Valmieras Ziņas

Valmierieši pasaules olimpiādēs bioloģijā un ekonomikā

Lasīšanas laiks: 3 min

Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas bijušais 12.klases skolēns Mairis Bērziņš Latvijas komandas sastāvā ieguvis bronzas medaļu starptautiskajā olimpiādē bioloģijā (Mairim bioloģiju ģimnāzijas vidusskolas klasēs mācīja skolotāja Guna Taube).

Šogad Covid-19 ierobežojumu dēļ 31.starptautiskā bioloģijas olimpiāde tika organizēta attālināti. Uzdevumu risināšana notika Rīgā, Latvijas Universitātes Akadēmiskajā centrā. Pēc atlases kārtas rezultātiem līdz ar Mairi tiesības starptautiskajā olimpiādē piedalīties vēl ieguva Rolands Lopatko, Mārtiņš Dāvis Apsītis (abi no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas) un Toms Ekmanis no Rīgas Āgenskalna Valsts ģimnāzijas.

Uzdevumu risināšana ilga divas dienas. Pirmajā dienā tika veikti praktiskie uzdevumi, kuri arī norisinājās pie datora, nevis laboratorijās, kā tas parasti notiek. Praktisko uzdevumu risināšanai bija dotas 4,5 stundas. Pirmā tēma praktiskajā daļā bija dzīvnieku fizioloģija, kurā aptuveni no 300 vistas embrija šķērsgriezuma attēliem bija jāiegūst atbildes uz jautājumiem, bet otrā tēma bija bioinformātika, kurā, izmantojot dažādus algoritmus, bija jāanalizē dotie DNS paraugi.

Otrajā dienā bija teorētiskie uzdevumi, kuri tika risināti divās daļās – katra daļa ilga trīs stundas. Pirmajā daļā bija visu bioloģijas nozaru jautājumi. Piemēram, uzdevums sastāvēja no kāda eksperimenta apraksta, par kuru bija doti 3-5 apgalvojumi, kuri bija jānovērtē kā patiesi vai aplami. Kopā bija ap 220 apgalvojumu. Otrajā daļā bija sarežģītāki jautājumi par bioloģiju, kuriem bija doti vairāki atbilžu varianti, no kuriem jāaizvēlas pareizais, kā arī aprēķinu uzdevumi.

Jūnijā un jūlijā Latvijas komandas dalībniekiem un citiem, kuriem ir interese par bioloģiju, bija iespēja Rīgā divu nedēļu garumā apmeklēt sagatavošanās kursus. Šo kursu laikā bija gan uzdevumu risināšana, gan lekcijas, gan izmēģinājumi iespējamiem praktiskajiem darbiem dzīvnieku fizioloģijā un bioinformātikā.

Parasti starptautiskajās olimpiādēs liela nozīme ir tieši tam, ka skolēni no dažādām valstīm var satikties un komunicēt savā starpā. Šim nolūkam papildus olimpiādei vēl notiek grupu projekts, kurā skolēni no dažādām pasaules valstīm sadalīti komandās pa četri. Kā stāsta Mairis, “mums ir jāizveido īss projekts par mūsu izvēlētu tēmu. Man personīgi šis projekts šķiet diezgan interesants, tomēr to būs sarežģīti realizēt, jo esmu komandā ar skolēniem no Kanādas un Austrālijas, un laika zonu dēļ ir ļoti sarežģīti vienoties par tikšanās laiku tiešsaistē, lai nevienam tas nebūtu naktī”.

Valmierieši var turēt īkšķus par vēl viena Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas bijušā 12.klases skolēna Emīla Krasta dalību pasaules olimpiādē ekonomikā (Emīla skolotāja Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā – Dace Atslēga). Kamēr citiem ekonomikas olimpiādes dalībniekiem piedāvāta iespēja izmēģināt spēkus, nepiedaloties cīņā par medaļām, tikmēr iespēju pārstāvēt Latviju tās komandas sastāvā Emīls ieguvis pēc atlases kārtas, pēc kuras Latvijas komanda augustā Latvijas Universitātē gatavojusies starptautiskajai olimpiādei no 7. līdz 13. septembrim. Latvijas izlasē kopā ar Emīlu startēs Edvards Virza, Kristofers Krūmiņš un Roberts Vītiņš no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Daniels Stabulis no Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskolas.

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Brenguļu, Kauguru un Trikātas apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā  saimniecības strādnieku/-ci uz noteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • veikt dažāda rakstura saimnieciskos darbus Pārvaldes Brenguļu pagasta teritorijā (infrastruktūras uzturēšanas, kopšanas, transportēšanas un citus ar amata pienākumiem saistītus darbus); • veikt pļaušanas un sniega attīrīšanas darbus; • veikt koku un krūmu zāģēšanu, zaru savākšanu gar pašvaldības autoceļiem un Pašvaldībai piederošajās teritorijās; • pēc nepieciešamības veikt remontdarbus Pašvaldībai piederošajos īpašumos; ja Tev ir: • pamata vai vidējās pakāpes profesionālā izglītība; • labas latviešu valodas zināšanas; • B kategorijas autovadītāja apliecība; • iemaņas darbā ar traktortehniku, dārza tehniku, dažādiem mehānismiem un iekārtām; • augsta atbildības sajūta pret uzdotajiem pienākumiem un precizitāte to izpildē; mēs piedāvājam: • pamatalgu pārbaudes laikā 763 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 803 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu: bktapvieniba@valmierasnovads.lv, vai personīgi Brenguļu, Kauguru un Trikātas apvienības pārvaldē, adrese: “Kaimiņi”, Brenguļi, Brenguļu pagasts, Valmieras novads, ar norādi „Pieteikums Brenguļu, Kauguru un Trikātas apvienības pārvaldes saimniecības strādnieka/-ces amatam”, līdz 2024.gada 2.augustam. Papildu informācija, zvanot pa tālruni: 20364827 vai 25748882. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS STRĀDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Kaimiņi, Brenguļi, Brenguļu pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-08-02 Kontaktpersona: bktapvieniba@valmierasnovads.lv 25748882 Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri