Valmieras Ziņas

Aptauja: Iespēja ceļot, iepriekšējās dzīves atgūšana un izvairīšanās no slimības sekām – jauniešu argumenti par labu vakcinācijai pret Covid-19 (1)

Jau aprīļa sākumā vairākās Latvijas pilsētās sāka darboties vakcinācijas centri, tostarp arī Valmierā. Šobrīd aktīvi notiek riska grupās esošo un noteiktās profesijās strādājošo iedzīvotāju vakcinēšana, tomēr lielu interesi un vēlmi vakcinēties izrāda arī vairākums jauniešu. Lai noskaidrotu viņu attieksmi pret vakcinēšanos, tika intervēti daži Valmierā dzīvojoši un studējoši jaunieši.

Lielākā daļa aptaujāto nenoliedz, ka vēlas vakcinēties vai jau ir pieteikušies portālā manavakcina.lv, un pašlaik ar nepacietību gaida savu kārtu. Tomēr viena no jaunietēm saka, ka šobrīd vakcinēties vēl nesteidzas: “Neesmu vakcinējusies un neesmu arī pieteikusies vakcīnai, pagaidām arī nevēlos, kamēr tas ir manis pašas ziņā, es to izvēlos nedarīt. Es neesmu pret Covid-19 vakcīnām, bet es neesmu arī 100% par. Protams, ja es būtu kādā no riska grupām, kuras šobrīd tiek vakcinētas, tad es to darītu.”

Jauniete arī min iemeslus, kādēļ vēl nevēlas vakcinēties un plāno vēl nogaidīt: “Kāpēc nē? Tāpēc, ka ir dzirdētas un lasītas daudz ziņas par to, ka, piemēram, no “Astra Zeneca” vakcīnām cilvēki slikti jūtas un piedzīvo blakusparādības. Manuprāt, vakcīnas vēl nav pietiekami pārbaudītas, un nevar zināt, ja es tagad vakcinēšos, vai tas neatstās sekas uz manu veselību ilgtermiņā, piemēram, pēc 5 gadiem. Tas laikam ir tas, kas mani šobrīd attur.”

Vairākums jauniešu, kuri ir pozitīvi noskaņoti pret vakcinēšanos un ir gatavi to darīt, uzskaita vairākus argumentus, kādēļ vakcinēties ir nepieciešams:

“Manuprāt, jāvakcinējas, lai nodrošinātu kolektīvo imunitāti, pasargātu sevi un citus no smagas saslimšanas. Kā vienīgo argumentu pret vakcinēšanos es minētu iespējamās blakusparādības, taču tas arī noteikti ir atkarīgs no vakcīnas ražotāja un paša cilvēka.”

“Pēc manām domām, visiem vajadzētu vakcinēties, jo vīruss pats no sevis nekur nepazudīs. Drošāk ir vakcinēties un varbūt pārdzīvot nelielas blakusparādības, nekā slimot ar Covid-19 vairākas nedēļas vai pat vairāk un ilgāku laiku pēc tam dzīvot ar vīrusa izraisītajām sekām, kas var ietekmēt elpošanas sistēmu un ne tikai.”

 “Uzskatu, ka ir jāvakcinējas, jo pašlaik es to redzu kā vienīgo izeju, lai pasargātu viens otru no šī vīrusa, kā arī uzticos Eiropas Zāļu aģentūrai un SPKC, kas rekomendē vakcinēties. Man ir vairāki draugi, kuri ir vakcinējušies, un viss ir noritējis ļoti veiksmīgi, bez nopietniem sarežģījumiem un blakusparādībām.”

“Nesen pieteicos vakcīnai. Galvenokārt to darīju drošības dēļ, jo ikdienā strādāju ar cilvēkiem. Kad tiks atcelti drošības pasākumi, piemēram, sejas masku vai aizsargstiklu lietošana, es varēšu justies drošāk, ja būšu vakcinējusies. Protams, arī, lai vasaras laikā varētu droši ceļot gan Latvijā, gan ārpus valsts robežām.”

“Manuprāt, vakcinācija ir ceļš uz veco dzīvi. Neredzu problēmas ar vakcinēšanos. Pagātnē vakcīnas ir palīdzējušas atbrīvoties no slimībām, un globālā rakstura dēļ Covid-19 vakcīnai pievērsta īpaša uzmanība, lai tā atbilstu visiem kritērijiem. “Astra Zeneca” gadījumā, domāju, vairāk iedarbojas skeptiķu sakarību meklējumi, nevis cēloņsakarības. Skeptiķi bieži pārspīlē notikumus un to izmanto kā pierādījumu par vakcīnas ļaunumu.”

Jauniešiem tika jautāts arī par to, vai viņu paziņu lokā ir kāds, kurš jau ir vakcinējies, un vai tas kaut kādā veidā ir ietekmējis viņu attieksmi pret to. Visi vienprātīgi atzīst, ka paziņu un Facebook draugu pieredze pēc vakcinēšanās tieši vēl vairāk iedrošina un rada cerību, ka viss būs labi. Viena no jaunietēm īpaši uzsver, ka viņas attieksme mainījās pēc kolēģu vakcinēšanās:

“Manas kolēģes ir vakcinējušās, kas arī iedrošināja mani pieteikties, jo viņām neradās nekādas blakusparādības, tas arī mainīja manu attieksmi pret vakcinēšanos, jo no sākuma biju ļoti skeptiski noskaņota un bija dzirdētas ziņas par sliktiem gadījumiem pēc vakcinēšanās.”

Kaut arī jaunieši ir gatavi saņemt vakcīnu uzreiz, kad tas būs iespējams, “dzīvajā rindā” viņi stāvēt nevēlas. Iemesli tam ir galvenokārt laika trūkums vai vakcinācijas centra atrašanās vieta. Jau ziņots, ka “dzīvās rindas” tika organizētas Rīgā, Cēsīs un citās pilsētās, taču Valmierā vakcinēšanās līdz šim ir notikusi tikai pēc pieraksta prioritāro grupu iedzīvotājiem. 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    Skumjais kurmis - 23.04.2021 Atbildēt

    Prieks, ka Valmierā ir viena domājoša jauniete.

ReTV Ziņu dienests aicina darbā ŽURNĀLISTU/-I Ja esi gatavs mesties izaicinājumos un kļūt par žurnālistu vienā no straujāk augošajiem Ziņu dienestiem, pievienojies ReTV komandai! Darba pienākumi: • Raidījumu un sižetu veidošana – informācijas meklēšana un informācijas avotu pārbaude, dalība filmēšanas procesā, montāžas plāna veidošana un dalība montāžas procesā, sižeta/raidījuma iesniegšana vadītājiem; • Radošu ideju ģenerēšana un ieteikumu iesniegšana producentam; • Sekot aktualitātēm politikā, kultūrā, ekonomikā un sabiedrībā. Nepieciešams: • Izpratne par TV nozares specifiku; • Teicamas komunikācijas, analītikas un argumentācijas prasmes; • Teicamas laika plānošanas prasmes un atbildība par padarīto; • Labas latviešu valodas zināšanas. Piedāvājam: • Profesionālo un personīgo attīstību; • Iespēju patstāvīgi plānot savu darba laiku; • Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; • Algu EUR 600-1200 (bruto) – atkarībā no padarītā apjoma; • Darba vietu Valmierā. Ja vēlies pievienoties ReTV Ziņu dienestam, sūti savu CV un motivētu pieteikumu līdz 20.maijam uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv ar norādi "Žurnālista vakance". Profesija: ŽURNĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-20 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv

Mūsu partneri