Valmieras Ziņas

Labestības un dzīves skola Smiltenes tehnikumā

Lasīšanas laiks: 7 min

Ceturtdien, 2.jūnijā, Smiltenes tehnikumā noslēdzās kopā ar novada sociālo dienestu realizētā mūžizglītības programma ģimenēm ar bērniem “Veselīga uztura nozīme dzīves kvalitātes uzlabošanā”.

Divdesmit četru stundu apmācība galvenokārt notika skolas mācību virtuvē un restorānā. Tehnikuma skolotājas jaunajām māmiņām mācīja pagatavot garšīgus un veselīgu ēdienus, izvēlēties sava ģimenes budžeta ietvaros uzturvērtības ziņā vērtīgākos un ekoloģiski tīrākos, Latvijā audzētus produktus. Katrs no ēdieniem vienmēr tika glīti noformēts. Projekta mērķis: rosināt ģimeņu izpratni par veselīga uztura nozīmi, attīstīt prasmi sarūpēt ģimenei sātīgas, veselīgas un sabalansētas ēdienreizes, kā arī – piedāvāt idejas gaumīgam galda klājumam ikdienā un svētkos, papildināt jauno saimnieču zināšanas par galda kultūru.

Programmas noslēgumā lielu gandarījumu par paveikto izjuta gan sociālā dienesta darbinieces, gan tehnikuma skolotājas un jaunās māmiņas, kas saņēma sertifikātu.

Skolas mācību virtuvē un restorānā valdīja rosība. Sievietes gatavoja svētku galdam saldos un sāļos biezpiena cepumus, gaļas rullīšus, siera uzkodas, zemeņu – arbūzu boli, citrona – siera kūku un citus kārumus.

“Pirmās nodarbības pagāja, apzinot, ko jaunās māmiņas prot un, ko vēlas iemācīties,” stāsta Smiltenes tehnikuma skolotāja Ira Gaile. “Sākumā dažas vajadzēja mazliet ieinteresēt, bet tagad jau visām acis mirdz. Nodarbībās gatavojām dažādus ēdienus, īpašu uzmanību pievēršot tam, lai produkti, saglabātu iespējamu augstāku uzturvērtību. Nepareizas gatavošanas rezultātā tā ievērojami mazinās. Līdz ar to cilvēks paēd, bet pēc stundas jau atkal jūtas izsalcis. Centāmies parādīt, kā iespējami daudzveidīgāk izmantot produktus, kas visbiežāk atrodami daudzbērnu ģimenēm paredzētajās pārtikas pakās. Piedāvājām idejas, kā virtuvē radoši izmantot auzu pārslas, kas vairumam asociējas tikai ar putru. Arī šajā, noslēguma pasākumā, jaunās māmiņas no vienas un tās pašas biezpiena masas (to veido, vienādas proporcijās liekot biezpienu, kviešu miltus un margarīnu), cepa četru veidu cepumus.

Nodarbību laikā daudzas sievietes ļoti priecājās par blendēto kokteiļu smūtiju gatavošanu. Vairums to darīja pirmoreiz mūžā. Vēl daudz runājām par ziemas krājumu veidošanu, par ko arī jutu neviltotu interesi.”

Trīs bērnu māmiņai Kristiānai Vincjunai no Blomes uz rokām pusotru gadu vecais dēliņš Adrians, kurš sniedzas ar lielo karoti, lai nāktu talkā skolotājai Vitai Auderei pie našķu pagatavošanas. Kristiānu mājās gaida vīrs un vēl divi bērni. Jaunā māmiņa ir pateicīga tehnikuma skolotājām par sniegtajām zināšanām. Īpaši novērtē t.s. mazās gudrībiņas, kas, strādājot virtuvē noder visvairāk. “Pirmajā brīdī šķiet – tas tikai tāds sīkumiņš, bet ēdiens iznāk daudz garšīgāks.” Turpmāk Kristiāna apņēmusies saviem bērniem pirkto našķu vietā biežāk gatavot griķu popkornu un priekšroku latviskajai virtuvei. Sievietei ir nepabeigta juridiskā izglītība. Kad mazie paaugsies, viņa ļoti vēlētos pabeigt studijas augstskolā. Kristiāna ir pārliecināta, ka, prasmīgi saimniekojot, tas izdosies.

Smilteniete, piecu bērnu māmiņa Agija Šmite, kad jaunākais bērniņš sāks apmeklēt bērnudārzu, labprāt apgūtu pavāra profesiju.

“Mājās, ikdienas skrējienā ar pieciem bērniem, liku galdā pašu vienkāršāko. Šeit redzēju – garšīgus un veselīgus ēdienus var pagatavot arī ar ļoti minimāliem resursiem.”

Agija rosās tehnikuma mācību virtuvē kopā ar nodarbībās iegūto draudzeni Sandu Zvaigzni. Abas gatavo gurķu rullīšus ar biezpiena – ķiploku pildījumu. ”Arī šī uzkoda ir veselīga un ātri pagatavojama. Ceļama gan ikdienas, gan svētku galdā. Līdz šim nekad neko tādu nebiju gatavojusi. Nodarbībās sasmēlos tik daudz zināšanu. Tagad mūsu ģimenes ēdienkarte noteikti būs daudzveidīgāka. Lutināšu savus mīļos ar dārzeņu kokteiļiem, vasarā vākšu zāļu tējas, lai ziemā nav par dārgu naudu jāpērk veikalā. Iepazīstināšu ģimeni ar latvisko virtuvi.”

Ar līdzīgu apņemšanos mājup dosies arī Sanda. “Savā dārziņa šogad izaudzēšu daudz zaļumu. Uzturā vairāk lietosim dārzeņus. Līdz šim nezināju, cik daudz dažādos veidos var izmantot burkānus. Vasarā gatavošu ģimenei garšīgas un veselīgas aukstās zupas. Tagad apzinos, ka līdz šim ēdām diezgan neveselīgi.” Sanda atzīst, ka mācību nodarbības bijusi arī jauka izraušanās no ikdienas, kas lielākoties paiet mājās, audzinot pusotru gadu veco meitiņu. Turpmāk jaunā sieviete savus mīļos biežāk lutinās ar pašas gatavotiem saldajiem ēdieniem. Sanda jau no pamatskolas laika vēlas izmācīties par bārmeni. “Kad meitiņa paaugsies, iespējams, piepildīsies arī šis sapnis. Varbūt nākšu uz tehnikumu un apgūšu pavāra profesiju.”

Smilteniete, piecu bērnu māmiņa Monta Ozola turpmāk savā virtuvē vairāk ļausies kulinārajiem eksperimentiem.

“Līdz šim mūsu mājās pamata ēdiens bija zupas. Tagad biežāk gatavošu dažādas omletes un sautējumus. Arī pankūkas var izcept tik dažādas! Nodarbībās iemācījos pagatavot interesantus gaļas plācenīšus. Ļoti novērtēju tehnikuma un sociālā dienesta piedāvāto iespēju. Labprāt nāktu mācīties vēl.”

Tehnikumu mācību virtuvē enerģiski rosās arī Monika Jakovicka, četru bērnu māmiņa no Blomes pagasta. Tā kā viens no bērniņiem ir ar īpašām vajadzībām, Monikai reti paveras iespēja izrauties no ikdienas. Jaunā sieviete lepojas ar pašas pagatavotajām siera bumbiņām un izstaro neviltotu prieku. “Šajās divdesmit četrās mācību stundās esmu gan atpūtusies, gan iemantojusi jaunas draudzenes un iemācījusies tik daudz vērtīgu lietu. Atgriežoties mājās, uzreiz visu gribas izmēģināt vēlreiz un palutināt arī mājiniekus. Bērni ir tik priecīgi par jaunajiem ēdieniem, kas tagad tiek celti ģimenes galdā. Īpaši – jau par saldajiem kārumiem. Manā pavārgrāmatā tagad nākušas klāt daudzas jaunas receptes. Paldies jaukajām un atsaucīgajām tehnikuma skolotājām Irai Gailei un Vitai Auderei, kuras vienmēr bija gatavas pamācīt un neskopojās ar padomiem! Pamācīja, kā, pagatavot ne vien garšīgu, bet arī sātīgu un uzturvielām bagātu ēdienu. Līdz šim nezināju, ka dārzeņus, lai tie nezaudētu uzturvērtību, jāliek vārīties verdošā ūdenī…”

“Sākumā jaunās sievietes bija nedrošas. Vienai otrai acīs jautājums: ko es te daudz iemācīšos,”

stāsta Smiltenes novada sociālā dienesta darbiniece darbam ģimenēm ar bērniem Arnita Freiberga. “Sociālajiem darbiniekiem nācās veikt preventīvo darbu, taču tas noteikti bija tā vērts. Šodien skatos uz viņām un priecājos. Īpaši par Montiņu, kura savos divdesmit piecos gados audzina jau piecus bērniņus. Sākumā bija tik noslēgta un klusa, tagad tā atraisījusies! Šodien visas manas meitenes ir tik skaistas, saposušās un laimīgas! Šādas zināšanas ir tāds resurss! Var jau daudz gari un gudri runāt, bet pavisam cita lieta, ja sievietēm tiek dota iespēja mācīties, pašām darbojoties. Izjust, kā ir strādāt skaistā un tīrā virtuvē. Kā pārvērst ikdienu svētkos, izdzīvot un pabarot ģimeni arī tad, ja rocība nav tā lielākā. Kādai varbūt blakus vēl ir cilvēks, kas nevis ceļ, bet gluži pretēji… Un tad nākas pieņemt ļoti smagus lēmumus. Tāpēc mums visiem jācenšas citam citu vairāk atbalstīt un palīdzēt. Priecājos, ka, jaunās sievietes, kopīgi rosoties virtuvē sadraudzējās, atrada viena otrā cilvēku, kuram var uzticēties, kurš varbūt dzīvo ar tādu pašu sāpu sirdī. Rudenī ļoti vēlētos viņas visas aicināt kopā dziedāt tautasdziesmas. Vienam otru atbalstot, iespējams realizēt daudzas skaistas ieceres arī bez milzīgiem finansiālajiem resursiem. Manā darbā liels atbalsts ir visas mūsu novada jaukās sociālās darbinieces. Priecājos, ka nodarbības stiprināja ģimeņu saikni arī ar viņām. Apziņa, ka grūtā brīdī ir vieta, kur atbalstīs un palīdzēs, ir ļoti svarīga. Taču uzticēšanās, kā zināms, nerodas vienā dienā…”

“Pasaulē nekad nebūs divas pilnīgi vienādas ģimenes. Tāpat arī katrs cilvēks šajā pasaulē ienāk ar kaut ko savu, pilnīgi atšķirīgu. Taču viens gan ir nemainīgs – otram dāvātais prieks, sapratne un labestība vienmēr dubultīgi atnāk atpakaļ,”

savā dzīvē vairākkārt pārliecinājusies sirsnīgā Blomes pagasta sociālā darbiniece Gunta Nulle. “Cilvēki ir jāmīl, tad viņi mīlēs mūs. Un otram kaut ko iemācīt vislabāk var tad, ja viņš jūt, ka viņu cieni un vēlies palīdzēt, neraugoties uz grūtībām, kādās viņš nonācis. Katram dzīve var apmest kūleni. Kādam varbūt pietrūkst vajadzīgo prasmju un zināšanu, lai sakārtotu savu dzīvi. Gunta pārliecināta, ka šī mācību programma ir tikai sākums kam jaunam un skaistam. Izaugsme taču turpinās visa mūža garumā, vai ne?

Mācību programmas noslēguma pasākumā jaunajām māmiņām romantisku muzikālo sveicienu bija sarūpējis grupas “Apvedceļš” Jānis Krūmiņš.

“Laba pēcgarša,” pasākumu vērtē viena no organizatorēm, Smiltenes tehnikuma viesnīcu un restorānu programmu nodaļas vadītāja Irita Tepere.

“Ģimenēs, kurās aug vairāki bērni un bieži ir tikai viens pelnītājs, nav viegli izdomāt, ko katru reizi celt galdā. Tāpēc arī pasākuma pamata moto bija – vienkārši, garšīgi, draudzīgi maciņam, veselīgi un skaisti.”

Aktuālais jautājums

Vai esi iepazinies ar jauno Valmieras novada teritoriālo plānojumu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi enerģisks un esi gatavs jauniem izaicinājumiem, kā arī vēlies sevi pilnveidot un izmantot savas profesionālās zināšanas un pieredzi kopējo mērķu sasniegšanā, tad tieši Tu, kā kolēģis, esi nepieciešams Valsts sociālās aprūpes centra "Zemgale" komandai!* Valsts sociālās aprūpes centrs "ZEMGALE" kā lielākais valsts ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzējs Latvijā AICINA DARBĀ Autobusa vadītāju filiālē "Rūja" (uz nenoteiktu laiku, 1 amata vieta uz pilnu slodzi) Mēs piedāvājam: sociālās garantijas atbilstoši valsts pārvaldē noteiktajam; alga (bruto) EUR 925– EUR 1220 atbilstoši profesionālajai pieredzei un kompetencēm; pārbaudes laikā atalgojums līdz EUR 950; darba pieredzi valsts pārvaldē; labus darba apstākļus; draudzīgus, atsaucīgus un profesionālus kolēģus; veselības apdrošināšanu pēc 3 mēnešiem. Būtiskākie amata pienākumi: droši un savlaicīgi pārvadāt klientus un darbiniekus atbilstoši maršrutiem un grafikiem; nodrošināt klientu apkalpošanu - palīdzēt iekāpt/izkāpt, īpaši personām ar kustību traucējumiem; uzraudzīt transportlīdzekļa tehnisko stāvokli, veikt ikdienas pārbaudes un nodrošināt tā uzturēšanu kārtībā; uzturēt kārtībā transportlīdzekļa garāžas telpas un teritoriju ap garāžu; aizpildīt nepieciešamo dokumentāciju (ceļazīmes u.c.) un ievērot noteiktās darba procedūras; rīkoties atbildīgi ārkārtas situācijās, ievērot satiksmes, darba drošības un iekšējās kārtības noteikumus; pēc nepieciešamības, tīrīt sniegu, grābt lapas, novākt gružus uz brauktuvēm, kā arī pļaut zāli. Prasības pretendentam: vispārējā vidējā vai vidējā profesionālā; labas latviešu valodas zināšanas; D kategorijas autovadītāja apliecība, 95.kods (profesionālā transportlīdzekļa vadītāja kategorija); derīgs elektroniskais paraksts (palīdzēsim izveidot). Darba vietas adrese: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Jeri, Jeru pagasts., Valmieras novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) ar atzīmi "Autobusa vadītājs" sūtīt uz e-pastu: vakances@vsaczemgale.gov.lv. Uzmanību! VSAC "Zemgale" personāla dokumentu aprite tiks nodrošināta elektroniski, līdz ar to dokumentu parakstīšanai Jums būs nepieciešams izmantot patstāvīgi noformētu elektronisko parakstu. Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/media/2279/download Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja trīs nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. Profesija: AUTOBUSA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūja, Jeri, Jeru pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-07-05 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e- pastu: vakances@vsaczemgale.gov.lv Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri