Valmieras Ziņas

“Valmieras Ziņas” meklē atbildi: Kā tiek risināta bojāto koku problēma pilsētā?

Portāls “Valmieras Ziņas” jau divās publikācijās ir pievērsis uzmanību nokaltušo koku problēmai Valmierā. Par šo jautājumu tika rakstīts pērn augustā publikācijā ““Valmieras Ziņas” meklē atbildi: Kāpēc Valmierā ir arvien vairāk nokaltušu koku?”. Toreiz tika saņemts skaidrojums, ka iemesli koku nokalšanai ir dažādi, tostarp arī sausais laiks. Taču šī problēma ir novērojama arī šogad, lai gan par ūdens trūkumu nevar sūdzēties. Kādi varētu būt koku nokalšanas iemesli un kā tiek risināta šī problēma, skaidroja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa:

“Daudzviet pilsētā gar ielu malām, tai skaitā Rīgas ielā iepretim Vecpuišu parkam, šobrīd aug stipri bojātas, atbilstoši agrāk populārajai koku kopšanas praksei galotņotas parastās liepas. Šobrīd šī prakse ir pierādījusi sevi kā parastajām liepām ļoti nepiemērota kopšanas prakse. Tajās iemetas trupe, liepas paātrināti aiziet bojā. Šī iemesla dēļ koku galotņu apzāģēšana Valmierā vairs netiek praktizēta.

Šajā pavasarī plānoto koku kopšanu iekavēja Covid-19 ārkārtējā situācija. Jau pavasarī bija plānota bojāto un dzīvīgumu zaudējušo liepu nozāģēšana Rīgas ielas pāra numuru pusē, iepretim Vecpuišu parkam. 30.jūnijā, noslēdzoties putnu ligzdošanas periodam, tiek atsākta arī plānveida Valmieras koku kopšana, SIA “Valmieras Namsaimnieks” darot to saskaņā ar citiem vienlaikus nepieciešamajiem pilsētvides uzturēšanas darbiem. Rīgas ielas malā nozāģēto liepu vietā plānota jaunu liepu stādīšana.

Jaunu koku stādīšanu ielu nodalījuma joslās būtiski ietekmē gar ielas malām esošās apakšzemes komunikācijas, kuru tuvumā koku stādīšana ir apgrūtināta.

Ja nepieciešama atsevišķa koka izzāģēšana ciešāk saaugušā koku rindā, jaunā koka ieaugšanos apgrūtina arī blakus tuvu augošie lielie koki. Šo abu iemeslu dēļ Valmieras pilsētas pašvaldība gar ielu malām esošajiem kokiem ļauj novecot, nodrošinot to vainagu sakopšanu. Kokam kļūstot bīstamam, tiek organizēta tā nozāģēšana.

Šī gada 22.jūlijā pašvaldības Koku novērtēšanas komisija apsekoja arī trīs abās Rīgas ielas malās, iepretim degvielas uzpildes stacijai “Circle K” augošus bojātus bērzus, lemjot par nepieciešamību tos nozāģēt. Koku zaru vainagu pacelšana tiks veikta arī koku rindai gar Linarda Laicena ielas malu, Raiņa ielā gar Valmieras 5.vidusskolu, Kauguru un Brēžas ielas malā. Ir apsekotas arī Brīvības un Liepu ielas, paredzot vainagu pacelšanu, apzāģējot traucējošos koku zarus.

Šogad Valmieras pilsētas pašvaldība ir pasūtījusi arī koku aleju novērtēšanu Dīvaliņa ielā, Raiņa ielas posmā no Beātes ielas līdz pilsētas apvedceļam, kā arī Cēsu ielas posmā no bijušā šaursliežu dzelzceļa līnijas līdz Kauguru ielai. Balstoties uz novērtējuma rezultātiem, pakāpeniski tiks organizēta šo ielu malās augošo ozolu kopšana.

Pilsētas pašvaldība plānveidā organizē arī tai piederošo mežu kopšanu.

Šī gada pavasarī tika veikta meža kopšanas sanitārā cirte pašvaldībai piederošajā Atpūtas parkā 4,25 ha platībā. Sanitārā cirte ir cirtes veids meža veselības stāvokļa uzlabošanai, cērtot meža slimību, kaitēkļu, dzīvnieku vai citādi bojātos, vēja gāztos un lauztos kokus vienlaidus vai izlases veidā. Pašvaldības mežā tas tiek organizēts izlases veidā, iepriekš atzīmējot arī saglabājamos bojātos un nokaltušos kokus meža bioloģiskās daudzveidības vecināšanai un saglabāšanai.

Par koku kopšanu ir atbildīgs īpašnieks, uz kura zemes koks aug.

Valmieras pilsētas pašvaldībai piederošajos īpašumos, tai skaitā arī gar ielu malām augošo koku kopšanu organizē pilsētas pašvaldība. Ja tiek fiksēti atsevišķi bojāti koki, to kopšanai nepieciešamos darbus novērtē un paredz Valmieras pilsētas pašvaldības Koku novērtēšanas komisija un uz deleģēšanas līguma pamata pasūta kapitālsabiedrībai SIA “Valmieras Namsaimnieks” veikt koka kopšanas pasākumus. Atsevišķās vietās pilsētā Valmieras pilsētas pašvaldība pasūta arī koku grupu, parku un aleju stāvokļa novērtēšanu. To, balstoties uz cenu aptaujas rezultātiem, veic koku kopšanas speciālistu uzņēmumi.

Ja pilsētas teritorijā esošam kokam ir nepieciešama kopšana, kas saistīta ar koka ciršanu vai tā vainaga sakopšanu, zemes īpašnieks aicināts rakstīt iesniegumu pašvaldības Koku novērtēšanas komisijai. Komisija izvērtē pašvaldībā saņemtos fizisko vai juridisko personu iesniegumus par koku (izņemot augļu kokus un kokus, kuru stumbra apkārtmērs ir mazāks par 20 cm) ciršanu un vainagu apzāģēšanas nepieciešamību un, savlaicīgi, vispusīgi un objektīvi, atbilstoši normatīvo aktu prasībām tos izvērtējot, pieņem motivētu lēmumu. Saņemtos koku ciršanas vai kopšanas iesniegumus Koku novērtēšanas komisija izvērtē ne retāk kā reizi mēnesī, organizējot izbraukuma sēdes. Sēžu laikā komisija apseko un reaģē arī uz iedzīvotāju un pašvaldības darbinieku iesniegto informāciju par koku apsekošanas un kopšanas vajadzībām pilsētā, tajā skaitā pašvaldībai piederošajos īpašumos.”

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri