Valmieras Ziņas

Vasaru nevainojiet – noslīkst, jo nezina un nemāk peldēt

Lasīšanas laiks: 3 min

Piecās brīvdienās noslīkuši 11 cilvēki, šogad no ūdenstilpnēm izcelti jau 55 mirušie. Pēdējo piecu gadu laikā šīs ir traģiskākās Jāņu brīvdienas.

“Kādam jābūt skaitlim, lai valsts sāktu darīt?” jautā biedrības “Peldēt droši” dibinātāja Zane Gemze.

“Lielākoties noslīkst jauni cilvēki spēka gados, jo nepietiek zināšanu, vienkārši nemāk peldēt. Valsts tērē miljonus sabiedrības informēšanai par drošību uz ceļiem, COVID-19 prevencijai, un tas vainagojas ar rezultātu. Taču sabiedrības izglītošanai par drošību uz ūdens nav ne kopējas programmas, ne vadlīniju, nav atbildīgās institūcijas.”

Peldētprasme un zināšanas par drošību pie ūdens ir prasmes, kas glābj dzīvību. Latvijā puse iedzīvotāju dzīvo ūdens tuvumā, tāpēc ir būtiski mācēt peldēt un būt zinošiem par drošu atrašanos ūdenstilpju tuvumā. Līdzīgi kā piesprādzēties, uzvilkt ķiveri vai mežā uzmanīgi rīkoties ar uguni, atbildīga rīcība ūdens tuvumā ir nozīmīgs faktors, lai samazinātu noslīkušo cilvēku skaitu Latvijā.

Latvijas Peldēšanas federācijas (LPF) prezidents Aivars Platonovs:

“Šī nav vienu svētku vai vienas vasaras problēma, kas pazudīs vai atrisināsies pati no sevis.

Neskatoties uz LPF un mūsu domubiedru aktīvu pilsonisko līdzdalību un konkrētu risinājumu pārrunāšanu Saeimas komisijās, ne parlaments, ne valdība faktiski nav īstenojušas vērā ņemamas aktivitātes, kas ļautu cerēt uz situācijas uzlabošanos. Ja valsts neīstenos konkrētus preventīvos pasākumus, mēs par šādu traģisku statistiku runāsim gadu no gada.”

Pērn visa gada laikā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ūdenstilpnēs atradis 96 bojā gājušos. Šogad prognoze neiepriecina, jo saskaņā ar Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra datiem patiesais noslīkušo cilvēku skaits ir vēl lielāks, jo ne visos gadījumos tiek iesaistīti mediķi vai glābēji.

64% Latvijas iedzīvotāju saskaņā ar Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS pētījumu* peldēt neprot, vien 6% peld teicami. Tātad lielākā daļa sabiedrības nespēs izkļūt no dzīvībai bīstamas situācijas saviem spēkiem. Pētījuma rezultāti liecina arī par nepietiekamām zināšanām par drošību uz ūdens un atpūšoties pie ūdenstilpnēm, taču katrs ceturtais (24%) Latvijas iedzīvotājs ir nonācis dzīvībai potenciāli bīstamā situācijā uz ūdens.

Diemžēl sabiedrības viedokli veido arī maldīga informācija masu medijos, kā piemēram, lai droši sēstos pie stūres, pēc ballītes iesaka atžirgt peldoties. Alkohola reklāmās redzam bezatbildīgi pārgalvīgu rīcību, piemēram, apmetot salto ielēkt dīķī un aplausiem skanot balvā saņemt alu. Alkoholiskos dzērienus var pasūtīt internetā un tos piegādās tieši uz pludmali. Nereti alkohols tiek reklamēts, baudot atpūtu uz jahtas.

“Šādas klajas aplamības nenotiktu, ja visi jau skolā apgūtu ūdens kompetenci, peldsezonai sākoties tiktu veiktas sabiedrības informēšanas kampaņas. Tad arī reklāmu veidotājiem neienāktu prātā veidot stereotipus, ka lietot alkoholu pie ūdens ir atpūtas sastāvdaļa,”

saka Z. Gemze.

Uzziņai.

Saskaņā ar VUGD datiem 23. un 24.jūnijā šogad izcelti seši noslīkušie, pērn četri, 2018.gadā – trīs, tāpat arī 2017.gadā. Savukārt 2015.gada statistikā nav neviena bojāgājušā.

*SKDS un LPF pētījums par drošību uz ūdens, peldētprasmi un citiem ar drošību saistītiem jautājumiem. Pētījums veikts 2019.gada pavasarī, aptaujājot 1016 respondentus vecuma grupā 18 līdz 75 gadi visā Latvijā.

Aktuālais jautājums

Vai 2026. gada ziema un aukstums tev sagādāja kādas problēmas ar apkuri vai ūdensapgādes pakalpojumiem?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” aicina savā komandā kolēģi PROJEKTU VADĪTĀJU/TEHNIĶI Galvenie amata pienākumi: projektu sagatavošana, vadīšana un garantijas uzraudzība, lai sekmētu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes, atjaunošanas un pagalmu labiekārtošanas pasākumus sadarboties ar projektos iesaistītām pusēm, tostarp būvkomersantiem, valsts un pašvaldības iestādēm sastādīt projektēšanas uzdevumus, iepirkumu tehniskās specifikācijas, veikt tirgus izpētes veikt ēku un būvju apsekošanas un sastādīt veicamo darbu izmaksu tāmes remontdarbu un būvdarbu plānošana, darbu izpildes kontrole noformēt darbu izpildes aktus par izpildītajiem darbiem un izlietotajiem materiāliem darba uzdevumu pārvaldības sistēmas ieviešana un uzturēšana Prasības kandidātiem: ne zemāka kā 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība, vēlams būvniecībā, nekustamā īpašuma pārvaldīšanā vai projektu vadībā zināšanas būvniecību reglamentējošos normatīvajos aktos izpratne par būvniecības procesiem un dokumentāciju argumentācijas prasme un precizitāte dokumentu sagatavošanā labas MS office zināšanas labas komunikācijas un saskarsmes prasmes B kategorijas autovadītāja apliecība valsts valodas zināšanas augstākajā līmenī Piedāvājam: dinamisku darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē. stabilu atalgojumu no EUR 1500 (bruto) mēnesī atkarībā no pieredzes un prasmēm. veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem. nelaimes gadījumu apdrošināšanu pēc nostrādātiem 3 mēnešiem. labumu grozu atbilstoši koplīgumam. līdzmaksājumu sporta aktivitātēm. Pieteikties līdz 2026.gada 20.martam, sūtot CV un motivācijas vēstuli elektroniski uz personals@v-nami.lv vai uz adresi: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Tālrunis informācijai: 28329013. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: Būvniecības projektu VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2026-03-20 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” aicina savā komandā JURISTA PALĪGU – PARĀDU PIEDZIŅAS SPECIĀLISTU Galvenie amata pienākumi: parādu monitorings un ikdienas saziņa ar parādniekiem – sarakste, zvanu veikšana, pārrunu vešana un rezultātu reģistrēšana iekšējā uzskaites sistēmā parādu piedziņas darbību veikšana – brīdinājumu un vienošanās sagatavošana  parādu piedziņas lietu sagatavošana tiesvedībai uzņēmuma pārstāvība tiesā parādu piedziņas lietās zvērinātam tiesu izpildītājam nodoto lietu kontrole klientu konsultēšana telefoniski un elektroniski priekšlikumu sniegšana uzņēmuma vadībai par debitoru monitoringa procesa uzlabošanu, par darba ar debitoriem rezultātu uzlabošanu un citi Prasības kandidātiem: ne zemāk kā 1. līmeņa profesionālā augstākā izglītība tiesību zinībās vai pēdējo kursu students pieredze parādu piedziņas jomā tiks uzskatīta par priekšrocību labas zināšanas lietvedībā un darbā ar datoru teicamas latviešu valodas zināšanas  labas saskarsmes, pārliecināšanas un komunikācijas prasmes precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu Piedāvājam: Dinamisku darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē Stabilu atalgojumu līdz EUR 1400 pirms nodokļu nomaksas Veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem Nelaimes gadījumu apdrošināšanu pēc nostrādātiem 3 mēnešiem Labumu grozu atbilstoši koplīgumam Līdzmaksājumu sporta aktivitātēm Pieteikties līdz 20.03.2026., sūtot CV un motivācijas vēstuli elektroniski uz personals@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, Valmierā, Valmieras novadā. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz pārrunām. Tālrunis papildus informācijai: 28329013 Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: JURISTA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2026-03-20 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

Termo.lv (SIA Muwit) ir viens no vadošajiem nozares uzņēmumiem reģionā.  Augot uzņēmumam, aicinām darbā apkures tehniķi. Darba pienākumi: Siltumsūkņu montāža: hidraulika, iekšas/āra bloku montāža, sūkņi/akumulācijas tvertnes, pieslēgšanās mājas apkures sistēmai; Darbs Rīgā/Pierīgā/Vidzemē (vakaros pēc darba brauc atpakaļ mājās, retas reizes 1-2 naktis paliek objekta tuvumā, uzņēmuma nodrošinātā viesnīcā/apartamentos). Nepieciešama: Iepriekšēja pieredze apkures sistēmu montāžā (nav obligāti jāveic tieši siltumsūkņu montāža; to iemācīsim); B kategorijas vadītāja apliecība. Piedāvājam: Draudzīgus kolēģus un labus darba apstākļus; Nepieciešamās apmācības; Saprotošu un pretimnākošu uzņēmuma vadību; Visu nepieciešamo darbam: instrumentus, darba apģērbu, ņemot vērā Tavas vēlmes. Darba laiku: 8.30-17.30. Sagaidām: Pozitīvi noskaņotu personību ar augstiem kvalitātes un darba standartiem. Cilvēku ar pieredzi apkures sistēmu/hidraulikas montāžā. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu endijs@termo.lv vai pieteikties telefoniski pa mob. 26401098 (Endijs). Ja vēlies mūs redzēt, apmeklē mūsu sociālos tīklus - Youtube/Instagram/TikTok "Termo Siltumsūkņi". Profesija: SILTUMAPGĀDES UN APKURES SISTĒMU TEHNIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Krautuves iela 1, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 2 Aktuāla līdz: 2026-05-31 Kontaktpersona: Endijs Melecis

Mūsu partneri