Valmieras Ziņas

Ar 2022. gadu pārtrauks rūpniecisko zveju Burtnieku ezerā

Lasīšanas laiks: 3 min

Ceturtdien, 19. novembrī, Burtnieku novada pašvaldības dome lēma ar 2022. gada 1. janvāri aizliegt rūpniecisko zveju Burtnieku ezerā, lai saglabātu un atjaunotu plēsīgo zivju resursus, kā arī attīstītu rekreācijas nolūkos veicamas darbības un veicinātu tūrisma pakalpojumu attīstību ap ezeru, stiprinot pozicionējumu par Burtnieku kā tūristu un makšķernieku galamērķi. Šis lēmums vēl jāsaskaņo valsts zinātniskajā institūtā “BIOR” un Zemkopības ministrijā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Burtnieku novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Stērste.

Burtnieku novada pašvaldībā 2. novembrī tika saņemts Jāņa Brambata kolektīvais iesniegums, lūdzot pašvaldību izskatīt portālā “ManaBalss.lv” uzsākto iniciatīvu “Par zivju rūpnieciskās zvejas pārtraukšanu Burtnieka ezerā”, kuru parakstījuši vairāk nekā 1800 Latvijas iedzīvotāju. Tajā pausts, ka papildus vides ilgtspējas ieguvumiem no rūpnieciskās zvejas aizliegšanas, tiks samazināts spiediens uz plēsīgajām zivīm, kā arī sabiedrība iegūs plašākas rekreācijas iespējas.

Lai uzklausītu visu ieinteresēto pušu viedokļus par rūpnieciskās zvejas nākotni Burtnieku ezerā, novembra sākumā tika organizēta konference “Burtnieks 2022”, kurā ne tikai diskutēja par makšķerēšanu un zvejniecību, bet arī tika prezentēti jaunākie pētījumu dati par zivju resursiem ezerā. 

Burtnieks ir produktīvs ezers, ar bagātiem zivju resursiem, taču spiediens uz vidēja un liela izmēra zandartiem un līdakām ir liels un “trofeju” zivju ezerā varētu būt vairāk, ko īpaši konferencē uzsvēra makšķernieku pārstāvji. Tāpat zivju populācijas sastāvā nomācoši dominē baltās zivis. Zvejas pilnīga aizliegšana būtiski samazinās slodzi uz ezera zivju resursu.

Burtnieku novada pašvaldības domē atzīst, ka nav viena galvenā iemesla ezera ekosistēmas kvalitātes kritumam, tāpēc līdztekus rūpnieciskās zvejas aizliegšanai, ar 2021. gada 1. janvāri tiks atsākta zveja īpašos nolūkos (melioratīvās zvejas programma). Tā tika sekmīgi izmēģināta 2017. gadā, sadarbojoties ar Somijas zinātnieku un zvejnieku grupu. Zvejas mērķis ir samazināt karpveidīgo zivju skaitu, lai palielinātu zandartu un asaru daudzumu, kuri ir viens no būtiskākajiem posmiem ezera ekosistēmas barības ķēdē. Pašreiz šis lēmums tiek saskaņots Vides un reģionālās attīstības ministrijā, valsts zinātniskajā institūtā “BIOR” un Valsts vides dienestā, kā arī tiek izstrādāta sistēma, kā šo zveju organizēt. Paralēli tiek sākts darbs arī pie makšķerēšanas noteikumu papildinājumiem, lai samazinātu spiedienu uz plēsīgo zivju resursiem arī no makšķernieku puses un veicinātu godprātīgāku makšķerēšanas licenču atgriešanu.

Burtnieks ir ceturtais lielākais ezers Latvijā. Kopš 2012. gada atrodas Burtnieku novada pašvaldības valdījumā. Saskaņā ar Ministru kabineta 23.12.2014. noteikumiem Nr.796 “Noteikumi par rūpnieciskās zvejas limitiem un to izmantošanas kārtību iekšējos ūdeņos”, Burtnieku ezerā zvejas tīklu limits ir 2500 m, no kuriem 2000m tiek iznomāti sešām zemnieku/zvejnieku saimniecībām, bet 500m nodalīti licencētai rūpnieciskai zvejai (ikvienam interesentam pašpatēriņa vajadzībām). Esošie rūpnieciskās zvejas tiesību nomas līgumi ir spēkā līdz 31.12.2021.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai esi vakcinēts (-ta) pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri