Valmieras Ziņas

Kādēļ arī Tavai ģimenei jāveido uzkrājums nebaltām dienām?

Lasīšanas laiks: 5 min

Daudzi cilvēki nespēj sagatavoties nākotnei, taču finansiālā drošība ir svarīga ikvienam. Uzkrājums nebaltām dienām var palīdzēt drošāk raudzīties nākotnē, neuztraucoties par neparedzētiem izdevumiem.

Neplānotas situācijas ir daļa no dzīves, tādēļ tām vērtīgi sagatavoties. Ja persona dzīvo no algas līdz algai un netiek veidoti nekādi uzkrājumi, tad negaidīts dzīves pavērsiens, piemēram, darba zaudējums vai veselības sarežģījumi, var sagādāt ļoti daudz rūpju.

Kādēļ uzkrājums ir tik svarīgs?

Pat, ja šķiet, ka izveidot iekrājumu ir sarežģīti, tomēr tas ir veids, kā pasargāt sevi un savu ģimeni ārkārtas situācijās. Lūk, daži iemesli, kādēļ uzkrājuma veidošana ir tik svarīga:

  • Uzkrājums var palīdzēt mazināt kredītsaistības, jo neparedzētās situācijās vairs nevajadzēs aizņemties;
  • Uzkrājums palīdz saglabāt finansiālo stabilitāti. Lai arī cik efektīvs būtu budžeta plāns, visus izdevumus, kas rodas laika gaitā, paredzēt nevar. Uzkrājuma fondā esošos līdzekļus iespējams izmantot kādu neparedzētu tēriņu segšanai situācijās, kad esošo budžetu nav iespējams efektīvi pielāgot jaunajai situācijai. Neplānotos izdevumus varat piefiksēt, lai tad, kad tas būs iespējams, varat tos iekļaut savā budžeta plānā;
  • Uzkrājums nebaltām dienām ir īpaši svarīgs tad, ja ģimenei jāiztiek tikai no viena ienākumu avota. Tas var palīdzēt tad, ja vienīgais ģimenes apgādnieks zaudē darbu vai saslimst – tādā gadījumā iekrātā nauda nodrošinās, ka ģimene nepaliek vispār bez ienākumiem;
  • Uzkrājuma veidošana noderīga tad, ja ģimenei pieder pašai savs nekustamais īpašums. Tas nozīmē, ka pašiem jārūpējas par mājokļa uzturēšanu, remontu un ar to saistītajiem izdevumiem. Protams, daļu no uzturēšanas izmaksām (piemēram, nekustamā īpašuma nodokli) var paredzēt un ieplānot savlaicīgi, tomēr ir arī tādi izdevumi, kuri uzradīsies pēkšņi;
  • Uzkrātie naudas līdzekļi noderīgi arī veselības sarežģījumu gadījumā. Tie dos lielāku mieru un veicinās atlabšanas procesu, jo varēsiet atļauties, piemēram, labāku rehabilitāciju, efektīvākas ārstēšanās metodes;
  • Uzkrājums neparedzētām situācijām ir lielisks risinājums arī tad, ja Jums ir citi finansiālie mērķi, ko vēlaties sasniegt, piemēram, mājokļa iegāde vai uzņēmējdarbības uzsākšana. Ja būs izveidots uzkrājums tieši neplānotu situāciju risināšanai, vajadzīgos līdzekļus nevajadzēs ņemt no citiem svarīgajiem mērķiem paredzētajiem resursiem.

Svarīgi šo uzkrājumu veidot atsevišķi no cita veida uzkrājumiem. Vislabāk šim nolūkam atvērt atsevišķu krājkontu. Pirms tam iepazīstieties ar visiem līguma nosacījumiem, lai pārliecinātos, ka, vajadzības gadījumā, naudas līdzekļiem piekļūt varēsiet pietiekami ātri un vienkārši.

Kā sākt veidot uzkrājumu?

Apsverot domu par uzkrājuma veidošanu, sākotnēji var šķist, ka lieku naudas līdzekļu, ko tam novirzīt, nav. Tomēr padoties pirms laika arī nevajadzētu. Ir vērts pārlūkot savu budžetu un šī brīža naudas tērēšanas paradumus, lai saprastu, kam un cik daudz tiek tērēts. Šim nolūkam ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi vai divus, jāpieraksta visi izdevumi. Tas ļaus gūt  priekšstatu par reālo situāciju un vienkāršāk veikt nepieciešamās korekcijas.

Samazinot liekos tēriņus, ietaupīto naudu varēsiet novirzīt uzkrājuma veidošanai. Visvienkāršāk izdevumus samazināt, piemēram, retāk ēdot ārpus mājas vai pārstājot pirkt apģērbu, kas patiesībā nemaz nav vajadzīgs. Ietaupīto naudu ik nedēļu vai mēnesi iemaksājiet krājkontā. Kad uzkrājums sāks pieaugt, parādīsies vēl lielāka motivācija turpināt iesākto.

Ja Jums ir kredīts, arī tā apmaksa var būt lielisks veids, kā veidot uzkrājumu. Pēc kredītsaistību segšanas, naudas līdzekļi, ko izmantojāt kredīta apmaksai, var tikt novirzīti uzkrājumam.

Kā saglabāt motivāciju ilgtermiņā?

Lai uzkrājuma veidošanā būtu vērojams progress, svarīgi tajā veikt regulāras iemaksas. Ir skaidrs, ka kādu mēnesi to izdarīt būs vienkāršāk, savukārt citreiz tas līdzināsies īstam izaicinājumam. Lai nepazaudētu motivāciju, svarīgi izveidot savām vajadzībām un vēlmēm pielāgotu uzskaites sistēmu, kas palīdzēs nenovirzīties no kursa. Tā ietver:

  • Ikdienas tēriņu uzskaiti, lai saprastu, ka kaut kur netiek tērēts vairāk, kā paredzēts;
  • Uzkrājumam paredzēto un reāli atvēlēto summu uzskaiti

Iespējas, kā to praktiski ieviest ikdienā, ir dažādas – kāds dos priekšroku papīram un pildspalvai, cits izmantos Excel izklājlapu, vēl kādam tuvākas mobilo tehnoloģiju sniegtās iespējas.

Svarīgi, lai ikviens ģimenes loceklis ir iesaistīts šī mērķa sasniegšanā, tādēļ pārrunājiet aktuālos tēriņus, mērķus un iespējas tos sasniegt.

Labs variants, kā parūpēties, lai uzkrājuma fonds regulāri papildinās, ir ieradums maksāt sev pirmajam – tas nozīmē, ka šim nolūkam atvēlētā naudas summa uz krājkontu jāpārskaita uzreiz algas dienā, nevis mēneša beigās, kad lielākā daļa naudas iztērēta citām vajadzībām. Lai neaizmirstu veikt regulāras iemaksas, noderīgs var būt automātiskais maksājums internetbankā – norādot pārskaitījuma datumu un summu, varēsiet būt drošs, ka Jūsu uzkrājuma konts regulāri papildinās.

Cik lielam jābūt uzkrājuma fondam?

Saskaņā ar finanšu ekspertu domām ir prātīgi šajā ārkārtas situāciju fondā uzkrāt vismaz 6 mēnešu iztikas izdevumus. Sākotnēji tā var šķist liela summa, taču, ja uzkrājums tiks regulāri papildināts, mērķis noteikti tiks sasniegts.

Plānojot, kāda ik mēnesi būs šim mērķim atvēlētā summa, esiet reāli! Ir loģiski vēlēties uzkrājumu izveidot pēc iespējas ātrāk, taču pārāk nereāli mērķi var likt zaudēt motivāciju.

Kam un kad tērēt uzkrājumā esošos līdzekļus?

Plānojot un papildinot uzkrājuma kontu, vajadzētu arī definēt, kādās situācijās naudas līdzekļus no šī uzkrājuma drīkst tērēt. Katra ģimene šos nosacījumus var pielāgot savām vajadzībām, tomēr pamatā ārkārtas situāciju uzkrājums paredzēts nopietnu, neatliekamu tēriņu segšanai.

Lai būtu vienkāršāk saprast un vienoties par to, kādās situācijās ir pieļaujams izmantot ārkārtas fondā esošos līdzekļus, lūk, viens no iespējamiem konceptiem.

Kas ir ārkārtas situācijas ?

Ir virkne situāciju, kad uzkrājumā esošos līdzekļus tomēr tērēt nevajadzētu, lai arī cik vilinošs šis risinājumus šķistu:

  • Dažkārt izdevumus palielina tādas vajadzības kā dārgāka automašīnas apdrošināšana vai dāvanu iegāde. Tomēr tās nav ārkārtas situācijas. Tie ir izdevumi, kurus iepriekš var paredzēt;
  • Daļa cilvēku šo uzkrājumu izmanto, lai segtu neregulāros, tomēr paredzamos izdevumus. Piemēram, Jūs zināt, ka agri vai vēlu būs nepieciešams automašīnas remonts, taču nezināt, kad tieši. Iekļaujot tam paredzētos izdevumus budžetā, izvairīsieties no uzkrājuma tērēšanas

Kamēr ceram uz labāko, dažkārt tomēr pārsteidz nepatīkami noteikumi. Daži piemēri:

  • Darba zaudējums, kā rezultātā ievērojami samazinās ienākumi;
  • Veselības problēmas

Šāda tipa tēriņus var segt no uzkrājuma ārkārtas situācijām.

Tomēr, iespējams, izvēlēsieties cita veida konceptu, piemēram, no uzkrājuma fonda segt visus tos izdevumus, kas nav iekļauti budžeta plānā un to segšanai citkārt būtu jānoformē aizdevums. Taču, lai šāda sistēma darbotos, īpaši svarīgi ir regulāri pārskatīt savu budžetu, iekļaujot tajā visus paredzamos (arī neregulāros) izdevumus.

Ir daudz iemeslu, kādēļ uzkrājums nebaltām dienām var būt ļoti noderīgs – ārkārtas situācijas, steidzams mājokļa remonts, automašīnas remonts, darba zaudēšana ir tikai daļa no iemesliem.

Dzīvošana bailēs, ka naudas visam vajadzīgajam nepietiks, rada nevajadzīgu stresu. Uzkrājums novērš satraukumu un ļauj dzīvot mierīgāku dzīvi.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Vairāk par mums uzzināsi šeit: www.vid.gov.lv VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ. Nr. 90000069281) izsludina konkursu uz Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes Algas nodokļu daļas galvenā nodokļu inspektora ierēdņa amatu (vakance uz nenoteiktu laiku) Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) pamatdarbības un atbalsta funkcijas īstenošana labprātīgas nodokļu, nodevu, citu valsts noteikto obligāto maksājumu un tieši piemērojamos Eiropas Savienības normatīvajos aktos par muitas lietām noteikto maksājumu saistību izpildes, aprēķināšanas un maksāšanas pareizības kontroles un atbalsta jomā. Mūsu vērtības ir efektivitāte, atbildība un sadarbība. Ja Tev ir: akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība; zināšanas nodokļu normatīvajos aktos; spēja strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos; pamatprasmes darbā ar MS Outlook, Word, Excel; atbilstība likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; nevainojama reputācija. Ja Tev ir kāda no šīm īpašībām vai prasmēm, mēs Tevi gaidām Algas nodokļa daļā: proti argumentēt un pamatot savu viedokli; esi nosvērts, komunikabls un atvērts jautājumiem; atbildības sajūta, precizitāte, disciplinētība un līdzsvarotība; pārzini vai interesē kā notiek process kādā no nozarēm, piemēram, būvniecības nozarē, mazumtirdzniecībā, ražošanas nozarē, sabiedriskajā ēdināšanā, pakalpojuma sniegšanā; spēj saskatīt likumsakarības, analizēt un aprakstīt iegūto informāciju; proti strādāt ar datoru un programmām; labprāt dodies ārpus darba vietas; jūties droši svešā vietā un spēj runāt ar jebkuru personu. Tev ikdienā būs šādi pienākumi: Jākomunicē ar nodokļu maksātājiem kā klātienē vai attālināti, tā rakstiski. Jārīko un jāpiedalās klātienes un attālinātajās tikšanās ar nodokļu maksātājiem. Jāveic nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apmeklēšana/novērošana. Jāgatavo pieprasījumi nodokļu maksātājiem, kredītiestādēm, valsts un pašvaldību institūcijām. Jāstrādā ar programmām un informācijas sistēmām. Jāvērtē grāmatvedības reģistri un dokumenti. Jāanalizē iegūtā un apkopotā informācija. Jāapraksta rezultāti, gatavojot nodokļu rēķinus un lēmumu projektus. Jāsadarbojas ar kolēģiem. Mēs piedāvājam: Stabilu atalgojumu, mēnešalga no 1483 līdz 1719 EUR (bruto), pārbaudes laikā līdz 1521 EUR, atkarībā no Tavas profesionālās pieredzes ilguma attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā; Tev būs sociālās garantijas. Apdrošināšanas polisi. Brīvas papildus dienas (papildatvaļinājuma dienas). Iespēju strādāt daļēji attālināti. Labas izaugsmes iespējas. Ieguldīt savas zināšanas un prasmes. Tavs darbs būs novērtēts no kolēģu un vadības puses. Ātri apgūt darba pienākumus. Teicamu kolektīvu. Elastīgu un ērtu darba laiku. Priekšrocības pretendentam ar: akadēmisko vai otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību ekonomikā vai komerczinībās un administrēšanā vai tiesību zinātnē; pieredzi nodokļu administrēšanā vai uzņēmējdarbībā, vai finanšu vadībā, vai finanšu analīzē, vai grāmatvedībā, vai auditā vai tiesību zinātnē ne mazāk kā divi gadi. Ierēdņa dienesta vieta: Beātes iela 49, Valmiera. Pieteikuma vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), izglītību apliecinoša dokumenta kopiju 20 dienu laikā no šī sludinājuma publicēšanas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz NNVP_AND_GNI_Valmiera_Vards_Uzvards”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri tiks izvirzīti personāla atlases otrajai kārtai. Piesakot savu kandidatūru vakantajam ierēdņa amatam, pretendents apliecina, ka atbilst likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. Ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.panta 1. un 2.punktu, informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu kvalitatīvu atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr.+371 67122633; datu aizsardzības speciālista kontaktinformācija: datuaizsardziba@vid.gov.lv, tālr. +371 67122658, +371 67122660. Papildu informāciju par personas datu apstrādi un par atlases procesa privātuma politiku VID ir pieejama VID tīmekļa vietnē sadaļās: Personas datu apstrāde VID un Atlases procesa privātuma politika. Jautājumos par amata pienākumiem zvani uz tālruņa numuru +371 67121490. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru +371 67122633 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. Profesija: GALVENAIS NODOKĻU INSPEKTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-22 Kontaktpersona: Tālrunis: 67122633 E-pasts: vid.konkursi@vid.gov.lv

Vairāk par mums uzzināsi šeit: www.vid.gov.lv VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ.Nr.90000069281) izsludina konkursu uz Informātikas pārvaldes Reģionālās tehniskā atbalsta daļas Otrās nodaļas vecākā informācijas tehnoloģiju administratora darbinieka amatu (1 vakance uz nenoteiktu laiku) Informātikas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmuma dienesta (turpmāk – VID) atbalsta funkcijas īstenošana informācijas sistēmu resursu pārvaldības jomā. Mūsu vērtības ir: efektivitāte, atbildība, sadarbība. Ja Tev ir: vidējā vai profesionālā vidējā izglītība; praktiskas zināšanas par datortīklu (LAN) uzbūvi, izmantotajiem protokoliem, konfigurēšanu un darbības principiem; padziļinātas un praktiskas zināšanas par darbstaciju operētājsistēmām un lietojumprogrammām, to uzstādīšanu un apkopes veikšanu; padziļinātas un praktiskas zināšanas par datortehnikas t.sk. perifērijas iekārtu uzbūvi, darbības principiem un veidiem; labas prasmes darbā ar MS Outlook, Word, Excel; spēja patstāvīgi organizēt darbu un strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos; spēja uzņemties atbildību un pieņemt lēmumus; atbilstība likuma „Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta otrās daļas prasībām; nevainojama reputācija. Ja esi gatavs nodrošināt: lietotāju tehnisko atbalstu, datortehnikas un programmatūras problēmu lokalizāciju un risināšanu; datortehnikas sagatavošanu un uzturēšanu; tehniskās infrastruktūras un serveru darbības uzturēšanu; informācijas un komunikāciju tehnoloģiju drošības pasākumu nodrošināšanu. Pievienojies mūsu kolektīvam, jo mēs piedāvājam: stabilu atalgojumu, mēnešalga no 1405 līdz 1777 EUR (bruto), - pārbaudes laikā līdz 1529 EUR, atkarībā no Tavas profesionālās pieredzes attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā; interesantu un stabilu darbu, draudzīgu kolektīvu; personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; iespēju piedalīties dažādās apmācību programmās; sociālās garantijas; veselības apdrošināšanas polisi no pirmā mēneša; papildatvaļinājuma dienas. Priekšrocības pretendentiem ar: vidējo vai vidējo profesionālo izglītību informācijas tehnoloģiju jomā; praktisko darba pieredzi informātikas jomā vismaz vienu gadu; B kategorijas vadītāja apliecību. Darbinieka darba vieta: Beātes iela 49, Valmiera, LV-4201 Motivācijas vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), izglītību apliecinoša dokumenta kopiju 15 dienu laikā no šī sludinājuma publicēšanas dienas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz IP_RegioTAD_2N_VITA_Vārds_Uzvārds”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri tiks izvirzīti personāla atlases otrajai kārtai. Piesakot savu kandidatūru vakantajam darbinieka amatam, pretendents apliecina, ka atbilst likuma „Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta otrās daļas prasībām. Ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.panta 1. un 2.punktu, informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu kvalitatīvu atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr.+371 67122633; datu aizsardzības speciālista kontaktinformācija: datuaizsardziba@vid.gov.lv, tālr. +371 67122658, +371 67122660. Papildu informāciju par personas datu apstrādi un par atlases procesa privātuma politiku VID ir pieejama VID tīmekļa vietnē sadaļās: Personas datu apstrāde VID un Atlases procesa privātuma politika. Jautājumos par amata pienākumiem zvani uz tālruņa numuru +371 67123444. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru 67122630 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. Profesija: INFORMĀCIJAS TEHNOLOĢIJU ADMINISTRATORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Informācijas tehnoloģijas / Telekomunikācijas Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-17 Kontaktpersona: Tālrunis: 67122633 E-pasts: vid.konkursi@vid.gov.lv

Mūsu partneri