Valmieras Ziņas

VUGD aicina lauksaimniekus būt uzmanīgiem labības kulšanas laikā

Lasīšanas laiks: 2 min

Šogad līdz 2.septembrim kopumā degušas jau 39 lauksaimniecības tehnikas vienības, tajā skaitā 15 kombaini. Savukārt 2014.gadā deguši 11 kombaini. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) vērš uzmanību uz to, kas jāievēro no ugunsdrošības viedokļa, lai neizceltos ugunsgrēks un pasargātu sevi un savus īpašumus.

Ugunsdzēsēji lēš, ka ugunsgrēki izceļas dēļ vēlmes ietaupīt laiku un finanšu līdzekļus. Netiek īstenotas tehniskās apkopes, ikdienas tīrīšana no putekļiem un pelavām, kā arī, cenšoties iegūt vairāk graudu, tiek izvēlēts pārāk zems pļaušanas augstums, un, rodoties kaut nelielai dzirksteļošanai, aizdegas labības lauks. Par ieguvumu šādā gadījumā nav ne mazākās runas, tādēļ, ka viena tonna labības maksā apmēram 180 eiro, tomēr viens jauns kombains maksā ap 100 tūkstošus eiro un vairāk.

VUGD ugunsdrošības inspektori iesaka lauksaimniekiem, pirmkārt, veikt ikdienas apkopes un servisu, sekot hidrauliskās sistēmas apkopei, uzraudzīt, vai nav notikusi eļļas noplūde. Otrkārt, kontrolēt atgāzu izplūdes sistēmu, kam nepieciešama regulāra apkope. Un, treškārt, pārbaudīt arī, vai dzirksteļu slāpētājs ir darba kārtībā.

Labība tiek intensīvi kulta, kad ir sauss laiks, tādēļ rodas daudzi uguns bīstamības faktori. Degšana šādos apstākļos izplatās tik strauji, ka ugunsgrēku nav iespējams ātri likvidēt. VUGD atgādina, ka uz kombainiem obligāti jābūt ugunsdzēsības aparātam. Ugunsdrošības inspektori iesaka papildus drošībai uz kombaina izmantot arī putu ugunsdzēsības aparātu, kas efektīvi noslāpēs gruzdēšanu. Kā arī nepieciešams pārdomāt, vai uz kombaina izvietoto ugunsdzēsības aparātu skaits ir pietiekošs, jo ar vienu ugunsdzēsības aparātu, kura tilpums ir seši litri, pietiks tikai nelielas savlaicīgi pamanītas aizdegšanās gadījumā.

Aizvadītajās nedēļās krasi palielinājās ugunsgrēku skaits, kas saistīts ar labības novākšanu.

Kaimiņvalstī Lietuvā 2014.gadā labības kombaini dega 17 reizes, bet 2015.gadā jau 51 reizi. Tas rada zaudējumus lauksaimniekiem vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Kā cēloņus lietuviešu ugunsdzēsēji glābēji min defektus elektrosistēmā – 15 reizes, degvielas sistēmā divas reizes, taču pārējie 34 ir notikuši dēļ putekļu, netīrumu aizdegšanās.

VUGD atgādina, ka, ja ir izcēlies ugunsgrēks, jāzvana 112.

Mūsu partneri