Valmieras Ziņas

2024. gada sākumā Latvijā tiks ieviesta bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas sistēma

Lasīšanas laiks: 4 min

2024. gada sākumā Latvijā tiks ieviesta bioloģisko atkritumu (turpmāk – BA) dalītās vākšanas sistēma. Vairākās teritorijās šķirošana būs obligāta, blakus jau esošajiem konteineriem pievienosies brūnais – bioloģisko atkritumu konteiners, portālu “Valmieras Ziņas” informēja SIA “ZAAO” Sabiedrisko attiecību vadītāja Dina Lukaševiča-Lāce.

Zinot, ka jebkuras pārmaiņas sevī ietver neziņu, šaubas un daudz neskaidrību, vēlamies kliedēt daļu no tām, cenšoties rast atbildes uz jautājumiem, kas visbiežāk izskan no klientu puses. 

Kāpēc ir nepieciešama BA šķirošana?

Šobrīd līdz pat 40% no sadzīves atkritumiem veido tieši BA, par kuriem, tos nešķirojot, iedzīvotāji maksā pilnu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksu. Saskaņā ar Eiropas Komisijas izvirzīto mērķi, dalībvalstis, tai skaitā Latvija, 2035. gadā poligonos varēs apglabāt ne vairāk kā 10% no visiem atkritumiem. Bioloģiski noārdāmo atkritumu neatbilstoša apsaimniekošana rada būtiskas siltumnīcas efekta gāzu emisijas un palielina apglabājamo atkritumu apjomu. Dalīti vācot un atsevišķi pārstrādājot BA, tiek nodrošināta biogēnā oglekļa aprites cikls, samazinot mākslīgā mēslošanas līdzekļu izmantošanu.

Vai pakalpojums būs obligāts visiem?

SIA “ZAAO” darbības teritorijā pakalpojums būs obligāts daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem un uzņēmumiem pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajās teritorijās. Saistošie noteikumi stāsies spēkā 2024. gada 1. janvārī.

Šīs teritorijas ir:

 • Balvu novads – Balvi, Viļaka.
 • Cēsu novads – Cēsis, Liepa, Priekuļi, Dukuri, Augšlīgatne, Līgatne, Līvi, Agra, Meijermuiža.
 • Limbažu novads – Limbaži, Salacgrīva, Aloja.
 • Saulkrastu novads – Saulkrasti, Zvejniekciems.
 • Siguldas novads – Krimuldas un Lēdurgas pagasts.
 • Smiltenes novads – Smiltene, Rauna, Ape, Grotūzis, Kalnamuiža, Saltupi, Silva, Vidzeme.
 • Valmieras novads – Valmiera, Rūjiena, Valmiermuiža, Seda, Mazsalaca, Strenči, Kaugurmuiža, Kocēni, Brandeļi, Skaņkalne, Naukšēni.
 • Valkas novads – Valka.

Privātmāju īpašniekiem būs iespēja izvēlēties izmantot bioloģisko atkritumu konteineru vai pašiem īstenot BA kompostēšanu sava īpašuma teritorijā. 

Uzņēmumiem BA dalītā vākšana ir obligāta, ja radītais BA apjoms ir lielāks par  80 litriem nedēļā.

Vai, šķirojot BA atkritumus, iespējams samazināt izmaksas par atkritumu izvešanu? 

2024. gadā BA izvešanas tarifs būs par 40% zemāks nekā sadzīves atkritumu izvešanas maksa. Kā jau minējām, šobrīd līdz pat 40% no sadzīves atkritumiem veido tieši BA. Pareizi nodalot tos no sadzīves atkritumiem, izmaksas par atkritumu izvešanu samazinās. 

Kas jādara, lai 2024. gada sākumā saņemtu BA pakalpojumu – konteineru? 

Pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajās teritorijās dzīvojošajiem janvāra laikā jāsagaida informatīvs paziņojums no ZAAO, kurā detalizēti tiks izskaidroti soļi pakalpojuma saņemšanai. 

Konteineri pakāpeniski tiks piegādāti februārī, kad arī būs iespēja uzsākt BA šķirošanu.

Kā rīkoties, ja saņemu paziņojumu, bet dzīvoju privātmājā un izvēlos veidot savu kompostu īpašumā?

Par savu lēmumu jāinformē ZAAO, kas atbilstoši jaunajiem pašvaldību saistošajiem noteikumiem veidos un uzturēs mājkompostētāju reģistru. 

Kā rīkoties, ja nedzīvoju pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajā teritorijā, bet vēlos šķirot BA atkritumus?

BA šķirot drīkst jebkurš. Ja ZAAO konkrētajā teritorijā nenodrošina to savākšanu, atkritumus var nogādāt uz jebkuru no ZAAO EKO laukumiem visā darbības reģionā. Privātmāju īpašnieki var veidot kompostu. 

Ko drīkst mest BA konteinerā?

 • Pārtikas atkritumus –  cietos piena produktus, gaļas, zivju un citu dzīvnieku izcelsmes produktus (asakas, olu čaumalas), miltu izstrādājumus, augļus, dārzeņus, kafijas un tējas biezumus. 
 • Dārza atkritumus – lapas, ziedus, nezāles, pļautu zāli, zarus un saknes līdz 2 cm diametrā. 

Ko nedrīkst ievietot BA konteinerā?

 • Bīstamos atkritumus, piemēram, baterijas, akumulatorus, krāsas, šķīdinātājus, pesticīdus, augu aizsardzības līdzekļus, medikamentus.
 • Būvgružus, piemēram, ķieģeļus, cementa blokus, stiklu, metālu, celtniecības putas.
 • Sadzīves atkritumus, piemēram, papīru, kartonu, plastmasu, metālu, stiklu.
 • Mājdzīvnieku izkārnījumus un pakaišus.
 • Akmeņus, smiltis un pelnus. 
 • Autiņbiksītes, higiēnas piederumus.
 • Šķidrumus – eļļas, marinādes, mērces, kompotus, pienu, kefīru.

Kas notiks, ja BA konteinerā ievietošu sadzīves atkritumus?

Ja iztukšošanas brīdī konstatēs, ka BA konteinerā ir dažādi piejaukumi, to izvešana notiks pēc sadzīves atkritumu izvešanas maksas. Klientu interesēs ir šķirot pareizi. 

Vai BA atkritumus jānošķiro speciālos maisiņos, vai drīkst izmantot parastos plastmasas?

Brūnajā BA konteinerā drīkst izmest tikai biokompostējamos vai papīra maisiņus. Ja atkritumu savākšanai tiek izmantots plastmasas jeb polietilēna maisiņš, BA no tā jāizber konteinerā. 

Kā zināt, ka attiecīgais biopolimēru maisiņš ir kompostējams?

Biokompostējamajam maisiņam uz iepakojuma marķējuma vai datu lapā ir jābūt atsaucei uz EN 13432 standartu.

BA šķirošana no nākamā gada ir obligāta ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā. Pacentīsimies to kopā ieviest kā ērtu veidu samazināt savu ietekmi uz vidi, samazinot arī savus maksājumus.

Pievienojies mūsu komandā! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Buratino” aicina darbā skolotāja palīgu (40 stundas nedēļā (viena likme)) uz nenoteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Beātes ielā 42, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veicināt un nostiprināt bērniem pašapkalpošanās prasmes un kultūrhigiēniskās iemaņas; • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • nodrošināt telpu uzkopšanu saskaņā ar higiēnas noteikumu prasībām; • sadarboties ar grupas pedagogiem; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība; • valsts valodas prasme atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu 714 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • radošu un interesantu darbu atsaucīgā un draudzīgā kolektīvā; • profesionālās pilnveides iespējas un izaugsmes iespējas; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu buratino@valmiera.edu.lv, līdz 2024.gada 15.martam. Tālrunis papildu informācijai: 29151878. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-15

Ja Tev rūp vides aizsardzība, Tev ir drosme pārstāvēt valsti darbā par zaļāku un labvēlīgāku vidi un Tevi nebaida darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,  iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078) Vidzemes reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas Valmieras sektora inspektora amatā (divas ierēdņa amata vietas uz noteiktu un nenoteiktu laiku) Piedāvājam: interesantu un atbildīgu darbu valsts pārvaldē; daudzpusīgu darba pieredzi vides aizsardzības jomā un profesionālās attīstības iespējas; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; darbā ievadīšanas apmācību, kā arī kvalifikācijas paaugstināšanas iespējas; mēnešalgu no 932 līdz 1398 euro pirms nodokļu nomaksas; veselības apdrošināšanu, papildatvaļinājumu no astoņām līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu L.Paegles ielā 13, Valmierā. Uzticēsim Tev: kontrolēt vides aizsardzības normatīvo aktu ievērošanu un izskatīt sūdzības par piesārņojumu; kontrolēt A, B un C kategorijas piesārņojošo darbību uzņēmumu darbību atbilstību vides aizsardzības prasībām; veikt pārbaudes par labāko tehnisko paņēmienu piemērošanu; sagatavot dokumentus un administratīvos aktus par vides aizsardzības un dabas resursu izmantošanu. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; augstākā akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, vēlams vides zinātnē, dabas zinībās vai vides inženierzinātnēs, taču izskatīsim arī pieteikumus ar augstāko izglītību citās jomās; profesionālā darba pieredze vides aizsardzības nozarē pēdējo piecu gadu laikā tiks uzskatīta par priekšrocību, novērtēsim iepriekšēju pieredzi dokumentācijas sagatavošanā atbilstoši LR likumdošanai; labas analītiskās, komunikācijas un sadarbības prasmes; prasme un vēlēšanās strādāt komandā; prasme strādāt ar liela apjoma informāciju, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus savas kompetences robežās; augsta atbildības izjūta; labas datora lietošanas prasmes (Microsoft Office); B kategorijas vadīšanas apliecības; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Vidzemes_RVP_PKD_inspektors”) Tālrunis uzziņām: 67084310 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-18 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv

Mūsu partneri