Valmieras Ziņas

Aktrisei Rutai Birgerei 90

7.maijā Valmieras teātra aktrise Ruta Birgere svinēs ļoti nozīmīgu jubileju, ko vēl īpašāku padara tas, ka savā 90. dzimšanas dienā aktrise spēlēs Večiņas lomu izrādē “Gribu, bet baidos”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras drāmas teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ceriņa.

Pēc viņas teiktā, Rutiņa patiešām ir Valmieras teātra standarts un “zelta prove” – nākusi no Latvijas pirmās brīvvalsts inteliģences aprindām ar stingru audzināšanu, nopietnu izglītību, brīvi pārvaldītām svešvalodām, fizisku izturību un možu garu. Tāpēc ikviena viņas loma, vienalga, cik ilgu skatuves laiku aizņem, ir absolūti svarīga režisora koncepcijā un izrādes kopējā zīmējumā, un to novērtē ne vien pieredzējušie režijas meistari, bet arī pavisam jaunie censoņi.

“Ir sajūta, ka ap pieredzējušām aktrisēm dzīves laikā ir izaudzis apkārt tāds enerģijas mākonis, un Rutai Birgerei tas ir visspēcīgākais. Kad viņa parādās – telpā mainās enerģija,”

apgalvo režisors Elmārs Seņkovs, kurš Rutiņu kā pirmo izvēlējās savam sievu korim izrādē “Raudupiete”.

Pēc Nacionālā teātra studijas absolvēšanas un vienas sezonas šajā kolektīvā pārējais Rutas Birgeres liktenis saistīts ar Valmieras teātri. Z.Ceriņa stāsta, ka kopš 1950.gada, kad Rutiņa ieradās Valmieras teātrī, režisores Annas Lācis uzrunāta, viņa ir spēlējusi visdažādākās lomas – no liriskām varonēm līdz revolūcijas cīnītājām, no kreftīgām lauku sievām līdz dzimušām aristokrātēm.

Ruta Birgere ar gadiem režisoriem kļuvusi par savdabīgu talismanu, jo kopā ar viņu uz skatuves parādās Valmieras teātra aktieru kvintesence: nepārejoša interese par teātri jebkurā izpausmē, dziļa labvēlība pret kolēģiem un profesionāla pašcieņa.

2007.gadā Ruta Birgere saņēma augstāko novērtējumu Latvijas teātra mākslā – “Spēlmaņu nakts” balvu par Mūža ieguldījumu, 2009.gadā kļuva par Triju zvaigžņu ordeņa kavalieri, bet 2013.gadā tika uzņemta Latvijas teātra Zelta fondā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri