Valmieras Ziņas

Aicina skolēnus piedalīties Jāņa Endzelīna valodas konkursā “Apvidvārdi un vietvārdi”

Lasīšanas laiks: 2 min

“Katras tautas lielākais dārgums ir tās valoda,” Jānis Endzelīns.

Lepojoties ar latviešu valodu un godinot latviešu klasiskās valodniecības pamatlicēju un starptautiski atzīto valodnieku J. Endzelīnu, Latvijas vispārizglītojošo skolu 4.–9. klašu audzēkņi aicināti piedalīties valodas konkursā “Apvidvārdi un vietvārdi”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Pinne.

Konkursa mērķis ir attīstīt skolēnu radošā un pētnieciskā darba iemaņas, savas attieksmes un sprieduma veidošanu, kā arī radīt interesi par apvidvārdiem un vietvārdiem.

Izmantojot kādu no literāri radošo darbu formām – pētījums, nostāsts, teika, literārā pasaka vai eseja, skolēni aicināti iesniegt darbus kādā no tēmām:

  • Apvidvārdi kā visīsākās latvju dainas, kas glabā ziņas par latviešu valodas daudzveidību, kultūru un sadzīvi, rādot novadu skaistās savpatības;
  • Vietvārdi – mazi virsrakstiņi, kas glabā miljoniem izteiksmīgu Latvijas dabas, vēstures, ģeogrāfijas, kultūras un sadzīves stāstu.

Darbi jāiesniedz līdz 31. maijam, nosūtot pa pastu J. Endzelīna Kauguru pamatskolai vai elektroniski e-pastā kauguru.pamatskola@valmiera.edu.lv. Konkursa nolikums tīmekļvietnē valmierasnovads.lv. 

Konkursā tiks vērtēta latviešu valodas literāro normu ievērošana, satura mērķtiecīga argumentācija un domu oriģinalitāte, valodas bagātība, vietvārdu un apvidvārdu iesaistīšana radošajā darbā. Darbu vērtēšana norisināsies līdz 30. augustam, bet konkursa laureāti tiks sumināti 15. septembrī Dzimtās valodas dienā J. Endzelīna Kauguru pamatskolā.

Konkursu organizē J. Endzelīna Kauguru pamatskola sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību un Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūtu.

Par J. Endzelīnu

J. Endzelīns dzimis 1873. gada 22. februārī Valmieras novada Kauguru pagasta “Mičkēnu” mājās. Viņa pirmās skolas gaitas aizritēja Kauguru pagasta skoliņā, kas vēlāk nodēvēta valodniekam par godu. J. Endzelīns ir 15 grāmatu un vairāk nekā 300 rakstu autors. Savus pētījumus publicējis vairāk nekā 20 dažādos lingvistikas žurnālos un filoloģisko materiālu krājumos. Valodnieka mūža darbs ir kopā ar Kārli Mīlenbahu sastādītā “Latviešu valodas vārdnīca” četros sējumos un divos papildinājumos.

J. Endzelīna mīļākie un daudz pētītie vārdi ir bijuši vietvārdi – ģeogrāfisko objektu nosaukumi, kā arī apvidvārdi – kādā noteiktā apvidū lietoti vārdi, kas atšķiras no literārās valodas. Šo vārdu uzkrāšanai J. Endzelīns savulaik meklēja palīgus visos Latvijas novados un rīkoja vairākas valodas talkas. Latvija ir viena no valstīm, kas, pateicoties savrupās saimniekošanas tradīcijām, var lepoties ar ļoti krāšņu un kuplu vietvārdu un apvidvārdu kopumu.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AS “Sadales tīkls” (reģistrācijas Nr.40003857687) nodrošina elektroenerģijas savienojumu vairāk nekā 790 000 klientu pieslēgumu visā  Latvijā. Mēs ilgtermiņā rūpējamies par droša, vieda un efektīva elektrotīkla attīstību, lai nodrošinātu klientiem kvalitatīvu elektroapgādi un veicinātu sabiedrības labklājību, drošību un izaugsmi. Aicinām darbā specializētā automobiļa vadītāju   (profesijas kods –833208) Darba vieta: Valmiera, Raiņa iela 12B Darbs uz nenoteiktu laiku, pilna slodze. Atalgojums sākot no 1410,00 EUR līdz 1580,00 EUR bruto mēnesī Mēs Tev uzticēsim veikt elektropārvades līniju trašu tīrīšanas darbus ar speciālo tehniku un instrumentiem veikt kravu pārvadājumus un strādāt ar specializēto tehniku elektropārvades līniju remonta darba izpildē veikt ikdienas tehnisko apkopi un piedalīties darba pienākumu veikšanai nodoto transportlīdzekļu uzturēšanas un remonta darbos darbs saistīts ar komandējumiem. Piesakies, ja Tev ir • vēlme un interese strādāt ar dažāda veida specializēto tehniku • vispārējā vidējā izglītība • B, BE, C un CE kategorijas autovadītāja apliecība un braukšanas pieredze • profesionālā transportlīdzekļu vadītāju kategorija (95.kods) • TR2 kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecība un braukšanas pieredze • pieredze tehnikas remontā • valsts valodas zināšanas pamata līmenī (A2) • prasme darbā ar datoru (MS Office) Esot mūsu komandā, Tu iegūsi: uz tehnoloģijām balstītu mūsdienīgu darba vidi vienā no Latvijas vadošajiem uzņēmumiem veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu apmācību darba vietā profesionālās izaugsmes iespējas profesionālus un atsaucīgus kolēģus Pieteikumus gaidīsim līdz 04.06.2024. Pieteikuma vēstuli un CV, neiekļaujot sensitīvu informāciju (piem. foto, tautību, vecumu utt.), ar norādi “Specializētā automobiļa vadītājs/-a Valmierā" sūti uz e-pastu:darbs@sadalestikls.lv vai piesakies mājaslapā: www.sadalestikls.lv/lv/darba-iespejas Iesniegto informāciju uzglabāsim 4 mēnešus. Ar detalizētu informāciju par AS "Sadales tīkls" veikto personas datu apstrādi var iepazīties mājas lapas www.sadalestikls.lv sadaļā "PERSONAS DATU APSTRĀDE"- "Personas datu apstrāde pretendentu atlases procesā". Iesniegtā informācija atlases caurspīdīguma nodrošināšanas un darbinieku interešu pārstāvības mērķa sasniegšanai var tikt nodota LAB "Enerģija", www.energija.lv. Iebildumu gadījumā informē mūs, e-pasts: darbs@sadalestikls.lv Ja ir papildus jautājumi, raksti uz epastu: darbs@sadalestikls.lv Profesija: SPECIALIZĒTĀ /AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 12B, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Elektronika / Enerģētika / Elektroenerģija Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-04 Kontaktpersona: Personāla daļa darbs@sadalestikls.lv Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri