziastam, ir konkrētās riepas platums, augstums un diametrs. Šie skaitļi parasti ir attēloti sekojošā formātā – 235/35, R20. Šis apzīmējums precīzi norāda uz izvēlētās riepas atbilstību Tava automobiļa izmēriem.

Taču, lai vienkāršo nepārvērstu sarežģītajā, jāiegaumē dažas pavisam elementāras lietas, proti:

  • Skaitlis 235 konkrētajā gadījumā apzīmē riepas platumu, kas mērāms 235 milimetros;
  • Cipars 35 norāda uz riepas platumu, kas izsakāms 35 procentos no iepriekš pieminētā platuma mērījuma jeb 82, 25 milimetros;
  • Savukārt kombinācija R20 nosaka riepas piemērotību Tava auto diskiem, kas šajā gadījumā ir 20 collas.

Lai gan ar doto informāciju varētu pilnībā pietikt jauna riepu komplekta piemeklēšanā, auto riepu apzīmējumi norāda arī uz citiem, gana būtiskiem faktoriem, kas Tavas riepu medības varētu padarīt daudzkārt aizraujošākas.

Ātrai braukšanai un smagu kravu pārvadāšanai

Pēc auto riepu sākotnējās atbilstības noteikšanas, uzzinot to platumu, augstumu, kā arī diametru, ir vērts pievērst uzmanību arī tādiem faktoriem kā riepu kravnesības indekss un ātruma koeficients. Šie apzīmējumi, kas uz riepu virsmām tiek izteikti sekojošā formātā (92W), norāda uz riepu noslodzes spēju pie optimāla riepas gaisa spiediena, kā arī izsaka to maksimālo drošas darbības ātrumu, pārvietojoties aktīvā satiksmē.

Atsaucoties uz apzīmējumu (92W), kas attēlots tieši zem tekstā iepriekš minētā riepas diametra mērījuma (R20), ir svarīgi saprast, ka:

  • Skaitlis 92 ir vienlīdzīgs vienas riepas kravnesības indeksam, kas mērāms 630 kilogramu. Tātad, reizinot šo skaitli ar četri jeb auto riepu kopskaitu, mēs iegūstam vienību, kas norāda uz auto kopējo kravnesību, kuru pārsniegt nebūtu ieteicams;
  • Taču skaitlim sekojošais burts (W) šajā gadījumā apzīmē riepas ātruma koeficientu jeb ātruma mērvienību, pie kuras riepas darbība ir vērtējama kā satiksmei droša. Dotais apzīmējums (W) ir izsakāms 270 kilometros stundā, kas vairāk attiecas uz automašīnām, ar kurām paredzēts pārvietoties sporta sacīkšu kontekstā.

Riepu izturīgums pret nodilumu

Nākamais apzīmējums, kuru būtu vērts papētīt tuvāk ikvienam šoferītim, ir riepas izturīgums pret protektora nodilumu jeb tā dēvētais ‘’Treadwear’’ marķējums. Pirms lūkojies pēc jaunām riepām, iegaumē, ka standarta rādītājs šajā kategorijā parasti tiek izteikts 100 vienībās. Tātad, ja riepa apzīmēta ar skaitli 200, jāsecina, ka tās kalpošanas mūžs būs vidēji 2 reizes ilgāks par standarta variantu.

Gadījumā, ja riepu apzīmējumu pasaule Tev ir pilnīgs jaunums, zini, ka konkrētais izturīguma marķējums atrodas vairāk vai mazāk paralēli riepas platuma, augstuma un diametra rādītājiem, kas attēloti jau iepriekš minētajā formātā (235/35, R20).

Citi apzīmējumi, kurus ir vērts iegaumēt

Tiesa, ja atbilstošu riepu meklējumi tiek uztverti salīdzinoši nopietni, un šoferītis vēlas ieguldīt tādās riepās, kas par sevi neliks vilties jau pēc pirmās nobrauktās sezonas, būtu ieteicams papētīt arī citus riepu marķējumus to skaitā:

  • ‘’DOT’’ apzīmējumu, kas norāda uz riepas atbilstību visiem pasaules līmeņa ekspertu izstrādātajiem standartiem;
  • Sezonālās atbilstības marķējumus (M+S jeb dubļi un sniegs, AW jeb visi laikapstākļi, AS jeb visas sezonas), kuri apzīmē riepu piemērotību ārā valdošajiem laika apstākļiem;
  • Saķeres rādītāju jeb ‘’Traction and Temperture’’ (AA jeb teicami, A jeb ļoti labi, B jeb labi, C jeb vidēji), lai noteiktu riepas spēju apstāties uz slapja vai sniegota ceļa seguma;
  • ‘’EXTRA LOAD’’ marķējumu, kas apzīmē riepas spēju izturēt salīdzinoši lielāku slodzi nekā citai, vienlīdzīga izmēra riepai.

Vispirms riepas, pēc tam OCTA cenas

Kad auto riepu apzīmējumi izstudēti, salīdzini OCTA cenas ar portāla Polisubanka.lv uzticamā polisu kalkulatora palīdzību. Kāpēc maksāt vairāk, ja vari maksāt mazāk? Ienāc, salīdzini un, protams, ietaupi!

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Pašvaldības administrācijas Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā BIROJA ADMINISTRATORU Strenču apvienības pārvaldē (turpmāk – Apvienība) (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • veikt dokumentu un arhīva pārvaldību Apvienībā, sniegt konsultācijas Apvienības darbiniekiem dokumentu pārvaldības jautājumos; • īstenot biroja administrēšanas funkcijas, nodrošinot Apvienības pārvaldes vadītāja darbu; • konsultēt apmeklētājus sniedzot vispārēju informāciju par Pašvaldības un Apvienības sniegtajiem pakalpojumiem, to saņemšanas kārtību, procedūru un nepieciešamajiem dokumentiem; un ja Tev ir: • augstākā izglītība; • vismaz trīs gadu darba pieredze dokumentu pārvaldības jomā tiks uzskatīta par priekšrocību; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī; • labas datorprasmes, prasme strādāt ar MS Office programmām un biroja tehniku; • kompetences: labas komunikācijas prasmes, spēja strādāt gan individuāli, gan komandā, profesionāla attieksme pret darba pienākumiem; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; Mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 9.mēnešalgu grupai no 890 EUR līdz 955 EUR un darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam • profesionālās pilnveidošanās iespējas. Pieteikuma vēstuli, CV un augstākās izglītības dokumenta kopijas var iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā adrese: Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Biroja administrators” līdz 2022.gada 27.janvārim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 16, Strenči, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-27 Kontaktpersona: CV, motivācijas vēst. un izgl.dok.kopiju sūtīt uz personals@valmierasnovads.lv, t. 64207148. Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

 izsludina konkursu uz vakanto DATORSPECIĀLISTA amatu (0,8 slodze) Prasības pretendentam: augstākā izglītība datorzinībās vai inženierzinātnēs, vai pēdējo kursu students; labas latviešu un angļu valodas zināšanas; augsta atbildības sajūta, precizitāte, labas komunikācijas un sadarbības spējas; prasme patstāvīgi organizēt savu darbu un operatīvi risināt problēmas, augstas darba spējas un radoša pieeja darbam, vēlme apgūt jaunas prasmes un papildināt savas zināšanas; analītiska domāšana, iniciatīva; sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Galvenie pienākumi: nodrošināt IT atbalstu; veikt datortehnikas un aprīkojuma uzturēšanu, tehnisko apkopi un remontu, kā arī programmatūras atjaunināšanu; veikt audio, foto un video tehnikas izsniegšanu, uzturēšanu un apkopi; E-mācību vides sistēmas lietotāju atbalsts (Moodle). Mēs piedāvājam: interesantu un atbildīgu darbu; sociālās garantijas; garantētu atalgojumu par padarīto darbu (768.00 EUR pirms nodokļu nomaksas); papildu atalgojumu projektos vai akadēmiskajā darbā (0,2 slodze) pēc iespējām un intereses. Interesentiem līdz 2022.gada 23.janvārim sūtīt motivācijas vēstuli un CV ViA juristei-personāla speciālistei (adrese: Valmiera, Cēsu iela 4, LV-4201, kabinets Nr.C204 vai e-pasts: agrita.somase@va.lv) ar norādi „Datorspeciālista vakancei”. Profesija: DATORSISTĒMU TEHNIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Informācijas tehnoloģijas / Telekomunikācijas Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-23 Kontaktpersona: Sūtīt CV un motivācijas vēstuli ar amata norādi uz agrita.somase@va.lv, t. 26186555. Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri