Valmieras Ziņas

2019.gadā reģistrēti 232 mazie valmierieši, populārākie vārdi – Marta un Jēkabs

2019.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā kopumā reģistrēti 275 jaundzimušie, no visiem reģistrētajiem 232 ir valmierieši. Ikkatrs mazais valmierietis ir svarīgs pienesums Valmieras pilsētas attīstībai nākotnē, kurš ir jāatbalsta un jālolo jau šodien.

2019.gadā reģistrēti 137 zēni un 138 meitenes. Iepriekšējo astoņu gadu laikā zēnu skaits palielinājās attiecībā pret meiteņu skaitu, tomēr 2019.gadā varētu teikt, ka abi dzimumi ir līdzsvarā. Pērn piedzimuši seši dvīņu pāri. Visvairāk jaundzimušo reģistrēts maijā un jūlijā, katrā mēnesī 29 jaundzimušie, bet vismazāk jūnijā – 16. Ar jaundzimušajiem bērniņiem visbagātīgākā diena – 27.decembris, kad piedzimuši astoņi mazuļi.

Pēdējo gadu laikā pastāv tendence samazināties bērnu skaitam, kuri dzimuši laulību nereģistrējušiem vecākiem, tas liecina, ka laulības loma pieaug ģimenes veidošanas procesā. 2019.gadā 130 jaundzimušo reģistrēts ar paternitātes atzīšanu, kad bērna māte un tēvs nav stājušies laulībā, bet bērnam pārsvarā pie dzimšanas reģistrācijas tiek dots tēva uzvārds. Savukārt deviņi jaundzimušie reģistrēti bez ziņām par bērna tēvu.

2019.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā, pamatojoties uz Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumu, ziņas par bērna tēvu ierakstīt, balstoties uz trīspusēju paternitātes atzīšanas iesniegumu, izmantojušas trīs ģimenes. 2018.gadā šādu iespēja izmantoja četras ģimenes.

2019.gadā 91 bērniņš piedzimis, kā pirmais savai mammai, 105 mazuļus mammas sagaidīja, kā otros, 55 jaundzimušos, kā trešos, bet 18, kā ceturtos. Vienā ģimenē bērniņš dzimis kā astotais. Sievietes laidušas bērniņus pasaulē vecumā no 15 līdz 44 gadiem.  

Lai sveiktu jauno valmierieti un vecākus, reģistrējot bērnu Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā, ģimene saņem ne tikai dzimšanas apliecību, bet arī īpašu dāvanu – adītu cepuri Valmieras krāsās ar pilsētas nosaukumu, kas ir īpaša atpazīšanas un piederības zīme šajā gadā dzimušajiem mazuļiem, jo katru gadu cepures nianses tiek mainītas, un grāmatu “Mūsu bērns”. Grāmatā ir padomi vecākiem, lai atvieglotu viņu ikdienu mazuļa audzināšanā, kopšanā, uztura izvēlē un labvēlīgas vides radīšanā. Tajā ir iekļauts arī Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Jāņa Baika vēlējums mazajam bērniņam.

Jāpiemin, ka Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļa piedāvā dzimšanas fakta svinīgu reģistrāciju – 15 EUR, kā arī Bērnības svētku ceremoniju – 30 EUR.

Populārākie vārdi

2019.gadā Valmierā populārākais meiteņu vārds bijis Marta. Savukārt visvairāk dotais zēnu vārds – Jēkabs.

2019.gadā Jēkabs dots astoņiem jaundzimušajiem zēniem. Interesanti, ka šis vārds bijis arī viens no visvairāk dotajiem vārdiem 2018.gadā. Sešiem zēniem vecāki izvēlējušies piešķirt vārdu Rūdolfs, bet pieciem zēniem dots vārds Toms. Četras reizes dots vārds Reinis, Adrians, Miks, Everts un Roberts, kas Valmierā populārs jau 25 gadus.

2019.gadā vecāki izvēlējušies bērniem arī latviskus vārdus, piemēram, Kārlis, Klāvs, Oskars, Andris un Gunārs. Tomēr vārds Jānis un Mārtiņš dots tikai vienu reizi, turklāt, kā otrais vārdu salikumos – Neitans Jānis un Joels Mārtiņš. Zēniem doti arī neparasti vārdi – Džošua, Teo, Noa, Ārons, Benedikts, Džeisons, Raiens, Vigo un Orests. Ir samazinājusies tendence jaundzimušajiem dot divus vārdus, tie doti 18 zēniem, salīdzinājumam 2018.gadā divi vārdi doti 21 zēnam. 2019.gadā doti latvisku vārdu salikumi – Alberts Krustiņš, Jēkabs Ernests, Ernests Alberts, Henrijs Alberts, Ernests Alberts. Doti arī internacionāli vārdu savienojumi – Ralfs Daniels, Dominiks Roberts, Harijs Niko, Džeisons Leo, Rūdolfs Raiens.

Populārākais meiteņu vārds 2018.gadā bijis Marta – astoņas meitenes. Marta ir viens no Valmierā visvairāk dotajiem vārdiem jau 25 gadus. Bieži vecāki meitenes izvēlējušies nosaukt arī par Beāti, Patrīciju, Amēliju, Noru – katrs vārds dots četras reizes, savukārt Elizabete, Estere, Annija, Kate, Alise – katrs trīs meitenēm.

Pērn arī meitenēm doti latviski vārdi – Ance, Ieva, Līga, Madara, Elza, Māra, Liene, Laura, Lauma, Rūta, Elīna un Dārta. Izvēlēti arī vairāki neparasti vārdi – Evoleta, Abigeila, Melinda, Savanna, Vanesa un Alīsija.

2019.gadā 12 meitenēm doti divi vārdi, salīdzinājumam 2018.gadā divi vārdi doti 15 meitenēm. Pērn divu vārdu īpašniecēm piešķirti latviski vārdu salikumi, piemēram, Marta Meldra, Alise Grieta un Annija Anna, izvēlēti arī internacionāli vai tautībai atbilstoši vārdu salikumi – Beatrise Paula, Sofija Šarlote, Katerina Anastasija, Jasmīne Estere un Megana Felīsija.

Kopumā var secināt, ka pēdējo gadu laikā tendence dot divus vārdus meitenēm un zēniem sarūk. Tāpat, apkopojot Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļas statistiku, var secināt, ka 2019.gadā bērniem doto vārdu vidū ir lielāka dažādība, nekā pērn.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Mūsu partneri