Valmieras Ziņas

ViA pētnieks: Arhīvu materiāli vēsta par pavisam citu vēsturi, nekā esam raduši domāt

Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta (HESPI) zinātniskais asistents Oskars Java pievērsies dokumentārā mantojuma izpētei. Pētījuma mērķis – veidot sinerģiju starp pētniecību un sabiedrību.

Dokumentārais mantojums ir dažādi ar roku rakstīti materiāli, senas fotogrāfijas, audioieraksti u.tml. Tas ir aizraujošs darbs, ar ko šobrīd nodarbojas vairāki kolēģi no Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Vidzemes Augstskolas. Viņi apzina krājumus, lai jaunradītu zināšanas,” skaidro pētnieks. Viņš stāsta, ka Latvijas Nacionālās bibliotēkas arhīvu krājumos rodami materiāli sākot no 16. gadsimta, kas vēsta par pavisam citu vēsturi, nekā esam raduši domāt.

“Piemēram, 50 okupācijas gados cilvēkiem mērķtiecīgi iegalvoja, ka latviešu tauta bijusi vergu tauta. Vēstures liecības atklāj, ka tie ir meli! Latviešu tauta vienmēr bijusi daļa no Rietumu pasaules un arī tajos laika līkločos, ko dēvējam par verdzības laikiem Latvijā bija tautieši, kuri strādāja valdībā un ieņēma augstus amatus, bija tirgotāji un saimnieki. Nav tiesa, ka visi bija apspiesti. Noverdzināja tikai noziedzniekus un kara gūstekņus. Mums jau izsenis ir bijušas savas tradīcijas, sava kultūra, bet mēs par to gandrīz neko nezinām, jo vēsture klusītēm guļ arhīvos,”

saka O. Java. Viņš vēlas, lai vēsturiskais mantojums, ar kuru mūsu bibliotēkas var lepoties, nonāktu līdz iedzīvotājiem pēc iespējas vienkāršākā ceļā, tā izgaismojot visus mītus un māņus.

“Esmu apņēmies veidot tiltu starp pētniecību un sabiedrību. Lai saprastu, kā šādu tiltu būvēt, sāku iedziļināties, kā vispār cilvēki meklē informāciju, pēc kādiem kritērijiem to atlasa, kuras vietnes apmeklē un kādus resursus, avotus, atslēgas vārdus izmanto?”

– saka O. Java.

Pētījuma gaitā viņš aptaujājis 354 respondentus un secinājis, ka cilvēki informāciju pārsvarā meklē tiešsaistē un sociālos medijos. “Taču jāuzsver, ka aptauju veicu Covid-19 pandēmijas pirmā viļņa laikā, kas varētu izskaidrot izteikto tiešsaistes mediju lietojumu. Tāpat jāatzīmē, ka, pateicoties paradumu maiņai, šīs informācijas meklēšanas pieejas nākotnē varētu saglabāties. Nedomāju, ka, Covid-19 situācijai uzlabojoties, cilvēki tik knaši dosies apmeklēt bibliotēkas,” piebilst HESPI zinātniskais asistents.

O. Java arī uzsver, ka sava loma informācijas izplatībā ir mūsdienu jauniešiem. Viņi galvenokārt visu meklē internetā, tāpēc nekvalitatīvam saturam, kas tiešsaistē ir pār pārēm, pretī būtu jāliek kvalitatīvs saturs.

“Pozitīva iezīme ir tajā, ka Y un Z paaudzes labprāt dalās un lepojas, ja ir atraduši kaut ko unikālu, līdz ar to, mums ir svarīgi uzrunāt un aizsniegt jaunos viedokļu līderus,”

saka pētnieks.

Taču, ja jauniešiem svešvalodas un tehnoloģijas nesagādā problēmas, tad paaudzei, kas dzimusi pirms 1982. gada klājas grūtāk:

“Viņi zina, ka tiešsaistē ir informācija par dažādām tēmām, bet sliktās angļu valodas zināšanas viņus attur no kvalitatīva satura patērēšanas. Iepriecināt nevaru, jo arī nākotnē pētnieciskā valoda būs angļu valoda,”

saka O. Java un piebilst, ka, neatkarīgi no vecuma, pētījuma respondenti bijuši labākās domās par savām informācijas meklēšanas prasmēm, nekā tās ir patiesībā.

Pētījums “Dokumentārā mantojuma izpēte, veidojot sinerģiju starp pētniecību un sabiedrību” nākotnē būs noderīgs jebkurai bibliotēkai vai institūcijai, kas strādā ar informāciju.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “Valmieras Namsaimnieks” uz nenoteiktu laiku aicina darbā SANTEHNIĶI Galvenie darba pienākumi: ūdensvadu, kanalizācijas un centrālapkures sistēmu apkalpošana; ūdensskaitītāju uzstādīšana un apkalpošana; citu santehnisko darbu veikšana. Prasības: profesionālās kvalifikācijas apliecība - inženierkomunikāciju montētājs vai cits specialitāti apliecinošs izglītības dokuments; praktiska darba pieredze santehniķa darbā; B kategorijas autovadītāja apliecība. Piedāvājam: darbu stabilā uzņēmumā; veselības apdrošināšana; sociālās garantijas; atalgojums – stundas tarifa likme no EUR 5.00 un darba algas mainīgās daļas apmērs līdz 30%. Pieteikties līdz 2021.gada 28.februārim, sūtot CV elektroniski uz namsaimnieks@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, Valmierā. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz pārrunām. Tālrunis informācijai: 27775532. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir SIA “Valmieras Namsaimnieks”, Semināra iela 2a, Valmiera, LV-4201. Profesija: SANTEHNIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Cita Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-02-28 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: namsaimnieks@valmiera.lv,

(reģ.Nr.LV90001342592) izsludina konkursu uz vakanto studiju virziena „Arhitektūra un būvniecība” direktora amatu  (uz nenoteiktu laiku; slodze 10 stundas nedēļā) Prasības pretendentam: maģistra līmeņa augstākā izglītība būvniecībā, pieredze studiju kursu un/vai studiju programmu izstrādē un/vai vadīšanā/īstenošanā, kā arī cita veida vadoša administratīvā darba pieredze (t.sk. augstākās izglītības institūcijās) tiks uzskatīta par priekšrocību, pieredze darbā starptautiskā vidē, ļoti labas latviešu un angļu valodas zināšanas, atbildīgums, precizitāte, labas komunikācijas un vadīšanas prasmes, prasme patstāvīgi organizēt savu darbu un operatīvi risināt problēmas, augstas darba spējas un radoša pieeja darbam, analītiska domāšana, iniciatīva. Galvenie pienākumi: uzturēt, pilnveidot, attīstīt un nodrošināt studiju virziena saturu un realizāciju vadīt studiju virziena padomes darbu · sagatavot studiju virziena pašnovērtējuma ziņojumu un akreditāciju plānot un kontrolēt studiju plāna izpildi veikt studiju procesa kvalitātes kontroli organizēt studentu prakses Mēs piedāvājam: interesantu un atbildīgu darbu, sociālās garantijas, garantētu un regulāru atalgojumu 615,45 EUR pirms nodokļu nomaksas mēnesī. Pretendentiem motivācijas vēstuli-studiju virziena attīstības redzējumu, izglītību apliecinošu dokumentu kopijas un CV sūtīt uz adresi: Cēsu iela 4, Valmiera, LV-4201 vai uz e-pasta adresi agrita.somase@va.lv, vai iesniegt personīgi Valmierā, Cēsu ielā 4, kabinetā Nr.C204 ar norādi „Konkursam uz studiju virziena direktora amatu” līdz 2021.gada 7.februārim. Sazināsimies tikai ar nākamās atlases kārtas pretendentiem. Profesija: Pamatdarbības struktūrvienības VADĪTĀJS/ DIREKTORS/ KOMANDIERIS (izglītības jomā) Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 4, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-02-07 Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (maģistra grāds)

Mūsu partneri