Valmieras Ziņas

VUGD informē: ir ierobežojumi, kur drīkst palaist pirotehniku

Lasīšanas laiks: 3 min

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina ievērot drošības noteikumus, lai pirotehnikas lietošana neizraisītu traumas vai materiālu zaudējumu.

Pirotehniskie izstrādājumi ir jāiegādājas tikai uzņēmumos, kuriem ir izsniegta atbilstoša licence un nekādā gadījumā neiegādāties tos no privātpersonām, kas tirgo nezināmas izcelsmes nesertificētus izstrādājumus. „No rokas” vai nelegālajās tirdzniecības vietās iegādātā pirotehnika var būt nekvalitatīva un izraisīt nelaimi. Licenzētās tirdzniecības vietās pārdevējs spēs pastāstīt par konkrēto izstrādājumu un tā drošu lietošanu.

Pirotehnikas izstrādājumi ir jālieto atbilstoši to ražotāju noteiktajam mērķim un lietošanas vietai. Pirms sākt pirotehnikas lietošanu, rūpīgi jāizlasa pirotehnikas lietošanas pamācība, vēlams vēl dienas gaismā, un jāievēro tā. Turklāt salūta rīkotājs jāizvēlas jau iepriekš, nevis svētku laikā jāsameklē kāds brīvprātīgais, kurš nebūs iepazinies ar pirotehnikas lietošanas instrukciju. Salūta rīkotājs nedrīkst būt alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.

Vēl pirms svētkiem iedzīvotājiem ir jāiztīra balkoni no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete var nokrist uz balkona un izraisīt ugunsgrēku. Ugunsgrēku var izraisīt augšējo stāvu kaimiņu nevērīgi izmesta degoša cigarete.

Jau iepriekš ir jāizvēlas piemērota vieta pirotehnikas palaišanai. Vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu un degvielas uzpildes staciju tuvumā un zem elektrolīnijām pirotehniku lietot nedrīkst. Jāievēro lietošanas instrukcijā noteiktais attālums no ēkām pirotehnikas palaišanai. Nonākot degošam pirotehnikas izstrādājumam vai tā karstajām daļām uz mājokļa jumta, var notikt jumta seguma un tam sekojoša jumta konstrukcijas elementu aizdegšanās. Jāuzmanās arī koku tuvumā, jo vējš var mainīt pirotehnikas lidojuma virzienu, un tas var kļūt neprognozējams.

Iekārtojot uguņošanas vietu un uzstādot pirotehnikas izstrādājumus, jāņem vērā vēja stiprums un virziens. Skatītājiem jājūt vējš no mugurpuses. Uguņošanas lietas nedrīkst atstāt bez uzraudzības pat labi zināmās vietās. Tās var atrast bērni vai pusaudži, kas vēlēsies ar tām spēlēties. Neļaujiet pirotehnikai nonākt bērna rokās. Skatītājiem ieteicams atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājuma palaišanas vietas, lai izsargātos no smagām apdeguma traumām iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ.

Pirotehniskos izstrādājumus drīkst izņemt no iepakojuma un attīrīt degauklas tikai īsi pirms lietošanas. Gatavos pirotehnikas izstrādājumus nedrīkst izjaukt. Pirms palaišanas izstrādājumu jānovieto uz stabilas virsmas tā, lai tas palaišanas brīdī vai darbības laikā nevarētu apgāzties un tādējādi mainīt trajektoriju. Raķetes ieteicams ievietot stabili nostiprinātā, vertikāli novietotā pudelē vai caurulē, kas ierakta zemē. Nepieciešamas sagādāt tik daudz pudeļu vai cauruļu, cik raķetes plānots izšaut.

Ja paredzēta lielāka uguņošana, laikus jāsagatavo un tuvumā jānovieto ugunsdzēšamais aparāts vai spainis ar ūdeni. Ātra uguns nodzēšana var izglābt dzīvību un pasargāt materiālās vērtības. Arī pirmās palīdzības aptieciņai jābūt tuvumā.

Pirms svētku uguņošanas jāparūpējas par mājdzīvniekiem. Salūta radītais troksnis biedē mājdzīvniekus, un, ja tie neatrodas telpās, var aizbēgt tālu no dzīvesvietas. Mājdzīvniekus salūta laikā ieteicams turēt mājās vai kādā slēgtā vietā.

VUGD aicina masu pasākumu rīkotājus parūpēties, lai vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, nebūtu iespējams rīkot individuālu pirotehnisko izstrādājumu palaišanu, tādējādi rūpējoties par pasākumā esošo cilvēku drošību.

VUGD apkopotā statistika liecina, ka katrā gadumijā reģistrēti vairāki ugunsgrēki, kuru iemesls bija neuzmanīga pirotehnikas lietošana.

Ja notiek nelaime un ir nepieciešama ugunsdzēsēju glābēju palīdzība, jāzvana 112.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri