Valmieras Ziņas

Ieva Adāviča – Valmieras novada Goda pilsonis

Lasīšanas laiks: 5 min

Viņas stāsts ir tautas rakstos – visdrošākajā azotē mūsu garīgās vērtības dzīvo. Ar deju viņa vienlaikus gan stingri uz zemes, gan mazliet virs tās. Un viņa zina, ka rakstos tādi vēstījumi, ka cilvēks blakus nedaudz niecīgs, bet, kad viņš pats rakstos – dejā vai dziesmā, viņš viducītī, lai tā visa sasmeltos.

Par mūža ieguldījumu tautas dejā, vadot tautas deju kolektīvus un esot Deju svētku virsvadītājai, Goda virsvadītājai, veicot horeogrāfa darbu, tautas deju jomā darbojoties jau 54 gadus, svinīgā ceremonijā 17. novembrī apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma deju kolektīvu vadītāja, horeogrāfe Ieva Adāviča. Šogad Ieva Adāviča saņēma arī nacionālās nozīmes apbalvojuma “Dejas balva” Mūža balvu par ieguldījumu dejas mākslā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

“Tā kā manā ģimenē visi nodarbojās ar mūziku, es protestēdama piecu gadu vecumā pateicu, ka gribu uz baleta pulciņu. Tolaik dzīvojām Liepājā. Vidusskolā sāku mācīties Valmierā, baleta studijas šeit nebija, bet Rīgā dzīvot nebija iespēju. Tāpēc izvēlējos tautiskās dejas. Un tā tas ir turpinājies līdz šim brīdim. Bija gan arī laiks, kad nožēloju, ka neizvēlējos mūziku. Esmu spēlējusi klavieres, akordeonu, bet tas bija par vēlu, lai darītu to profesionāli. Skolas laikā mani ļoti interesēja vēsture. Taču deja ir mana lielā bērnības aizraušanās, kas turpinājusies, iespēja izkopt savas dotības un mana profesija,” stāsta Ieva Adāviča.

Jautāta par atmiņā palikušiem notikumiem, Ieva Adāviča stāsta, ka to ir ļoti daudz. Ļoti spilgti viņa atceras pirmās stāvovācijas. “Tas bija pirms kādiem 25 gadiem. Tolaik stāvovācijas bija jaunums. Bijām Francijā. Dejotāji koncertu noslēdza ar deju “Jautrās dzirnavas” – visi slapji, sviedri tek, atdevuši sevi visu, stāv publikas priekšā (man ir arī tāda fotogrāfija) un pat nedrīkst sviedrus noslaucīt. Bet skatītāji ir piecēlušies un velta mums sirsnīgus aplausus. Tādā brīdī, kad iznāku uz skatuves pie dejotājiem, man vispirms gribas paklanīties viņiem, bet vispirms ir jāpateicas skatītājiem un tad dejotājiem. Tas tiešām ir ļoti īpaši.”

Ieva Adāviča stāsta, ka dejotājiem ir jāmācās būt mierīgiem, jo, tā kā emocijām jāvalda uz skatuves, ne vienmēr ir viegli atrast līdzsvaru, lai neizdegtu. “Protams, bez emocijām nevar, tās uzrunā skatītāju. Tikai izcilu tehniku skatīties ilgi nevar.” Taču runa ir arī par vadītāju. “Arī vadītājs atdod sevi visu. No tāda viedokļa apskaužu diriģentus, viņi var stāvēt uz skatuves un būt kopā ar savu kolektīvu, atbalstīt, iedvesmot. Bet deju kolektīva vadītājs stāv malā – aizkulisēs. Pareizāk gan būtu, ja vadītājs ir skatītāju rindās, lai objektīvi visu novērtētu, taču neesmu no tiem, kurš var mierīgi nosēdēt. Vienmēr esmu aizkulisēs, atbalstu, arī dejotājiem tā ir lielāka atbildība, redzot, ka turpat stāvu. Katrs koncerts maksā diezgan daudz nervu.”

Runājot par horeogrāfa darbu, Ieva Adāviča stāsta, ka lielākoties tas veikts, lai palīdzētu studiju grupu dejotājiem. Piemēram, apgūstot jaunu soli, uz tā pamata izveidota dejas horeogrāfija. Protams, dzirdot kādu mūziku, arī raisās domas un top deja. “Taču horeogrāfija nav mans pamata uzdevums, tā radās, domājot par saviem dejotājiem – kādas grūtības pakāpes soļi un raksti viņiem nepieciešami, kā vēl attīstīties, ko viņi iegūs.”

Ieva Adāviča uzsver, ka dejotājiem ne tikai jāizprot dejas solis, bet stāsts, ko deja ataino. “Latviešu tautas dejas ir tikpat dažādas, cik dažādi ir latviešu cilvēki. Ir lēnas, ir straujas, ir ar lielu dvēselisko stāstu, ir dejas, kas saistītas ar gadalaikiem, parašām, dejas, kas stāsta par dažādām dzīves situācijām. Sākot mācīties deju, runājam, par ko tā ir, ko tā atklāj, kādas dejas laikā attīstās jūtas un nianses. Un tikai tad soļus sāk mācīt. Tas, protams, ir grūtākais, iesācējs to nevar, jo iesākumā jātiek galā ar tehniskām grūtībām. Jo ilgāk dejo, jo tas mainās.” Turklāt arī nianses mainās – vienā un tajā pašā dejā, dejotu jaunībā un pēc tam brieduma gados, dejotājs var ieraudzīt dažādus stāstus.

Pacēlums pēc Dziesmu un Deju svētkiem ir liels, tas jāizmanto, aicinot bērnus dejot, uzskata Ieva Adāviča. “Bērniem un jauniešiem ir ļoti daudz iespēju, daudz dažādu pulciņu un interešu nodarbību. Taču dejot ir svarīgi, jo tā nav tikai fiziska nodarbošanās, tā ir arī iepazīšanās ar mūziku, mūzikas izpratne, plastikas attīstīšana, koordinācija, vēlākos gados dejotājs prot sevi reprezentēt, zina, kā stāvēt cilvēku priekšā. Tas dod papildu pārliecību par sevi. Vēl, kas ir ļoti svarīgi, dejošana palīdz attīstīt saskarsmes prasmi, iemāca rūpēties par savu partneri, par pārējiem kolēģiem. Deja aicina painteresēties dziļāk par tēmu, ko deja stāsta. Uzskatu, ka, ja ne vairāk, tad vismaz bērnībā vecākiem bērni ir jāved uz tautas deju pulciņu, lai ieliktu pamatu šīm prasmēm.”

Ieva Adāviča ir arī Deju svētku virsvadītāja. “Tas ir diezgan liels uztraukums uzkāpt tribīnē un redzēt savā priekšā 12 tūkstošus dejotāju, kuri visi ir jāpārredz un kuriem jāpalīdz, lai rezultāts būtu labs. Šis tituls nāk kopā ar lielu pieredzi. Daudz gadus esmu bijusi rajona Deju svētku virsvadītāja, tāpat arī zonālajos svētkos. Tur iemācies to darīt – sāc ar diviem tūkstošiem dejotāju, tad ar sešiem tūkstošiem. Svarīgi, ka ir jaunrade un idejas, ko var iznest un parādīt. Arī idejas, ko dejotāji parādīja toreizējā Valmieras rajona Deju svētkos, vēlāk varējām redzēt Dziesmu un Deju svētkos Rīgā. Tas viss ir saistīts.”

Par atpūtu stāstot, Ieva Adāviča min, ka tā vienmēr bijusi daba. Aizejot uz mežu vai ravējot dārzu, iegūts miers. Pašlaik tā ir arī ceļošana. “Tad, kad brauc ar dejotājiem ārpus Latvijas, neko jau neredzi – pirms koncerta domā, kā viss izdosies, pēc koncerta to analizē. Domas ir tikai pie dejotājiem. Arī Latvijas dzimšanas diena tā tika sagaidīta – kopā ar dejotājiem dāvinot svētkus citiem un tādējādi arī paši piedzīvojot šo īpašo sajūtu.”

Aktuālais jautājums

Kā vērtē Valmieras apzaļumošanu, puķu dobes, rotācijas apļu stādījumus vasaras sezonā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Vecākais eksperts (iepirkumu un juridiskajos jautājumos) (profesiju klasifikatora kods 2422 09)  uz nenoteiktu laiku Mēs piedāvājam: 1 darba slodzi, 5 darba dienas nedēļā (klātienes darbs) Stabilu atalgojumu (no 1635,00 EUR mēnesī, pirms nodokļu nomaksas) Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise pēc pārbaudes termiņa) Papildatvaļinājumu (pēc ikgadējās novērtēšanas) Apmaksātu profesionālo pilnveidi Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Darbu uzsākt ar 2026.gada 25.augustu Tavā pārziņā būs: Plānot, organizēt, koordinēt un vadīt publisko iepirkumu procesu atbilstoši Publisko iepirkumu likuma un citu normatīvo aktu prasībām Sagatavot un aktualizēt iepirkumu plānu, koordinēt tā izpildi Izstrādāt iepirkumu dokumentāciju (nolikumu projektus, ziņojumus, paziņojumus un citus dokumentus) Normatīvo aktu un juridisko dokumentu sagatavošana Tev nepieciešams: · Akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība (bakalaura grāds) tiesību zinātnēs Profesionālā darba pieredze jurista amatā Praktiskā pieredze publisko iepirkumu jomā (iepirkumu komisijās, iepirkumu dokumentācijas sagatavošanā un pieteikumu izvērtēšanā) Latviešu valodas prasmes augstākajā līmenī  Labas prasmes darbā ar datoru, biroja tehniku un programmatūru (MS Word, MS Excel, MS PowerPoint) Pārzināt dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtību, arhivēšanas noteikumus  Kompetences – augsta atbildības sajūta, spēja attīstīt idejas un patstāvīgi pieņemt lēmumus, pozitīva attieksme pret darbu, augsta saskarsmes kultūra Tālrunis informācijai: Administratīvās nodaļas vadītāja Laima Studenkova-Jolkina 26450931 CV, motivācijas vēstuli un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv Pieteikumu sūtīt uz e-pastu ar norādi “Vecākā eksperta (iepirkumu un juridiskajos jautājumos) vakancei” līdz 2026.gada 13.jūlijam. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Profesija: VECĀKAIS EKSPERTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-07-13 Darba sākšanas datums: 2026-08-25 Kontaktpersona: Laima Studenkova - Jolkina Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Izglītības metodiķis mācību procesa organizācijā (profesiju klasifikatora kods 2351 01)  uz nenoteiktu laiku Mēs piedāvājam: 1 darba slodzi, 5 darba dienas nedēļā (klātienes darbs) Stabilu atalgojumu (no 1837,00 EUR mēnesī, pirms nodokļu nomaksas) Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise pēc pārbaudes termiņa) Apmaksātu profesionālo pilnveidi Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Darbu uzsākt ar 2026.gada 17.augustu Tavā pārziņā būs: Profesionālās vidējās un arodizglītības programmu mācību plāna īstenošanu elektroniskajā mācību stundu sarakstā Elektroniskā žurnāla E-klase uzturēšana, aktualizēšana un tajā veikto ierakstu atbilstības kontrole Sagatavot izziņas par profesionālās izglītības programmas daļas apguvi, apliecības par moduļa apguvi un profesionālās kvalifikācijas daļas apguvi, sekmju izrakstus Tev nepieciešams: · Izglītība atbilstoši Ministru kabineta 2018.gada 11.septembra noteikumiem Nr. 569 „Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” Uz pretendentu nedrīkst attiekties Izglītības likumā un Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktie ierobežojumi strādāt par pedagogu Par priekšrocību tiks uzskatīta izglītības metodiķa vai pedagoģiskā darba pieredze Par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze darbā ar ASCTimetable programmu Labas prasmes lietvedībā (darbs ar dokumentu vadības sistēmām) Labas zināšanas darbā ar datoru un biroja programmatūru (Word, Excel, PowerPoint) Valsts valodas prasme augstākā līmeņa 2. pakāpe (C1) Labas komunikācijas un sadarbības prasmes B kategorijas autovadītāja apliecība Tālrunis informācijai: Direktora vietniece mācību darba organizācijā Līva Veinberga-Kājiņa 27408850 CV, motivācijas vēstuli un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv Pieteikumu sūtīt uz e-pastu ar norādi “Izglītības metodiķa mācību procesa organizācijā  vakancei” līdz 2026.gada 13.jūlijam. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Profesija: IZGLĪTĪBAS METODIĶIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-07-13 Darba sākšanas datums: 2026-08-17 Kontaktpersona: Līva Veinberga - Kājiņa Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Veselības inspekcija izsludina pieteikšanos uz vakanto amatu Sabiedrības veselības departamentā  Vidzemes kontroles nodaļas vides veselības analītiķis  (profesijas kods 2263 02), viena amata vieta uz nenoteiktu laiku Amatam noteiktās prasības: augstākā izglītība sabiedrības veselībā, dabas zinātnēs; praktiskā darba pieredze sabiedrības veselības nozarē (vēlams vairāk kā 2 gadi); valsts valodas zināšanas augstākajā līmenī; lietvedības darba prasmes un zināšanas; veiksmīgas komunikācijas spējas. Galvenie darba pienākumi: Nodrošināt vides monitoringa programmu izpildi; Novērtēt vides veselības riska faktorus, to ietekmi uz dzīves un darba vides kvalitāti; Sniegt eksperta pakalpojumus vides veselības un higiēniskās drošības jomā; Veidot un uzturēt darbam nepieciešamās datu bāzes. Mēs piedāvājam:iespēju veikt atbildīgu un interesantu darbu valsts pārvaldē; iespējas profesionāli augt un papildināt zināšanas, profesionālās pilnveides iespējas un stabilu atalgojumu ar sociālajām garantijām; atvērtu un iekļaujošu darba vidi, veselības apdrošināšanu pēc trīs mēnešiem no darba uzsākšanas; atalgojumu atbilstoši 9. mēnešalgu grupai no 1311-1586.00 EUR (bruto), ņemot vērā darba pieredzi 5 gados un valsts pārvaldē noteiktās sociālās garantijas; darba vieta Rīgas ielā 40, Valmierā; apmācību darba uzsākšanas periodā. Pieteikuma dokumentus: CV, motivācijas vēstuli, izglītību apliecinoša dokumenta kopiju ar norādi “vides veselības analītiķis” Vidzemē iesūtīt Veselības inspekcijai, reģ. nr. 90002448818, uz e-pasta adresi: personal@vi.gov.lv Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulu Nr.2016/679,Veselības inspekcija informē, ka: - pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi, - datu pārzinis ir Veselības inspekcija, kontaktinformācija: Talejas iela 1, Rīga, LV-10126. Tālrunis uzziņām 67819675. Informāciju par mums skat.Veselības inspekcijas mājas lapā www.vi.gov.lv Profesija: VIDES VESELĪBAS ANALĪTIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-07-14 Kontaktpersona: Veselības inspekcija Personālvadības un darba aizsardzības nodaļa

Mūsu partneri