Valmieras Ziņas

9. maijā Valmierā notiks Donoru diena

Lasīšanas laiks: 3 min

9. maijā no plkst. 10.00 līdz 13.00 Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā, Zvaigžņu ielā 4 notiks Donoru diena, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valsts Asinsdonoru centrs.

Pērn Valsts asinsdonoru centrs uz Valmieru devās trīs izbraukumos, kuros asinis ziedoja 85 donori, no tiem 20 pirmo reizi. Kopš 2015. gada VADC izbraukumi Valmierā organizēti 11 reizes, savukārt Pārgaujas ģimnāzijā Donoru diena pēdējo reizi rīkota 2017. gada izskaņā, kad asinis ziedoja 27 personas.

Līdz šim Donoru dienas vienmēr rīkotas kādā no Valmierā esošajām publiskajām ēkām, piemēram, Vidzemes augstskolā, kultūras namā vai Pārgaujas ģimnāzijas telpās, šogad pirmo reizi Valmieras iedzīvotājiem būs iespēja asinis ziedot VADC specializētajā autobusā.

Asinis iespējams ziedot no astoņpadsmit gadu vecuma, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments. Kopš 2018. gada martā stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 1037 donoram nav obligāti jāiesniedz bankas konta numurs – no donoram pienākošās kompensācijas par izdevumiem zaudētā asins apjoma atjaunošanai iespējams atteikties.

Pērn asins Latvijā tika ziedotas 52001 reizi, kas ir par 2297 donācijām vairāk nekā gadu iepriekš. Aizvadītajā gadā 21,3% jeb 6675 no donoru kopskaita, 31245 fiziskām personām, asinis ziedoja pirmo reizi. Pirmreizējā donora vidējais vecums ir 29,8 gadi, taču donora vidējais vecums pēdējo piecu gadu laikā palielinājies par pieciem gadiem, sasniedzot 36,9 gadu robežu, kas krietni neatpaliek no 2005. gada rādītājiem – 37 gadiem.

11% donoru gada laikā asinis ziedo vismaz trīs reižu, savukārt četras un vairāk reizes ziedo vien 4,3% donoru. Vairāk nekā puse jeb 53,47% donoru ir sievietes, attiecīgi 46,53% ir vīrieši.

Asinis ziedot vari, ja:

· Esi 18 – 65 gadus jauns
· Sver ne mazāk par 50 kg
· Dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu
· Esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi
· Esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis
· Pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma
· Neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, pie kam pēc 6. reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums).

Ieteikumi pirms asins ziedošanas:

· 3 – 4 stundas pirms procedūras iesaka vieglu ēdienreizi un papildu šķidruma uzņemšanu (jāizdzer apmēram četras glāzes ūdens vai sulu u.c.). Tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst!
· Vismaz 2-3 stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt, jo Tev būs labāka pašsajūta procedūras laikā un pēc tās, kā arī būs kvalitatīvāki asins komponenti. Smēķētājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15%. Tas atsaucas uz visu organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.

Ieteikumi pēc asins ziedošanas:

· Sterilo pārsēju jātur uz rokas vismaz 2 – 3 stundas, lai nerastos zemādas asins izplūdums vai iekaisums, ko var izraisīt apkārtējā vidē esošie putekļi un mikroorganismi. Vēnas punkcijas vietu nedrīkst mērcēt un sasmērēt. Pārsēju nedrīkst atslābināt vai savilkt, ja nepieciešams jauns pārsējs, jālieto tīru marles saiti.
· Jāatpūšas ne mazāk kā 15 minūtes.
· Divas stundas nav vēlams vadīt transporta līdzekli.
· Nenest somu uz rokas, no kuras tika ņemtas asinis.
· Nevajag strādāt smagu fizisku darbu, netrenēties, neskriet, nenest smagus priekšmetus, nepeldēties un nesauļoties.
· Vismaz 12 stundas pēc asins ziedošanas nedrīkst strādāt paaugstinātas bīstamības darbus: pārvadāt pasažierus, vadīt lidmašīnu, vilcienu, strādāt augstumā u.c.

Asins donorus aicina sekot līdzi jaunākajai informācijai VADC mājaslapā www.donors.lv vai sazināties, zvanot: 8000 0003.

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri