Valmieras Ziņas

VTV: Valsts policija brīdina – turpinās telefonkrāpnieku zvani (2)

Turpinoties telefonkrāpnieku aktivitātei, Valsts policija vērš iedzīvotāju uzmanību uz aizdomīgu telefonzvanu saņemšanu. Šī brīža informācija policijā liecina, ka iedzīvotājiem izkrāpti vismaz 460 tūkstoši eiro. Jāpiebilst, ka tā ir kopējā summa, par kādu līdz šim saņemti iesniegumi policijā, iespējams, patiesais apmērs varētu būt lielāks. Valsts policija aicina ziņot par krāpniecības gadījumiem un tās mēģinājumiem, lai tādējādi iegūtu pilnīgāku informāciju.

Valsts policija sociālo mediju vietnē “Facebook” izplatījusi brīdinājumu un reizē arī atgādinājumu par telefonkrāpniekiem. Pēc lietotāju reakcijas un daudzajiem komentētājiem var spriest, ka krāpnieki joprojām ir aktīvi. Lielākoties gadījumi notikuši līdzīgi – zvana nepazīstams numurs, kas var būt reģistrēts dažādās valstīs, novēroti numuri no Latvijas, Lietuvas, Anglijas, Vācijas un citām valstīm. Zvanītājs sevi iepazīstina kā finanšu speciālistu vai brokeri un aicina investēt kādā interneta platformā. Zvanītājs runā krievu valodā, ir uzstājīgs un neatlaidīgs. Par šādiem gadījumiem gana plašā laika posmā var lasīt arī turpat Facebook komentāros:

“Man arī pirms pāris mēnešiem zvanīja. Ļoti uzstājīgs, “brauca augumā”, ka neatbildu krieviski, un, kad krieviski pateicu, ka mani neinteresē viņu piramīdas, sāka vēl vairāk trakot. Nobloķēju numuru. Kaut kādi dullie.”

 

“Vakardien zvanīja un mēģināja piedāvāt finanšu pakalpojumus, zvanītājs runāja krievu valodā.”

 

“Man arī vakar šis numurs zvanīja, bet nepacēlu. Tagad zināšu.”

 

“Man arī zvanīja, divi cilvēki, latviešu numuri, arī piedāvāja investēt, kad es viņiem pateicu, ka nē un viss, tie sāka uz manis bļaut! Neizturēju, noliku klausuli. Un tad atkal zvans no viņiem. Beigās ieliku to numuru “melnajā sarakstā” nu jau kādu laiku ir miers…”

 

“Pēdējoreiz, kad zvanīja, ar puisi vārdā Dmitrijs sarunājos… ilgi ilgi čalis neatstājās!!! Viņu pat netraucē tas, ka es sāku par viņu smieties un tā pa skarbo vilkt uz “zoba”, jo pieķēru muldēšanā jeb apgalvojumu nesakritībā! Pacietīgi šie darboņi, jo zvana man jau otro gadu laiku pa laikam!”

Tāpat ReTV redakcijai par šādiem gadījumiem stāsta iedzīvotāji. Lai arī televīzijas sastaptie skaidro, ka šādu krāpniecību upurus savā paziņu lokā nezina, tomēr aizdomīgos zvanus saņēmis ne viens vien.

Par tālāko krāpnieku rīcību stāsta policija, skaidrojot, ka gadījumā, ja zvana saņēmējs ir atsaucies piedāvājumam, zvanītājs aicina pāriet uz citām saziņas platformām – visbiežāk tas ir Skype vai WhatsApp. Pēc tam jau seko aicinājums investēt dažādās interneta platformās, solot iespēju nopelnīt. Kā skaidro Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks un Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Raimonds Kronbergs, iedzīvotāju sūdzības un iesniegumi ir saņemti arī Vidzemē, uzsākot vairākus kriminālprocesus:

“Mūsu teritorijā ir konstatēti gadījumi, kad iedzīvotāji ir vērsušies policijā ar iesniegumiem par tādām krāpšanām. Šobrīd kopumā tie varētu būt ap 10 tādiem kriminālprocesiem, kas mums atrodas izmeklēšanā.”

Jāpiemin, ka šie gadījumi, par kuriem ir sākti kriminālprocesi, jau ir tādi, kuros nauda tikusi investēta. Cilvēkiem, kas noticējuši iespējai nopelnīt, investējot interneta platformās vai pērkot un pārdodot akcijas, pēc pirmās finanšu ieguldīšanas sekojušas arī citas, aicinot ieguldīt vēl. Nereti tas noticis kriptovalūtā, visbiežāk – bitkoinos. Šādas naudas plūsmas uz nezināmām investīciju platformām ir pamanījušas arī bankas. Kā skaidro Swedbank krāpšanas riska novēršanas eksperts Henrijs Romans, banka šādos gadījumos cenšas ar iedzīvotāju runāt un informēt par iespējamajām negatīvajām sekām, tomēr ne vienmēr tas izdodas:

“Pagājušajā gadā bija tāds nepatīkams gadījums, ko mēs piefiksējām diezgan vēlu. Cilvēks bija investējis investīciju programmā jau 20 tūkstošus eiro. Pagājušajā gadā viņam piezvana, sakot, ka toreiz naudu viņš ir investējis, bet pazaudējis, tagad šo investīciju kompāniju ir pārņēmis cits īpašnieks, bet to ieguldīto naudu ir atguvuši, un tagad par nelielu, bet saprātīgu procentu šo naudu var dabūt atpakaļ. Cilvēks, protams, piekrīt, jo 20 tūkstoši ir gana liela nauda. Laika gaitā procenti sāk augt, parādās dažādas izmaksas.

Beigu beigās klients pie mums atnāca tad, ka viņš jau bija samaksājis krāpniekiem 150 tūkstošus. Mēs mēģinājām cilvēkam izskaidrot, ka tas, ko viņš dara, aiziet investīcijās krāpniekiem un viņš pats šo naudu atpakaļ nedabūs. Tas nepalīdzēja un beigās mēs konstatējām, ka finālā viņš ir samaksājis 180 tūkstošus, lai dabūtu atpakaļ 20 tūkstošus. Protams, nedabūja neko.”

Šādā gadījumā bankas iespējas naudu cilvēkam atgriezt būtībā nav vispār. Cilvēks ir nosacīti brīvprātīgi naudu pārskaitījis svešiem cilvēkiem, ieguldot neesošās investīciju platformās. Šajā gadījumā vienīgais risinājums – vērsties policijā. Tomēr arī policijā norāda, ka vēl nevar spriest, vai nauda tiks atgriezta:

“Tas ir komplicēts process, mēs uzreiz nezinām, kas tie par cilvēkiem. Viennozīmīgi skaidrs, ka tā ir organizēta personu grupa, kas darbojas no ārvalstīm. Tas viss notiek Eiropola līmenī, jo tā ir Eiropas problēma. Tā nav tikai Latvijas problēma un gan mūsu kaimiņvalstīs, gan tālākās Eiropas valstīs šī problēma ir identificēta un policija Eiropā strādā pie šīs lietas,” atzīst Kronbergs.

Vēl gan nav skaidrs, no kuras valsts šie krāpnieki darbojas. Tāpēc Valsts policija iesaka iedzīvotājiem būt uzmanīgiem, komunicējot ar nezināmiem cilvēkiem, un neiesaistīties aizdomīgās investīciju platformās. Drošākais veids, ja nu tomēr ir vēlme investēt – pārliecināties Finanšu un kapitāla tirgus komisijā par to, vai noguldījumu platforma ir licencēta Latvijā.

Sižeta autori:

Ilanda Brežinska

Reinis Žagariņš

Vidzemes TV

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    nezinu kas jums tur par krāpniekiem - 22.09.2019 Atbildēt

    viendien mierīgi sēžu uz soliņa netālu no veikala līva tajā pagalmā, kur sarkanā ķiedeļu māja, nāk klāt blondīne, saka, ka no policijas prasa, kur bija tad un tad, es neko plānoju kā banku uzlikt uz ausīm, zinkā tie jau ar nekādi dievkociņi nav griež tautai pogas laukā, šī man saka, bet tomēr, kur bijāt es prasu, kas noticis, šī man saka, ka veikalā rīts nozagts viskijs es ir līdzīgs kamerā redzamajam plānprātiņam, kurš zog alkoholu, ka visa valmieras blozga zin, ka tas ir zem goda zagt alkoholu, nu neko lielākā dillema ap šo visu ir tā, ka skatijos valmieras policijas mājaslapā tur nav blondīnes tur ir tikai kārtīgi policijas koledžas un akadēmijas kursanti nu jau ar diplomiem, es to blondinu citur redzēju https://easysplashbuilder.net/143313/

    celtnieks - 25.09.2019 Atbildēt

    ar galnais piesakos darbā, beigās skatos, skuķi pīpē, es tak nav muļķis uzcēlu duškabīni, lai kad iet uz randiņu nesmird, youtube==>>legal scam

"Valmieras ziņas" jautā

Kā samazināt kopējo atkritumu apjomu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Kocēnu novada dome, Reģistrācija Nr. 90009114171 aicina darbā Būvvaldes galveno speciālistu - arhitektu uz nenoteiktu laiku ar darba vietu Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pagasts, Kocēnu novads. Prasības pretendentiem/-ēm: · augstākā izglītība – arhitekta kvalifikācija (profesijas kods 216101); · ļoti labas zināšanas būvniecību regulējošos normatīvajos aktos, Administratīvā procesa piemērošanā, un spēja tos pielietot darba pienākumu veikšanai; · analītiskā domāšana, iniciatīva, komunikācija un ētiskums, elastība, precizitāte, atbildības sajūta; · teicamas prasmes darbā ar datoru; · prasmes darbam BIS (Būvniecības informācijas sistēmā); · prasme analizēt, pamatot viedokli un vērtējumu; · labas saskarsmes spējas, argumentācijas prasmes; · praktiskā darba pieredze arhitekta amatā vismaz trīs gadi; · B kategorijas autovadītāja apliecība. Galvenie pienākumi: · Savas kompetences jautājumos izskatīt būvniecības iesniegumus un izskatīt būvprojektus, to atbilstību normatīvo aktu prasībām, kā arī Beverīnas, Kocēnu, Mazsalacas, Naukšēnu, Rūjienas novadu teritorijas plānojumiem; · Sniegt konsultācijas ar būvniecību saistītos jautājumos; · Sadarboties ar iestādēm un organizācijām, kas veic plānošanas, būvniecības uzraudzības funkcijas; · Sagatavot ar būvniecības procesu saistītu dokumentāciju un administratīvos aktus; · Savas kompetences ietvaros sagatavot atbilžu projektus uz fizisku un juridisku personu iesniegumiem; · piedalīties objektu pieņemšanā ekspluatācijā; · izskatīt un saskaņot reklāmas projektus, sagatavot reklāmas pases; · izskatīt un saskaņot vides labiekārtošanas projektus. Piedāvājam: · Darba laiku 40 stundas nedēļā; · Interesantu un atbildīgu darbu; · Darba algu 1118,00 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; · Sociālās garantijas (t.sk. atvaļinājuma pabalsts līdz 30% no mēnešalgas, veselības apdrošināšana, papildatvaļinājums u.c.). Pieteikuma (motivācijas) vēstuli un CV (dzīves apraksts) ar izglītību apliecinošo dokumentu kopijām līdz 2020.gada 10.janvārim plkst. 16.00 iesniegt, sūtot uz e-pastu: info@kocenunovads.lv (ar norādi "Pieteikums vakantajam Būvvaldes galvenā speciālista – arhitekta amatam") vai Kocēnu novada domes Dokumentu pārvaldības un informācijas nodaļā Alejas ielā 8 (1. stāvā) Kocēnos, Kocēnu pagastā, Kocēnu novadā. Papildu informācija, zvanot pa tālruni 29499339 Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk – VDAR) 13. pantu, Kocēnu novada dome informē, ka: 1) jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Kocēnu novada dome. Adrese: Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pagasts, Kocēnu novads, LV- 4220; tālrunis: 66954826, 28675556; e-pasts: info@kocenunovads.lv; 2) Datu aizsardzības speciālists Raivis Grūbe, tālr.: +371 67419000, e-pasts: raivis@grubesbirojs.lv  un datu aizsardzības speciālists Viesturs Grūbe, tālr +37167419000, e-pasts: viesturs@grubesbirojs.lv 3) Informējam, ka personas dati tiks izmantoti tikai atlases vajadzībām un pēc konkursa rezultātu paziņošanas jūsu personas dati tiks dzēsti, kā arī papildu VDAR 13. pantā minēto informāciju jūs varat iegūt, sūtot elektroniskā pasta vēstuli uz e-pasta adresi:  info@kocenunovads.lv Profesija: ARHITEKTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Kocēnu pag., Kocēnu nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-01-10 Kontaktpersona: Pieteikuma vēstuli un CV sūtīt uz e-pasta adresi: info@kocenunovads.lv

Mūsu partneri