Valmieras Ziņas

Auto riepu apzīmējumi – kas par tiem jāzina autovadītājiem?

Kā autovadītājs ar ievērojamu gadu stāžu, vai tieši pretēji, šoferītis-iesācējs, Tev pavisam noteikti reizi dzīvē ir nācies saskarties ar neskaitāmajām burtu un ciparu kombinācijām, kas attēlotas uz Tava auto riepām. Riepu apzīmējumi galvenokārt sniedz īpaši vērtīgu informāciju par pašas riepas īpašībām, kuras kalpo par pietiekoši svarīgu faktoru, iegādājoties jaunu riepu komplektu savam automobilim. Kas ir būtiskākais, kas par šiem apzīmējumiem ir jāzina Tev? Lasi un noskaidro!

Riepu atbilstība Tavam automobilim

Pirmie no uz riepām esošajiem parametriem, kas noteikti būtu jāatpazīst ikvienam auto entuziastam, ir konkrētās riepas platums, augstums un diametrs. Šie skaitļi parasti ir attēloti sekojošā formātā – 235/35, R20. Šis apzīmējums precīzi norāda uz izvēlētās riepas atbilstību Tava automobiļa izmēriem.

Taču, lai vienkāršo nepārvērstu sarežģītajā, jāiegaumē dažas pavisam elementāras lietas, proti:

  • Skaitlis 235 konkrētajā gadījumā apzīmē riepas platumu, kas mērāms 235 milimetros;
  • Cipars 35 norāda uz riepas platumu, kas izsakāms 35 procentos no iepriekš pieminētā platuma mērījuma jeb 82, 25 milimetros;
  • Savukārt kombinācija R20 nosaka riepas piemērotību Tava auto diskiem, kas šajā gadījumā ir 20 collas.

Lai gan ar doto informāciju varētu pilnībā pietikt jauna riepu komplekta piemeklēšanā, auto riepu apzīmējumi norāda arī uz citiem, gana būtiskiem faktoriem, kas Tavas riepu medības varētu padarīt daudzkārt aizraujošākas.

Ātrai braukšanai un smagu kravu pārvadāšanai

Pēc auto riepu sākotnējās atbilstības noteikšanas, uzzinot to platumu, augstumu, kā arī diametru, ir vērts pievērst uzmanību arī tādiem faktoriem kā riepu kravnesības indekss un ātruma koeficients. Šie apzīmējumi, kas uz riepu virsmām tiek izteikti sekojošā formātā (92W), norāda uz riepu noslodzes spēju pie optimāla riepas gaisa spiediena, kā arī izsaka to maksimālo drošas darbības ātrumu, pārvietojoties aktīvā satiksmē.

Atsaucoties uz apzīmējumu (92W), kas attēlots tieši zem tekstā iepriekš minētā riepas diametra mērījuma (R20), ir svarīgi saprast, ka:

  • Skaitlis 92 ir vienlīdzīgs vienas riepas kravnesības indeksam, kas mērāms 630 kilogramu. Tātad, reizinot šo skaitli ar četri jeb auto riepu kopskaitu, mēs iegūstam vienību, kas norāda uz auto kopējo kravnesību, kuru pārsniegt nebūtu ieteicams;
  • Taču skaitlim sekojošais burts (W) šajā gadījumā apzīmē riepas ātruma koeficientu jeb ātruma mērvienību, pie kuras riepas darbība ir vērtējama kā satiksmei droša. Dotais apzīmējums (W) ir izsakāms 270 kilometros stundā, kas vairāk attiecas uz automašīnām, ar kurām paredzēts pārvietoties sporta sacīkšu kontekstā.

Riepu izturīgums pret nodilumu

Nākamais apzīmējums, kuru būtu vērts papētīt tuvāk ikvienam šoferītim, ir riepas izturīgums pret protektora nodilumu jeb tā dēvētais ‘’Treadwear’’ marķējums. Pirms lūkojies pēc jaunām riepām, iegaumē, ka standarta rādītājs šajā kategorijā parasti tiek izteikts 100 vienībās. Tātad, ja riepa apzīmēta ar skaitli 200, jāsecina, ka tās kalpošanas mūžs būs vidēji 2 reizes ilgāks par standarta variantu.

Gadījumā, ja riepu apzīmējumu pasaule Tev ir pilnīgs jaunums, zini, ka konkrētais izturīguma marķējums atrodas vairāk vai mazāk paralēli riepas platuma, augstuma un diametra rādītājiem, kas attēloti jau iepriekš minētajā formātā (235/35, R20).

Citi apzīmējumi, kurus ir vērts iegaumēt

Tiesa, ja atbilstošu riepu meklējumi tiek uztverti salīdzinoši nopietni, un šoferītis vēlas ieguldīt tādās riepās, kas par sevi neliks vilties jau pēc pirmās nobrauktās sezonas, būtu ieteicams papētīt arī citus riepu marķējumus to skaitā:

  • ‘’DOT’’ apzīmējumu, kas norāda uz riepas atbilstību visiem pasaules līmeņa ekspertu izstrādātajiem standartiem;
  • Sezonālās atbilstības marķējumus (M+S jeb dubļi un sniegs, AW jeb visi laikapstākļi, AS jeb visas sezonas), kuri apzīmē riepu piemērotību ārā valdošajiem laika apstākļiem;
  • Saķeres rādītāju jeb ‘’Traction and Temperture’’ (AA jeb teicami, A jeb ļoti labi, B jeb labi, C jeb vidēji), lai noteiktu riepas spēju apstāties uz slapja vai sniegota ceļa seguma;
  • ‘’EXTRA LOAD’’ marķējumu, kas apzīmē riepas spēju izturēt salīdzinoši lielāku slodzi nekā citai, vienlīdzīga izmēra riepai.

Vispirms riepas, pēc tam OCTA cenas

Kad auto riepu apzīmējumi izstudēti, salīdzini OCTA cenas ar portāla Polisubanka.lv uzticamā polisu kalkulatora palīdzību. Kāpēc maksāt vairāk, ja vari maksāt mazāk? Ienāc, salīdzini un, protams, ietaupi!

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

ReTV Ziņu dienests aicina darbā ŽURNĀLISTU/-I Ja esi gatavs mesties izaicinājumos un kļūt par žurnālistu vienā no straujāk augošajiem Ziņu dienestiem, pievienojies ReTV komandai! Darba pienākumi: • Raidījumu un sižetu veidošana – informācijas meklēšana un informācijas avotu pārbaude, dalība filmēšanas procesā, montāžas plāna veidošana un dalība montāžas procesā, sižeta/raidījuma iesniegšana vadītājiem; • Radošu ideju ģenerēšana un ieteikumu iesniegšana producentam; • Sekot aktualitātēm politikā, kultūrā, ekonomikā un sabiedrībā. Nepieciešams: • Izpratne par TV nozares specifiku; • Teicamas komunikācijas, analītikas un argumentācijas prasmes; • Teicamas laika plānošanas prasmes un atbildība par padarīto; • Labas latviešu valodas zināšanas. Piedāvājam: • Profesionālo un personīgo attīstību; • Iespēju patstāvīgi plānot savu darba laiku; • Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; • Algu EUR 600-1200 (bruto) – atkarībā no padarītā apjoma; • Darba vietu Valmierā. Ja vēlies pievienoties ReTV Ziņu dienestam, sūti savu CV un motivētu pieteikumu līdz 20.maijam uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv ar norādi "Žurnālista vakance". Profesija: ŽURNĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-20 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv

Mūsu partneri