Valmieras Ziņas

Vidzemes Augstskola izveido dokumentālu raidījumu par 1991. gada barikādēm (2)

Atzīmējot 30 gadus kopš 1991. gada barikādēm, Vidzemes Augstskola (ViA) izveidojusi dokumentālu raidījumu “Nevardarbīgā pretošanās. Barikādēm 30” (2021). Raidījumā iekļautas vairāk nekā 20 intervijas ar barikāžu dalībniekiem, žurnālistiem un bijušajiem Augstākās Padomes (AP) deputātiem. Raidījumā piedalās arī ViA Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta vadošais pētnieks, Dr. hist. Gatis Krūmiņš.

Raidījumā tiek meklētas atbildes uz jautājumiem: Kāda bija 1991. gada barikāžu loma neatkarības atjaunošanas procesā? Kā radās ideja par nevardarbīgo pretošanos? Kā barikāžu dalībnieki bez ieročiem spēja stāties pretim karaspēkam? Kāda bija žurnālistu loma barikādēs? 

G. Krūmiņš būdams vēsturnieks, kurš iedziļinājies Latvijai izšķirošajos pagrieziena punktos saka: “Tagad, pēc 30 gadiem, ļoti grūti novērtēt toreizējo situāciju. Mēs esam piemirsuši tās sajūtas, bet tobrīd tā bija milzīga nedrošība, nestabilitāte, cerības, savā ziņā sapnis. Šobrīd mēs dzīvojam neatkarīgā valstī, esam NATO un ES dalībvalsts un mums pat reizēm grūti iedomāties, kas tad mūs tā apdraud? Jā, runājam par Krieviju, hibrīdkaru un visu pārējo, bet tā ir pavisam citādāka situācija un mēs šobrīd esam zināmā komforta zonā. Bet es ticu, ka arī šobrīd sabiedrība spētu mobilizēties kritiskā situācijā. Nacionāla neatkarība, nacionāla identitāte – tās mums ir ārkārtīgi svarīgas lietas. Es ticu mūsu jaunajai paaudzei. Esam spējuši izaudzināt paaudzi, kas ir droša par sevi, droši skatās nākotnē un viņi pavisam noteikti ir arī Latvijas patrioti,” komentē G. Krūmiņš.

Raidījuma autori ir ViA Multimediju laboratorijas vadītāja Iveta Auniņa (režija, montāža), ReTV operators Mārtiņš Balka, ViA studentes Dita Liepiņa un Gita Kārkliņa. Grafiskā noformējuma autors – Uģis Brālēns. Raidījumā izmantoti Valsts pētījumu programmas projekta “Vērtības darbībā” materiāli.

Raidījums tapis sadarbībā ar biedrību “4. maija Deklarācijas klubs”, Saeimu un kanālu ReTV.  

Raidījums ir daļa no dokumentālu stāstu cikla par Latvijas neatkarības atjaunošanas procesu. Iepriekš tapuši dokumentāli raidījumi “4. maijs: vai varēja būt citādi?” (2019) un “Baltijas ceļš – ceļš uz brīvību” (2019).

2019. gadā Valsts pētījumu programmas ietvaros G. Krūmiņš uzsāka darbu pie grāmatas “Latvijas Republikas dibinātāji un atjaunotāji” (izdota 2020. gada aprīlī). Lai ikviens interesents varētu ne tikai izlasīt AP deputātu biogrāfijas grāmatā, bet arī video formātā noskatīties interviju ar Latvijas valsts atjaunotājiem, tika izveidota grāmatas digitālā versija ar vairāk nekā 30 intervijām, kas šobrīd pieejamas Youtube.com platformā. 

Iepriekš pieminētais raidījums “4. maijs: vai varēja būt citādi?” (2019) bija grāmatas priekšvēstnesis, savukārt lai “nelaistu zudībā iegūto materiālu, nolēmām veidot arī raidījumu par Baltijas ceļu, jo 2019. gadā apritēja 30 gadi kopš šī notikuma. Tā tapa raidījums “Baltijas ceļš – ceļš uz brīvību” (2019),” klāsta I. Auniņa, “Taču ar to viss nebeidzās. Mēs vēlējāmies darbu turpināt, un tā radās nākamā ideja par raidījumu “Nevardarbīgā pretošanās. Barikādēm 30”.” 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    lai uzlabotos dzīves kvalitāte - 26.01.2021 Atbildēt

    uzzini par sevi visu, sāc runāt ar kaimiņiem, runāt par vingrošanu un taborēšanu

    Iveta - 26.01.2021 Atbildēt

    Raidījums pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=iLJtPCyXA8E

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras Viestura vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā lietvedības sekretāru/-i uz noteiktu laiku Ja Tev ir vēlme: noformēt, veidot, kārtot, uzglabāt dokumentus atbilstoši nomenklatūrai, dokumentu pārvaldības kārtībai; pārvaldīt Iestādes arhīvu; veikt personāla lietvedību (darba līgumu slēgšana, rīkojumu sagatavošana); veikt ierobežotas pieejamības dokumentu apstrādi (reģistrācija un nosūtīšana adresātiem); sagatavot Iestādes personāla atvaļinājuma grafikus, kontrolēt to izpildi; nodrošināt savlaicīgu informācijas un dokumentu apriti ar Iestādes administrāciju, darbiniekiem, Valmieras pilsētas pašvaldību un citām institūcijām; un ja Tev ir: vidējā profesionālā vai augstākā izglītība lietvedības jomā; iepriekšēja pieredze lietveža amatā izglītības iestādē tiks uzskatīta par priekšrocību; prasme strādāt ar datoru Windows vidē, izmantot interneta iespējas un datu bāzes; prasme orientēties normatīvajos aktos un pielietot tos darbā; labas saskarsmes un komunikācijas prasmes, precizitāte, augsta atbildības sajūta; precizitāte un atbildība darbā; mēs piedāvājam: atalgojumu 720 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; darbu radošā, draudzīgā kolektīvā; stabilu, sakārtotu darba vidi renovētā izglītības iestādē. Pretendentus aicinām pieteikties, iesniedzot savu profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi „Lietveža vakancei” uz e-pastu: vvv@valmiera.edu.lv vai iesniegt personīgi Valmieras Viestura vidusskolas lietvedībā (108.kabinetā, Viestura alejā 3, Valmierā) līdz 2021.gada 15 martam (ieskaitot). Tālrunis informācijai: 29286619. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: LIETVEDĪBAS SEKRETĀRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Viestura aleja 3, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-03-15 Kontaktpersona: CV ar amata norādi iesniegt pers. vai sūtīt uz vvv@valmiera.edu.lv, t. 29286619.

Mūsu partneri