Valmieras Ziņas

Atklās Burtnieka ezera izpētes periodu

18.augustā pie Burtnieku centra kanāla norisināsies Burtnieka 2015.gada izpētes perioda atklāšanas pasākums. Lai iepazītu ezera barības ķēdes posmus un to izpētes metodes, pasākuma laikā dalībniekiem būs iespēja piedalīties Vides risinājumu institūta (VRI) un Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) pētnieku rīkotajās darbnīcās, informē Guna Dātava, VRI sabiedrisko attiecību speciāliste.

Ezera barības ķēdes izpētes darbnīcās interesenti varēs pārbaudīt prasmi zivju paraugu ievākšanā, šķirošanā un mērīšanā. Savukārt pētnieki demonstrēs zivju iekšējo orgānu izpēti, eksperimentus ar gliemenēm un zooplanktona izpēti mikroskopā. Tāpat būs iespēja paraudzīties, kā izskatās ūdens ziedēšana, kas ir daudzu ūdenstilpņu ūdens kvalitātes pasliktināšanās galvenais iemesls. 

Burtnieka ezera ekoloģiskais stāvoklis šobrīd novērtēts negatīvi. Ezera krasti strauji aizaug ar niedrēm, meldriem un lēpēm. Vasaras periodā ezerā novērojama paaugstināta zilaļģu ziedēšana, kas draud ar toksisko vielu izplatīšanos ezera barības ķēdē, līdz ar to arī cilvēka lietotajās zivīs. Turklāt iepriekšējo gadu pētījumos noskaidrots, ka Burtniekā vien mīt 11 indīgo zilaļģu sugu. Liela iespējamība, ka viens no Burtnieka straujās veselības stāvokļa pasliktināšanās iemesliem ir klimata pārmaiņu izraisītās sekas, tāpēc īpašu uzmanību pētnieki vērsīs arī klimata pārmaiņu ietekmei.

Klimata pārmaiņas gan uz sauszemes, gan ūdenstilpnēs rada nopietnas problēmas visā pasaulē. Tās izraisa ūdens temperatūras paaugstināšanos un ūdens līmeņa svārstības. Kombinācijā ar barības vielu ieplūdēm no lauksaimniecības zemēm un mājsaimniecībām ezeros tiek veicināta toksisko zilaļģu ziedēšana. Pēc ziedēšanas zilaļģu indīgās vielas nonāk barības ķēdē, līdz ar to caur ēdamajām zivīm tās var nelabvēlīgi ietekmēt arī cilvēka veselību. Tādā veidā cilvēks, izraisot klimata pārmaiņas, galu galā nodara kaitējumu pats sev.

Lai izpētītu ezera ekosistēmu un spētu sagatavoties klimata pārmaiņu izraisītajām sekām, līdz 2016.gadam plānots veikt  visaptverošu ezera ekosistēmas izpēti. Augsti kvalificēti pētnieki un speciālisti, izmantojot inovatīvas metodes, pētīs ezera barības ķēdi, fizikālos un ķīmiskos elementus, zilaļģu izdalīto indīgo vielu apjomu un uzkrāšanos barības ķēdes posmos. Pētniecības rezultāti būs pieejami pašvaldībai, vietējiem iedzīvotājiem un citiem interesentiem. 

Burtnieka izpēte tiks veikta Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finansētā projekta “Sabiedrības informēšana par klimata pārmaiņu izraisītajām sekām Latvijas ezeros” (Nr.2/EEZLV02/14/GS/006) ietvaros. 

 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

BAZALTS – viena no straujāk augošajām būvkompānijām Vidzemē, aicina pievienoties TEVI mūsu kopīgo komandas mērķu sasniegšanai: Aicinām mūsu komandai pievienoties personāla vadības speciālistu/i Uzņēmums piedāvā Intensīvu, dinamisku darbu uz sasniegumiem vērstā komandā Personīgās un profesionālās pilnveides, pieredzes iegūšanas iespējas Konkurētspējīgu atalgojumu Modernu, inovatīvu darba vidi Darba apraksts Personāla atlases procesa organizēšana un nodrošināšana Ikdienas situāciju precīza un punktuāla risināšana Aktīva kandidātu meklēšana un uzrunāšana Brigāžu darba koordinēšana, grafiku sastādīšana Rezultātu analīze Priekšlikumu sagatavošana Prasības kandidātiem Pieredze un procesu izpratne vispārējā būvniecībā Labas datora prasmes Labas komunikācijas prasmes, kas vērstas uz sadarbību Spēja ātri reaģēt uz situācijas izmaiņām Sistemātiskums, labas plānošanas, koordinēšanas prasmes Orientācija uz rezultātu. Darba laiks: Pilna slodze Darba vieta: Stacijas laukums 7, Valmiera Darba alga no EUR 1500,00 (bruto) Lai pieteiktos, sūtiet CV ar norādi “Personāla vadības specialists/e” uz e-pastu: personals@bazalts.lv līdz 2019. gada 18. septembrim! Profesija: PERSONĀLA ATLASES SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Stacijas laukums 7, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-09-18 Kontaktpersona: Ingūna Sāre Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri